Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 wrz 2024, o 00:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lut 2013, o 11:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Witam, tak sobie patrzę na różne moduły i sposoby dopasowywania poziomów miedzy 3,3V i 5V
A więc po kolei:

Adapter SD
Jest tam LVC125, zmieniający sygnały trafiające do SD z 5V na 3,3V. W drugą stronę jest połączenie bezpośrednie, czyli do uC trafiają sygnały 3,3V

USB asp
Jest wykonany tak, że obojętnie czy będziemy programować docelowy procek zasilany 5V, czy 3,3V, to i tak poziomy napięć trafiające do niego są ustalane na 3,3V

ETHERNET
Na schemacie jest HCT125, czyli do naszego uC trafiają już poziomy 5V. Do ENC28J60 leci bezpośrednio 5V, ale to wiadome (5V tolerant).

W tym przypadku idąc tropem USBasp i SD to wywnioskowałbym że ten HCT w Ethernecie jest zbędny.

Nie mam na celu podważania słuszności/niesłuszności stosowanych tutaj zabiegów. Chciałbym po prostu zrozumieć ideę stosowania tego w konkretnych sytuacjach, czyli kiedy możemy sobie pozwolić na niedopasowywanie sygnałów między 3,3V a 5V. Pytam po to, bo jeśli robiłbym jakiś moduł (na dniach chcę zrobić Ethernet), to chciałbym aby działał mi z układami gdzie panuje logika 5V jak i również z tymi gdzie jest tylko 3,3V.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2013, o 12:12 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Jeśli chodzi o ENC28J60 to zobacz sobie w specyfikacji co producent zaleca.

Czy współpraca jest możliwa, czy potrzebny jest układ pośredniczący to zawsze zależy od parametrów danego układu. Konkretnie:
VOH1max<=VI2max (napięcie wyjściowe 1 układu nie może przekroczyć dopuszczalnego napięcia wejściowego 2 układu)
VOH1min>VIH2min (poziom sygnału wysokiego 1 układu musi mieścić się w przedziale rozpoznawanym jako stan wysoki przez 2 układ)
przy określonym napięciu zasilania

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2013, o 12:14 

Pomógł: 0

Zajrzyj tu topic2269.html#p26966 powinno ci trochę rozjaśnić.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2013, o 12:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

savian86 napisał(a):
W tym przypadku idąc tropem USBasp i SD to wywnioskowałbym że ten HCT w Ethernecie jest zbędny.


Tzn wybacz nie wiem jakimi tropami ty chodzisz - ale jeśli tak wywnioskowałeś to tak zrób - bez żadnego bufora. Jak przejrzysz internet jak długi i szeroki to spotkasz setki różnych rozwiązań, w tym takich, gdzie ludzie do ENC nie dają żadnego buforowania .... i piszą, że im działa i działa dobrze ....

tylko bardzo proszę, później jeśli jednak coś ci nie będzie działało - to pytaj raczej tych ludzi gdzie jest problem ok?

Nie mówię tego z żadną urazą czy obrazą na ciebie za to że wyciągasz takie wnioski .... broń boże i nie zrozum mnie źle....

Nawet podpowiem ci dlaczego ja tak a nie inaczej robię - chociaż .... hmmm pisałem już o tym wiele razy w tym takie kiedyś szeroko na elektrodzie....

Po pierwsze buforowanie zalecane jest nawet w nocie PDF scalaka ENC - sprawdź i zawsze od tego zaczynaj

po drugie HCT nie jest może tu najszczęśliwszym rozwiązaniem ponieważ poziomy napięć 3,3V na jego wejściu mogą nawet teoretycznie nie mieścić się w granicach TTL (to tak samo zresztą jak z WYJŚCIAMI układów z kolei LVC) które w moich zastosowaniach "gadają" przecież z prockiem zasilanym +5V

bo jak sobie przejrzysz poziomy napięć i w ogóle weźmiesz książkę, którą poleca SŁUSZNIE zresztą nasz kolega rezasurmar, to sporo ci się rozjaśni. Sam zobaczysz gdzie są czasem niejednoznaczne sytuacje ....

ale żeby wyciągać wniosek o tym, że nie trzeba buforowania w ogóle ? no jak mówię - podziałasz dłużej z ENC to zrozumiesz a szczególnie jak zrobisz komuś komercyjny układ i później będzie ci się zawieszało coś i będziesz jeździł w kółko na serwis - to wtedy sam dojdziesz do wniosku, że coś było na rzeczy w tym PDF'ie od scalaka ENC

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2013, o 18:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

mirekk36 napisał(a):
Jak przejrzysz internet jak długi i szeroki to spotkasz setki różnych rozwiązań, w tym takich, gdzie ludzie do ENC nie dają żadnego buforowania .... i piszą, że im działa i działa dobrze .... tylko bardzo proszę, później jeśli jednak coś ci nie będzie działało - to pytaj raczej tych ludzi gdzie jest problem ok?

Zgadza się, jest od groma rozwiązań, z buforem, bez bufora i często skarżą się, że coś nie działa do końca dobrze, że po kilku godzinach się zawiesza itp. A jak dołożyli bufor, to pozbyli się problemów.

Cytuj:
W tym przypadku idąc tropem USBasp i SD to wywnioskowałbym że ten HCT w Ethernecie jest zbędny.

Pisząc to, bardziej odnosiłem się do analogii z USBasp, czyli że na wyjściu mamy 3,3V i obsługujemy tym procki zasilane 5V jak i również 3,3V bo interpretują to jak stan wysoki. No bo tak właśnie działa Twój asp i jest to rozwiązanie bardzo dobre (no i tutaj można by sformułować pytanie inaczej. Dopasowanie poziomów jest ważne, więc dlaczego w USBasp nie ma bufora który dopasowywał właśnie sygnały do 5V? Tu i tu jest komunikacja SPI). Nie twierdzę że robić bez bufora, właśnie stoję po drugiej stronie, czyli z chęcią zrozumienia tego. Ale ok, jeśli coś jest w nocie producenta to się z tym nie dyskutuje, zgadzam się z wami.
Mirku nie traktuj mojego przywołania o dopasowaniu w Twoim USBasp jako atak, ja tylko staram się rozłożyć to na czynnik pierwsze, żeby to ogarnąć :)

mirekk36 napisał(a):
po drugie HCT nie jest może tu najszczęśliwszym rozwiązaniem ponieważ poziomy napięć 3,3V na jego wejściu mogą nawet teoretycznie nie mieścić się w granicach TTL (to tak samo zresztą jak z WYJŚCIAMI układów z kolei LVC) które w moich zastosowaniach "gadają" przecież z prockiem zasilanym +5V


No to się troszkę zmieszałem, ponieważ na Twoim schemacie ETH jest właśnie HCT, chyba że to tylko na schemacie, a na płytce siedzi coś innego. LVC też tam nie może być, bo scalak zasilany jest z 5V. Wydaje mi się, że po prostu miałeś na myśli HC, a napisałeś HCT ;) Jeśli nie to poproszę o sprostowanie, bo wtedy znaczyłoby że na opak zrozumiałem "suwaki" od kolegi rezasurmar.

Jeśli chciałbym mieć moduł który pracuje z układami 5V jak i z układami 3,3V (tak jak to robi USBasp) to jaki jest złoty środek? Na początku myślałem o zastosowaniu bufora, który poprawnie interpretował napięcia wejściowe 3,3V, a za pomocą zworki na jego zasilaniu (5V/3,3V) ustalałbym sygnały wyjściowe. Ale nie potrafię dopasować odpowiedniej serii układu. Na upartego można wykorzystać dwie listwy wyjściowe, za buforem(5V) i przed (3,3V)

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2013, o 20:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

savian86 --> absolutnie nie traktowałem twojej wypowiedzi jako atak - prosiłem żebyś mnie dobrze zrozumiał ;)

ale ok ... po tym co teraz napisałeś wydaje mi się że troszkę nie do końca rozumiesz (może się mylę to mnie popraw) o co chodzi w konwersji/dopasowaniu napięć. A jak to zaskoczysz to będzie łatwiej.

1. chodzi przede wszystkim o konwersję napięć w taki sposób aby nie płynęły zbyt duże prądy na liniach pomiędzy dwoma układami zasilanymi z dwóch różnych napięć ponieważ one wprost wpływają właśnie na zakłócenia poziomów napięć, zboczy sygnałów itp

2. oczywiście chodzi także o dopasowanie poziomów napięć pomiędzy różnymi standardami tak żeby były odpowiednio rozpoznawalne stany NISKIE i WYSOKIE

a wydaje mi się, że ty kojarzysz to TYLKO z punktem nr.2 i stąd twoja konsternacja co chwilę

Więc jeszcze raz - w USBASP zastosowałem LVC zasilany 3,3V który przez to na wyjściu podaje napięcia także w zakresie 3,3V a nie TTL. Może to wydawać się i powiem więcej nawet jest poniekąd błędem ponieważ tak się składa - że jest obawa iż stan wysoki 3,3V może nie zostać zinterpretowany jako stan wysoki dla wejścia układu TTL - rozumiesz ???? .... pomimo to świadomie popełniam taki błąd gdyż w przypadku stosowanych przeze mnie układów z procesorami AVR nigdy nie zdarzył się przypadek aby jednak taki stan wysoki nie został poprawnie rozpoznany i to nawet przy bardzo szybkich transmisjach danych. Robię to na własne ryzyko mając świadomość, że jeśli komuś nie zadziała to będzie miał prawo do zwrotu gwarancyjnego i biorę za to PEŁNĄ odpowiedzialność. Na szczęście nie miałem ANI jednego takiego zgłoszenia a w zamian samych zadowolonych i to bardzo użytkowników programatorów USBASP z naszej stajni.....

Dla mnie ważniejszy był inny cel - uzyskanie możliwości obsługi procków nie tylko w zakresie 5V (TTL), nie tylko w zakresie 3,3V ale także w niższych zakresach napięć np 2,8V i to świetnie się spisuje

Jeśli chodzi o moduły Ethernet to na początku stosowałem układy HC ale szybko się okazało że czy HC czy HCT to jeden pies - buforowanie działa (pamiętaj że tym razem zasilam scalaka z +5V, i to on na wejściu musi rozpoznać stan wysoki 3,3V podawny z ENC i też sobie radzi .... jednak może się okazać że także w tym przypadku po sprawdzeniu swojej metody z LVC i tu przejdę na serię LVC ;) - wkrótce

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2013, o 12:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

mirekk36 napisał(a):
a wydaje mi się, że ty kojarzysz to TYLKO z punktem nr.2 i stąd twoja konsternacja co chwilę

Właściwie to tak właśnie było ;)

Dzięki za opis który wyjaśnia dla mnie właściwie całą sprawę. Tak więc teoria teorią, a praktyka i wieloletnie doświadczenie pokazują, że nie ma ona zawsze ściśle ustalonych granic. Teraz widzę inną analogię, producent ENC-jota gwarantuje poprawną pracę przy zastosowaniu buforów, a Ty w swoich modułach jako producent, również to gwarantujesz, ponieważ jak wspomniałem pozwala Ci na to Twoje doświadczenie i wiesz że nie będzie z tym problemów.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2013, o 13:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hmm no może teraz nie rozumiem twojego tłumaczenia ;) ale powiem tak - jeśli chodzi o buforowanie stosuję się do zaleceń noty PDF układu ENC - to akurat bardzo ważne zalecenie.

A jedyne co robię troszkę "na granicy" to fakt że stosuję np bufor LVC w takim układzie, że można by mieć obawę że wyjściowe sygnały nie zapewnią prawidłowych poziomów TTL rozumiesz ? I mówię to otwarcie ....

tyle że z mojej praktyki widzę, że we wszystkich układach przynajmniej z AVR'ami będzie to działać poprawnie i AVR'y będą prawidłowo interpretować poziomy niskie i wysokie

tak należałoby powiedzieć.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO