Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 20:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 paź 2017, o 20:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 mar 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam ostatnio wykonuje sterownik silnika BLDC. Niestety potrafię nim sterować tylko w sposób otwarty tzn. zmieniać ręcznie PWM i czas trwania kluczy danej komutacji. Teraz chciałbym aby silnik był sterowany za pomocą komparatora analogowego (komparator zmieniał by wysterowane tranzystory) ja natomiast podawał bym mu tylko wypełnienie. Niestety nie potrafię przejść na sterowanie BackEMF - silnik się zatrzymuje. Projekt swój opierałem na artykule ze strony http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/silnik-bldc-sterownik-back-emf.html utknąłem własnie na danej stronie



Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2017, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Też niedawno próbowałem uruchomić sterownik korzystając z tego samego poradnika. Tak samo juk u Ciebie mogłem ręcznie sterować silnikiem poprzez zmianę czasu między kolejnymi komutacjami. układu back emf nie udało mi się uruchomić, udało mi się natomiast sterować tym silnikiem za pomocą czujników Halla wykorzystując te z napędu DVD.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 paź 2017, o 20:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 mar 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

zmieniłem trochę kod programu jednak silnik jak by co jakiś czas na moment utykał - prawdopodobnie fazy są za szybko zmieniane. Doczytałem że moment ZC nie jest jednoznaczny ze zmiana komutacji - należy odczekać jeszcze 30 stopni elektrycznych (jeden obieg falownika to 360 stopni).

zmiana jest w main() i w podprogramie obsługi przerwania ISR (ANALOG_COMP_vect).
Ponadto zauważyłem ze zmiana sterowania na BackEMF powoduje ze dolne MOSFETY strasznie sie grzeją

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO