Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 gru 2014, o 13:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jak by kogoś interesował ten temat w bascom to kiedyś zrobiłem malutki programik z biegnącym pwm, który pozwala łatwo tworzyć dowolne kombinacje kolejnego zapalania się diod led z dowolną prędkością. Oczywiście to zapalanie /gaszenie odbywa się płynnie, a sterować można do 32 kanałów. Do schodów wystarczy zrobić swój efekt i wyzwalać go jakimś czujnikiem. Będzie zainteresowanie to wrzucę tu kod.

EDIT

Poniżej przykład działania (nie mogłem wstawić wcześniej bo na tablecie kijowo się linki wkleja)


_________________
http://www.sylwekkuna.com



Ostatnio edytowano 12 gru 2014, o 16:06 przez SylwekK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2014, o 13:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

squeez napisał(a):
czarnokurz napisał(a):
Jakieś sugestie co to elektroniki - procesor itd .


Nie wiem co ci odpowiedzieć bo normalnie bym napisał "zrób tak jak będzie ci wygodniej/prościej" tzn. LED-y możesz zasilać ze źródła prądowego, no chyba ze gotowa taśma wówczas raczej zasilanie 12V no właśnie ... ale ...

musisz sobie zrobić jakieś założenia i do tego dostosować projekt a nie pytać ludzi na forum bo dostaniesz zaraz 10 propozycji i każda inna bo ile ludzi tyle rozwiązań.

Ja zrobiłem oświetlenie schodów z barierami IR na Attiny24 i WS2803, działa całkiem przyzwoicie :) wcześniej miałem na Atmega8 i każdy stopień na oddzielnym pinie z tranzystorem do każdego stopnia a PWM realizowany programowo. Ale były to wówczas moje początki z uC i zarzuciłem ten pomysł właśnie dla Attiny24 i WS2803, we flash mi jeszcze trochę miejsca zostało jak bym chciał rozbudować o jakieś dodatkowe funkcje, a poza samym sekwencyjnym załączaniem w zależności od kierunku poruszania jest zrobiona detekcja światła (na tych samych czujnikach co bariera) tak by w dzień schody nie były podświetlane.


Jesli sie nie myle uzyles tam op-amp'a ? Bo takie rozwiazanie jako bariera IR jest bardzo fajne i "budzetowe" :)

@Czarnokurz : Darek ja swoj sterownik opisywalem tutaj (tzn prosilem o pomoc w sprawdzeniu PCB) topic8821.html i wyszedl nawet w miare ale w nowej wersji uzylem dodatkowo optoizolatorow dla separacji miedzy 5V a 12V

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2014, o 22:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

Sylwek dokładnie o taki efekt mi chodzi płynnie w górę i w dół - mam już gotowe czujniki IR z Lux'em więc wyzwalanie zapalania może być po zwarciu styków przekaźnika , a długość świecenia ustawiona zworka 5/10/15 . Chyba że wygaszenie odbędzie się po naruszeniu IR na górze wchodząc lub na dole schodząc . Ma to być prosty bez wodotrysków układzik na 8 stopni .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2018, o 15:20 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

Odświeżam temat .......czy ktoś z kolegów wykonał taki sterownik ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2018, o 19:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A Ty przez 3 lata go nie zrobiłeś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2018, o 21:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Na prośbę kol @czarnokurz... Coś mi się przypomina, że chyba kiedyś tu publikowałem mój kod w BASCOM, ale dla przypomnienia wygrzebałem z archiwum i podaje go jeszcze raz:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Aby rozbudować o kolejne porty wystarczy przypisać pod "Case" analogicznie następne porty tylko wcześniej odpowiednie jego piny ustawić na początku jako wyjściowe.

Pętla główna jest cała do dyspozycji użytkownika, wszystko dzieje się w przerwaniach. Celowo zostawiłem przykład wykorzystania i demo wizualne z działania tego efektu, które można znaleźć na moim kanale YT.

Pamiętać należy, że kanał PWM jest przerzucany i w danym momencie może tylko jedna LED zmieniać jasność.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2018, o 23:54 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

Koledzy ....3 lata .....ja nie siedzę w domu :) Jeżdżę po europie (targi) i oświetlenie , nagłośnienie , ekrany LED montuję .......ale jest parcie by to wreszcie zrobić :) Wsad .....od Sylwka jest ....jeszcze schemat i jadę z tematem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2018, o 19:54 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

Dziękuję koledze SylwekK za pomoc ......takie coś się urodziło ---czy jakiś "mocny w temacie" kolega może zweryfikować wsad by to zadziałało :) Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2018, o 13:34 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Proszę poprawić - nie umiem ( nie rozumiem ) jak wrzucić ten kod w "listing kodu: " :( ( mój pierwszy kod na forum ) .



Taki KOD pomógł mi stworzyć kolega Przemek z elektrody - był napisany na 20 LED ....pewnie jest parę błędów ....było by fajnie jak by koledzy mi pomogli je poprawić ......jest też pomysł , i zarazem problem ....jak programowo zrobić by się nie grzał ten MOSFET IRLR 2905 SMD ,przy zmianie jasności tych pasków LED ( wszystkich ) w zamierzonym czasie PWM (dla wszystkich świecących) . Myślę że jak będą się świeciły przy zasilaniu 12V za mocno to efekt może być nieciekawy i będą raziły :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO