Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 07:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sty 2015, o 15:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Witam, mam do napisania program który będzie używał 3 guzików jednym będzie się włączało podświetlenie na 3 sekundy drugim będzie się zmniejszało moc podświetlenia wyświetlacza a trzecim będzie się zwiększało moc podświetlenia wyświetlacza.

Zrobiłem już raczej dobrze przy użyciu timera1 włączanie podświetlenia na 3 sekundy, problem został z tym ściemnianiem/rozjaśnianiem wyświetlacza. Nie wiem jak to zrobić żeby to działało. Nie mam AVR, żeby sobie testować i nie ukrywam też że nie interesowałem się za bardzo bascomem na zajęciach bardziej wciągnęło mnie arduino na innym przedmiocie dlatego proszę o wyrozumiałość. W dodatku póki co nie planuje przyszłości związanej z AVR.

Napisałem taki program

Obrazek

Wydaje mi się że jedyny problem w nim to taki że po przejściu programu ponownie będzie się nadpisywała wartość wypełnienia na 255 zadeklarowaną powyżej. Dlatego dodałem tam tekst ETYKIETA od której miałby zaczynać program po jednej pętli

Nie wiem czy zrobiłem to dobrze czy powinno się użyć jakiejś może pętli ale nie wiem jak. Nie wiem też do końca jak w Bascomie się tworzy instrukcje IF kiedy jest koniec warunku bo nei ma tu klamerek ;p dlatego proszę o wyrozumiałość i podrzucenie pomysłu jak to zrobić dobrze.

Mam jeszcze pytanie bo coś czytałem że nie można użyć 2x tego samego timera czy coś ? .. Którego Timera używać bo czytałem że w Timerze1 jest funkcja PWM a dzisiaj czytam że też taka funkcja jest w timerze0 i z niego skorzystałem. Przypomnę że użyłem już Timera1 do odmierzania 3 sekund podświetlenia.

Przepraszam za chaotyczną wypowiedź ale serio nie wiem jak to zrobić, znalazłem przykład do ściemniania diody Led za pomocą pętli i Timera1 ale nie koniecznie umiem go sobie przerobić pod moje zadanie.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 15:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Z góry zaznaczę że nie używam BASCOM'a, ale z tego co mi się wydaje to:
  • "PINB.0" i "PINB.1" powinny być wejściami (Input)
  • Cały program powinien być zawarty w głównej pęli programu "Do Loop" (oczywiście poza instrukcjami inicjalizującymi tzn. wszystko po "Wypelnienie = 255")
  • Przypisywanie czegokolwiek do wejścia jest co najmniej dziwne w tym wypadku (sterowanie wewnętrznym pull-up'em)...?
  • W tym programie "Etykieta" jest zbędna, ale też nie przeszkadza
  • Instrukcje "If" pozinny być zakończone "End If" (http://avrhelp.mcselec.com/index.html?i ... end_if.htm)



Ostatnio edytowano 3 sty 2015, o 16:04 przez atmel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 16:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Sorka z tymi przyciskami - Output mi się pomyliło ... :oops:
Niveasoft napisał(a):
Napisz czy to ma działać tylko na kartce i dla Mega8? Mega8 ma Compare dla Timer2

Mam zmontować układ i podpiąć pod kompa AVR i mam pokazać jak działa dla Mega8. O tym Compare coś czytałem w Timerze1 ale o Timerze2 jeszcze nie słyszałem. Rozwiń proszę o co chodzi.

Tutaj poprawiony kod:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Tak by to miało wyglądać czy trzeba zrobić to ściemnianie rozjaśnianie jakoś za pomocą pętli ?



Ostatnio edytowano 3 sty 2015, o 16:53 przez RideorDie, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 16:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Już jest trochę lepiej, ale jeszcze nie do końca :)
Za co są Twoim zdaniem odpowiedzialne te poniższe instrukcje?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Nadpisujesz tym samym wartość "Pwm0a" nową wartością 255. W efekcie "Wypelnienie - 51" nie daje żadnego efektu.
Tak jak już wcześniej pisałem - sterowanie rejestrem wejściowym jest bezcelowe (zapewne chodziło o "Portb.2 = 0", ale w takim wypadku sterujesz jedynie pull-up'em, a nie stanem linii). Przecież PB2 to wejście wobec tego co taki zapis ma robić...?

Moim zdaniem usuń te cztery linie (po dwie w obu warunkach).

Ponieważ nie jest zmieniana wartość zmiennej "Wypelnienie" to w efekcie uzyskasz dwa stopnie podświetlenia. Chcąc mieć płynną regulację można zapisać:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 16:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

atmel napisał(a):
Nadpisujesz tym samym wartość "Pwm0a" nową wartością 255. W efekcie "Wypelnienie - 51" nie daje żadnego efektu.
tak rozumiem teraz, nie wiem po co to dodałem, już wgl nie myślę :(
atmel napisał(a):
Tak jak już wcześniej pisałem - sterowanie rejestrem wejściowym jest bezcelowe (zapewne chodziło o "Portb.2 = 0", ale w takim wypadku sterujesz jedynie pull-up'em, a nie stanem linii). Przecież PB2 to wejście wobec tego co taki zapis ma robić...?


Nie mam pojęcia co ja chciałem zrobić tak to jest, uczę się innego języka programowania, a na studiach mam teraz mikrokontrolery (Bascom / Arduino) w efekcie wszystko mi się tak myli i zapomina że to jest jakaś masakra :(

atmel napisał(a):
Ponieważ nie jest zmieniana wartość zmiennej "Wypelnienie" to w efekcie uzyskasz dwa stopnie podświetlenia
właśnie muszę to jakoś zrobić jeszcze żeby się zmieniała ta wartość, też to zauważyłem.
atmel napisał(a):
Chcąc mieć płynną regulację można zapisać:
dzięki za pomysł !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 18:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Myślałem o tym żeby wszystko wrzucić do Timera1 ale nie wiem jakby to miało działać. Jak wtedy ustawić prescale. Nie do końca to rozumiem jakie znaczenie ma prescale w PWM. Timer 1 jest 16 bitowy czyli:

mamy 65536 poziomów jasności , gdzie 65536 to jest 100 procent. Czyli zmniejszając PWM o 1 jasność zmaleje o 0,00152 ? Musiałbym odejmować po 10 000 ( można tak robić ? ). Czy ma tu jakieś znaczenie Prescale, które mam ustawione na 256 ponieważ używam tego do odliczenia 3 sekund w programie ( czy trzeba coś dzielić przez to prescale żeby obliczyć o ile rzeczywiście ściemni sie podświetlenie jeśli od PWM odejmę 1 ).

Druga opcja to do odliczenia 3 sekund użyję Timera0 a do przyciemniania i rozjaśniania Timera1 albo Timera2, chociaż Tiemra2 nie używałem nigdy więc trochę się go boję bo nie wiem jak działa.

Mam nadzieje że w miare zrozumiale napisałem o co mi chodzi. Dzięki za dotychczasową pomoc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 19:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 243
Pomógł: 9

Jak chcesz coś więcej się nauczyć niż tylko zaliczyć wykłady z Bascoma to zainteresuj się pozycją:
Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom - Marcin Wiązania
W linku masz spis treści książki i listingi programów w niej zawarte.
Tam jest program do sterowania jasnością diod LED. Zobacz jak to wygląda i działa. Na tej podstawie przystosuj kod do swojego przypadku.
W książce masz również schematy jak to podłączyć.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
http://www.ate-zbaszyn.eu



Ostatnio edytowano 3 sty 2015, o 19:30 przez yaiba83, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 20:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Sądziłem że autorowi chodziło o sterowanie podświetleniem za pomocą przycisku, ale skoro kwestią jest dyskoteka :D to i ja dorzucę swój kod. Realizacja naprzemiennego rozjaśniania i ściemniania bez użycia pętli for:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 243
Pomógł: 9

Nie chodzi o dyskotekę tylko o zasadę na jakiej polega ściemnianie i rozjaśnianie, bo widzę że kolega RideorDie zaczyna brnąć w ciemną uliczkę.

_________________
http://www.ate-zbaszyn.eu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 21:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Dobra Panowie użyłem do ściemniania i rozjaśniania Timera1

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Mam nadzieje że nigdzie nie ma błędu ale mam jeszcze pytanie. Bo ustawiłem W Config Timer1, że Pwm = 8 . Czy to oznacza że Pwm ma 8 bitów czyli ma zakres 0-255, czyli w punkcie 254 świeci najjaśniej? Druga sprawa nie rozumiem co mam wpisać tutaj w Prescale. Wpisałem 8 ale nie wiem czemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 21:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 243
Pomógł: 9

Wpisz 1.
Rozdzielczości PWM mogą być 8, 9, 10 bitowe dla których wartość maksymalna licznika odpowiednio wynosi 255, 511, 1023. Dla tych wartości częstotliwość sygnału PWM liczy się odpowiednio Fc/Prescaler/510, Fc/Prescaler/1022, Fc/Prescaler/2046
W tym przypadku częstotliwość PWM (8 bit) będzie wynosiła:
8MHz/1/510 = ok 15,6kHz
dla prescalera 8
8MHz/8/510 = ok 1,96kHz
Maksymalnie możesz wpisać 255
Przy 255 może świecić najmocniej albo najsłabiej. To zależy od parametru "Compare A Pwm = Clear Up" jak zmienisz na "Compare A Pwm = Clear Down" będzie działać odwrotnie.

_________________
http://www.ate-zbaszyn.eu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 22:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Niveasoft napisał(a):
Nie spytaliśmy na początku czy kolega mieszka w akademiku bo może gdzieś tam wódka się chłodzi...a chłopak siedzi przed monitorem zamiast z kumplami przy sobocie :D
Przeziębiony jestem i siedzę w domu dlatego tak spamuje w sobotni wieczór :P

Powiedzcie mi jeszcze, bo rozumiem jak działa Prescaler w przypadku czasomierza i wiem po co go użyłem. Nie rozumiem natomiast roli Prescalera dla PWM. Po co dzielimy sygnał wejściowy przez dzielnik. Jakie to ma znaczenie w przypadku ściemniania i rozjaśniania podświetlenia czy częstotliwość dla PWM będzie wynosiła 15,6kHz, czy 1,96KHz ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 22:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Kwestia jest dość istotna, bo różnica w kształcie przebiegu jest znacząca, ale w praktyce dla diod LED (podświetlenia LCD) śmiało można stosować dowolną częstotliwość nie schodząc jednak poniżej 100Hz, bo będzie to dawało wrażenie mrugania, co może być dość denerwujące, a szczególnie jest to widoczne przy ruchu głową patrząc cały czas na to źródło światła.

Znacznie większe znaczenie ma to w przypadku sterowania prędkością silników, gdzie warto używać wyższych częstotliwości, aby mówiąc potocznie "silnik nie piszczał".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2015, o 13:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

dziękuje za wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie co do podpięcia układu żeby działało sterowanie podświetleniem.
Przypomnę:
przycisk nr 1 włącza podświetlenie na 3 sekundy -> Timer0 PB1 ?
przycisk nr 2 ściemnia podświetlenie LCD - > Timer1 PB2 ?
przycisk nr 3 rozjaśnia podświetlenie LCD -> Timer1 PC6 ?

Porty od C.0 do C.5 mam zajęte bo jest podłączony wyświetlacz

Jak podłączyć podświetlenie do wyświetlacza ? Ja myślę tak Katoda do (-) a Anoda do jakiegoś portu który obsługuje Timera1 i Timera0. Tylko nie mogę doczytać który to port Pwm1a, i nie wiem też jak podpiąć żeby działało to wyłączenie po 3 sekundach przez Timer0 do tego samego portu co Pwm1a czy do innego ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2015, o 16:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Coś mi się nie zgadza, albo nie do końca zrozumiałem o co chodzi.
Mianowicie, dla ATmega8 pin
  • PB1 jest w pewnym sensie powiązany z rejestrem (nie portem!) Pwm1a, a nie Timer0
  • PC6 to RESET (nie rozumiem jak mógłby być on połączony z Timer1 i rozjaśniać podświetlenie?)

Kwestia jest dla mnie o tyle nietypowa, że PB2 (OC1A tzn. rejestr Pwm1b) ma tylko ściemniać podświetlenie a RESET (sic!) jedynie je rozjaśniać...

Odpowiadając na Twoje pytanie rejestr Pwm1a powiązany jest z pinem PB1 tj. OC1A.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2015, o 18:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Nie wiem które piny za co odpowiadają w tym AVR to PB1 PB2 PC6 napisałem żeby się zapytać czy mogę ich użyć. Czytałem dokumentacje ale za bardzo nie zrozumiałem do czego służy dany port. Chodzi mi o to żebyście mi napisali jak to podpiąć żeby działało.
Uczę się programowania w innym języku i szkoda mi jest czasu zagłębiać się w Bascoma i AVR bo chyba do niczego mi się w życiu nie przyda.
Nie powiem bo mikrokontrolery są ciekawe ale wolę uczyć się czegoś innego, a wszystkiego wiedzieć się nie da.

Proszę napiszcie mi do których portów mam to podłączyć jeżeli używam dwóch Timerów i 3 przyciski. Timer0 do włączenia podświetlenia na 3 sekundy (jeden przycisk) i Timer1 do ściemniania rozjaśniania podświetlenia. ( 2 przyciski - jeden ściemnia jeden rozjaśnia )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2015, o 20:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Czyli w takim razie źle zrozumiałem ;)

Na początek schemat wyprowadzeń układu ATmega8, który jest zresztą bardzo ciekawie zdublowany w BASCOM AVR:
Obrazek

Założyłeś sobie, że PB1 (nr 15) oraz PB2 (nr 16) mają być wejściami i mają być do nich podpięte przyciski, wobec czego niejako tę kwestię masz rozwiązaną, ale...
...jednocześnie próbujesz użyć tych pinów jako wyjścia sygnału PWM, bo są to "nogi" z alternatywną funkcją "Output Compare" (OC1A, OC1B). Są to dwa niezależne kanały sygnału PWM dla timer'a 1.
Nie może być takiej sytuacji i musisz zmienić piny wejściowe na inne, tak aby sygnał z przycisków nie kolidował z sygnałem wyjściowym.

Jeżeli nie używasz komparatora analogowego to śmiało możesz użyć np. pinów PD6 (nr 12), PD7 (nr 13). Kolejny przycisk do dowolnego innego pinu I/O (byle tylko nie funkcyjnego PB1 [nr 15]). Zmiany w programie są wtedy mam nadzieję oczywiste:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Nie zapomnij również w instrukcjach warunkowych zmienić wyrażeń na "Pind.6 = 0" i "Pind.7 = 0".

Tak jak wcześniej pisałeś katodę podświetlenia do masy a anodę do PB1 (nr 15).
Używanie rejestru Pwm1b jest w tym wypadku zbędne, dlatego też nie potrzebna jest jego konfiguracja, co zwalnia odpowiedzialny za niego pin z roli wyjścia:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Tylko informacyjnie dodam, że "Clear Up/Down" w tym wypadku nie jest odpowiedzialne za ściemnianie/rozjaśnianie (tak naprawdę nie ma z tym wiele wspólnego), a jedynie polaryzację sygnału wyjściowego. Próbujesz sterować jednym oświetleniem, a nie dwoma.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2015, o 13:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o ten program mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o część kodu odpowiedzialną za włączanie podświetlenia w wyświetlaczu na 3 sekundy ( użyłem timera0 )

Jest to póki co oddzielny kod ale będę łączył oba programy w jeden.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Problem mam w tym jak mam rozwązać problem z podawaniem prądu na port ( jeżeli nacisnę guzik podpięty pod port np d.6 to podaj prąd na Anodę wyświetlacza, a jesli miną 3 sekundy to przestań podawać tam prąd). Mogę do tego użyć PORTB.1, którego używam do ściemniania i rozjaśniana w Timerze1, czy Timer0 ma jakiś swój Port pod który miałbym się podpiąć, czy użyć dowlonego i do niego też podpiąć Anodę z LCD i po prostu na niego podawać prąd?
Proszę o ewnetualne poprawienie kodu jeśli jest tam jakiś błąd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2015, o 17:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

Aha, dzięki za wyjaśnienie, kurcze troszkę długi ten Twój kod żebym go kminił dlatego skłoniłbym się ustawienia tego PWM na 100% a potem na 0%
A jeśli by to ze sobą nie współgrało to
Niveasoft napisał(a):
Drugim sposobem jest odłaczenie Timera od wyjścia bo inaczej Timer ma wyższy priorytet i on przejmuje kontrolę nad pinem. .
ale nie wiem jak by to zrobić..

Zmontowałem program w całość nie wiem czy mogę zapisać Pwm = 255 w kodzie ale napisałem. Jakby komuś się chciało prześledzić ten program i poprawić ewentualnie jakby coś było źle to byłbym bardzo wdzięczny.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Napisałem PortX.X bo nie wiem orientowałem się jeszcze którego mogę użyć do przycisku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2015, o 23:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 31
Pomógł: 0

liczyłem dla 8Mhz i ma co 3 sekundy zliczać ale dzięki za czujność ! :)
Niveasoft napisał(a):
Poprawiłem co nieco ale nie wszystko :)

Dzieki będę kminił :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO