Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 wrz 2024, o 11:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 08:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Sokro juz mowa o sreberkach ;) Tutaj i tutaj masz coś ciekawego ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 09:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

osa1313 napisał(a):
Co do projektu to najprostsze rozwiązanie wydaje mi się z dioda podczerwieni i odbiornikiem podczerwieni...

... gdzie przy diodzie podczerwieni zgarnę o wiele więcej punktów :)
Gotowy, działający! schemat na diodzie podczerwieni ... BARIERA OPTOELEKTRONICZNA DZIAŁAJĄCA W. PODCZERWIENI czy łatwiej i taniej niż:
CZUJKA RUCHU oceń sam :)

Co do zmian pojemności przez mysz to nie mam takiej pewności czy będzie działała podobnie jak człowiek ... wiecie ... wielkość i te pazurki mogą uszkodzić po jakimś czasie warstwę ALU :) Choć stóp chyba nie mają owłosionych :lol: ... wiecie nie mam żadnej pod ręką aktualnie, więc dopiero testy praktyczne na ŻYWYCH ORGANIZMACH dałyby jakikolwiek pogląd na przydatność metody pojemnościowej ... a co jeśli złodziej sera będzie profesjonalistą i będzie pracował w rękawiczkach? :lol:

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 09:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Dioda IR będzie podłączona do mikrokontrolera, napisze do nauczyciela co myśli o czujniku PIR.
Zrobie testy na ATB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 09:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

A może fototranzystor i zwykła led? Oświetlenie byłoby nad serem i mysz, która by go jadła przysłaniałaby brzuchem fototranzystor. Koszt elementów byłby znikowy.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 09:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

Z PIR też pewnie trzeba będzie się pobawić z czułością i wytestować w praktyce :) Pamiętaj że nie dajemy Ci tu gotowego rozwiązania dla myszy ... więc jak pisze Hass i tak będziesz pewnie musiał kupić/złapać żywego osobnika.

Moim zdaniem pułapka to niszowy projekt, a najwięcej punktów dostałbyś za takie coś:

Pozostaje zaimplementować algorytmy łapania myszy... ale to już pikuś :lol:

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

miszczo napisał(a):
mysz, która by go jadła przysłaniałaby brzuchem ....

Hahaha wybaczcie - dobrze że ten wątek jest w luźne dyskusje, bo już dawno się tak nie uśmiałem :) Pomysły ciekawe tylko czy czasami mysz nie przechytrzy Nas WSZYSTKICH? :)

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 13:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Pomysł na projekt jest narzucony z góry, albo moglem zrobić odkurzacz omijający przeszkody, wiec mój wybór był najlepszy :)
Spróbuję pożyczyć fototranzystor albo fotorezystor od kogoś żeby potestować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 14:20 

Pomógł: 0

W starych myszkach z kulką, ewentualnie tam gdzie masz rolkę do przewijania, masz komplet dioda nadawcza i odbiorcza podczerwieni.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 15:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

rezasurmar napisał(a):
W starych myszkach z kulką, ewentualnie tam gdzie masz rolkę do przewijania, masz komplet dioda nadawcza i odbiorcza podczerwieni.


O to dobrze, bo akurat mam takie dwie myszki :)

P.S. Gdzie mogę tanio kupić rożne czujniki, typu fototranzystory itp. ? Moze ktoś ma takie w domu i planuje sprzedać ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2012, o 17:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2012
Posty: 123
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 0

Mi się ich trochę nazbierało na różne nm, jednych jednak mówię Ci że to nie jest najlepszy pomysł.... jak chcesz to podeślę Ci jeden z tych światłoczułych elementów. Masz prosty sygnał wyj. 0,1 bez wzmacniaczy, bez kombinowania. Mówię Ci, mysz będzie zadowolona jak zobaczy ten element, aż będzie chciała wejść.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 19:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Konstrukcja klatki ma być tania i zasilana bateria 9V, dlatego zamykanie klatki kiedy mysz wejdzie odbędzie się za pomocą elektromagnesu takiego jak ten:
Obrazek
Ale będę potrzebował 4 elektromagnesy które będą mogły działać przy zasilaniu 9V ale najchętniej 3V-6V, nie muszą one być duże, tylko spełniać dwie funkcje, dwa elektromagnesy wysuwać bolec oraz dwa wciągać bolec, no i przy zasilaniu bateria najważniejsze to żeby nie używały dużo prądu.
No i mój problem jest taki ze ja takich elektromagnesów nigdzie nie mogę znaleźć, ponieważ są elektromagnesy ale na 12V i potrzebują dużo prądu co idzie z dużą silą wypychania bolca, a mi tylko zależy na tym żeby ten bolec się wysunął bo on niczego nie będzie trzymał.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 19:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2012
Posty: 123
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 0

No widzisz, za późno napisałeś, takie elektromagnesy też mam, a czujniczki już wysłałem.
Takie elektromagnesy można znaleźć w magnetowidach i o ile dobrze pamiętam mam też je ze starszych odtwarzaczy samochodowych :) Idź na złomowisko - to dobre i tanie źródło ciekawych elementów :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 19:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Nie mam pojęcia gdzie tu może być złomowisko, już kiedyś szukałem ale nikt nie wie :(
Ile elektromagnes pochodzi na baterii 9V używając 3V 200mA ? Albo jak to wyliczyć ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 20:36 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Pojemność małych baterii lub akumulatorów podawana jest w mAh. Na przykład masz akumulator 2000mAh to może on zasilić diodę LED pobierającą 20mA przez 2000mAh/20mA = 100h, czyli ponad 4 dni, a np. żarówkę pobierającą 300mA przez 2000mAh/300mA = 6,6h. Należy przy tym brać pod uwagę to, że napięcie na baterii alkalicznej po wyładowaniu spada do 0,8V z 1,5V więc prąd również trochę zmaleje. Przy takim obniżonym napięciu niektóre urządzenia już nie będą poprawnie pracować. Baterie litowe mają bardziej płaską charakterystykę rozładowania

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2012
Posty: 123
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 0

Musisz tak zaprojektować pułapkę żeby elektromagnes nie był cały czas zasilony, a tylko w momencie zagoszczenia myszki :) wtedy nie będzie Ci interesowało ile wytrzyma :) bo to zależy jaka bateria i jaki stabilizator dasz albo inny układ obniżający napięcie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

Elektromagnesy są zawsze prądożerne, więc tak jak pisze Hass, muszą być zasilane jedynie wtedy gdy ma zadziałać pułapka - w przeciwnym razie... (ale o tym na końcu) :) Tobie się wydaje, że jak elektromagnes czegoś nie trzyma i musi się "tylko" przesunąć to nie jest potrzebna duża siła ... ale jak nie zrobisz dobrego przełożenia mechanicznego w stylu dźwigni to będzie potrzebna duża siła ... bo rozumiem ze na tych bolcach ma spoczywać konstrukcja klatki i gdy bolce się "schowają" to klatka spadnie .... coś czuję, że nie prędko złapiesz mysz :lol: ... i po co aż cztery? Przedstaw założenia tej klatki, sześcian, którego górne narożniki będą podtrzymywanie przez magnesy? ... bo jeśli klatka spadnie nierówno to mysz pewnie zwieje, albo nie złapiesz jej żywej :)

Ja bym to zrobił inaczej ... z boku ramię i do tego ramienia podczepiona w jednym punkcie klatka ... u góry w klatce uszko i tak jak piszesz, bolec elektromagnesu tam zakotwicza uszko. A tak w ogóle to jestem już zasugerowany tą Twoją konstrukcją i pewnie w ogóle inaczej bym to zrobił :)

Np nafaszerować ser śrutem stalowym i jak mysz się "nażre" to elektromagnes ją przyciągnie :lol:

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Juz mi wpadł pomysł do głowy zanim zajrzałem na forum hehe :)
Zrobie małe testy w domu i zobaczę czy dobrze kombinuje :)
Ogólnie to mam model zrobiony w 3D sketch up, ale na razie nie chce nic udostępniać ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2012
Posty: 123
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 0

NIEBO! napisał(a):
Np nafaszerować ser śrutem stalowym i jak mysz się "nażre" to elektromagnes ją przyciągnie :lol:


Takie pomysły miał Kojot w Strusiu Pędziwiatrze :D trzeba by poszukać w firmie ACME.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 21:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Aha i klatka nie spada na mysz tylko mysz wchodzi do korytarzyka po czym uruchamia sensor i drzwi się zamykają :)
Jakbym miał nieograniczony dostęp do rożnych materiałów oraz nie byłoby żadnych warunków, to klatka byłaby cudem techniki ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 21:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2012
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 2

Osa wpadłem na pewien pomysł, może ci przypasuje.

pomocniczy rysunek
Obrazek

A więc to jest klatka. Mysz włączając czujnik włącza elektromagnes który wciąga zawleczkę z ściany i dzięki temu ścianka opada siłą grawitacji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2012, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Nie widzę obrazka :(
W moim pomyślę tez używam grawitacje :) to najszybsza metoda zamknięcia drzwi ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO