Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 cze 2026, o 07:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lip 2015, o 21:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Tworzę ten wątek ponieważ mam problem z stworzeniem swojej własnej biblioteki to wyświetlaczy alfanumerycznych . Postanowiłem napisać tą bibliotekę bo chciałem dokładnie poznać i zrozumieć jak to wszystko działa ( wcześniej używałem gotowych bibliotek HD44780 ) . Założyłem sobie że wykorzystam wszystkie linie danych , czyli całe 8-bit . Ta biblioteka nie ma być uniwersalna . Ma po prostu działać. No i tak z użyciem książki , internetu próbowałem coś sklecić tak by wyświetliło prosty napis . No i nawet zdołałem dosyć napisać i raczej rozumiem to co napisałem ale biblioteka niestety nie działa .
No i prosiłbym tutaj o pomoc fachowców by spojrzeli na te moje wypociny i wytknęli błędy .



Plik h:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Plik C:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




No i taki programik :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2015, o 23:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

Kiedyś robiłem takie minimum na 8 bitach

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2015, o 23:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Tu chyba trochę przekombinowałeś
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Prościej jest tak :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Nie wiem czy to jest powód niedziałania twojej biblioteki .

Napisz jeszcze co nie działa czy program gdzieś się zawiesza
czy jakieś inne oznaki nie działania (oprócz tego że nic nie widzisz na LCD :))



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2015, o 13:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Spróbowałem zrobić to co napisałeś wyżej ale niestety to nie to . W czasie kompilacji wszystko buduje się normalnie bez żadnych errorów i waringów a na LCD nic tylko te całe prostokąciki . Może coś jest nie tak z funkcją do wywoływania tekstu . Chciałem na początku zrobić tak jak w książce
char tab[] = "Tekst";
lcd_str(tab);
Może jeszcze czegoś to brakuje .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2015, o 14:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Jeśli mogę coś doradzić to zacznij od minimalnej rzeczy:

1. inicjalizacja wyświetlacza
2 wysłanie jednego znaku.

jeśli to się powiedzie dopiero dalej po kolei krok po kroku.

Masz jeszcze bibliotekę testową kolegi @karol901 warto przetestować bo
może gdzieś w sprzęcie masz babola ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2015, o 15:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

Mortimer429 napisał(a):
Spróbowałem zrobić to co napisałeś wyżej ale niestety to nie to . W czasie kompilacji wszystko buduje się normalnie bez żadnych errorów i waringów a na LCD nic tylko te całe prostokąciki . Może coś jest nie tak z funkcją do wywoływania tekstu . Chciałem na początku zrobić tak jak w książce
char tab[] = "Tekst";
lcd_str(tab);
Może jeszcze czegoś to brakuje .


Wkleilem totalne minimum. Przeanalizuj co masz inaczej i znajdziesz błąd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lip 2015, o 09:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

karol zacząłem porównywać , coś tam zmieniać i ciągle nic . Potem z ciekawości wziąłem i skopiowałem sobie całą twoją bibliotekę co wkleiłeś tutaj , dostosowałem do swoich pinów no i niestety dalej nic na LCD nie ma :( . Powiem cie że już pomału durnieje bo procek dobry , LCD dobry , połączenia parę razy sprawdziłem a tu ciągle nic nie działa .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lip 2015, o 11:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

Proponuje najpierw podłączyć wyświetlacz tak jak jest to w kodzie, który wkleiłem. Działa na 100%, więc jeżeli tak nie ruszy to może być problem z wyświetlaczem. Może kontrast masz niewyregulowany? Może przyczyną jest włączony JTAG? To już bardziej doświadczeni koledzy musieli by potwierdzić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lip 2015, o 12:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

A dobrze tą funkcję w głównym programie wywołuję ?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lip 2015, o 23:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

Powinno działać tak jak to zrobiłeś. Tą tablicę bym wywalił z pętli while.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2015, o 12:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Niestety nie chce ruszyc JTAG wyłączyłem i też nic a LCD jest dobry bo go przetestowałem biblioteką na transmisji 4-bit co była na płycie dołączonej w książce . Spróbowałem zmodyfikować swoją bibliotekę tak że RW jest na stałe do masy to wtedy na LCD wyświetla mi ciągle 2 prostokąciki i tyle . Będę się musiał jeszcze z tym pomęczyć .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2015, o 12:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

Podłączysz tak, tylko że wszystkie 8 bitów to powinno działać z kodem, który wkleiłem.



Ostatnio edytowano 7 lip 2015, o 11:21 przez karol901, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2015, o 14:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

No niestety podłączyłem dokładnie według tego i nic . Próbowałem nawet zwykła liczba wyświetlić i nic nie ma .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2015, o 15:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Zrób jakieś zdjęcie, może robisz jakiegoś małego babola w podłączeniach?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 11:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Połączenia mam raczej dobre i transmisja też bo mi LCD wyświetla kursor i przesunie go ( to sie zawiera w lcd_init ) . Mogę manipulować kursorem przesuwać go itp. Z tego wynika że komendy LCD odbiera a z danymi jest problem .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 13:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Coś dziwnego z tym wyświetlaczem

Pokaż zdjęcie połączeń.
Co masz za LCD ?
daj linka do jego Datasheet-u lub pdf-a



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 13:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Ja bym optował za błędem w pliku *.h. I brak w odpowiednim miejscu rolowania daty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 13:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Kolego Mortimer429 wczoraj wieczorem (bardziej w nocy) poprawiłem tą twoją bibliotekę, było tam kilka błędów, po poprawkach działa prawidłowo. Jeśli chcesz to późnym popołudniem podeślę Ci ją to sobie porównasz ze swoim kodem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 13:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

Na tym co wrzuciłem musi mu działać, więc to raczej problem z połączeniami, albo może kolega ma jakiś specyficzny wyświetlacz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 17:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 224
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 24

Wrzuć jeszcze raz cały kod do nowego posta, możliwe że namieszałeś coś przy poprawkach i wrzuć zdjęcia połączeń. Bez tego trudno pomóc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 18:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Mortimer429 Daj znać czy działa. ;)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 20:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Zadziałało dzięki , teraz widzę już czego w programie zabrakło .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Cieszę się, że widzisz co i jak. ;)
Proponuję Ci jeszcze dopisać makra do konfiguracji portów, a nie tylko pinów. Zobacz ile trzeba by było dokonać zmian, gdybyś chciał teraz podłączyć ten wyświetlacz do zupełnie innych portów i jak łatwo o pomyłkę. :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lip 2015, o 14:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 cze 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Można prosić na pw całą bibliotekę , ponieważ nie ukrywam ze by mi sie przydała :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO