Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 22:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 mar 2023, o 11:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Hej,
chciałbym zrealizować projekt z wykorzystaniem ATmega32u4.
Chciałem komunikować się z PC poprzez wirtualny port szeregowy na USB. Do tego chciałbym wykorzystać sprzętowe USB (na płytkach Leonardo, Leonardo pro mini).

Znalazłem projekt LUFA ( https://www.fourwalledcubicle.com/LUFA.php ) i trochę innych materiałów jego dotyczących (np. https://www.engineersgarage.com/?s=Atmega+32u4). Niestety projekt jest olbrzymi i przygotowany do kompilacji "z ręki" poprzez make.
Ja chciałbym używać tego w Eclipse/AVR. Nie mogę znaleźć jakichkolwiek przykładów integracji projektu LUFA-y z Eclipse (co i gdzie skopiować, jak skonfigurować itd.).
Ma może ktoś jakieś doświadczenia z implementacją sprzętowego USB dla ATmega32u4 lub podobnego z obsługą sprzętową USB? I mógłby podzielić się jakimiś wskazówkami jak to zrobić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2023, o 10:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

naprawdę nikt nie korzystał ze sprzętowego USB w procesorach ATmega...? Nikt nie ma jakichkolwiek doświadczeń? Podpowiedzi jak skorzystać? Jak oprogramować?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2023, o 11:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Cześć.
Pytanie podstawowe: jesteś może uczestnikiem "kursu C" prowadzonym przez Mirka ??
Pytam ponieważ, w z tego co widzę w ostatnim rozdziale Mirek właśnie porusza temat komunikacji po USB.
Co do osób znających temat, podejrzewam że osób znających od strony sprzętowego USB - może być bardzo niewiele (jeśli w ogóle).
Może temat VUSB by Cię zainteresował, z tego co mi się wydaje jest to inne rozwiązanie programowe.

Przyjrzyj się może książce Mirka:
https://www.atnel.pl/komunikacja-usb-hid.html

Może tam uda Ci się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2023, o 16:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

karolen napisał(a):
Cześć.
Pytanie podstawowe: jesteś może uczestnikiem "kursu C" prowadzonym przez Mirka ??
Pytam ponieważ, w z tego co widzę w ostatnim rozdziale Mirek właśnie porusza temat komunikacji po USB.
Co do osób znających temat, podejrzewam że osób znających od strony sprzętowego USB - może być bardzo niewiele (jeśli w ogóle).
Może temat VUSB by Cię zainteresował, z tego co mi się wydaje jest to inne rozwiązanie programowe.

Przyjrzyj się może książce Mirka:
https://www.atnel.pl/komunikacja-usb-hid.html

Może tam uda Ci się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.


Dzięki za odpowiedź.
Nie, nie jestem uczestnikiem kursu p. Mirka. Z tego co pamiętam (agenda kursu) porusza on oprócz ogólnych zasad USB tylko programowe sterowanie - V-USB.
Również "ORANGE BOOK" dotyczy V-USB (i ogólnych zasad pracy USB, nb kawał solidnej wiedzy). Ja jednak chciałbym wykorzystać sprzętowe USB, nie programowe.

Trochę mnie martwi brak dostępności materiałów na ten temat, oprócz wymienionego przeze mnie projektu LUFA. I trochę dziwne, skoro są dostępne procesory ze sprzętowym USB.

Robiłem parę tematów ze sprzętowym USB w STM32. Tam jest dużo łatwiej. I są dostępne materiały.

Będę jeszcze trochę próbował. Może znajdzie się jednak na forum ktoś kto "liznął" temat. Mam nadzieję :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2023, o 18:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Nie bawiłem się sprzętowym USB w procesorze ATmega32U4. Jak zajrzałem na wskazane strony to wygląda, że LUFA to profesjonalny projekt.
Najszybciej to chyba będzie poznać w Eclipse sposób korzystania z makefile:
https://www.jblopen.com/gcc-toolchain-e ... e-project/
spojrzeć na
https://ep.com.pl/files/10843.pdf
i ewentualnie
https://codeandlife.com/2016/01/30/usb- ... -and-lufa/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2023, o 18:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Trochę mnie martwi brak dostępności materiałów na ten temat

Brak materiałów ??? Bez urazy proszę ale materiałów to jest w PYTĘ , od groma i trochę, po dziury w nosie, wystarczy poczytać dokumentację na stronie:

https://usb.org/

tylko rzadko kto rozumie, że aby móc się świadomie posługiwać komunikacją USB to trzeba właśnie to umieć ugryźć ... i oczywiście vioolaa ;) najlepiej od razu procek z USB sprzętowym! Po co mi tam ćwiczyć jakieś inne rozwiązania - skoro USB jest TAAAKIE popularne. Broń Boże nie mówię tego prześmiewczo czy żeby coś komuś dociąć ! ... Po prostu widzę to co zwykle - początkującej osobie wydaje się to TAAAAAKIE proste ;) ot uruchomić i już .... a tu nagle się okazuje, że po chwili trzeba zadawać dodatkowe rozpaczliwe pytania typu:

andrzej381 napisał(a):
naprawdę nikt nie korzystał ze sprzętowego USB w procesorach ATmega...? Nikt nie ma jakichkolwiek doświadczeń? Podpowiedzi jak skorzystać? Jak oprogramować?


Nawet na prockach 32-bitowych ARM/STM rzadko kto wchodzi w szczegóły jak to działa - a wykorzystuje połączenie USB VCP w praktyce TYLKO I WYŁĄCZNIE dlatego, że HALL w STM dostarcza gotowej biblioteki do realizacji Virtual Com Port, na STM ze sprzętowym USB SLave. Ale rzadko komu w ogóle przychodzi do głowy żeby zajrzeć do środka jak to działa w rzeczywistości - a dlaczego ???? aaaaa no właśnie (W TYŁ ZWROT!) ... i znowu bez dokumentacji ze strony usb.org. Noo taaak ale tam za dużo tego do czytania - no nie? ;)

Więc nie przetłumaczysz ludziom, że czasem lepiej zrobić W TYŁ ZWROT i języka C uczyć się na najprostszych prockach 8-bitowych, żeby nie skupiać swojej uwagi na przepastnej konfiguracji procków ARM, albo na uczeniu się HALL'a który też odwraca uwagę od czystego C ... no ale nie wytłumaczysz tego ludziom ;) oni wiedzą swoje

Czasem w tył zwrot i poznanie tego co z USB.ORG w pigułce podane w ORANGEBOOK, zrobienie tych ćwiczeń - że TO DOPIERO przybliża do zrozumienia komunikacji USB... ale co tam się męczyć jakimś kocim programowym USB no nie ? ;)

Ja tak patrzę sobie na to z góry i się tak uśmiecham pod nosem - ale uśmiecham! z wyrozumiałością a nie WYŚMIEWAM żeby mi tu zaraz ktoś nie zarzucił ! Bo to jest różnica. I tak KAŻDY zrobi jak chce i już ;) tego się trzymajmy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2023, o 20:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

aha - przy okazji, jeśli kolega chce wykorzystać VCP w AVR typu U2 to nawet sam Atmel daje też gotową bibliotekę żeby wykorzystać nawet bez zrozumienia jak to działa w środku, ale bibliotekę żeby mieć VCP i dziwi mnie to, że jak się kolega upiera przy sprzętowym USB że jednak do tych źródeł od producenta kolega nie zaczyna. A tymczasem LUFA (nie orientuję się czy jest jeszcze w ogóle rozwijana - bo z tego co pamiętam był na to booom ale mało kto się tym interesował) ale żeby tą bibliotekę zrozumieć, to musisz czy chcesz czy nie - wertować dokumentację USB PRZYNAJMNIEJ USB w wersji 1.x .. to wystarczy - nawet zrozumienie jak działa klasa CDC.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2023, o 10:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
aha - przy okazji, jeśli kolega chce wykorzystać VCP w AVR typu U2 to nawet sam Atmel daje też gotową bibliotekę żeby wykorzystać nawet bez zrozumienia jak to działa w środku, ale bibliotekę żeby mieć VCP i dziwi mnie to, że jak się kolega upiera przy sprzętowym USB że jednak do tych źródeł od producenta kolega nie zaczyna. A tymczasem LUFA (nie orientuję się czy jest jeszcze w ogóle rozwijana - bo z tego co pamiętam był na to booom ale mało kto się tym interesował) ale żeby tą bibliotekę zrozumieć, to musisz czy chcesz czy nie - wertować dokumentację USB PRZYNAJMNIEJ USB w wersji 1.x .. to wystarczy - nawet zrozumienie jak działa klasa CDC.


Panie Mirku, dziękuję za odpowiedź. Wiem że jest pan genialnym programistą, konstruktorem, nauczycielem itd. Wiem, bo obserwuję efekty pana pracy od dłuższego czasu. Robię zakupy u pana. Uczestniczę też w kursie ESP.

Wybaczy pan, ale nie każdy jest tak zdolny i opanuje całą komunikację USB. Wiem, że istnieje [url]usb.org[/url] i książki np. ORANGE BOOK. Ja chciałbym przy minimum pracy (tak, jestem leniwy) wykorzystać sprzętowe USB w ATmega32U4.
Tak jak pan napisał chciałbym prawie wyklikać projekt (tak jak to się ma w STM32 i ich HAL-u). Nie zawsze trzeba znać zasady pracy silnika aby jeździć samochodem.
Moim założeniem było przy okazji jakiegoś projektu poznanie minimum wiedzy potrzebnej do opanowanie na poziomie minimalnym tematu. Dlatego LUFA (nb jeszcze prowadzona w 2021 roku). Będę dalej drążył temat. Zobaczę też wsparcie producenta, choć dotychczas nie udało mi się znaleźć materiałów Microchip-a / Atmel-a oprócz środowiska Microchip Studio for AVR... i starego Atmel Studio.

Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i cenne rady.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2023, o 10:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Nie zawsze trzeba znać zasady pracy silnika aby jeździć samochodem.

Ależ oczywiście i ja się z tym zgadzam ;) sam też tak mam chociażby z Linuxem którego nie mogę się nauczyć.

Ok jeśli tylko potrzebujesz portu VCP dla atmegi U2 to poważnie - podpowiadam, poszukaj w zasobach Atmela - bo tam mi kiedyś mignęło że na 100% to jest, ale że nigdy ja osobiście nie używałem to no ani linku teraz nie pamiętam ani co - więc sorki ale tylko tyle mogę pomóc.

A co do twojej oceny, jakim to ja nie jestem genialnym programistą itp to bez przesady - poważnie, ja sam wciąż się uczę a tego USB tośmy się z Pawłem uczyli przygotowując się do napisania książki ORANGEBOOK i później po prostu podsumowaliśmy to na papierze. Ale dziękuję za opinię.

Wracając jeszcze na sekundkę do tematu to sam widzisz po ilości odpowiedzi tutaj, że niewiele osób tego używa i dlatego tak jest - może też tak być, że ktoś taki jeszcze nie zajrzał do tego tematu na forum - ale jak się pojawi to pewnie coś bardziej konkretnego podpowie niż ja.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2023, o 10:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
andrzej381 napisał(a):
Nie zawsze trzeba znać zasady pracy silnika aby jeździć samochodem.

Ależ oczywiście i ja się z tym zgadzam ;) sam też tak mam chociażby z Linuxem którego nie mogę się nauczyć.

Ok jeśli tylko potrzebujesz portu VCP dla atmegi U2 to poważnie - podpowiadam, poszukaj w zasobach Atmela - bo tam mi kiedyś mignęło że na 100% to jest, ale że nigdy ja osobiście nie używałem to no ani linku teraz nie pamiętam ani co - więc sorki ale tylko tyle mogę pomóc.

A co do twojej oceny, jakim to ja nie jestem genialnym programistą itp to bez przesady - poważnie, ja sam wciąż się uczę a tego USB tośmy się z Pawłem uczyli przygotowując się do napisania książki ORANGEBOOK i później po prostu podsumowaliśmy to na papierze. Ale dziękuję za opinię.

Wracając jeszcze na sekundkę do tematu to sam widzisz po ilości odpowiedzi tutaj, że niewiele osób tego używa i dlatego tak jest - może też tak być, że ktoś taki jeszcze nie zajrzał do tego tematu na forum - ale jak się pojawi to pewnie coś bardziej konkretnego podpowie niż ja.


Dziękuję za odpowiedź i zrozumienie.
Właśnie oglądam zasoby "Microchip Studio for AVR" i widzę że oprócz ASF w którym może być coś na ten temat jest również instalacja pakietu LUFA. Ale do tego będę musiał zainstalować go.

Może jeszcze ktoś się odezwie z jakimiś sugestiami. Nie chcę gotowca lecz wskazówek jak ugryźć temat.

Dzięki za dotychczasową pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2023, o 21:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A patrzyłeś na przykłady Arduino - tylko po to, żeby zobaczyć czy taki sposób komunikacji jest tym czym szukasz. A jeśli tak, to będziesz tenat drążył dalej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2023, o 10:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

micky napisał(a):
A patrzyłeś na przykłady Arduino - tylko po to, żeby zobaczyć czy taki sposób komunikacji jest tym czym szukasz. A jeśli tak, to będziesz tenat drążył dalej.

Patrzyłem na firmowe Microchip Studio for AVR. Ich Advanced Software Framework Version 4 (ASF4) wogóle nie wspiera procków rodziny ATmega32U4. Jest za to w IDE możliwość instalacji wtyczki LUFA.
W Arduino wygląda podobnie. Generalnie brak wsparcia ale jest dodatek LUFA.
Ponieważ nie mam zainstalowanego żadnego z tych środowisk to chyba zacznę od Microchip-a (jakoś nie czuję Arduinowego C++).

nick_czemnik napisał(a):
andrzej381 napisał(a):
Chciałem komunikować się z PC poprzez wirtualny port szeregowy na USB. Do tego chciałbym wykorzystać sprzętowe USB (na płytkach Leonardo, Leonardo pro mini).


Cześć. Być może będę w stanie Ci pomóc. Niestety nie mam płytki Leonardo pod ręką ani żadnego AVR ze sprzętowym USB. Jeżeli chciałbyś kooperować daj znać.

A miał kolega jakieś doświadczenia ze sprzętowym USB? Bo jeśli nie to jesteśmy w tym samym punkcie wyjściowym. To jak byś mógł pomóc? Zaznaczam, tematem zająłem się hobbystycznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2023, o 08:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
mogę pomóc Ci postawić taki projekt

Jeśli mógłbyś mnie poprowadzić jak przenieść taki projekt do Eclipsa (tak, skonfigurowanego jak w poradnikach Pana Mirka) i poustawiać ścieżki itp to byłbym wdzięczny. Na początek interesuje mnie ten USBSerial. Wiem, że Eclipse używa pod spodem makefile ale go zupełnie nie czuję (ale chyba powinienem go choć trochę poznać - jak działa proces kompilacji i linkowania).
Fajnie by było aby taki projekt mi się kompilował. Oczywiście na ATmega32U4. Proponuję użyć paczki LUFA-y oznaczonej jako 210130.
Jak będę miał kompilujący się przykład to przyjdzie czas na bliższe poznanie obsługi USB no i na mój projekcik.
Będę wdzięczny za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2023, o 10:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
W wolnej chwili postawie środowisko na Windows i dam Ci znać. Na co dzień nie korzystam z Windowsa po prostu.

Fajnie - będę czekał.
A w między czasie zainstaluję sobie Microchip Studio for AVR i zobaczę jak z tą LUFA-ą wygląda tam. :D
Trzeba próbować - to nie boli!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2023, o 08:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
W załączniku masz pliki VirtualSerial.c i VirtualSerial.h które się kompilują i powinny śmigać. Daj znać.

Dziękuję za tak szybką pracę. Ja nawet nie zacząłem robić swojego. Będę pracował nad tematem. Jakbyś mógł wymienić załączony plik to będę wdzięczny. Ten który dałeś jest pusty. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2023, o 11:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Właśnie zainstalowałem Microchip Studio for AVR. Jest tam, na pierwszy rzut oka, bardzo duże wsparcie dla LUFA-y. Włącznie z generowaniem przykładowych kodów.
Tak więc będę teraz działał dwutorowo: zgodnie z poradą "nick_czemnik" dla Eclipsa i w Microchip Studio.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 08:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
Hej, mam lepszą opcje niż te pliczki. W załączniku znajdziesz gotowy do użycia projekt który wystarczy zaimportować do ECLIPSE. :)

Cześć, dzięki za wspaniałą pracę, za pomoc. Ćwiczę obie opcje tak jak to pisałem poprzednio. Teraz przyszedł czas na zakupy. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2023, o 20:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
W załączniku znajdziesz gotowy do użycia projekt

Hej, zaimportowałem twój projekt. Kompiluje się. Teraz nadszedł czas na naukę. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2023, o 08:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Dla dociekliwych zestaw kilku linków:
https://aushacker.wordpress.com/2015/09/03/lufa/
https://www.engineersgarage.com/introduction-to-lufa/
https://www.engineersgarage.com/?s=Atmega+32u4
https://www.engineersgarage.com/atmega-32u4-based-uart-to-usb-converter-part-12-25/

jest tego w sieci jeszcze trochę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2023, o 10:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
Zakupiłem sam klona Leonardo

tak z ciekawości jak programujesz to Leonardo bo u mnie Eclipse nie znajduje w twoim projekcie ustawionego programatora (nie istnieje)? Twój, jakiś specjalny? Przecież Leonardo ma Arduinowy bootloader.
Ja to będę weryfikował jak przyjdzie do mnie płytka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2023, o 15:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

nick_czemnik napisał(a):
Nie widzisz programatora bo musisz ustawić swój programator w ustawieniach projektu.

ja używam zewnętrznego programatora podłączonego pod złącze ISP na płytce. Mam AVRISP MKII i swojego klona USBasp. Nie mniej chyba da się programować normalnie z Eclipse używając programatora stk500 w ustawieniach AVRDUDE w Project -> Properties.

Ja mam stk500 v2 (kupiony wiele lat temu w KAMAMI) i Mirkowy USBasp. Jednak będę próbował najpierw przez bootloader Arduino. Jak tylko przyjdzie moduł. ;) :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO