Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lut 2017, o 00:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Obrazek
Długo wahałem się czy umieścić tu na forum ten malutki projekt ze względu ,że jest on stosunkowo niebezpieczny dla początkujących elektroników (a tych u nas na forum nie brakuje) i prawdę mówiąc wolałbym aby go nie wykonywali jeśli nie czują się na siłach i mają wątpliwości, bo...

W układzie panuje wysokie niebezpieczne dla zdrowia i życia napięcie sieciowe 230V

Jeśli moderatorzy uznają, że projekt jest zbyt ryzykowny to absolutnie nie obrażę się jeśli go usuną :)

Pod tą nieco tajemniczą nazwą do złudzenia przypominającą wynalazki doktora Dundersztyca, kryje się małe urządzonko niezwykle przydatne w pewnych sytuacjach.
Co to jest?
Jest to najzwyklejszy wyłącznik czasowy zmontowany na płytce, która zmieści się za wyłącznikiem ściennym i będzie pilnować, żeby się, np. światło przed gankiem albo w jakiejś piwnicy nie świeciło całą noc (czasem i dłużej) gdy zapomnimy go tak po prostu po ludzku wyłączyć :) Osobiście zdarza mi się to czasem stąd ten układ...
Dodatkową opcją timera jest ściemniacz (fader, softstarter czy jak kto sobie to nazwie), który dodałem jako bonus, a można go uaktywnić zwierając kroplą cyny dwa punkty na płytce - świadomie nie robiłem zworki, bo tą czynność robi się w zasadzie tylko raz.

Priorytetem była miniaturyzacja dlatego też układ pozbawiony jest w zasadzie wszystkich tzw. bezpiecznych peryferiów jakie się przeważnie stosuje przy pracy z mikrokontrolerami (czyli wszystko co ma w nazwie "opto..."). Zasilany jest beztransformatorowo z prostego zasilacza jednopołówkowego. Mostek nie zdał by tu raczej egzaminu z powodu bezpośredniego sterowania triakiem. Zdecydowałem się na taki malutki SMD o prądzie max 1A - mnie wystarczy, żarówkę 100W spokojnie obsługuje. Poza tym układ stał się też małą wprawką (takie przetarcie szlaku) w sterowaniu bezpośrednim, bo w planach mam projekt sterownika gdzie użyję jednocześnie dużo więcej tych triaków.
Do w miarę dokładnego odliczania czasu chciałem się zsynchronizować z siecią, więc do detekcji zera wykorzystałem rezystor 1M bezpośrednio na pin, a żeby było ciekawiej wykorzystałem PCINT zamiast INT0... dlaczego? - bo się pomyliłem :). Miało być INT0, bo chciałem zboczem wyzwalać, a tak trzeba było nieco w programie pozmieniać i nie do końca jestem z tego zadowolony, ale i tak było to łatwiejsze niż kolejne trawienie płytki. W każdym razie jak już miałem detekcję to jaki problem dodać ściemniacz? Mając uC grzech go nie zrobić.
Dioda led miga tylko po skończonym odliczeniu jako sygnalizacja, że wyłącznik jest włączony i może występować napięcie na żarówce.
W razie pytań służę pomocą :)

Parę fotek...
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

...demo z działania układu...



...i w załączniku trochę softu do do kompletu... :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 01:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Bardzo fajny projekt i bardzo ładnie wykonany. Gratuluję ! ;)
Ciekawe rozwiązania np. z tym odmierzaniem czasu ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 01:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki :)
michal1210 napisał(a):
Ciekawe rozwiązania np. z tym odmierzaniem czasu

A bo ja lubię czasem pokombinować i przyzwyczajam się do pewnych rozwiązań :lol:

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 02:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hahaha niezła już jest sama nazwa ! ;) a projekcik - świetny w swojej prostocie pomimo że kod jak zawsze u kolegi super przemyślany. Co do przeróbek programowych jeśli nie wyjdzie PCB ;) też tak czasem miałem i najlepsze jest to, że czasem dzięki temu że jest procek można wyjść z takiej opresji ... trza tylko pogłówkować. Gratulacje!

aha - żeby nie było - że zbyt niebezpieczne - to oznaczyłem projekt specjalnym obrazkiem na górze ;) myślę, że wystarczy i odstraszy odpowiednie osoby :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 09:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Hehe, Mirku obrazek wymiata. Aż sam się wystraszyłem :-D.

Dodam, że jeśli ktoś będzie chciał wykonać to w bezpiecznej formie i nie zależy mu na wymiarach to można bez problemu dodać standardowe elementy "opto" czyli detektor zera i sterowanie triakiem jak, np. w BB. Dzięki temu układ można będzie wykorzystać nawet dla bardzo dużych mocy. Oczywiście układ zasilający też trzeba zamienić na coś niegroźnego ;-)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 13:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

SylwekK napisał(a):
Hehe, Mirku obrazek wymiata. Aż sam się wystraszyłem .


Dokładnie sam obrazek daje do myślenia, potem napis, potem schemat (sposób zasilania) i w ogóle strach się bać ;P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 14:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Cześć :) Bardzo fajny projekt :) tak się zastanawiam...w jakiej obudowie jest R3? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 14:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jarecki napisał(a):
...w jakiej obudowie jest R3? :)

Typowy smd 1206 :-)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 14:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

hardcorowo :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 20:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2016
Posty: 35
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Projekt bardzo ciekawy, sam potrzebuję taki wyłącznik dla zapominalskich. :) Ale jak rozumiem, nie obejdzie się bez dociągnięcia trzeciego przewodu "0" do puszki z "pstryczkiem"?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2017, o 12:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No faza i zero musi być. W mojej instalacji w każdym punkcie są te wprowadzenia.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2017, o 15:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Fajny projekcik tylko uważaj na Pepe Pana Dziobaka :lol:


Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2017, o 19:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Proste, genialne, praktyczne - to lubię:) I do tego steruje żarówką :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2017, o 15:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 162
Pomógł: 6

Super robota. :)
sam coś podobnego zrobiłem kilka lat temu z założeniem żeby zmieściło się do puszki i działa mi już kilka lat bez problemów.
U mnie założeniem było sterowanie jasnością żarówki przy pomocy zwykłego dwuklawiszowego przełącznika.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO