Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 10:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2017, o 10:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

Cześć(z góry proszę o wyrozumiałość, bo jeszcze nie ogarniam),
kupiłem przejściówkę https://botland.com.pl/konwertery-usb-uart-rs232-rs485/3861-konwerter-usb-rs232-com-pl2303.html i dobudowałem do niej programator według tego schematuhttp://obrazki.elektroda.net/54_1167697868.jpg (zdaje się, że to programator ponyser?).
Oczywiście nie działa :( wydaje mi się, że fizyczne podłączenie jest w porządku, ale jednak:
Cytuj:
avrdude.exe: ser_open(): can't open device "com1": Nie można odnaleźć określonego pliku.
avrdude.exe: serbb_setpin(): SetCommState() failed: Nieprawidłowe dojście.
log z mkAVR
W necie jest taki ogrom podpowiedzi co może być nie tak(plus demotywatory w stylu:" to nie będzie działać"), że byłbym wdzięczny za pomoc.
uC - atmega8a
sys - windows 7 hp
Nie dołączałem niczego w stylu max232, gdyż przejściówka ma podobno napięcie 5V(z opisu na stronie botlandu).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 11:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Wybrałeś właściwy port com pod którym przejściówka się zemulowała w systemie? (sprawdź w menadżerze urządzeń w gałęzi Porty COM i LPT jaki numer portu i czy wogule sterowniki się zainstalowały)
Stanley99 napisał(a):
Nie dołączałem niczego w stylu max232, gdyż przejściówka ma podobno napięcie 5V(z opisu na stronie botlandu).
No i tu jest zagwozdka, bo zazwyczaj konwertery zakończone złączem DB9 mają na wyjściu standard RS a nie TTL. Jeśli jednak jest to faktycznie standard TTL to tu może być przyczyna problemu - zauważ że w standardzie TTL stan "1" to wartość napięcia bliska 5V natomiast "0" to napięcie bliskie gnd, natomiast w standardzie RS232 "1" to napięcie od -3 do -15, a "0" to napięcie +3 d0 +15.
Jeśli twoje przejściówka jest w standardzie TTL to masz odwróconą logikę (bo wydaje mi się że ten układ był projektowany właśnie pod RS232 - wskazywały by na to diody zenera 5V1+rezystory jak również symbol gniazda DB9 który sugeruje podpięcie pod czystego RS-a232)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 12:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

Com na 100% jest wybrany dobrze, w menadżerze sam przydzieliłem mu nr 1.
Jeżeli faktycznie logika byłaby odwrócona, to w jaki sposób mógłbym to poprawić?(bramki/układ scalony?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 13:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Nie zadziała ten schemat potrzebuje pełnego RS232 z płyty głównej , do programowanie potrzebne jest 12v tego nie uzyskasz na tej przejściówce. Szkoda czasu. USB do MISO MOSI nie jest drogie.


ale najlepsza + MkAvrCalculator

https://www.sklep.atnel.pl/pl/p/Programator-AVR-ATB-USBASP-4.1-MkAvrCalculator/39

______
Sławek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 15:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

Wiem, że nie są drogie, ale może to też dałoby się jakoś rozwiązać :)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 16:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Cytuj:
do programowanie potrzebne jest 12v tego nie uzyskasz na tej przejściówce
a skąd taki pomysł? Jedyne co to może być potrzeba zmniejszenia rezystorów bo układ był projektowany dla napięć których wartość może dochodzić do 15V.
Stanley99 napisał(a):
Jeżeli faktycznie logika byłaby odwrócona, to w jaki sposób mógłbym to poprawić?(bramki/układ scalony?
możesz spróbować użyć MAX232 lub zamiennika. Jest jeszcze inny problem: pytanie czy Twoja przejścìówka ma wszystkie sygnały RS-a bo ten programator do programowania wykorzystuje nie piny Rx i Tx, a piny sterujące DSR, RTS i CTS...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 18:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Moim zdaniem to wina przejściówki. Sprawdziłeś czy nie znika Ci z systemu jak programujesz? Ja kupiłem podobną i z niczym się nie mogę połączyć bo jak ją podłącze to mi znika z systemu. Może być po prostu trefna lub dawać sygnały tylko RX i TX a na załączonym obrazku ewidentnie potrzeba ich więcej. Najprostszy sposób? Oscyloskop w łapy i podejrzyj co dzieje się na liniach. Ewntualnie analizator stanów logicznych.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Ewentualnie może ona mieć zbyt małą impedancje wyjściową na tych wszystkich pinach i Ci się sygnały rozjeżdżają.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO