Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 paź 2024, o 12:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 00:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Witam,
jestem właśnie w trakcie przerabiania przykładów z książki i zatrzymałem się obsłudze RTC. Chciałem się spytać czy poniższy kod powinien wystarczyć do wpisania godziny do pamięci RTC?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ponieważ w następnej kolejności próbuje odczytać godzinę z RTC i wyskakuje mi na LCD: " 165:165:165 "
Do odczytu używam kodu:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Oraz chciałem się jeszcze dowiedzieć czy trzeba do tego celu podłączać któreś z wyprowadzeń od RTC (tzn INT,BAT lub GND)? Osobiście próbowałem zarówno z podłączonym jak i niepodłączonym GND - efekt ten sam. Pozostałych dwóch nie podłączałem.

Pozdrawiam Tomek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 08:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze:

- czy kolega pobrał patche do lekcji stąd: topic27.html

bo dla lekcji 08_TWI pojawiła się nowa funkcja, i2cSetBitrate( uint16_t bitrateKHz ), którą trzeba ustawić prędkość magistrali I2C w kHz, najlepiej ze 100kHz o tak: i2cSetBitrate(100);
Nie podałeś z jaką częstotliwością taktujesz procka a to właśnie może być ważne, bo przy 8MHz nawet nie trzeba stosować tej funkcji i też będzie działać PCF - przypadkowo ;) ale przy większym taktowaniu już może być problem.

Po drugie:

w lekcji zdaje się widać, że zostało użyte przerwanie INT0 - do którego zostało podpięte właśnie wyjście INT z układu PCF8583. Na wyjściu tym generowane jest po jego włączeniu przerwanie z częstotliwością 1Hz (czyli równo co sekundę) i właśnie co sekundę warto odczytywać dane z PCF'a a nie tak jak ty próbujesz to robić w pętli głównej while(1) . Tylko że ty zamiast tak jak w lekcji - wykorzystać wyjście INT - zrobiłeś sobie kocie _delay_ms() :( - troszkę to przejaskrawiam (no bo to akurat nie powoduje tych problemów) ale mam nadzieję, że widzisz błąd. Zresztą - hmmmm pisałem o tym dokładnie w książce i opisywałem wykorzystanie tego wyjścia INT z PCF'a. A w zestawie są jeszcze piny BAT oraz GND. Ale na Zeusa - kolego - bo pisałeś że próbowałeś podłączać GND - do czego próbowałeś podłączać to GND ? przecież to po prostu MASA układu, więc co miałoby ci to dać ? ;) ... w pin BAT służy ew do podłączenia zewnętrznej baterii podtrzymującej dłużej zegarek PCF. Zresztą w takich sytuacjach zawsze trzeba zajrzeć na schemat - a masz przecież ładne - śliczne schematy wszystkich modułów w zestawie ATB na stronie:

http://atnel.pl/atb_sch/schematy_atb.htm

Po trzecie:

co w twoim kodzie do odczytu godzin robi nawias dzióbkowy } pod koniec - za poleceniem _delay_ms(1000);


Po CZWARTE:

czy nie lepiej najpierw odpalić sobie na żywca kod który jest z książki na DVD i sprawdzić że działa i dobrze działa - a potem kombinować swoje przeróbki ? to tylko taka sugestia podpowiedź.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 14:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):

Po trzecie:

co w twoim kodzie do odczytu godzin robi nawias dzióbkowy } pod koniec - za poleceniem _delay_ms(1000);




Człowiek całe życie się uczy do tej pory myślałem zawsze ze to nawias klamrowy jest :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 16:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver uspokój się please ;) bo padnę ze śmiechu - a w sumie to co to za różnica czy dzióbkowy czy tam koci klamrowy ;) ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 17:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No wiesz w sumie żadna :) ale ... zaraz dzióbkowy ?? :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 20:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Przepraszam ze tak późno odpisuje. Nie jest to spowodowane brakiem zainteresowania, tylko niestety zakręconym dniem jak to bywa przed Sylwestrem :)

1) Patcha nie pobrałem - nie skojarzyłem ze to właśnie do tej lekcji wiec zaraz sobie poprawie te biblioteki :)
Częstotliwość mam ustawioną na 11MHz (zworki na kwarc zewnętrzny i nastawione w Eclipse) - jeszcze pytanie czysto techniczne czy jeśli nastawię 8MHz to zworki JK1, JK2, JK3 należy zdjąć czy można zostawić? (bo nigdy wcześniej nie miałem przyjemności korzystania z zewnętrznego kwarcu więc nasunęło mi się takie pytanie choć może wydawać się idiotycznie proste).

2) Właśnie zastanawiałem się czy trzeba wykorzystywać te przerwania od INT, czy używa się ich żeby program był ze tak to nazwę lepszy :) dlatego pytanie było: "Czy taki kod wystarczy" - zastosowałem nieszczęsnego _delay_ bo chciałem na szybko właśnie sprawdzić czy da się w taki prymitywny sposób to obsłużyć ( i tu nie wiem czy dobrze zrozumiałem - można tak zrobić, tzn bez przerwania tylko ze nie wypada?) :)

GND właśnie dołączałem do GND układu, z myślą czy przypadkiem jest nie podłączone ścieżkami i trzeba podpiąć przewodem :)

3)Ten nawias klamrowy zamyka pętle while(1), następny zamyka main() a później są zdefiniowane dwie procedury

4)Staram się od podstaw wiedzieć na jakiej zasadzie cos działa i jak działa i napisać coś "własnymi słowami" w oparciu o podane informacje :) Aczkolwiek nie mówię ze w ogóle nie korzystam z gotowych programów, ale wtedy chociaż staram się je przepisać własnoręcznie ze zrozumieniem mniej więcej co się dzieje po kolei. Tu akurat próbowałem napisać coś na szybko samemu - nie wyszło, urodziły się pytania i bedę kombinował dalej :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 22:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

1. Pewnie że można zostawić.

2. No można, ale tylko do takiego pierwszego testu. Później bez takiej techniki z przerwaniem jak pokazałem w książce to będziesz miał same schody pod górkę i różne dziwne efekty, aż mi się nie chce tłumaczyć wszystkich ;) sorki

to goldpin GND przy PCF'ie jest tylko po to żeby do niego i do BAT podłączyć zewnętrzną baterię ;) bez sensu jest go podłączać pod jakiś GND w zestawie - bo przecież to to samo GND.

4. I Bardzo dobrze kombinuj - tylko nie idź na łatwiznę z tym _delayem, bo to cię od razu na manowce sprowadza jak widzę. Toż użycie przerwania w tym przypadku jest po pierwsze proste jak drut, przy okazji ćwiczysz i oswajasz się z korzystaniem z takich przerwań a po kolejne - masz idealnie zorganizowany odczyt czasu z PCF'a - więc SAME ZALETY

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 30 gru 2011, o 23:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

No teraz już wiem że bez sensu podłączanie tego GND, ale jak coś nie działa to automatycznie człowiek szuka nawet najgłupszych przyczyn ;)

Jak najbardziej chce się nauczyć obsługi przerwań zamiast _delay_ jednak właśnie chciałem na początku sprawdzić na szybko czy w ogóle dobrze myślę i zrobiłem tak byle jak - kolejnym etapem miało być właśnie przerobienie tego na przerwanie i tak się właśnie stanie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 31 gru 2011, o 00:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Witam ponownie,

Napisałem już program w oparciu o przerwanie, w wyniku poszukiwania błędu zdążyłem go już zmienić na prawie bliźniaczy do przykładowego (sama część komunikacji z RTC - bez EEPROM). Jednak na Pana przykładzie ładnie wyświetla mi godzinę, a przy moim programie mam na wyświetlaczu ("00:00:1033" czasem się zmienia któreś zero na jedynkę). Częstotliwość taktowania ustawiałem na 8MHz i na 11MHz i bez różnicy. Podłączenia muszą być dobrze bo przykładowy program działa.

Kod programu:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




Widzi ktoś tu jakiś błąd lub brak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 31 gru 2011, o 09:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A po co inkludujesz to: ???

Kod:
#include "I2C_SOFT/i2c_soft.h"


i co to jest: ?????????

Kod:
#include "i2c.h"


oj, oj - no masz przykład z płyty z książki, piszesz że działa dobrze - jak rozumiem - a sam coś mieszasz na maxa ;)

Z jakiego I2C korzystasz - zastanów się - ze sprzętowego TWI ? czy z programowego czyli soft_I2C ???

Zobacz, że masz do tego dwie oddzielne lekcje. Niby z kodu wynika że korzystasz ze sprzętowego TWI - ale inkludy masz częściowo od soft_I2C plus jakiś własny twór ten i2c.h.

Uporządkuj to wszystko - bo sam kod w main() wygląda że jest OK.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 31 gru 2011, o 13:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Ten mój własny twór jest przepisaniem tych bibliotek z TWI (przepisuje ręcznie żeby wiedzieć co tam jest i mniej więcej zrozumieć jak to działa).
Jednak rzeczywiście musiałem tam gdzieś popełnić błąd (zaraz postaram się go znaleźć), bo przekopiowałem Pana bibliotekę i działa.

Dziękuję za pomoc i przepraszam za kłopot :)

I przy okazji życzę Wszystkich Szczęśliwego Nowego Roku! ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 31 gru 2011, o 14:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Żaden kłopot ;) po to jest to forum żeby pytać i dostać odpowiedź .... Oczywiście masz rację, że prób ujesz sam stworzyć ze zrozumieniem bibliotekę swoją własną - SUPER ! .... sam przyznasz, że dzięki takiemu podejściu jednak człowiek się najwięcej uczy prawda ?

Również życzę do siego roku ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sty 2012, o 17:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Cytuj:
Oczywiście masz rację, że prób ujesz sam stworzyć ze zrozumieniem bibliotekę swoją własną - SUPER ! .... sam przyznasz, że dzięki takiemu podejściu jednak człowiek się najwięcej uczy prawda ?



Zdecydowanie dużo więcej człowiek się nauczy i przynajmniej wie co się dzieje w jego programie, a nawet jeśli wszystkiego nie rozumie to i tak to sporo daje, a z czasem się pewnie i zrozumie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 21:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Jabłonna
Pomógł: 0

Witam.
Mam podobny problem jak twórca wątku.
Też mam przy odczycie trzy razy 165, przy czym ja używam biblioteki soft.
Może od pczątku.
procesor atmega 162 taktowany 11059200Hz
SDA na PD5, SCL na PD4


W sumie to nie mam pomysłu jak podejść do debugowania tego kodu.
próbowałem odczytać rejestr kontrolny, ale otzymuje tylko zero.
Być może mój opis jest zbyt prosty, ale chętnie uzupełnię
Pozdrawiam



Ostatnio edytowano 2 sie 2012, o 21:30 przez gaza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 21:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmmm prosze nie umieszczac kodów z książki i płyty na forum w całości :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 21:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No dobrze ale jaki jest problem ? bo to że kolega wkleił kod z książki i napisał że "nie działa" i odczytuje jakąś tam liczbę to co? A u mnie ten kod działa - więc jak mogę dojść na podstawie takiego opisu jak pomóc ??? Nawet jakbym chciał to nie dam rady. Stosuje kolega całkiem inny procek - to wypadałoby zacząć przede wszystkim od pokazania dokładnego schematu jak masz wszystko połączone - bo pewnie w tym jest problem.

I tak jak pisze SunRiver, kodów z książki nie potrzeba tu wklejać jeśli nie były modyfikowane bo każdy forumowicz ma je przy sobie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 21:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Jabłonna
Pomógł: 0

ogólnie problem jest z błędnym odczytem z RTC, co najprawdopodobniej jest spowodowane nie działaniem I2C. Dlatego proszę o sugestię jak mógłbym podejść do znalezienia przyczyny. Być może problem jest oczywisty dla kogoś z boku, a dla mnie ze względu na zasugerowanie się, jest niewidoczny.
Wklejam schemat
Obrazek
Na schemacie nie widać, ale nóżka A0 PC8583 jest podpięta do GND. No i widok zasilacza nie jest zbyt ciekawy, bo LM7805 dołożyłem później.

Próbowałem też zapisać coś do epromu w RTC, ale bez skutku.
Wszelkie podpowiedzi mile widziane



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 22:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie kolego tobie ten procek w ogóle nie powinien działać przy tym co ty zrobiłeś za cudaka na resecie :( No czegoś takiego to nie widziałem jeszcze.

Posłuchaj podciągnij linię RESET za pomocą rezystora 10K do VCC .... I TO WSZYSTKO, wywal tą diodę a w szczególności ten kondensator, który podpiąłeś jeszcze na dodatek w ogóle nie tak :( .... i ten rezystor 330R w ogóle wywal w diabły. Możesz zostawić sam przycisk, który ma najnormalniej zwierać linię RESET do GND gdy chcesz procka zresetować .... a pewnie pomysł z tym rezystorem 330R wziąłeś z pewnego kociego bloga gdzie straszą wszystkich początkujących jaka to stanie się tragedia w przycisku i jak to mu się STYKI WYPALĄ OGNIEM PIEKELNYM .... Poważnie daj sobie z tym spokój bo to żenada :( te porady o tym rezystorze z tego bloga.

Kolejna rzecz - tak przy okazji - ale to nie jest tu problemem - chociaż może ???? weź zobacz gdzie masz dołączony ten kondesnator od nogi nr.1 RTC ????? i porównaj z notą PDF - ma być do VCC !!!! a nie do GND

To tyle jeśli chodzi o sprzęt.

Kolejna rzecz, ten układ RTC nie ma żadnej pamięci EEPROM tylko RAM - więc nie wiem czy to tylko twoja literówka czy coś ci się pokiełbasiło ?

zatem popraw najpierw sprzęt i pokaż schemat po poprawkach.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 22:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Jabłonna
Pomógł: 0

tak, ten pomysł z tą konfiguracją RESETu to rzeczywiście z tego bloga :) Póki co jakoś działa, ale zrobię to tak jak sugerujesz.
Ten trymer to mam do masy. I pewnie to będzie przyczyna tego, że się śpieszy ( przerwania ). Jutro poprawie.
Z tym EPROMEM, to mi się "pokiełbasiło" chodziło oczywiście o RAM



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 2 sie 2012, o 22:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to jak mówię doprowadź sprzęt do porządku. Ale uwierz mi, że ten układ resetu nawet nie zrobiłeś dokładnie tak jak na tym kocim blogu polecali tylko go też skiełbasiłeś totalnie ... i dlatego możesz mieć nawet niekontrolowane resety procka niestety. Więc zrób jak mówiłem i zobaczysz że to nie będzie jakoś tam działać a zawsze będzie działać dobrze i nic ci się nie wypali bo to chore brednie niestety :( z tym wypalaniem styków.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: I2C - RTC
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Jabłonna
Pomógł: 0

Ok , zrobiłem poprawki i wszystko ruszyło. Nie wiem czy to możliwe, ale wygląda na to, że przyczyną problemów był źle podłączony trymer. Trudno mi w to uwierzyć, bo wcześniej w programie miałem zmienna inkrementowaną zgodnie z przerwaniami i prezentowałem ja na wyświetlaczu. Taki licznik sekund. Co prawda spieszył się sporo, ale widać było, że działa. Działał też ten nieszczęsny reset. Druga sprawa, to to, że generowanie przerwań a komunikacja i2c to dwie różne sprawy.
Po poprawkach RESET działa jak należy a i licznik sekund wygląd , że się nie spieszy. Odczyt czasu działa. Wszystko jest ok.
Wklejam też poprawiony schemat
Obrazek
Dziękuję za zainteresowanie i za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO