Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 10:30


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 maja 2015, o 12:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Niveasoft napisał(a):
Jak ktoś nie ma oscyloskopu to może na własne uszy przekonać się o jakości zasilania swojego układu. Wystarczą zwykłe słuchawki. To proste gniazdko "mały jack" wylutowane z czegoś, kondensator 1uF i krokodylek.
Krokodylkiem podłączasz się do masy a pinem kondensatorka dotykasz sobie badanych nóżek.
Zapewniam, że niejeden się zdziwi z czym musi pracować mikrokontroler.
Tam ma być cisza a jest szum i piski... W poprawnym układzie powinien być tylko "pyk" ładowania kondensatorka. Żadnych szumów, pisków czy buczenia od trafo.
Obrazek

Taki prosty układ naprawdę mi kilka razy dał pojęcie dlaczego coś nie działa. Na przykład gdy jakiś nadajnik typu 433 nadaje to "szarpie" zasilaniem. Dlatego one u mnie mają swój dławik i osobny kondensator za nim...
Zasilanie z chińskiej ładowarki to tragedia..
Przykładów można by mnożyć...a to zwykłe słuchawki.

Oczywiście używać TYLKO dla bezpiecznych napięć!


Wiesz co? TAKIE COŚ - to powinieneś pokazać w dziale DIY Projekty sprzętowe ;) poważnie ... bo jak sam mówisz niejeden się zdziwi ;) - świetny i mega prosty pomysł!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2015, o 12:32 

Pomógł: 0

Bardzo ciekawy pomysł, kiedyś było podobne rozwiązanie w Radioelektroniku (lata 80te).

Z tym, że układ był z wzmacniaczem, detektorem miedzyszczytowym, itp. Taki rozbudowany układ śmiało zastępował oscyloskop przy prostych naprawach, oraz diagnostyce audio i radio.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2015, o 16:56 

Pomógł: 0

:) w sumie to mój pierwszy post na forum ,zarejestrowalem sie dziś więc Witam Wszystkich userów oraz prowadzących Forum ,zwłaszcza mirkka 36 ,to jego pozytywna praca i zaangażowanie sprawiła że chce być na tym forum .
///
Bardzo ciekawy pomysł z tym sprawdzaniem "jakości" zasilania poprzez układ "akustyczny".Może nie nowatorski bowiem kiedyś dość często w wielu projektach przyrządów pomiarowych jako wskażnik używano właśnie wrażliwości ludzkiego ucha na dzwieki .
Zresztą tym samym układem można by sprawdzić aktywność na szynach sygnałowych , oczywiście dla takiej funkcji trzeba by zaprojektować jakiś układ analizy tak aby np. przełożyć na sygnał akustyczny słyszalny np. sekwecyjna prace o cyklach 100kHz lub o wyższej czestotliwości ale jest to wykonalne .
///
Dlaczego pierwszy wpis akurat w takim temacie ? Bo kiedyś tam wykonałem układ do pomiaru częstotliwości sygnału generatorów oraz w tym samym układ do pomiarów częstotliwości obwodów rezonansowych w którym wskażnikiem był właśnie sygnał akustyczny , to naprawde bardzo dobrze sie sprawdzało ponieważ słuch jest bardzo dobrym , precyzyjnym "sprzętem pomiarowym ":) .
///
Szczypta soli dla autora . Temat - Tania alternatywa dla oscyloskopu , jest troszke nie trafiony .
Oscyloskop od lat był i jest nadal jak bym to powiedział Królem wszystkich mierników (to moja opinia) .Bardziej pasowała by nazwa np. Akustyczny (dzwiekowy) analizator ... tu dalej co on potrafi .Lub inny temat który bardzie oddaje istote działania i zastosowania układu .
Mam nadzieje że Autor tematu niebędzie mi miał za złe te słowa .
Temat bardzo fajny i o wielkich możliwościach rozwojowych .



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2015, o 19:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 14

Super sprawa!! Miałem ostatnio problem z zawieszaniem procka.. Dzisiaj testowałem ten "oscyloskop" na jakiś układach gdzie nie ma zakłóceń i wszystko było super. Po podłączeniu słuchawek do układu gdzie miałem problem i procesor się zawieszał - prawie spadłem z krzesła, takie trzaski i piski. Wsadziłem kilka kondensatorów i problem rozwiązany!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2015, o 20:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Przy okazji wypróbuję Twoj sposób. Ja z kolei kiedyś wpadłem na następujący projekt [url]users.tpg.com.au/users/talking/Logic%20Probe%20with%20Pulser-Intro.html[/url]. Z gotowych rozwiązań sa dostępne ciekawe logic probe Chy 610 oraz 625 http://www4.biall.com.pl/BAZA_PRODUKTOW_SMB/103028/103028.INSTRUKCJA_PL..2012-04-24.1.pdf

Sent from my mobile.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2016, o 12:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2015
Posty: 80
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 2

Bardzo fajnie to działa! Przekonałem się, jak niefiltrowana Atmega32 szarpie zasilaniem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO