Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sie 2017, o 13:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Witam
Mam dwa problemy z polygonami.
Pierwszy jest prosty i wynika tylko z mojego braku wiedzy - nie wiem jak usunąć wrysowany już polygon. Gdy najeżdżam "RipUP" na krawędź płytki , to kasuje się owszem wypełnienie płytki polygonem , ale na krawędzi cały czas zostaje linia przerywana - czyli polygon cały czas jest, tyle,że został jakby "wyłączony" jego widok aby nie zaciemniać rysunku płytki. A jak sie wycofać całkowicie z danego polygonu aby wstawić zamiast niego inny ?
Druga sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Mianowicie nie mogę połączyć polygonu z żadnym sygnałem. Symbol masy np. mam wybrany z biblioteki supply, i oznaczony na schemacie 0V, (jako nazwa sygnału we właściwościach widnieje oczywiście gnd). Gdy w linii komend wpisuję gnd niby wszystko jest OK , ale polygon nie łączy się ze ścieżkami masy. Gdy chcę polygon połączyć ze ścieżkami zasilania które u mnie maja nazwę sygnału +24V , podanie z linii komend tej nazwy mówi iż nie jest to prawidłowa ścieżka i wprawdzie polygon powstaje ale też z niczym sie nie łączy.
Gdzie robię błąd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2017, o 14:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Do usuwania poligonu użyj przycisku "Delete" (taki śmietnik na lewym pasku). Co do nazwy poligonu, to musisz użyć takiej samej wielkości liter, a nazwę tego poligonu wprowadza się przed rozpoczęciem rysowania tego poligonu. Aby zmienić nazwę poligonu użyj przycisku "Name" i kliknij na krawędzi poligonu (tej linii, co rysowałeś kontur poligonu).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2017, o 14:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Jeśli chodzi o usuwanie polygonu jest super, działa znakomicie, choć trzeba pamiętać aby usunąć wszystkie istotne krawędzie (logiczne). Nazwa polygonu też daje się zmienić, tyle ,że zmienia się tylko na pisana dużymi literami, tzn. zawsze jest np. GND bez względu na CapsLock. Natomiast w dalszym ciągu polygon nie łączy się z sygnałem , nawet jeśli dotychczasowy polygon usunę i przed narysowaniem nowego wpiszę prawidłową nazwę (tym razem , przy nowym polygonie możliwa jest dowolna wielkość liter)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2017, o 14:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Sprawdź we właściwościach, czy ten sygnał na pewno nazywa się GND, czy może jednak 0V.
Otwórz obok siebie okno ze schematem i z PCB, wybierz na schemacie "show" (symbol oka) i zaznacz to swoje GND. Podświetli się cała sieć, na schemacie i na PCB.
Dodatkowe pytanie, nie łączy żadnego pola z polygonem? Czy część łączy, a części nie? Może ustawiłeś za duży parametr isolate?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2017, o 11:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Marhef napisał(a):
Sprawdź we właściwościach, czy ten sygnał na pewno nazywa się GND, czy może jednak 0V.
Otwórz obok siebie okno ze schematem i z PCB, wybierz na schemacie "show" (symbol oka) i zaznacz to swoje GND. Podświetli się cała sieć, na schemacie i na PCB.


No , wyszło coś dziwnego ,czego zupełnie nie rozumiem
1. Jak na rysunku płytki kliknę gdziekolwiek w ścieżkę masy , podświetla sie cała sieć i we właściwościach mam Name - 0V , czyli tu jest OK.
Natomiast na schemacie jest inaczej. Dla wyjaśnienia - jest to płytka łącząca różne urządzenia tak więc ma sporo wtyków których piny są niejednokrotnie podłączone z masą. Gdy kliknę przy którymś wtyku na połączone ze sobą piny, które powinny być połączone z masą - podświetlają się uziemione piny przy wszystkich wtykach i we właściwościach jest NAME - 0V. natomiast gdy zjadę po ścieżce niżej, na symbol masy który powinien łączyć te punkty z masą podświetla się tylko ten jeden symbol. I tak jest dla wszystkich symboli masy. We właściwościach każdy z nich ma inną nazwę - jest to GND z kolejną cyfrą - GND1,GND2 GND3 itd. Natomiast na dole okienka właściwości , każdy z tych symboli ma podane Device 0V i nazwa biblioteki. Czyli symbol masy Eagle traktuje jak element.
Sprawdziłem połączenia metodą Mirka - przy przesuwaniu wszystkie ścieżki ciągną się za symbolem prawidłowo. No i te piny wtyków - przy kliknięciu na jeden dowolny - rozświetlają się wszystkie i pokazują Name 0V a przecież niejednokrotnie połączone są ze sobą właśnie jedynie tymi ponumerowanymi kolejno symbolami masy, czyli połączenie ze sobą i mają.
Sorry nie rozumiem tego zjawiska i bardzo proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
W.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2017, o 12:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Hmmm, pozmieniaj wszystkie nazwy na schemacie na GND. Nie wiem, czy to pomoże, ale ja bym tak spróbował.
Kopiowałeś elementy? W ostatnim projekcie, jak kopiowałem via na PCB po kilka, to za każdym razem zmieniało mi nazwę na GND + kolejny numerek ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2017, o 13:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Marhef napisał(a):
Hmmm, pozmieniaj wszystkie nazwy na schemacie na GND. Nie wiem, czy to pomoże, ale ja bym tak spróbował.

Niestety nie da się .Przy zmianie z GND1 na GND jest OK, ale przy próbie zmiany GND2 na GND zgłasza błąd ,że nazwa GND już istnieje. Ewidentnie traktuje masy jak kolejne elementy a nie jak sygnał.

Marhef napisał(a):
Kopiowałeś elementy? W ostatnim projekcie, jak kopiowałem via na PCB po kilka, to za każdym razem zmieniało mi nazwę na GND + kolejny numerek ;)

Zgadza się , kopiowałem. Ale jak teraz próbowałem dodać nową masę przez dodanie elementu z biblioteki to też tworzy GND z cyfrą 7.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2017, o 08:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Każdy "znaczek" GND to osobny element, który posiada swoją unikalną nazwę. Liczy się nazwa łączącej je sieci.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2017, o 15:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

HomoChemicus napisał(a):
Każdy "znaczek" GND to osobny element, który posiada swoją unikalną nazwę. Liczy się nazwa łączącej je sieci.
Ok, dzięki, to nawet logiczne. Z tym, że na dole, w oknie właściwości nie ma ani Name, ani Net tylko Device. Ale dla wszystkich symboli masy jest ta sama nazwa - Device 0V. Czy to jest nazwa sygnału którą trzeba wpisać w polygonie?

Wysłane z mojego XT1580 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2017, o 19:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

MisterWhite napisał(a):
Niestety nie da się .Przy zmianie z GND1 na GND jest OK, ale przy próbie zmiany GND2 na GND zgłasza błąd ,że nazwa GND już istnieje. Ewidentnie traktuje masy jak kolejne elementy a nie jak sygnał.
Wstaw tu na forum p;liki projektu. Spróbuję u siebie. Oczywiście, jeśli projekt nie jest tajny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2017, o 21:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Marhef napisał(a):
MisterWhite napisał(a):
Niestety nie da się .Przy zmianie z GND1 na GND jest OK, ale przy próbie zmiany GND2 na GND zgłasza błąd ,że nazwa GND już istnieje. Ewidentnie traktuje masy jak kolejne elementy a nie jak sygnał.
Wstaw tu na forum p;liki projektu. Spróbuję u siebie. Oczywiście, jeśli projekt nie jest tajny.


Nie,nie jest tajny :lol: Będę bardzo zobowiązany za pomoc tym bardziej ,że temat wyjdzie mi też na pewno na przyszłość. Załączam schemat i płytkę
Załącznik:
Con_CCT910-main.rar

Pozdrawiam


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2017, o 23:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Nazwa poligonu powinna być 0V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2017, o 10:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

HomoChemicus napisał(a):
Nazwa poligonu powinna być 0V
To najlepszy pomysł ;)
Zaznaczyłem to na rysunku. Ścieżki, które prowadzisz, mają nazwę "0V", a nie GND. Dlatego polygon też powinien mieć taką nazwę. Jak zmieniłem na .brd nazwę polygonu na 0V, to połączyło się wszystko.
Obrazek
Dołączam też obydwa pliki (sch i brd) z poprawionymi błędami prowadzenia ścieżek. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale po lewej stronie miałeś źle połączone elementy SMD. Poprowadziłeś jedną pionową ścieżkę, zamiast łączyć pomiędzy elementami. Dlatego została Ci żółta linia oznaczająca brak fizycznego połączenia. I jeszcze gdzieś na środku miałeś segment ścieżki na warstwie bottom, który nie był nigdzie podłączony.
A w ogóle to widzę jeszcze inne błędy. Elementy SMD na warstwie top też masz źle podłączone. I ścieżki zaginają się pod dziwnymi kątami. Ale to już sam sobie popraw ;)
Widziałeś kurs Mirka odnośnie tworzenia projektów w eagle'u? Obejrzyj, popraw projekt. I wstaw jeszcze raz ;)


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 09:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

No więc tak
Po pierwsze - ogromnie dziękuję za dotychczasową pomoc - na parę rzeczy zwróciłem uwagę i paru się nauczyłem. Wielkie dzięki i proszę o jeszcze :D .
Po drugie-
Marhef napisał(a):
Obejrzyj, popraw projekt. I wstaw jeszcze raz ;)

Poprawiłem - nie wiem czy wszystko, ale w każdym razie to co zauważyłem. Dodałem tez otwór technologiczny o którym poprzednio zapomniałem.
Po trzecie - w dalszym ciągu mam problem z polygonami. Próbowałem na warstwie TOP najpierw utworzyć polygon +24V a później zamieniłem go na 0V. Polygony owszem powstały ale ani jeden , ani drugi nie połączył się ani z zasilaniem , ani później z masą. Próbowałem na różne sposoby - albo najpierw napisac w linii komend nazwę +24V (przy drugim 0V) a potem wcisnąć ikonkę "polygon" po czy wyznaczyć polygon jak też i odwrotnie - najpierw uruchomić ikonkę a potem wpisać nazwę i wyznaczyć kształt - za każdym razm to samo - polygon powstaje ale nie łączy się z niczym.
I po czwarte - piszesz ,że zmieniłeś nazwę polygonu na 0V. Jak mam to rozumieć ? Czy usunąłeś stary polygon i utworzyłeś nowy z nową nazwą, czy też istnieje jakaś metoda podejrzenia i zmiany nazwy istniejącego polygonu?
Sorry za może nieco podstawowe pytania, ale dotąd często używałem eagle tylko do tworzenia dokumentacji schematów, natomiast płytki są dla mnie nowością.
Pozdrawiam
W


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 09:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

MisterWhite napisał(a):
Po trzecie - w dalszym ciągu mam problem z polygonami. Próbowałem na warstwie TOP najpierw utworzyć polygon +24V a później zamieniłem go na 0V. Polygony owszem powstały ale ani jeden , ani drugi nie połączył się ani z zasilaniem , ani później z masą. Próbowałem na różne sposoby - albo najpierw napisac w linii komend nazwę +24V (przy drugim 0V) a potem wcisnąć ikonkę "polygon" po czy wyznaczyć polygon jak też i odwrotnie - najpierw uruchomić ikonkę a potem wpisać nazwę i wyznaczyć kształt - za każdym razm to samo - polygon powstaje ale nie łączy się z niczym.
Sprawdź najpierw, czy sygnał, z którym chcesz połączyć to na pewno +24V (tak, jak na screenie wstawionym przeze mnie. Wcześniej u Ciebie nazwę 0V miał symbol masy. A powinien mieć sygnał (to, co pokazałem na screenie). Sprawdź, jakie masz nazwy.
W każdej chwili możesz zmienić sygnał, do którego jest "podłączony" polygon poleceniem Name.
MisterWhite napisał(a):
I po czwarte - piszesz ,że zmieniłeś nazwę polygonu na 0V. Jak mam to rozumieć ? Czy usunąłeś stary polygon i utworzyłeś nowy z nową nazwą, czy też istnieje jakaś metoda podejrzenia i zmiany nazwy istniejącego polygonu?
Użyłem polecenia Name. Kliknąłem na ramkę polygonu. I wpisałem 0V. Jeżeli próbowałeś coś robić na plikach podesłanych przeze mnie, sprawdź nazwy. nie pamiętam, ale chyba zmieniłem nazwę z 0V na GND ;)
Cały schemat sprawdzę po pracy, teraz nie mam dostępu do eagle'a



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 09:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

W plikach które wrzuciłeś poligon na TOP ma domyślną nazwę "N$29", a poligon na BOTTOM nazywa się "GND". Nazwę poligonu możesz zmienić klikając na przycisk "Name" z prawego paska narzędziowego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 16:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Zanim zacznę odpowiadać, której wersji eagle'a używasz?
MisterWhite napisał(a):
Poprawiłem - nie wiem czy wszystko, ale w każdym razie to co zauważyłem. Dodałem tez otwór technologiczny o którym poprzednio zapomniałem.
Nadal masz ścieżki pod kątem 90 stopni. I pod innymi, dziwnymi kątami. Popraw tak, żeby wszystkie były pod kątem 45 stopni.
MisterWhite napisał(a):
o trzecie - w dalszym ciągu mam problem z polygonami. Próbowałem na warstwie TOP najpierw utworzyć polygon +24V a później zamieniłem go na 0V. Polygony owszem powstały ale ani jeden , ani drugi nie połączył się ani z zasilaniem , ani później z masą. Próbowałem na różne sposoby - albo najpierw napisac w linii komend nazwę +24V (przy drugim 0V) a potem wcisnąć ikonkę "polygon" po czy wyznaczyć polygon jak też i odwrotnie - najpierw uruchomić ikonkę a potem wpisać nazwę i wyznaczyć kształt - za każdym razm to samo - polygon powstaje ale nie łączy się z niczym.
Zmieniłem nazwy polygonu górnego. Bo dolny już był ok. Wrzucam w załączniku. Spróbuj używać opcji Name, bardzo ułatwia pracę.
Wrzucam projekt w załączniku. Spróbuj jeszcze ścieżki poprawić :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 19:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Wielkie dzięki. Trochę późniejszym wieczorem przysiądę przy kompie i popróbuję. Ścieżki też poprawię. Tak fajnie mi to wyłożyłeś, wkładając w to dużo pracy, że wyszedłbym na leniwego bubka gdybym nie dołożył własnego wysiłku. Jak poprawię - zamieszczę pliki do oceny. Serdecznie pozdrawiam
W.

Wysłane z mojego XT1580 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Witam

po pierwsze sprawdziłem wersje swoich Eagle - na jednym jest 7.7.0 a na drugim 7.6.0
po drugie - popracowałem trochę nad swoją płytką - zgodnie z udzielonymi wskazówkami - i mam nadzieję ,że uzyskam już "aprobatę" ;) , pliki załączam poniżej.
To w zasadzie tyle. Mam jeszcze jedno pytanie , w zasadzie może mało istotne , ale jednak...
Chodzi o elementy tht. Gdy kładę element smd jasne jest ,że muszę wybrać na której warswie ma się znaleźć - Bottom czy Top. Jednak przy stawianiu elementów tht i dwustronnej płytce lustrzane pady pojawiają się na obu warstwach. W dodatku przy płytce z metalizacją te bliźniacze pady sa ze sobą połaczone przez metalizację otworu na pin. Tak więc wydaje mi się ,że zarówno zaznaczanie na której warstwie ma być umieszczony element jak też i pilnowanie na której warstwie maja być dołączane doprowadzenia (ścieżki) do padu są nieistotne. Czy dobrze myślę?
Pozdrawiam
W


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO