Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 gru 2011, o 22:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Obrazek


Tak jakoś wyszło, że postanowiłem dopełnić tego ataku xxxduino i machnąć jakiś mały LED QUBE
a że lutować się nie chciało za dużo to zrobiłem malutkiego 3x3x3 Cubika :)

Do szczęścia potrzebujemy:

27 diod LED dowolnych
3 tranzystory NPN
12 rezystorów 330 - 560om

Schemat jest prosty:

Obrazek

Tradycyjnie sofcik napisany w c++ dla ARDUINO
a prezentuje się tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Do programu została napisana biblioteka cube.h aby ułatwić sobie życie
i nie mordować się z kodem o czym zresztą Mirek zawsze przypomina.
Ma to sens panowie dzięki bibliotekom program staje się prostszy i mniej pokopany:)

A tak się prezentuje zabaweczka na breadboardzie :)

http://youtu.be/N6ViY5_THdM

pokazywałem go już w innym temacie w prawdzie , ale teraz uzupełnię jakby ktoś chciał zbudować takie cudeńko.

Biblioteka do ArduinoIDE w załaczniku.

Milej zabawy z mini kostką :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 11:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

mam Pytanie jak to co tu jest przedstawione podłaczyć do atmegi8 ? wystarczy podpiac zasilenie i odpowiednie piny do wyjść ledów ?
jestem pocztkujacy i nie wiem czy dobrze kombinuje ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Sun ocena została wystawiona podczas filmiku (bodajże 1:17), zgadzam się z opinią :D

Co do kolegi wyżej, to nie musisz mikrokontroler zaprogramować wsadem. Jeżeli jesteś początkujący to ciężko będzie Ci to odpalić na Atmedze8. Jak masz dostęp do Arduino to wtedy przekopiowujesz kod + dołączasz bibliotekę SunRiver'a i wykonujesz połączenia. Wtedy powinno odpalić bez problemu ;)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 22:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

Czyli nie zdziałem za duzo bo max sie najarałem na ta kostke a mam dostep tylko do atmegi a nie wiem czy podołam sam zrobic ugład sterownika do tego bo sam wsad moze jescze by gdzies znalazł. A jesli kupie mikrokontroler taki jak w arduino?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 10:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2013
Posty: 647
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 101

Któraś ze starszych płytek Arduino była napędzana m8. Taką płytkę wybrać w IDE i powinno działać.

O, proszę: "Arduino NG or older w/ ATmega8", taktowanie 16MHz.

_________________
+++++[>++++<-]>[>++++++<-]>.---------.+++.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 12:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

A moge zrobic to tak ze podłączam atmege16 do zasilania i diody do odpowiednich nóżek i tyle czy cos jeszcze ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 17:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 7
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Przydałby się schemat bardziej widoczny i czytelny.Z pełnymi zasadami wykonywania w elektronice.
Postaraj się zrobić to bardziej czytelnie.Chętnie skorzystam i może dla rozrywki zrobię takie cudo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 19:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Dzięki za kod - obiecuje że przeczytam - nie obiecuje że zrozumiem :D Na prawdę to świetne że ludzie dzielą się swoją praca - jestem pod wrażeniem !!!!!!!!

Nie robiłem nigdy cuba ale co od razu widać - ledy dyfuzyje !! No - efekt byłby lepszy gdyby bardziej "zdyfundować" to światło :D

Ten schemat to jakaś tragedia !!! A myślałem że tylko ja takie tragedie serwuje userom tego forum :D (nie obraź się ! )

Zdjęcie świetne - choć słabej jakości i nie w kadrze to udało Ci się świetnie - ja mogę sobie na razie tylko pomarzyć o czymś takim .... zainteresuj się oświetleniem bezcieniowym i kadrowaniem bo widać potencjał .... (czy tylko ja to widzę???)

Opis bardzo czytelny, zrozumiały, krótki, na temat :) Ja muszę nad tym jeszcze sporo popracować :lol:

Kod niestety dla mnie całkowicie nie czytelny :D C++

Mam nadzieje że się nie obrazisz - filmik obejrzałem 5x :D dzięki !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 20:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

schemat jest dla Arduinowców ... chodzi tylko o to by wiedzieli co do którego pinu podłączyć , był rysowany na szybko i jest tylko schematem blokowym nie elektrycznym cube został zbudowany bez schematu i tyle :)

Decimus napisał(a):
Przydałby się schemat bardziej widoczny i czytelny.Z pełnymi zasadami wykonywania w elektronice.
Postaraj się zrobić to bardziej czytelnie.Chętnie skorzystam i może dla rozrywki zrobię takie cudo.


nie będę się starał bowiem do takich "bzdetów" każdemu wystarczy opis pinów w kodzie a to tylko obrazek poglądowy ,
jak pisałem zrobiłem bez schematu bo i do czego schemat ??

:)


doman napisał(a):
hoć słabej jakości i nie w kadrze to udało Ci się świetnie - ja mogę sobie na razie tylko pomarzyć o czymś takim .... zainteresuj się oświetleniem bezcieniowym i kadrowaniem bo widać potencjał .... (czy tylko ja to widzę???)


robione telefonem ... wybacz ... nie jestem fotografem , nie interesuje mnie to w sumie ani technika , ani inne szczegóły , ma byc tylko to co ma być , bez świrowania z atemegami toples i studiem filmowym ... po co :)

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

wojtasw7 napisał(a):
Czyli nie zdziałem za duzo bo max sie najarałem na ta kostke a mam dostep tylko do atmegi a nie wiem czy podołam sam zrobic ugład sterownika do tego bo sam wsad moze jescze by gdzies znalazł. A jesli kupie mikrokontroler taki jak w arduino?


kod stoi na atmedze168 taktowanej 16Mhz
--- na sunduino 1.5 czyli moim klonie decimila

Arduino praktycznie każde jest na ATMEDZE .... jak chcecie to dam hexa i tyle pod M168 i zobacze czy się zmieści w m8 ewentualnie ..

piny -- arduino naniesione na DIP28 czyli Mega 8/ 88/ 168/328

Obrazek

i w tym momencie nie trzeba schematu wystarczy ten kawałek kodu i wiadomo gdzie co podłączyć:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


chyba jasne ??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2014, o 10:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

Moge prosić o hexa albo kod w c by eclipse to łyknął?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO