Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 10:12


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 paź 2012, o 19:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

GwynBleidD napisał(a):
a mi do głowy wpadł jeszcze jeden pomysł: kupić kawałek blachy alu lub miedzianej, grubości dokładnie takiej albo troszkę większej, jak laminat. W laminacie pod pady termoprzewodzące diod wywiercić otworki i wkleić tam krążki z tej blachy. Dać między blachę, a diodę oraz między blachę a radiator trochę cyny i viola! :)


Na światełkach odradzają cynę na termopada. Lepiej już pastę termoprzewodzącą i diodę na wcisk, a od góry przylutować. Poza tym, zastanawiam się nad wykorzystaniem blach, które Inpost przykleja do listów :mrgreen: (Polak potrafi).

Niezły radiator z takiej blachy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2012, o 19:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

:)
no tak, z tą rzycią trzeba uważać, Ale jak go lutniesz z góry, to nie powinien latać.
W weekend się pobawię tymi diodami. Drogie dziadostwo, ale na prototypowe doświadczenia przeznaczyłem dwie 1 watowe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2012, o 19:24 

Pomógł: 0

Sam się jeszcze nie bawiłem, ale wykorzystam stary miedziany radiator z quadro fx3500 który mi zalega gdzieś w gratach.
Sam zrobię chyba metodą docisku do radiatora miedzianego od góry blachą aluminiową (bo akurat mam trochę jej na testy ;)). W aluminium powiercę dziury by przeszły soczewki, a diody po prostu przylutuje do kabli bez żadnej płytki.
Mam fajne podkładki silikonowe, bardzo cienkie, tylko muszę wymyślić jak w nich zrobić równe okrągłe otwory....



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2012, o 20:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

Dziurkaczem <lol>

Swoją drogą wiem że diody 1W mniej się grzeją (chociaż i tak nie potwierdzam tego co pisze naelektryzowany... może miał jakies diody o dużej sprawności), ale dioda 3W przy prądzie 700mA oddaje bardzo dużo ciepła, że włączenie jej na dłużej niż 10sek bym nie ryzykował ... swoją drogą worner jeśli chce się podłączyć trzy diody LED... proszę bardzo, od razu są połączone ze sobą szeregowo i odprowadzone ciepło:

Obrazek

Dla 4 też są stosowne radiatorki :)

Obrazek

Zaraz mnie zagniecie ze chcecie 5 czy 7 .... no dobra: jestem przygotowany:

Obrazek
Obrazek

A oto RGB:

Obrazek

Oczywiście można kombinować - nie zniechęcam :) Ale ja w tym przypadku nie będę wyważał otwartych drzwi ... nie wiem skąd bierzecie te ceny, ale ja za 20 radiatorków 1W/3W z przesyłką zapłaciłem 24zł dokładnie dwa dni temu.

Nadal jednak jestem ciekawy tych scalonych DRIVERKÓW (ale mówię o takich ogólnie dostępnych, a nie prosto z Japonii od Suna :D), bo za zasilacz stało-prądowy do ledów 3W o mocy 18W (6xLED) 700mA wołają około 60zł :)

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2012, o 20:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ja też się dziwię - a przecież jeszcze raz spojrzałem na tą cenę radiatorka, którego sam na początku tego wątku pokazałem w linku

http://jme.com.pl/sklep/index.php?produ ... rod_id=155

toż on tam kosztuje = 1zł .... wprawdzie do jednokolorowej diody - ale do RGB nie powinien być wiele droższy jak widać

----------

a odnośnie driverów LED - toż przecież jest ich całe mrowie i to wcale nie zaraz z Japonii ;) wystarczy sobie w szukajce TME.pl wpisać "led driver" , wybrać układy scalone i już macie pełno propozycji i na różne prądy, różne rozwiązania itp

a ceny ? też nie żadne kosmiczne - ot np 8,5 kosztuje taki

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/CAT4101-D.PDF

ale jak mówię jest ich mnóstwo panowie - popatrzcie, bo rzeczywiście można samemu zrobić we własnym zakresie takie zasilanko

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2012, o 21:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

Dziękuję Mirku - właśnie o takie coś mi chodziło :) Przy następnych zleceniach na diody mocy (choć prędzej na własne potrzeby) wezmę je pod lupę :)

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2012, o 22:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Fajny ten CAT, prosta aplikacja, nie trzeba dużo kombinować. Szkoda, że w TME zamówiłem tydzień temu tylko ledy.
Co do płytek pod ledy mocy, oczywiście Panowie macie rację, że fabryczne lepsze od takich kombinowanych w swoim warsztacie. Ale nie zaszkodzi potorturować kilku egzemplarzy diod, żeby utwierdzić się w tym przekonaniu :mrgreen:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2012, o 17:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Zmontowałem sobie na roboczo płytkę do trzech LEDów 1 watowych (KTH1W80-W1). Połączyłem je szeregowo i zastosowałem metodę "wszczepienia" w płytkę.
Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Jest całkiem nieźle. Przez diody puszczam około 300 mA i radiator jest ciepły, można go trzymać w dłoni. Same diody i płytka PCB od góry są niewiele cieplejsze od temp. otoczenia. Stąd wniosek, że sposób montażu diod spełnia swoją rolę. Oczywiście na termopady diod nałożyłem trochę pasty termoprzewodzącej.

Teraz dwa zdania na temat montażu diod, gdyby ktoś chciał spróbować:
    1. Zapomnieć trzeba o montażu na wcisk, chyba, że dysponujemy dość cienką płytką PCB. W montażu na wcisk przeszkadzają niestety wąsy wyprowadzeń, które przy samej obudowie diody są szerokie, a ich odginanie może spowodować ich odłamanie. Tak więc otwór proponuję od razu rozwiercić o około 2 mm większy od obudowy diody.
    2. Wąsy wyprowadzeń diody trzeba najpierw wyprostować, a następnie w miarę blisko obudowy odgiąć do góry, w kierunku soczewki. Tak przygotowaną diodę umieścić w otworze i po upewnieniu się, że leży płatki wraz z PCB dogiąć do płytki same wąsy, a potem je przylutować.


Co do samych diod KTH1W80-W1, to nie będę się wypowiadał. Rozrzut parametrów mają taki, jak u kowala na kowadle. Datasheet swoje, a rzeczywistość co innego. Trzymając się parametrów Ufmax. z datasheetu nie udało mi się osiągnąć przepływu prądu zbliżonego do max.

Przy okazji, "naumniałem" się umieszczać wreszcie miniatury i wrzucać foty na ImageShack. Sun - dzięki za wskazówki, korzystam z tego mini programu, o którym gdzieś pisałeś.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2012, o 19:42 

Pomógł: 0

Za jakiś czas pokażę swoją prototypową wersję do testów. Gdy tylko u mnie na produkcji będą mieli trochę czasu, wyrzeźbię sobie albo na frezarce, albo dam na laser "krzyżaki" z dziurą w środku którymi docisnę diody do radiatora. Do testów będzie lepsze chłodzenie, a nawet jak by docelowo wylądowało w układzie to i tak w kloszu nie będzie widać mocowania :).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2012, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

No no, kolega widzę ma znacznie większe "moce sprawcze" w tym zakresie. Czekam zatem materiału poglądowego, fotki jakieś będą?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2012, o 22:38 

Pomógł: 0

Jak tylko znajdę trochę czasu..... Coś się kroi kolejny konkurs, trzeba będzie przerzucić moce przerobowe ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2012, o 07:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Mam nadzieję, że nie będzie o magnetyzmie. A to zapowiadał Niebo w jednym z postów, gdzieś.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2012, o 07:24 

Pomógł: 0

Dawno się hallotronami nie bawiłem ;), ale już chyba żadnego w gratach nie mam. VCR nie naprawiałem już chyba z 6-7lat, a tam hallotrony były w capstanie i silniku dysku wizyjnego :). Trzeba będzie rozebrać stary CDik, albo stację dyskietek :).
Mnie zawsze interesował pomiar prądów metodą halla......



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2012, o 18:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

rezasurmar napisał(a):
Dawno się hallotronami nie bawiłem ;), ale już chyba żadnego w gratach nie mam. VCR nie naprawiałem już chyba z 6-7lat, a tam hallotrony były w capstanie i silniku dysku wizyjnego :). Trzeba będzie rozebrać stary CDik, albo stację dyskietek :).
Mnie zawsze interesował pomiar prądów metodą halla......

A gdzie w stacjach dyskietek są te czujniki halla?

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 08:31 

Pomógł: 0

W silnikach, przynajmniej były w starych wersjach, dawno żadnej stacji nie rozbierałem (napęd od samego nośnika), bo głowica to jest na krokowym i jest tylko czujnik końca przesuwu głowicy.

Ale w silnikach były.....

Obrazek

Mam nadzieje że widać to maleństwo między "uzwojeniami" w dolnej części statora, czasem są większe THT, to zależy od wersji silnika.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 09:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

To z tej fotki by wynikało, że są nawet 2 sztuki. Jedna na dole a druga po lewej gdzieś tak mniej więcej na 11-tej.
Dobrze wiedzieć.
Dzięki za info i fotkę

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 10:14 

Pomógł: 0

A fakt, drugiego nie zauważyłem. Z tego co pamiętam z "anatomi PC" one są wykorzystywane do synchronizacji początku danych na floppach. Czy coś w tym rodzaju, bo od regulacji prędkości obrotów jest ta śmieszna trawiona "cewka" wokoło statora.
PS.
Jak masz dostęp do starych ~5" stacji to tam były bolsze ;) hallotrony, podobnie w dyskach wizyjnych VCR czy capstanach. Kurcze teraz sobie przypomniałem, że nawet chyba w zwykłych wentylatorach z PCta tych z wyjściem "obrotów" są hallotrony.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 13:01 

Pomógł: 0

Aż tak bardzo się w BLDC nie wgłębiałem nigdy... a szkoda bo temat ciekawy i przez chwilę miałem chrapkę na quadrocopter, ale praktyka zwyciężyła i kupiłem eizo 2231 ;)...... a taka fajna "zabawka" mogła być ;).

Wracając do meritum.
Przyparty do mury najnowszym konkursem "wyrzeźbiłem" prototypową platformę do testowania moich 4szt RGB 3W.....

Obrazek

Obrazek

Aluminium docelowo będzie lekko wypolerowane ;), jeszcze nie podłączałem tego "wynalazku".
Diody posmarowane pastą między miedzianym radiatorem a padem diody, na czerwonych naciągnięta koszulka termokurczliwa z racji iż czerwony pin diody jest w środku, aluminium odizolowane od padów diod kawałkiem silikonowej przekładki z dziurkami w miejscach soczewek :D. Po za tym kabelki zostały zalane silikonowym klejem by podczas eksperymentów nie urwać padów diod. Plus diody podłączony wspólnie, czyli anody razem, sterujemy katodami..... Źródeł prądowych jeszcze nie projektowałem, pewnie skończy się na 12kanałowym PWMie. Z zabezpieczeniem nadprądowym.
Koledze !NIEBO dziękuje za inspirację z dziurkaczem.

Pierwsze koty za płoty, przy prądzie 50mA na diodę (tj. osobno R, G, B) ależ to daje po gałach...... ;);). Czas zaprojektować i poskładać na kolanie jakieś sensowne źródła prądowe.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 14:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Kaloryfer sobie sprawiłeś niezły. Jakim prądem będziesz je traktował te diodki? 700 mA na każdą?

Pokażesz potem, jak zrealizowałeś zasilanie tych diod? Mam na myśli źródło prądowe. Mirek podał fajny scalak do zasilania Ledów, ale jeszcze go nie zamawiałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 14:38 

Pomógł: 0

No i przysłowiowa doooopa, chyba uwaliłem jedną diodę prostując nóżki...... gad demed ;);), zielony mi przerywa jak docisnę, swoja drogą dziwne, bo w jeden do pada jest podłączona anoda czerwonej, a w tej niedziałającej pojawia pad dolny podłączony jest z zieloną...... aaaaaależ jestem zły na siebie, że nie sprawdziłem przed skręceniem.

Trzeba będzie zamówić jeszcze jedną..... bo już nawet miałem fajnego pomysła na wykorzystanie 4xRGB...

Chwilowo do testów zapodałem przez rezystory ok 1A na wszystkie trzy (bo czwarta leży i kwiczy ;( )

Sam zamówiłem już fajne scalaczki z Maxima MAX16824

PS. Niestety wszystko wskazuje na to że przerywa coś na strukturze.......... jednak są skubańce delikatne......a w zasadzie to idzie na zwarcie... dziś już nie mam siły do niej, jutro ja spróbuje strzelić przy tym zwarciu większym prądem.....



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

rezasurmar napisał(a):
Koledze !NIEBO dziękuje za inspirację z dziurkaczem.
Serio Cię to do czegoś zainspirowało? :lol: To był totalny przekąs :oops: No ale ... potrzeba matką wynalazków... termopad ma podobną wielkość i tak mi się skojarzyło :)

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 20:19 

Pomógł: 0

Nawet nie termopad, a soczewka diody, ale i tak chwilowo muszę zamówić jeszcze jedną........ Więc moja żarówa RGB idzie w kąt.....



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 20:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Scalaki fajne, ale max. prąd na kanał mają 150 mA. To nie będzie za mało do tych diodek?

Czyli w jednej pad termalny połączony jest z anodą czerwoną, a w tej uwalonej z zieloną? No to przebicie może jakieś ma?
Poza tym, gdzie zamawiałeś te scalaki? Szukam i nie mogę nigdzie znaleźć. U maxima bezpośrednio?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 20:59 

Pomógł: 0

Jako sample ;), do zabawy starczą, i tak jak przywaliłem po 200mA to już tak dawały te diody, że patrzeć nie szło ;).
Chwilowo nie mam wolnych zasobów na zakupy, jeszcze ta dioda ehhhh.

Po za tym co za problem zrobić jakieś źródło prądowe sterowane ;). Chciałem uniknąć robienia źródeł na początek na 12sztukach LM317 ;)..... A jednak drivery LED o większych mocach tanie nie są...



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

A jako sample. Może i ja spróbuję.
A ze źródłem prądowym, to chyba problemu nie ma. Można też na tranzystorach, ale zabawy więcej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 21:12 

Pomógł: 0

No wiem, ale jednak jeden driver to 10zł albo i więcej, a potrzebuje 12sztuk ;) to już trochę zaczyna być droga zabawa ;). Tranzystorów różnych mam pełne szuflady.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 21:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Już zamówiłem :oops:
Zapomniałem, że nie wysyłają jak nie masz maila na jakimś uczelnianym serwerze albo nie jesteś firmą. No nic, pobawimy się czy innym. :?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2012, o 21:56 

Pomógł: 0

Sam zawsze na firmę zamawiam, bo to i tak free of charge, czasem jedynie muszę skrobnąć pismo bo mi na cle przetrzymują matołki. Jeszcze na Ti są fajne drivery, ale dzisiaj nie miałem czasu się tym jeszcze zająć.

Hahahaha, udało mi się strzelić tą diodę i działa. Podłączyłem na zwarcie 30V błysło w diodzie i działa, ale fart, pewnie coś musiało być w produkcji jakiś kłaczek ;)

Aż mi się stare czasy regeneracji kineskopów trinitrona przypomniały, jak na ironię tam też zwierała zielona katoda... ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO