Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 30 cze 2024, o 20:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2012, o 21:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

To słowem wstępu mam w planach zrobienie termostatu najlepiej wielokanałowego, w późniejszym czasie sterowanego za pomocą magistrali RS485.
Miałem plan aby każdy czujnik podpiąć pod osobną linie I/0, jednak po lekturze forum doszedłem że nazywane to jest "marnotrawieniem 1wire", dlatego też mam pytanie:

Jak zrobić tak aby na 1 lini było wiele czujników ale żeby można było w łatwy sposób zidentyfikować który jest który. Oczywiście wiem że można zapisać listę adresów czujnika do eepromu ale chodzi tu o samo podłączanie, musiało by się to odbywać jakoś po kolei albo wedle jakiegoś algorytmu, czego chciałbym szczerze mówiąc uniknąć. No i drugie pytanie czy spotkał się ktoś z szanownych kolegów z magistralą 1wire w topologi gwiazdy, bo przyznam że chciałbym aby zużyć jak najmniej przewodu.

Zastanawiam się też czy nie lepiej w takiej sytuacji aby było kilka termostatów na mniejszym uC (np jakimś attiny).

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 22:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2012
Posty: 52
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 1

Płyta z książki pana Mirka "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy Programowania" folder ECLIPSE\workspace\10_1Wire\main.c tam znajdziesz wszystko co potrzeba i tak np. gSensorIDs[0] - to czujnik pierwszy, gSensorIDs[1] - to czujnik drugi, itp. W katalogu "1Wire" masz plik "ds18x20.h" a w nim masz to-> #define MAXSENSORS 4 // <----- Tutaj definiujemy maksymalną ilość czujników

Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 22:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

p_zag - mysle ze koledze staneq bardziej chodzi jak identyfikowac czujniki. Kazdy jak zauwazyles ma swoje unikatowe ID. ja zamierzam po wynianie czujnika przypisywac do odpowiedniego punktu lub pokoju w zaleznosci gdzie mierzysz temp. Przy kazdym czyjniku mam opis jego ID zebym potem wiedzial jak trzeba wymienic co wymieniam. Moze ktos ma inne pomysly :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

do: p_zag
No coś ty :)

Ale zauważ że kolejne adresy urządzeń na magistrali po wywołaniu "przedstawią się" w kolejności praktycznie losowej (w sumie to nie wiem od czego to zależy) a mi potrzeba 100% pewności że ten konkretny czujnik znajduję się w pomieszczeniu nr 3 a nie w pomieszczeniu nr 2 itd..

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2012
Posty: 52
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 1

No tak, źle zrozumiałem treść wypowiedzi kolegi staneq

Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

staneq napisał(a):
Ale zauważ że kolejne adresy urządzeń na magistrali po wywołaniu "przedstawią się" w kolejności praktycznie losowej (w sumie to nie wiem od czego to zależy) a mi potrzeba 100% pewności że ten konkretny czujnik znajduję się w pomieszczeniu nr 3 a nie w pomieszczeniu nr 2 itd..


No to jeszcze nie do końca przeszukałeś to forum, bo nie kto inny jak kolega rezasurmar podjął fajną walkę żeby właśnie to zrobić. Identyfikacja czujników na magistrali z bibliotekami przedstawionymi w książce to pestka. Oczywiście należy sobie dorobić programową przyjazną identyfikację czujników - ale nie będę tego po raz drugi opisywał, znajdź posty kolegi rezasurmar i moje tam podpowiedzi to sporo ci się wyjaśni.

A biblioteki dlatego niesamowicie ułatwiają pracę i identyfikację bo teraz posłuchaj:

1. obsługują one zarówno DS18B20 jak i DS18S20 jak i DS1820
2. biblioteki potrafią je ładnie rozpoznawać
3. dzięki czemu np gdy masz w sieci same DS18B20 to teraz wystarczy że serwisowo gdy któryś padnie - wkładasz w jego miejsce DS1820 albo DS18S20 i już - masz od razu pięknie rozpoznany i pięknie go sobie softem przydzielasz do slotu ....

zobacz sobie jak np ja zrobiłem to tutaj

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

a jak ukaże się mój poradnik VIDEO w tym zakresie - to mam nadzieję że w końcu ludzie przestaną się bać tego podmieniania serwisowego i dziabania czujników na oddzielnych pinach ;)

aha i oczywiście można łączyć w gwiazdę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

staneq napisał(a):
do: p_zag
No coś ty :)

Ale zauważ że kolejne adresy urządzeń na magistrali po wywołaniu "przedstawią się" w kolejności praktycznie losowej (w sumie to nie wiem od czego to zależy) a mi potrzeba 100% pewności że ten konkretny czujnik znajduję się w pomieszczeniu nr 3 a nie w pomieszczeniu nr 2 itd..


Tak jak Mirek napisal polokaj w ten temat a tam jest ze tworzysz strukturke w ktorej ladnie masz przyporzadkowane id --> miejsca zainstalowania czujnika :) Wlasnie jestem na etapie testowania tego co Mirek napisal :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Jest na to sposób tylko napisz czy w tym projekcie będziesz używał wyświetlacza lcd i jakiś przycisków? Jeśli tak to zrób menu ustawienia a w nim napiszesz taki program że działa następująco: ustawiasz na lcd za pomocą przycisków pomieszczenie w którym ma być czujnik. Następnie dołączasz czujnik i dajesz zapisz a program zapisuje nowo podpięty czujnik do odpowiadającego pokoju wyświetlania w zależności z którego pokoju to chcesz? Takim sposobem możesz po kolei przyłączać czujniki. Taki mi przyszedł teraz pomysł :)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś ale powtórzę w skrócie. przypuśćmy że chcesz podłączyć 4 czujniki na lcd pod każdą wyświetlana temperaturą jest opis gdzie jest czujnik (pokój, kuchnia, piec,garaż itp) Gdy podłaczasz pierwszy czujnik i wyświetla że jest on w pokoju a jest on w kuchni to w ustawieniach zmieniasz pokój na kuchnie nawet chyba dobrym rozwiązaniem będzie użycie do tego celu callback'ów

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2012, o 23:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

Dokładnie o to chodzi. Problemem jest tutaj jak zwykle pierwsze podłączenie i to w nim trzeba się bardziej zabawić. Czyli podłączać każdy czujnik osobno i sprawdzać jego nr. Czyli jak to się pięknie mówi?

Kod:
Montażu może dokonać jedynie przeszkolona osoba :


Bo co do awarii czujnika 1Wire to raczej są nie psują (no chyba że wyjdzie jakaś wadliwa seria). No chyba że macie inne doświadczenia.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Pisałem ci wyżej że nawet nie trzeba sprawdzać jego numeru - ale widzę, że wolisz swoje ;) czyli że się nie da prosto wg ciebie - no to trudno ;) Trzymaj tak dalej.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

staneq napisał(a):
Bo co do awarii czujnika 1Wire to raczej są nie psują (no chyba że wyjdzie jakaś wadliwa seria). No chyba że macie inne doświadczenia.


Wszystko się psuje, i robiąc jakieś urządzenie, które ma pracować lata a do tego założenie że żaden czujnik się nie zepsuje to niestety niedorzeczność. Aż tak dobrze to nigdzie nie ma ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

Jak to nie trzeba sprawdzać jego nr? Przecież trzeba pobrać ID czujnika prawda? Czyli trzeba w gotowym urządzeniu przy pierwszym uruchomieniu lub też przy każdym następnym dodawać tylko po 1 czujniku. Nie można dodać np 3 czujników naraz bo wtedy nad tym nie zapanujemy. Zgadza się?

Pewnie mnie źle zrozumiałeś że trzeba dodatkowego urządzenia które wyświetli sensorID i zapisawać gdzieś na kartkach i potem ręcznie wpisywać lub też wybierać (BLEE). Aż takim masochistą to ni jestem :). No ale tak to jest jak człowiek sam coś napisze to nie znaczy że druga osoba to zrozumie w 100% tak jak sobie tego autor zaplanował :). Ale nie dziwie się bo teraz po małej przerwie zorientowałem się że napisałem to niezbyt precyzyjnie

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

Ale założenie jest takie że ma być wiele czujników...
a biblioteka jest w miarę łatwa do przełknięcia, ja osobiście mam zamiar ją troszkę zmodyfikować a właściwie dodać nowy plik z deklaracją struktury w której można by zapisać aktualną temperaturę oraz ID czujnika. Ponadto dodatkowa funkcja która albo zwracała by strukturę albo przyjmowała wskaźnik na strukturę i wywoływała by funkcje z dołączonej biblioteki.

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 30 gru 2012, o 00:32 przez staneq, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:32 

Pomógł: 0

No to masz dokładnie to co ja u siebie ;). Co prawda chwilowo wróciłem do nauki podstaw, ale zajrzyj sobie do moich źródeł.
Wykrywanie ID, wrzucanie potem tego do struktury, przypisanie nazwy pomieszczenia w strukturze i wuala.

Praktycznie robisz to samo co ja.

PS. nie do końca się zgodzę z kolegą Antystatyczny, sam traktuje troszeczkę biblioteki Mirka jak czarne skrzynki, po co mi wiedzieć co się dzieje w bibliotece do puki wiem, że jest ona w 100% sprawna i wiem czego się po niej spodziewać, nie mam tyle czasu i energii by rozgryzać każdą potrzebną bibliotekę, czy pisać coś od zera. Bo równie dobrze można by wszystko zrobić w assemblerze i dopiero wtedy człowiek zna sprzęt ;).



Ostatnio edytowano 30 gru 2012, o 00:36 przez rezasurmar, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:39 

Pomógł: 0

Niestety nie, lecą losowo. Bawiłem się na zestawie ATB wbudowanym i 3dodatkowymi, i zgłaszają się losowo, tj. jeżeli włączymy urządzenie.......chociaż musiał bym to jeszcze przetestować, ale wiem, że był z tym problem, bo mam wyświetlane 4czujniki na raz i nie zawsze są w tych samych miejscach po włączeniu. Bo wysyłasz informację na szynę by się zgłaszały, robiły pomiar etc. zależnie który szybciej się "zainicjuje" po włączeniu zasilania będzie pierwszy itd.

J/w, znajdujesz czujniki, najlepiej podpinane po kolei i przypisujesz im po ID pomieszczenia, wrzucasz potem tablicę struktur do EEPROMA i po włączeniu już zawsze bedziesz miał je na tych samych pomieszczeniach.

Problem zaczyna się jak chcesz wymienić czujnik, uszkodzi się itp. trzeba się troche nagimnastykować, by sprawdzić czy takiego czujnika już nie ma w systemie etc.



Ostatnio edytowano 30 gru 2012, o 00:43 przez rezasurmar, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

Taki malutki pomysł mi jeszcze wpadł teraz do głowy że w urządzeniu można ukryć zworkę albo jakiś przełącznik umożliwiający wejście do menu serwisowego w celu przypisania czujnika do konkretnego pomieszczenia. Tak aby wredny użyszkodnik nie miał możliwości nakiełbasić w urządzeniu.

@up
Być może nigdy się tego nie dowiemy bo za to prawdopodobnie trzeba płacić :)

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 30 gru 2012, o 00:47 przez staneq, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:45 

Pomógł: 0

Dokładnie, zworka to najprostszy sposób na obejście, a tak robisz kombinacje, albo kod, ewentualnie najlepiej obydwie wersje. Chociaż, dzięki kombinacji nie musisz jako serwis otwierać urządzenia, co jest upierdliwe u klienta.

Pomyśl nad strukturami, potem tablica struktur, następnie eeprom i jedziesz.



Ostatnio edytowano 30 gru 2012, o 00:48 przez rezasurmar, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 00:49 

Pomógł: 0

Antystatyczny napisał(a):
Przychodzi mi jeszcze na myśl klucz sprzętowy



Brrrrrr, daj spokój, to jest fajne ale dla softu za grubą kasę, wiecznie z tym za przeproszeniem "gównem" są problemy, bo po jakimś czasie, albo się zgubi, albo zepsuje, mamy takie dziadostwa w pracy.....

Po za tym obsługa tego pewnie by zajęła 3razy tyle co cały program.

Prosta kombinacja klawiszy, czy nawet kolego szanowny dobry sprawdzony pomysł Mirka na pilota, i już.

Wtedy nawet po kodzie z pilota możesz wchodzić. Pomyśl jak się klient zdziwi, jak zobaczy jak konfigurujesz jego sprzęt z pilota :). Pełne Profi.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 01:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panowie przede wszystkim zwrócę uwagę, że nie jest to moja biblioteka a pewnego fajnego pana krzyżaka (tzn czytaj: pana Niemca) ;) ... a przeze mnie oskrobana z debugerów i lekko zmodyfikowana....

Po drugie miałem na myśli, że jeśli chcemy dokładać kolejny czujnik czy też wymieniać zepsuty na nowy to są sposoby żeby WCALE NIE ODCZYTYWAĆ NUMERU ..... ID ....

zajawkę dałem wyżej - gdzie pisałem o zastosowaniu np 2 rodzajów czujników: DS18B20 i DS18S20 (pewnie nikt nie zwrócił na to uwagi) .... wziąwszy to pod uwagę można sprytnie tak zorganizować wszystko - że osoba obsługująca - nie będzie musiała spoglądać w ogóle na numery ID czujników. WIELU CZUJNIKÓW. Nie miałem na myśli jednego czujnika tylko sieć czujników. Ale naturalnie założenie jest takie że nie założymy NARAZ wszystkich (chociaż i to dałoby się ogarnąć) .... Tylko że podłączamy je po kolei i chodzimy z jednym czujnikiem serwisowym np DS1820, a w całej sieci stosujemy tylko DS18B20.

I nie piszcie, że się nie da - WSZYSTKO się da, to tylko kwestia czasu i odpowiedniego pomysłu.....

Tymczasem porada Antystatycznego żeby próbować tworzyć własną bibliotekę jeśli działanie innej jest niejasne uważam za jak najbardziej godne pochwały. Co nie oznacza też - że czasem gdy biorę bibliotekę jakąś z netu i z kolei jej działanie jest dla mnie jasne, fajne i przejrzyste to od razu muszę wnikać w jej bebechy. Więc czasem też traktuję takie biblioteki jak napisał z kolei kolega rezasurmar - jak czarne skrzynki. A zaglądam do nich TYLKO wtedy gdy się jednak okazałoby że coś źle kiedyś zadziała - wtedy to nawet zmieniam podejście na to o którym napisał Antystatyczny.

Jak mówię - poczekajcie na poradnik o tych 1wire to sporo się wyjaśni ;) bo opisać w 2-3 zdaniach tego się nie da - a gdy ktoś spróbuje to i tak słabo to dociera do innych. Ale nie dlatego że coś z nimi jest nie tak. Tylko dlatego że trzeba niestety wg mnie na wytłumaczenie tego poświęcić dużo więcej zdań ....

I niech kolega rezasurmar sam to potwierdzi na bazie chociażby tego co już zrobił ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 01:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

Mirku a kiedy mozna sie spodziewac poradnika ? :) Zaoszczedzi mi to duuzoo pracy :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 01:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jachu napisał(a):
Mirku a kiedy mozna sie spodziewac poradnika ? :) Zaoszczedzi mi to duuzoo pracy :)


To na prawdę będzie dla mnie spora robota i zebranie pomysłów do kupy z kilku moich komercyjnych projektów, zresztą teraz to nawet jeszcze lepiej i jaśniej to widzę ;) .... a więc nie będzie to tylko gadanie ale przygotowanie sporej ilości materiału i kodu ....

planuję zacząć to dopiero za kilka miesięcy może pod koniec I-go kwartału 2013 ;) może szybciej a może później - no obiecać nie mogę :(

a zrobię na pewno bo przyznam że zebranie tego wszystkiego do tzw "kupy" jak zwykle i mnie się przyda ;)

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

Antystatyczny napisał(a):
Mirku, wiele bym dał, by wziąć jakąś bibliotekę z netu i ją od razu rozumieć. Próbuję pisac własne, bo nie rozumiem cudzych. Do 1wire jestem mocno zrażony, bo CRC nie zrozumiałem, bo identyfikacja czujników nie jest jasna, bo czas konwersji trwa w najgorszym razie 750ms. Samo podłaczanie czujników jest atrakcyjne, ale obecny poziom mojej wiedzy niemal uniemożliwia ruszenie tej biblioteki. Omijam cyfrowy pomiar temperatury szerokim łukiem


Akurat tez 750ms to mega najmniejszy pikuś jak rozumiesz działanie timerów programowych więc o tym nawet nie wspominaj ;) to nie problem a na pewno nie dla ciebie.

Co do pozostałych rzeczy to wiedz, że ja, do dzisiaj też nie rozgryzłem tzn sam nie napisałem sobie kodu źródłowego na identyfikację czujników wg algorytmu Dallasa, kiedyś próbowałem - ale jak znalazłem gotowca - to dałem sobie spokój. Działa ZAWSZE, działa PEWNIE - więc jak to mówi rezasurmar - BACH wrzuciłem do "czarnej skrzynki" i głowy sobie przynajmniej nie zawracam a funkcja działa.

I podobnie mam np kłopot ze stworzeniem źródeł na algorytm na CRC wszelkiej maści .... no ale bez przesady - toż to masz nawet w C wbudowane ;) .... myślę że czasem nie warto wyważać głową muru. Ale nie zrozum mnie źle - owszem obiecałem sobie że i tak kiedyś to rozgryzę bo też mam takie ciągoty jak ty. Tyle tylko że mnie to nie powstrzymuje przed korzystaniem z gotowców jeśli znajdę - bo projekt trzeba zrobić i już .... się tam będę patyczkował ;) ... trzeba sobie umieć radzić w każdej sytuacji .... a tak ? ... to właśnie masz

zablokujesz się i chodzisz bokiem - obok czujników cyfrowych ;) - sporo tracisz - bo ja wolę 100x bardziej to niż bawić się w analogowe LM'y na przykład.

Przy takim podejściu i rozbijaniu wszystkiego na drobne to w zasadzie można byłoby pójść jeszcze dalej - i np nawet nie zacząć programować w C dokąd nie pozna się ASM .... ale to nie koniec, nie zacznę ASM dokąd nie poznam technologii tworzenia struktury tranzystorów na krzemie ;) .... może to troszkę przejaskrawiam ale nie żeby się nabijać broń boże, tylko przypomina mi się Pan Ryszard, który nomen omen - miał dokładnie właśnie takie dylematy z tymi procesorami, których chciał zacząć się uczyć - jego na początku najbardziej interesowało nie to jak napisać na szybko pierwszy program i migać diodą - ale jak tam w środku jest i jak to działa - bez tego nie mógł ruszyć dalej no i stanął poważnie w miejscu. Myślę że tak też nie można.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 01:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Antystatyczny napisał(a):
Widze to tak: Wchodzimy w menu konfiguracji czujników. Na wyświetlaczu mamy polecenie... podłacz czujnik w kurniku nr 1. Po podłaczeniu naciśnij OK. Itd z kolejnymi...


No dokładnie od tego można zacząć ;) ... jeszcze tylko dodaj procedurę wymiany uszkodzonego na nowy.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 10:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Antystatyczny napisał(a):
... Z czystej ciekawości ponownie do tego wrócę, bo po kilku softach, które udało mi się sklecić, czuję się trochę silniejszy.


.... chciałbym się umieć tak szybko uczyć jak ty ;) panie Antystatyczny ;) ..... ty chyba masz jakieś środki/dopalacze na lepsze trawienie tego słonia i dlatego tak szybko umiesz go zajadać ;) wielkimi kawałkami i bez popijania.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 16:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Antystatyczny napisał(a):
Tym dopalaczem jest cierpliwość, upór i brak wstrętu do książek


o żesz kurczątko - zaprawdę święte słowa prawisz dobry człowieku ;) a tak rzadko sięgają po te dopalacze niektóre osoby i czytelnicy - i widać to nawet na naszym forum ;) KURKA - trzeba by gdzieś WYRYĆ te twoje słowa w KAMIENIU forumowym no i co tu dużo gadać - zacząć propagować "dopalacze" tego typu wśród młodzierzy ;)


Antystatyczny napisał(a):
:P Aha... i nie róbcie inwentaryzacji piguł w lochach :D


eeeeeh czyżbyś gdzieś tam się zakradł ? ;) muszę to zgłosić na policję czyli do Sun'a i Jaglarza ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 16:39 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3191
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

Wypadałoby zrobić inwentaryzację lochów. Tak zwany spis z natury. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2012, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

Co do czujników i ich podłączania po 1... próbowałem (może i marne były te moje próby :D) i efekt jest taki, że podłączając pierwszy czujnik, nie mając żadnego innego na linii, jest ok - dostajemy jedno ID na pozycji 0 w tablicy, robimy z nim co chcemy. Jeśli podłączy się drugi czujnik - czyli mamy już 2 na linii - wyjścia są dwa... (tak jak Antystatyczny już wspomniał) albo drugi czujnik pojawi się na drugim miejscu w tablicy albo oba zamienią się miejscami i po raz drugi możemy zapisać ID tego samego czujnika.

Trzeba by podłączać po jednym do urządzenia, zapisywać ID, odłączać, dopiero robić konfigurację następnego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 03:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 gru 2012
Posty: 126
Pomógł: 0

Witam.
Ponieważ też nie dawno zostałem zrugany za podłączenie 4xDS do osobnych portów ze względu na te nieszczęsne ID. A dokładnie chodziło mi oto, aby mieć pewność, że jak wymienię Dsa w kuchni to nie zostanie on przypisany do pokoju. Ponieważ nie znalazłem rozwiązania i jak widzę nie jest ono takie proste, postanowiłem podłączyć póki co Dsy do osobnych portów.
Ale mam taki ogólny pomysł. Spróbuję go przedstawić z góry uprzedzając, że mogę się mylić.
Mianowicie mamy 3 pomieszczenia p1, p2, p3. Każdemu pomieszczeniu przypisujemy w programie tablice p1[], p2[], p3[] na trzymanie ID Dsów. Na początku tylko raz przypisujemy odpowiednie ID Dsów odpowiednim pomieszczeniom. Czyli p1[] pomieszczenie p1 itd.
I teraz musimy wymienić czujnik w pomieszczeniu p2. Odłączamy Ds od p2 program, wykrywa brak czujnika. Montujemy nowy czujnik i soft identyfikuje ID wszystkich Dsów i zapisuje je do nowych tymczasowych tablic t1[], t2[], t3[]. I teraz wystarczy porównać tablice. Jeżeli p1[]=t2[] to przypisać zawartość t2[] do p1[]. Na końcu otrzymamy dwie różniące się zawartością tablice (stare ID i nowe ID). Więc podmieniamy zawartość px[] na nową z tx[]. Jedyny problem jaki widzę, to trwałe początkowe przypisanie ID tablicą px[], trwałe tzn. mam na myśli takie które nie znika po wyłączeniu napięcia.
Mam nadzieję, że jakoś udało mi się przedstawić ideę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 03:43 

Pomógł: 0

Naprawdę powinieneś zainteresować się dwoma poradnikami od Mirka, wrzucasz to w strukture ID i pomieszczenie.
Robisz sobie osobne dane w strukturze na ID i na nazwę pomieszczenia.
Potem robisz dokładnie to co Mirek pokazywał w poradniku o eepromie, czyli wrzucasz strukturę z ram do eeprom.

Dodatkowo w samych bibliotekach Mirka masz przecież gotowe rozwiązanie, jak odłączysz czujnik w jego miejsce pojawia się error i tu masz swoją szansę. Dzięki temu wiesz który czujnik wyleciał, znasz jego miejsce w tablicy, bo w tablicy struktur pojawi ci się error, dzięki temu po tym ładnie możesz potem sobie zamienić konkretne miejsce na nowe ID, tadam ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 04:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27267
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
......dzięki temu po tym ładnie możesz potem sobie zamienić konkretne miejsce na nowe ID, tadam ;).


No nie ? ;) .... jak się już śmiga z tymi strukturami to pomysły przy 1wire same się cisną do głowy ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 10:31 

Pomógł: 0

Można na przysłowiowa palę na sztywno ustawiać ID do pomieszczeń w kolejności podlaczania, następnie po ustawieniu ostatniego czujnika wrzucić ta strukturę do eeproma, potem przy wlaczaniu odpalasz juz nie szukanie czujników tylko odrazy pomiar po przypisanych ID, sprawdzanie zawartości eeproma tez masz w poradniku.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2013, o 15:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2013
Posty: 302
Pomógł: 19

Wyskoczę jak Filip z konopii, moje luźne przemyślenia :
Nie znam wszystkich założeń projektu, ale zakładając:
- urządzenie posiada wyświetlacz i conajmniej dwa przyciski [dalej zwane konsolą]
- znamy pomieszczenia w których będą czujniki

W konsoli, dokładamy gniazdo aby można było podłączyć czujnik. Gniazdo podłączone jest do osobnych portów (linia druga).
Program w głównej pętli sprawdzałby także linię drugą. Pojawienie się na niej jakiegokolwiek czujnika powoduje wywołanie procedury rejestracji czujnika. Zarejestrowanie czujnika oznacza przypisanie poprzez wybór na konsoli odpowiedniego pomieszczenia i umieszczenie tej informacji w EEPROM.

Przy pierwszym uruchomieniu robimy tak kolejno z każdym czujnikiem, przy wymianie czujnika najpierw go rejestrujemy.

Metoda jeżeli czujnik z ID X przypisanym do pomieszczenia Y zniknął a pojawił się nieprzypisany czujnik jest prosta i przyjemna, ale nie zabezpiecza nas na wypadek padu więcej niż jednego czujnika.

Jeszcze metoda na szalonego naukowca, najpierw wybieramy na ekranie pomieszczenie, a potem bierzemy czujnik do ręki i rozgrzewamy do temperatury ciała. System (w trybie serwisowym) po wykryciu temperatury w odpowiednim zakresie automatycznie przypisuje czujnik do wybranego pomieszczenia.
Wtedy nie ma potrzeby wykorzystywać osobnej lini na rejestrację.

Przy okazji witam wszystkich.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO