Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 paź 2024, o 12:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 sty 2012, o 21:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 sty 2012
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam.
Mam pewien problem. W nowym zestawie ATB wer.1.03 z procesorem ATmega644P nie mogę nic wgrać do niego. Ustawiałem tylko FUSEBITY programem mkAVRCalculator na taktowanie wewnętrzny oscylator 8MHz. Następnie próbowałem wgrać pierwszy program z płytki CD (DiodaLED) lecz zapomniałem zmienić typ procesora na ATmega644P a domyślnie w projekcie jest ATmega32. Po ww operacji nie mogę już nić wgrać ani też ustawić FUSEBIT-ów na inną wartość. Podejrzewam że zablokowałem go w jakiś sposób ale nie wiem czy mogę go sam odblokować. Próbowałem zmieniać zworki na zewnętrzne taktowanie a następnie usiłowałem zmienić FUSEBIT-y na inną wartość i dalej wyskakuje błąd przy komunikacji. Ogólny test podłączenia procesora (mkAVRCalculato) wypada pozytywnie.
Proszę o info. i wyrozumiałość gdyż jest to pierwszy mój kontakt z takimi procesorami.

Pozdrawiam Daniel.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 21:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Spokojnie, nie da się zablokować procka w taki sposób. A jeśli MkAvrCaclulator prawidłowo odczytuje że jest podłączony procesor ATmega644P to znaczy, że wszystko jest w najlepszym porządku i nie trzeba nawet żadnych zworek przestawiać.

co trzeba zrobić?

1. kliknąć klawisz "Sprawdź podłączony AVR"
2. sprawdzić jak ustawione są fusebity po takim odczycie o ile przebiega on bez błędów (a chyba tak jest jak wynika z opisu)
3. czy przypadkiem nie okaże się, że kolega jednak zmienił taktowanie procka na fabryczny 1MHz ??? poprzez ustawieni fusebitu CKDIV8 ???

a jeśli tak - to trzeba go wyłączyć - i ponownie zaprogramować fuski ... ALE...... ale ...

ale najpierw trzeba kliknąć ptaszka "slow sck" w programie MkAvrCalculator.

(Tak tylko zgaduję wszystko - bo niestety kolega z tych nerwów i paniki - praktycznie poza okazaniem przerażenia że coś się stało nie podał żadnych konkretnych szczegółów takich jak np:

1. zrzut ekranu błędu jaki się pokazuje (trzeba włączyć w zakładce "USTAWIENIA" żeby pokazywała się konsola po błędzie
2. zrzut ekranu jak wyglądają fuski po odczycie procka, który ponoć się udaje


poza tym proponuję - teraz usiąść, uspokoić się i na pewno wszystko się uda i doprowadzimy zestaw do działania - bo nawet nie jest zablokowany procek jak mniemam.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 23:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 sty 2012
Posty: 3
Pomógł: 0

Wszystko się zgadza (panika także) dokładnie tak jak Pan opisał. I nawet wszystko już działa.

Bardzo Dziękuję.
Daniel



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO