Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lis 2014, o 14:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

rezasurmar mnie uprzedził :) Gdy tylko zobaczyłem temat, od razu przyszła mi na myśl Sanwa PC5000a. Cena za nowy mała nie jest, ale to solidny sprzęt. Mi się udało kupić go na Allegro przed dwoma laty za 300 zł - używany chyba kilka miesięcy. Jeśli chodzi o współpracę z komputerem, to trzeba dokupić oprogramowanie i interfejs (kabel).

Tu znajdziesz multimetr: http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=1&id_firmy=10
Tu znajdziesz interfejs: http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzia ... d_firmy=10

Tu z kolei mały test: http://www.leon-instruments.pl/2011/12/ ... 5000a.html

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 17:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 7
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Nie ważne jaki masz miernik.Ważne co potrafisz!
Ja już mam trochę latek na karku i mając podstawowe mierniki i oscyloskop na wyposażeniu sprzętu radiolokacyjnego 17ton elektroniki spokojnie mi to wystarczało.
Teraz jest zbyt dużo do wyboru i internet ogłupia.Co kupić bez względu na dziedzinę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 18:05 

Pomógł: 0

Decimus napisał(a):
Nie ważne jaki masz miernik.Ważne co potrafisz!


Polemizował bym z tym poglądem, bo nawet Michał Anioł patykiem w marmurze nie wyrzeźbi, ale to tylko moja subiektywna opinia.
Co nie znaczy, że kupno "wypasionego" narzędzia = doświadczenie umiejętność jego używania.

Każda klasa sprzętu ma swoje ograniczenia i trzeba sobie zdawać z tego sprawę.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 22:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Panowie, wybaczcie że tak odkopuje temat ale mam pytanie. Szukam jakiegoś multimetru maksymalnie za 250 złotych. Po przesiadce z mojego UNI-Ta 890 to i tak będzie dla mnie przepaść jakościowa. Bardzo spodobała mi się Sanwa CD772, jest do kupienia w www.ndn.com.pl za 221 zł. Co myślicie o tym mierniku? Czy może polecalibyście coś innego? Tylko żeby nie przekroczyć budżetu ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 23:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Myślę, że niezły wybór. Sanwa robi raczej solidny sprzęt. Akurat tego modelu w ręku nie miałem, ale jest True RMS i to najważniejsze. Z pomiarem pojemności i w ogóle pomiarami L i C, to wiadomo, że nie można oczekiwać mega precyzji, bo od tego są mostki RLC. Na plus - podświetlenie. Tak, w modelu PC5000a go nie ma :D Nie widzę, chyba nie ma, opcji rejestracji pomiarów MIN/MAX, czasem się przydaje.

W podobnej cenie możesz też dostać tego UNI-T'a (UT61D): http://uni-trend.com/UT61D.html Podobne możliwości. Ma interfejs na RS232.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 23:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Cytuj:
W podobnej cenie możesz też dostać tego UNI-T'a (UT61D): http://uni-trend.com/UT61D.html Podobne możliwości. Ma interfejs na RS232.


No właśnie poczytałem trochę ten wątek i opinie o UNI-Tach są dość podzielone... Zależy mi przedewszystkim na tym żeby miernik był dobrze wykonany, dość dokładnie mierzył i miał podstawowe funkcje. Tą Sanwę miałem kiedyś na zajęciach w łapkach. Mierzyło się nią świetnie... Do tego UNITa i takbym musiał dokupić jeszcze przejściówke na USB albo sam bym musiał zrobić... cóż. Wygląda bardzo fajnie i ma ciut więcej bajerów.. ciężki wybór ^^



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2014, o 09:12 

Pomógł: 0

Pod względem niezawodności to sanwa, aczkolwiek wielu amatorów (zawodowców jakoś mniej ;) ) chwali sobie Unita.

Musisz sobie porównać oba czy ile tam chcesz. Sam zawsze biorę instrukcje i przeglądam każdą z nich. Zawsze u mnie kończy się kupieniem ok 20-30% droższego niż zakładany budżet, ale to ja.

Dlatego jeżeli masz sztywny budżet, porównaj, zrób rachunek zysków i strat, które funkcje są ci bardziej potrzebne.
O sanwie już wiele napisałem na forum, unita osobiście nie polecam, ale j.w każdemu według potrzeb.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2014, o 13:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Chyba jednak wybiorę SANWE. Może i ten UNI-T ma więcej bajerów ale jakoś nie przekonuje mnie do siebie ta firma. Natomiast o miernikach Sanwy wszyscy piszą w samych superlatywach. Szkoda że nie ma nigdzie jej testu na youtube.com. Jedynie sam unboxing



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2014, o 14:01 

Pomógł: 0

Ale co byś chciał za test ?, co prawda ja mam przy sobie PC5000, ale zapewniam cię że z niższymi modelami nie ma problemów. Jakość kabli pomiarowych jest wysoka, nie odparują przy dopuszczalnym pomiarze prądu.

Styki obrotowego przełącznika są złocone, po 8 latach intensywnego używania nie wycierają się jak w tańszych miernikach.
Zabezpieczenia wejścia też są na wysokim poziomie, bez problemu miernik nie traci parametrów jak się zagapimy i zmierzymy rezystancję w gniazdku ;). (co nie znaczy że polecam testować).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2014, o 14:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

No chciałbym zobaczyć takie proste sprawy jak czas reakcji przy teście ciągłości, czy ma w środku porządne bezpieczniki ceramiczne czy tylko takie szklane, jak wygląda zabezpieczenie wejść i takie tam. Ale myślę że powinno być ok pod tymi względami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2014, o 14:14 

Pomógł: 0

wszystko znajdziesz w instrukcji ;).

Czas reakcji jest podawany. PC5000 ma zbliżony do fluke 289 czyli w granicach 250us



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2014, o 15:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Dla Twojej Sanwy czas rzeczywiście jest podany w instrukcji i wynosi <100us. Dla tej CD772 niestety nie. Również dla RD701 ni ma. Widocznie nie ma się czym chwailć :lol:. Ale widzę że bezpieczniki ma spore ceramiczne i można je wyjąć otwierając jedynie tylną klapkę a nie cały miernik. Jeszczę się porozglądam ale za tą kase nic za bardzo nie wymyślę :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2015, o 19:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2014
Posty: 26
Pomógł: 0

A co powiecie na miernik CIE3130B Multimetr 4 1/2cyfr,TRMS, 0,05% ?
http://www.biall.com.pl/item,CIE3130B_M ... 03049.html.

Brak tylko podłączenia do PC, dokładny z Bargrafem.

Warto ? ma go ktoś ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2015, o 19:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 224
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 24

Test Ciągłości obwodu powolny - 500 ms.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2015, o 11:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2014
Posty: 123
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pomógł: 0

Witam

Doradźcie mi który z tych mierników wybrać. Chodzi mi bardziej o dokładność pomiaru w pomiarze napięcia stałego powiedzmy tak do 30V, czyli w tym dolnym zakresie.
1. Mastech MS8265
http://allegro.pl/miernik-mastech-ms826 ... 82740.html
2. UT50D
http://allegro.pl/miernik-uniwersalny-u ... 35827.html

A może coś innego polecicie mi?

Z góry dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2015, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Zależy jakiej dokładności potrzebujesz. Raczej dużych różnic nie odczujesz wybierając jeden z nich.

Mastech MS8265: pomiar napięć DC 200mV ±0.05%, 2/20/200V ±0.1% (wg danych technicznych)
UNI-T UT50D: Pomiar napięcia DC w zakresie: 200 mV / 2 V / 20 V / 200 V z dokładnością: (0,5% +1) (wg instrukcji)

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2015, o 14:25 

Pomógł: 0

Jeżeli zależy ci na dokładności to Mastech, biorąc pod uwagę, że w unicie masz tylko liczbę 2000, a mastech masz 20000, porównaj sobie dokładności wskazywane po przecinku dla 5V np.

Podawałem już zresztą linka do artykułu w Elektronice praktycznej, jak się liczy całkowitą dokładność.

Po za tym tu nawet nie ma co porównywać miernika który ma 3 i 1/2 cyfry z takim 4 i 1/2



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2015, o 14:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2014
Posty: 123
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pomógł: 0

Dziękuję Panowie za zainteresowanie.
Czytałem ten artykuł z EP.
Jeśli zdecydowałbym się na tego Mastech'a, to co myślicie o jego bezawaryjności?
Jak sprawdzić jego stabilność wskazań?
Widzę, że Unity mają 24m-ce gwarancji, natomiast Mastech ma 12m-cy.
Co prawda do tej pory od wielu lat mam Matech'a jakiś taki tani bo i ma sporo lat ale działa, tylko ta jego dokładność pozostawia wiele do życzenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2015, o 14:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lut 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Ja zakupiłem w listopadzie miernik CMM-10 firmy sonel. Co prawda nie jest on tak wypasiony jak zaawansowane mierniki, ale daje radę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2015, o 14:59 

Pomógł: 0

Dla każdego początkującego mam tylko jedną radę, nauczyć się instrukcji na pamięć, oraz przeczytać co się tylko da o pomiarach. Często błędy pomiarowe nie wynikają z kiepskiej dokładności miernika, a z własnej niewiedzy.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2015, o 00:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Do wypowiedzi kolegi rezasurmara dodam jeszcze jeden szczegół. Wszystkie multimetry, poza tymi bardzo drogimi, są rozkalibrowane. Właściwie pierwszą rzeczą po zakupie powinna być kalibracja.
Warto za parę złotych kupić sobie urządzonko, np. takie za 25 złotych:

http://www.banggood.com/AD548-High-Prec ... 787201501R

Warto poczytać opinie przed zakupem. Prawdziwe źródło referencyjne to nie jest, ale przychodzi z karteczką z dokładnym pomiarami napięć, dokładność ok. 1.5 mV

Jak kalibrować? Rozkręcić miernik, znaleźć jedną jedyną śrubkę, czyli potencjometr, i kręcić aż będzie dobrze. Skalibrowany tani, wręcz groszowy miernik jest dokładniejszy niż mega super drogi fluke po paru miesiącach używania. Może lekko przesadzam ;)

Tu fajny opis jak sobie popsuć Mastecha:
http://youtu.be/Kr_8yg3ookw

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 15:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Coś dla fanów UNIT-A, od Dave'a Jones'a ;)





ale pojechał po tym mierniku... :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 15:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lut 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Nie za bardzo rozumiem istoty kupowania taniego miernika. Oczywiście pomijam przypadki, takie jak pierwsze kroki... To wiadomo lepiej rozwalić tanie niż, ale jeśli już zdecydujemy się na kupno lepszego miernika czyli takiego średniej klasy, nie widzę problemu dołożenia i kupienia już porządnego urządzenia pokroju tych sonela. Jestem świadomy tego, że różnie z kasą bywa, ale na sprzęcie nie powinno się oszczędzać, jeśli czegoś nie potrzebujemy na już, teraz, to zawsze można odstawić jakieś fajki na miesiąc/dwa i nie dość, że mamy lepszy sprzęt to może uda się pozbyć jakiegoś nałogu. Miernik to powinno być urządzenie, które dobrze użytkowane powinno posłużyć następnemu pokoleniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 15:35 

Pomógł: 0

fazowiec napisał(a):
Miernik to powinno być urządzenie, które dobrze użytkowane powinno posłużyć następnemu pokoleniu.


Widzisz, masz rację, ale tłumacz tu niedzielnym hobbystom.
Niestety znam ból braku kasy, bo sam na swój pierwszy analogowy miernik zbierałem ponad rok.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 18:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Szczera prawda :)
Czy używacie precyzyjnych źródeł napięcia do kalibracji?
Właśnie przyszło do mnie takie urządzenie, i mój warsztatowy noname okazał się dokładniejszy od Vellemana :)
Chociaż, jak to w pomiarach, pewności nie ma, jest tylko margines błędu :D

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 19:42 

Pomógł: 0

sq5rix napisał(a):
Czy używacie precyzyjnych źródeł napięcia do kalibracji?


Tak, nawet powiem więcej, co 2lata miernik jest oddawany do wzorcowania, bo musi być pewny.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 19:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Zależy kto do czego używa miernika, ja mam dwa Meratroniki V560, dla mnie są wystarczające.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 20:20 

Pomógł: 0

PROTON napisał(a):
ja mam dwa Meratroniki V560,


Wolę moje V640 ;), kilka ich mam :D.

A wracając do meritum, jeżeli ktoś chce wskaźnik, kupuje wskaźnik, wbrew pozorom Miernik to inwestycja na lata.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 20:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Z drugiej strony jeśli działamy w typowej cyfrówce, to pewnie wystarczy precyzyjne zródło (chociaż po dwóch latach to ono już nie będzie takie precyzyjne)
Oddawanie do kalibracji jest oczywiście najlepsze, niestety trochę boli, bo i t i $ :)

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2015, o 20:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

rezasurmar napisał(a):
PROTON napisał(a):
ja mam dwa Meratroniki V560,


Wolę moje V640 ;), kilka ich mam :D.

A wracając do meritum, jeżeli ktoś chce wskaźnik, kupuje wskaźnik, wbrew pozorom Miernik to inwestycja na lata.

Poszukuję w dobrym stanie V543.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO