Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 sty 2025, o 04:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 kwi 2015, o 23:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Witam, chwiałbym przerobić linię 12V w zasilaczu AT na regulowaną, ponieważ sporadycznie, ale jednak zdarza się sytuacja, że potrzebuję coś zasilić na szybko i mam problem, bo nie mam jak, a nie uświecha mi się dawać 4 stówy za zasilacz labo. Dlatego poczytawszy w necie, że w szczególości zasilacz Seventeam ST230WHF nadaje się do tego wręcz idealnie ze względu na łatwość jego przeórbki napięcia jak i również zmodyfikowania zastosowanego tam OCP. Myślę, że zakres od 5 do 16V w zupełności mnie usatysfakcjonuje, a jak nie to w sumie przecież rezystory drogie nie są, więc w razie czego to przecież nie problem od góry podbić mu zakres, bo od dołu na bank więcej nie potrzebuję. Mniej więcej mam orientację co i jak, bo wiem, że przeróbka opiera się na modyfikacji dzielnika na pierwszej nodze sterownika PWM , wymianie ZD1 aby podbić OVP i rozłączyć pozostałe nap., ale niestety tutaj sytuacja komplikuje się ze względu na to, że kompletnie nie ogarniam tematu przerobienia dzielnika, tym bardziej, że 5V musi zostać dziewicze z uwagi na to, że oryginalnie poza komponentami komputera zasila również komparator LM339. Byłbm zatem bardzo wdzięczny za podpowiedź jakie rezystory podstawić, ewentualnie objaśnienie w jak najbardziej przystępny sposób jak policzyć dzielnik temu TL'owi i podpowiedź jak opanować zastosowane OCP oparte na transformatorze i komparatorze, abym mógł je kontrolować od powiedzmy jak da radę 100mA do 5A, bo więcej i tak nie wykorzystam na 1000%.
Schemat zasilacza: http://elektrotanya.com/PREVIEWS/power_ ... .pdf_1.png
Schemat jest dość czytelny i wszystko ładnie jest opisane co przez co jest kontrolowane, więc myślę, że nie będzie problemu z opanowaniem sytuacji. Ja niestety wymiękam z uwagi na fakt, że moje umiejętności kończą się na lutowaniu,rozróżnianiu elemetów, obsłudze miernika i ewentualnie sprawdzeniu takich elementów jak kondensator, tranzystor, dioda, etc., tak więc brakuje mi po prostu wiedzy, aby samemu to wszystko rozgryźć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2015, o 20:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Witam

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem - chcesz zostawić bez zmian linię zasilania 5V a linię 12V przerobić na płynnie regulowaną? Do tego po takiej przeróbce chcesz używać zasilacz w komputerze ?
Do eksperymentów przy przeróbkach zacząłbym od odłączenia obwodu OVP. Odlutuj nóżkę 7 LM339 I połącz ją rezystorem 10kOhm do masy. Następnie rezystor R39 (24kOhm) wylutuj, a w jego miejsce wlutuj skrajne nóżki połączonych szeregowo: rezystora 10kOhm I potencjometru 22kOhm. Jeżeli maksymalne napięcie będzie za niskie to musisz zdobyć potencjometr o większej rezystancj (najlepiej 33kOhm bo dla potencjometru 47kOhm spodziewać się można napiecia wyjściowego na poziomie 19V). Pamiętaj również, że przy takiej przeróbce musisz zmienić kondensatory elektrolityczne z linii 12V na takie co mają napięcie pracy minimum 25V.

Osobiście uważam, że taki przerobiony zasilacz nie powinien już trafić do komputera a to dla tego, że wcześniej czy później podłączony zostanie do komputera z napięciem większym niż 12V a oszukany będzie układ zabezpieczający przed wzrostem napięcie - OVP. Jak już przerabiać zasilacz AT to niech on już bedzie zasilaczem warsztatowym.

Przerobiłem już nie jeden zasilacz AT i ATX na różne napiecia wyjściowe ale były one niezmienne. Generalnie nie jest to nic trudnego, jak poznasz zasadę działania komparatora i znasz prawo ohma oraz umiesz liczyć dzielniki rezystorowe to śmiało możesz eksperymentować.

Obrazek z załącznika wyjaśni Ci zasadę działania komparatorów.
Obrazek

Poowdzenia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2015, o 21:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Nie,nie,nie, oczywiście on już nie trafi do komputera i tak jak właśnie pisałeś 12V ma być regulowane, a 5V zostać jak jest, bo z niego z tego co widzę jest zasilany komparator i chodzi mi o to, aby tylko manipulować 12V, bo jak zacznę manipulować 5 i 12V to mogę zejść poniżej zasilania komparatora. Tak jak pisałem nie uśmiecha mi się nawet te 200 zł. z hakiem dawać na zasilacz labo, dlatego postawiłem na AT. Jak jeszcze ugryźć OCP żebym mógłbym je płynnie regulować? Na schemacie widzę adnotację, że OVP jest sygnalizowane przez R47, czyli jego wystarczy wywalić i zastąpić potencjometrem, tak? Dałoby radę zrobić tak żeby jeszcze poprzez amperomierz kontrolować na ile A/mA jest ustawiony? Myślę, że to byłaby fajna sprawa jakby dało radę coś takiego dorobić przy testowaniu elektroniki, bo wtedy nastawiłbym sobie OCP na daną wartość i miał spokojne sufienie, że nie dojdzie do sytuacji, że coś przeoczę i z naprawianego urządzenia pójdzie dymek. :D Przy okazji nasunęły mi się jeszcze dwa pytania. Po pierwsze obciążenie - czy lepiej zapodać temu zasilaczowi sztuczne obciążenie w postaci równolegle podłączonych rezystorów, czy mogę sobie odpuścić? Drugie to czy muszę rozłączyć napięcie -5 i -12V, czy mogę je śmiało zostawić i tylko odłączyć przewody od nich? Pytam, bo spotykałem się z opinią, że po takiej przeróbce należy niewykorzystane linie napięciowe rozebrać do zera i zasilacz obciążyć np. opornikami 10 Ohm/5W.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 17:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Zobacz dokładnie na schemat
Zasilanie LM339 jest sprawą drugorzędną, najważniejsze jest to, że sterownik zasilacza (TL494) jest zasilany z linii 12V i to jest powód aby zaniechać pomysł o zasilaczu regulowanym. Od prawidłowego zasilania TL494 zależy praca całego zasilacza więc nie możesz tak sobie bez konsekwencji żonglować napięciem zasilającym ten układ. Jak widzisz zasilanie LM339 oraz innych obwodów pomocniczych brane jest ze źródła napięcia odniesienia 5V zawartego w strukturze układu TL494 I teraz już powinienieś zrozumieć, że praca układów zabezpieczeń jest drugorzędna.

Dla Twoich potrzeb rozejrzałbym się za zasilaczem ATX, najlepiej na znanym układzie TL494. W tego typu zasilaczach układ sterownika zasilany jest z przetwornicy pomocniczej tak jak np. na tym schemacie:
http://www.sp9hvw.info/uploads/plikidop ... 0TL494.jpg
I teraz sprawa zaczyna być prostsza bo zmiana napięcia wyjściowego nie zakłóci Ci zasilania głównego sterownika zasilacza. W takim zasilaczu wywalasz wszystkie elementy używane do wytwarzania napięć innych niż 12V, a obwody ograniczenia prądowego przerabiasz według potrzeb.
W prosty sposób nie da się zrobić tego, żeby widzieć na jaką wartość ustawia się OCP, bo układ działa tak, że w momencie zrównania napięć na komparatorze zaczyna działanie. Zrealizowanie tego tak jak chcesz nie jest nie możliwe, jednak nie w prosty sposób, a już na pewno nie za pomocą przeróbki zasilacza.

Jak znajdziesz jakiegoś ATX-a i bedziesz chciał go przerobić to znajdź do niego schemat bo bez tego jest dość trudno.

Powodzenia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 18:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

No tak, jest zasilany z 12V, ale przecież TL494 ma zasilanie od 5V do 40V. Nie można zatem zrobić tak, że obliczyć mu dzielnik w taki sposób, aby układ miał prawidłowe zasilanie? Przecież jak ustawię dzielnik tak, że od dołu będzie dawać 5V, a od góry np. 16 to wtedy nie będzie problemu z nieprawidłowym zasilaniem, czy jestem w błędzie? Ja mogę wziąć zasilacz ATX, tylko problem jest w tym, że niestety o schemat do nich jest bardzo ciężko. Do Codegenów np. niby problemów nie ma, no ale problem jest tej natury, że m.in. z nimi jest taka sytuacja, że tak naprawdę kupuje się kota w worku, bo te zasilacze mają kilka rewizji płytek. Udało mi się właśnie znaleźć Codegena dzisiaj jak przekopałem piwnicę, ale okazało się, że niestety pomiło tego, że model się zgadzał schemat do niego nie pasował, bo schemat opisywał rev. CG-12G, a mój egzemplarz miał inną, więc w tym momencie informacje na schemacie nie pokrywały się z rzeczywistością. :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 18:25 

Pomógł: 0

Nie chce cię rozczarować, ale w tym zasilaczu jedynie stby(VSB) 5V, będziesz miał nieregulowane przy zmianach 12V.

Jak by nie patrzeć, sprzężenie w tym przypadku wpłynie na punkt pracy transformatora jak i wszystkich napięć na wtórnym.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 20:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

No dobrze, skoro tak to spróbuję mimo wszystko z 5V w takim razie. Może akurat się uda, a jak nie to nic nie stracę, bo potencjometr i tak się przyda do innego zasilacza. Mam nadzieję, że jak zabiorę się za to 5V to jednak jakoś sobie poradzi.:/ Bardzo szkoda mi tego zasilacza, ponieważ już go testowałem i widzę, że przy obciążeniu żarówkami H1 I H3 55W po jednej na 5 i 12V bardzo sztywno trzymał napięcie. Ba, nie spadło nawet o 1 mV, co np. w przypadku Codegenów nie jest osiągalne i nawet w Taganie napięcie wahało się 0 2-3mV, tak więc trzeba przyznać, że jest megastabilny, a jakby to nie było to jest podstawa przy zastosowaniu warsztatowym. Ponadto widać, że ta jednostka zasilająca to jest kawał dobrej roboty i widać, że ludzie projektujący ten zasilacz mieli łeb na karku i doskonale wiedzieli co robią. No, może poza tym, że ktoś nie pomyślał za dobrze i wsadził w dzielnik rezystory o tolerancji 5%...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 06:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Jakie max napięcie można "wyciągnąć" z zasilacza AT/ATX bez przewijania transformatora przy rozsądnych prądach?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 07:41 

Pomógł: 0

Pablo991 napisał(a):
ponieważ już go testowałem i widzę, że przy obciążeniu żarówkami H1 I H3 55W po jednej na 5 i 12V bardzo sztywno trzymał napięcie. Ba, nie spadło nawet o 1 mV, co np. w przypadku Codegenów nie jest osiągalne i nawet w Taganie napięcie wahało się 0 2-3mV,


Nie wiem czym to mierzyłeś, ale w przypadku impulsowych jedynie oscyloskop jest miarodajny, tj. miernikiem (nawet porządny z TrueRMS do 200Khz nie daje pełnego obrazu zmian napięcia i jego kształtu) też można ale nie pokazuje całego zachowania napięć pod obciążeniem, to że akurat spada o kilka mV to nie jest żaden dowód na słabość zasilacza.

Większym problemem jest odpowiedź na chwilowe skoki obciążenia, oraz przerosty.
Podobnie 55W żarówka to dla zasilacza ATX żadne obciążenie.
Wszystko też zależy od konstrukcji samego zasilacza, tj. z której linii brane są napięcia do stabilizacji. To dosyć złożony problem i pomiar pod obciążeniem żarówką nie jest w żaden sposób miarodajny.

Ale to tylko taka dygresja.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 09:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Żeby sprawdzić jak zasilacz się zachowuje, trzeba wziąć obciążenie adekwatne do mocy zasilacza i je naprzemiennie załączać i wyłączać np mosfetem z możliwie dużą częstotliwością. Wtedy można ocenić jaką szybkość i stabilność ma zasilacz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 12:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Aha, to dobrze wiedzieć. Napięcie mierzyłem multimetrem, ale nie takim chińskim za 20-30 zł., tylko takim porządniejszym, który obecnie kosztuje bodaj 2 stówy z hakiem, ale on był kupowany z jakieś 15-18 lat temu i kosztował o wiele, wiele więcej. Tata mi mówił, że w tamtych taczasach to był high-endowy wypas jeżeli chodzi o multimetry Zamontowałem tego potka i udało się maniupulować napięciem na 5V od 2,5V do 6,25 dokładnie, bo "nie znieczuliłem" jeszcze OVP. Tak jak można było się spodziewać zmianie uległo również 12V i ono doszło do dokładnie 13,76.Zatem wychodzi na to, że TL radzi sobie bez niczego i ma wyrąbone na te zmiany napięcia, tak więc wychodzi na to, że skoryguję tylko delikatnie dzielnik żeby mi startował od 7V(z tego co widziałem jest to min. nap. dla tego scalaka) i będzie śmigał. :)

------------------------ [ Dodano po: 23 minutach ]

Nawet nie muszę nic korygować, bo zagmatwałem się w zeznaniach, że tak powiem i okazuje się, że jest ok. Przy napięciu 7,02V na linii 12V mam 2,76 na Linii 5V, tak więc gra gitara i wychodzi na to, że jestem w stanie osiągniąć mój zakres od 5V do 16 - wystarczy tylko zredukować od dołu dzielnik i gitarka :)

------------------------ [ Dodano po: 44 minutach ]

Tom277 napisał(a):
Jakie max napięcie można "wyciągnąć" z zasilacza AT/ATX bez przewijania transformatora przy rozsądnych prądach?

Oj ciężko powiedzieć kolego. Wydaje mnie się, że w zasadzie nikt tego Ci nie napisze, ponieważ to zależy od sztuki. Mogę się mylić, ale sądzę, że co inny AT/ATX to to napięcia będą inne i zależy jeszcze jaką linię nap. przyjmiesz za wyjście zasilacza. Widziałem opis przeróbki ATX'a, gdzie autor deklarował z 5V od 3,5 do 9,5V, z 12V od 7,5V do 20V i z stb-y(5V na czuwaniu) od 15-22V, ale przypuszczam, że przynajmniej od dołu w przypadku stb-y i 12V idzie więcej osiągnąć. Po prostu trzeba zluzować zasilaczowi dzielnik i poeksperymetować z jakiej linni ile się wyciśnie Z ATX. Zajefajnym motywem byłoby postawić na Codegen'a 250XA lub 250XA1, bo na moje oko( dopiero raczkuję w temacie, więc mogę się mylić) on ma monitorowane przez OVP tylko 3,3 i 5V, i wiem, że niego na pewno powinno się wycisnąć 18V, ponieważ na elektrodzie jeden z najlepszych tamtejszych speców od zasilaczy pisał, że Codegeny(przynajmniej z tego co zrozumiałem te stae, nie wiem jak nowe) są nieobliczalne, gdyż ze względu właśnie na brak monitoringu przez OVP 12V przy obciążeniu linni 5V mocniej niż 12V zasilacz potrafi ostro pojechać po badzie i puścić właśnie 18V siejąc w środku komputera jak można się domyśleć totalny mordor. Problem jest w tym, że te zasilacze to totalny kot w worku, ponieważ chińczyki nie tylko z Codegenami robią tak, że niby model tem sam, a okazuje się, że jak się otworzy zasilacz to jest totalny "suprajs", gdyż elementy na płytce w ogóle nie pokrywają się ze schematem z uwagi na różne rewizje płytek, tak więc tak na prawdę nigdy nie wiadomo co jest w środku obudowy, tak więc trzeba się zorientować najpierw do jakich Codegenów wraz z rewizją płytki jest schemat i wtedy po prostu szukać takiego samego modelu z taką samą rewizją płytki. Pytanie tylko jak po zmodyfikowanu będzie z jego wydajnością, bo wiadomo, że to co producent podaje to są jak ja to mówię "chińskie Ampery", które na pewno są nieskromnym życzeniem producenta i być może do osięgnięcia w max. sprzyjających warunkach labo. :) Dlatego z punktu widzenia komplikacji z jaką jest trafienie egzeplarza pokrytego z pasującym schematem moim zdaniem najlepiej zapolować na tego AT'ka co ja kupiłem, brandowanego także jak widać na schemacie Seventeam ST-230WHF i jego przerobić. Porblem w tym, że ten zasilacz to jest perełka i naprawdę bardzo ciężko jest go dostać, a jak już to ludzie chcą 30 zł. i więcej plus wysyłka. Ja miałem farta i swój egzemplarz wyrwałem za 27 zł. z wysyłką. Generalnie nadaje się każdy jeden zasilacz, który jest na TL494, czyli zatem to się równa: DBL494,KA7500B/C,IR3M02. To są znane mi dokładne w skali 1:1 odpowiedniki TL494 i nie wykluczam, że jest ich więcej. Trzeba po prostu ściągnąć datasheet i zobaczyć, czy w obu układach się wszystko pokrywa, czyli pin 1 to IN1+, 2 IN1- itd. itd. Inne scalaki się mniej do tego nadaję, ponieważ z ich przeróbką jest już nieco większy hardcor z uwagi na UVP.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 15:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Co powiecie na rozwiązanie regulacji prądu jak tu: http://katek.info/elektronika/aktywne-obciazenie/ i jako Rp wpiąć moduł na ACS712? Taki moduł pomiarowy można kupić już gotowy, zmontowany, tak więc kwestią byłoby dorobić mu zasilanie, co jestem w stanie zrobić, bo robiłem już zasilacz na stabilizatorze.



Ostatnio edytowano 27 kwi 2015, o 19:01 przez Pablo991, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 19:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1967
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Odnośnie zabezpieczenia przed przeciążeniem trzeba by jakiś pomiar na kawałku drutu miedzianego zrobić, wzmocnić go wzmacniaczem operacyjnym i w razie przekroczenia progu wysłać gdzieś na TL'a np. sekundowy sygnał (nie wiem czy 0 czy jakieś napięcie, bo nie analizowałem układu) wyłączający.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 23:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Ok to nie ma sensu... Zrobię to tak jak pisałem, czyli zrobię regulację prądu na drugim komparatorze i pomiar zrobię na tym scalaku co podałem, oraz wymienię tego ATka a ATX, ponieważ widzę, że rzeczywiście tutaj to będzie z deka ciężko, bo trzebaby dorobić po jednej przetwornicy 5 i 12V dla sterownia i do pomiaru prądu, dochodzi jeszcze kwestia upchania tego w obudowie, a z ATX jest o tyle dobrze, że tam mam standby i sprawa jest o wiele prostsza, bo przeróbka głównie będzie polegać na wyciąganiu, a nie dokładaniu. Dobrze, że nie pociąłem kabli temu AT-kowi to może uda mi się go odsprzedać - oby, bo niby 22 zł nie majątek, ale jednak ból tyłka mam, że niedokładnie przyjrzałem się schematowi i umoczyłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2015, o 12:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

A jednak po bardziej wnikliwej anlizie problemu doszedłem do wniosku, że jest sens, bo można de facto dorzucić 7812 i kwestię Vin rozwiązać odpowiednim skalibrowaniem dzielnika i dobrać dzielnik pod zasilanie scalaka, który zamierzam wstawić zamiast bocznika aby miały odpowiednie napięcie. Mam już wszystko rozplanowane jak dokładnie to ugryźć i nawet dziwię się, że od razu na to nie wpadłem, tylko mam dylemat co z masą, bo chcę pod ten 7812 podłączyć TL-a żeby miał stałe, niezależne od AT-ka zasilanie i o ile wiem jak poradzić sobie z VCC, tak mam dylemat jak opanować GND. Czy mogę zrobić tak, że po prostu przeciąć mu ścieżkę od GND i wtedy dolutować mu masę z 7812? Wiem, jestem masochistą upierając się przy przeróbce tego AT, ale co tam - ja lubię grzebać przy elektronice, więc dla mnie nie jest to większym problemem. :D Pozostaje jeszcze kwestia co z zabezpieczeniami, bo skoro robię ogranicznik prądu, to chcę z nich zrezygnować. Czy "znieczulenie" komparatorów poprzez podłączenie ich wejść dodatnich przez R10K do masy odcięcie im ścieżek załatwi temat?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2015, o 13:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Jak lubisz grzebać to próbuj
- wywal wszystko co jest związane z wytworzeniem sygnału "POWER GOOD"
- wywal wszystkie elementy odpowiedzialne za wytwarzanie napięć -5V i -12V
- wywal rezystory i diody idące od wszystkich linii napięciowych do nóżki 7 układu LM339
- nóżkę 7 podłącz przez rezystor 10kOhm do masy (ominięcie zabezpieczenia OVERVOLTAGE), albo usuń diodę D15, rezystor R30 i kondensator C20 (Eliminacja obwodu OVERVOLTAGE)
- zostaw zabezpieczenie OVECURRENT bo ono działa na przekroczenie maksymalnego prądu zasilacza
- wszystkie zabezpieczenia wymuszają stop przetwornicy poprzez zmianę stanu na nóżce 4 scalaka TL494

Po tych zabiegach odzyskasz sporo miejsca w obudowie zasilacza na swoje pomysły.
Z regulacją napięć i zabezpieczeniem prądowym próbuj sam tak jak zostało opisane przez kolegów i wyciągaj wnioski.
Po ogołoceniu zasilacza zostana Ci wolne komparatory w obudowie układu LM339 - możesz zrobić z nich prosty termometr np. na komparatorze okienkowym, termistorze i dwukolorowej diodzie LED.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2015, o 13:35 

Pomógł: 0

W sumie nie padło najważniejsze, jak nie masz transformatora separującego w swoim warsztaciku, to uważaj przy wszelkich regulacjach, przeróbkach itd. Tam jest ok 310-320V stałego na kondensatorach, a to już nie są przelewki!



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2015, o 17:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

No akurat w tym na pewno tyle nie ma, bo elektrolity główne zrobiłyby bum z uwagi na ich nominalne napięcie 200V. Wiem, że z tym napięciem nie ma żartów i zachowuje ekstremalnie wysoką ostrożność, bo naprawiałem już zasilacze impulsowe i mam świadomość z zagrożenia. Z resztą raz miałem okazję doświadczyć przez moją nieostrożność jak to jest zostać porażonym przez 380V podczas naprawy ATX-a i drugi raz już nie chcę, bo tak przywaliło, że aż podskoczyłem, poczułem silne mrowanie w głowie i potem nawalała mnie godzinię czasu. O tyle dobrze, że puściłem się niemal od razu się dotkonąłem, tak więc jak porażenie trwało jakieś 2-3 sekundy i to wszystko. Drugi raz nie mam zamiaru tego doświadczać, tak więc zanim zacznę jakkolwiek operować kondensatory rozładowuję przez dobrany rezystor i dopiero wtedy cokolwiek majstruję, a jak muszę włączyć zasilacz to po prostu uważam na to co robię i tyle. Dzięki serdeczne Panowie za pomoc. Już ogarniam co i jak dokładnie, tak więc myślę, że jestem już na tyle mądry, aby to sobie na spokojnie opanować, tak więc zabieram się do roboty. W razie jakichś problemów dam jeszcze znać i napiszę jak mi poszło. :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2015, o 20:46 

Pomógł: 0

Nie chcę cię ponownie rozczarować, ale podłączenie pod sieć AT/ATX w tym kraju = się napięciu wewnątrz j.w czyli 230V * ((sqrt2)/2) ;).
To że jest to rozbite na dwa kondensatory to już osobna kwestia, tj. na jednym kondensatorze oddzieli się po prostu połowa tego napięcia, ale docelowo na tranzystory kluczujące trafia pełne napięcie.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2015, o 13:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

No tak - zgadza... Wczas zatrybiłem, że po prostu jest rozbite na dwa elektrolity. Nie mniej jednak bardzo uważam, tak więc porażenie mi nie grozi. Póki co stanąłem w martwym punkcie, ponieważ muszę jechać do elektronicznego po cieńsze kable, bo na tych mi zasilacz świruje - to raz, a dwa rozwaliłem już przelotkę przez nie na jednym rezystorze. Dzisiaj nie bardzo mogę wyrwać się do sklepu, więc podjadę w pon., a tymczasem opanuję resztą i jak dokupię kable dam znać czy się udało. Na szczęście jest to od 5V, więc bólu tyłka nie ma, gdyż postanowiłem wywalić cały dzielnik zostawiając tylko ten co podaje feedback(3k9), dać rezystor w miejsce tego 24K od 12V i wrazie potrzeby skoryguję dzielnik dokładając rezystory do nóżek samego PR.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2015, o 21:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Panowie, mam jeszcze jedną wątpliwość. Zacząłem się zastanawiać jak rozwiązać kwestię zasilania mojego 7812 i doszedłem do wniosku, że nie będę sobie nadmiernie komplikował życia i zastosuję transformator sieciowy. Znalazłem w domu niepotrzebny zasilacz 24V 550mA. Styknąć wiem że styknie, tylko mam dwie wątpliwości. Po pierwsze, czy nie uszkodzę nim stabilizatora(w datasheet niestety nie ma podanego max. Vin), a po drugie, czy muszę wyekranować to trafo za pomocą specjalnej miedzianej taśmy, czy mogę sobie odpuścić? Z tego co wiem pole elektromagnetyczne może negatywnie wpłynąć na pracę zasilacza i trafka inpulsowe mają ekranowane karkasy, natomiast "klasycznego" z blachami nigdy nie rozbierałem i nie orientuję się czy takowy ekran posiadają. Jestem przekonany, że ten zasilacz jest zrealizowany na trafie z nałożonymi blachami, mostku Greatza i ewentualnie kondensatorze, nie stabilizowanej przetwornicy AC/DC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2015, o 16:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Ogarnąłem wszystko i lipa. :/ Podłączyłem zasilacz w szereg z szarówką do 230V i mam taką sytuację, że jak obciążę go żarówką to zapala się żarówka na pierwotnym i zasilacz przestaje działać dopóki nie odłączączę żarówki od 12V. Jakiś pomysł jest nie tak? Sytuacja jest o tyle dziwna, że tak jakby zasilacz przeciąża się, bo jak podłączę coś co ma niski pobór, np. wentylator to jest ok. Zmierzyłem pobór i przy 2,74A zasilacz przestaje pracować, a przecież on powinien wytrzymać 12.

Obrazek


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2015, o 04:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012
Posty: 777
Lokalizacja: Karpicko k. Wolsztyna
Pomógł: 197

Podejrzewam, że na żarówce powstaje zbyt duży spadek napięcia. I może przez to zasilacz się wyłącza.
Kiedyś podczas zabawy atx-em miałem podobną sytuację. Po obciążeniu linii 12V żarówką o mocy 5W wszystko działało dobre. Ale jak podłączyłem żarówkę 55W, to ta na pierwotnym zaczęła świecić i zasilacz nie działał dobrze. Po usunięciu żarówki z pierwotnego zasilacz działał poprawnie z większymi obciążeniami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2015, o 07:02 

Pomógł: 0

Większą moc testuj na żelazku/czajniku, wtedy masz zabezpieczenie że nie wywali ci bezpiecznika + większą moc na wyjściu.

Dziś już ciężko dorwać żarówki 500W (nie halogeny).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2015, o 09:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Dokładnie tak Panowie... Rzeczywiście to wina żarówki. Zacząłem podejrzewać, że to jest to, bo po dłuższym namyśle doszedłem do wniosku, że to niemożliwe, że zasilacz działa ok, a nagle przy obciążeniu 2,75A robi się zwarcie, dlatego zrobiłem eksperyment i zastąpiłem żarówkę 100W żarówką 60W i okazało się, że bingo, bo zasilacz jeszcze bardziej ześwirował i obie żarówki zaczęły migać, a zasilacz w rytm migania pstrykać, tak więc to jest to. Poza tym uświadomiłem sobie, że przecież podobna sytuacja jest z PFC i dopóki nie zastosuje się odpowiednio mocnej żarówki ta będzie migać i zasilacz nie będzie pracował prawidłowo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2015, o 11:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

No i podejrzenia okazały się prawdą. Wypiłem sobie browca na odwagę, podłączyłem bezpośredio no i tak jak można było przewidzieć żarówka się zaświeciła i nie było wystrzału połączonego z pokazem pirotechnicznym. :D No i super, że nie odpuściłem, bo szczerze mówiąc miałem zamiar olać ten zasilacz i się go pozbyć. Dobrze, że odpuściłem jednak, bo nie darowałbym sobie jakbym dowiedział się, że pozbyłem się sprawnego zasilacza. No i super, zostało mi jeszcze w takim razie nawiercić obudowę, zamontować gniazda, dokupić amperomierz i dorobić ogranicznik prądu i będę mial gotowy regulowany zasilacz za mniejszą kasę niż gotowiec. :D Co prawda nie w zakresie od 0 do 30V, tylko od 2,5 do 23V, ale szczerze mówiąc to mi w zupełności wystarczy, a nawet jestem niemal pewny, że i tak najwięcej będę korzystał z 12V,5V 9V, ewentualnie baaardzo sporadycznie 16V i na tym koniec, no ale suma sumarum jak głębiej się zastanowić nad tym to prawda taka, że lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć, tak więc skoro tyle da się wycisnąć to fajnie. Mam nadzieję, że najgorsze mam za sobą i przy montażu ograniczenia prądowego pójdzie z górki. Temat na razie zostawiam otwarty na wypadek jakbym miał problemy przy tym ograniczniku. Niestety wyskoczyły mi do ogarnięcia rzeczy o wiele wyższej randze niż ten zasilacz, tak więc niestety z braku czasu oraz braku części do skompletowania przeróbki jestem zmuszony na bliżej nieokreślony czas odpuścić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO