Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 cze 2026, o 14:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2014, o 13:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 lut 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam wszystkich.
Chciałem wykorzystać programowe PWM na atmegedze8 do sterowania taśma LED RGB.
Napisałem prosty program w C bazując na bluebooku i informacjach znajdujących się na forum.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Problem polega na tym, że diody nie rozjaśniają się ani nie przyciemniają tylko lekko się świecą.
Taśma podłączona jest w następujący sposób.
Zasilanie 12V wzięte z zasilacza ATX. Do podłączenia RGB użyłem tranzystora TIP122 Baza z portu B przez rezystor 10k, kolor do kolektora, a emiter do masy.

Zauważyłem, że nie nie ma sei(); :D juz dopisałem ale to nie zmienia faktu, że dalej nie działa, teraz diody zaczeły zauważalnie migać.

Kody wklejamy przy pomocy syntax=c - Różowo-zielony (czyli sraczkowy) J.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2014, o 13:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

If wieksze od 10 i else bez klamer ;)

Wysłane z telefonu

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2014, o 13:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2013
Posty: 600
Pomógł: 47

Ja bym wypróbował na początku na bezpośrednim podłączeniu zwykłej diody led przez rezystor do pinu uC i zobaczysz wtedy czy problem leży po stronie programu czy tego tranzystora.
A tak przy okazji jakie masz ustawione taktowanie na uC.

_________________
https://www.instagram.com/myfirstquadcopter/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2014, o 19:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 lut 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

Problem rozwiązany wystarczyło połączyć masy zasilacza i układu czyli tej z programatora teraz działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2014, o 20:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 56
Pomógł: 1

majster napisał(a):
If wieksze od 10 i else bez klamer ;)

Wysłane z telefonu


Z tego co się orientuje to przy jednej instrukcji nie potrzebne są klamry.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2014, o 00:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Tak przy 1 dla if a gdy jest else? Nie probowalem bo gdy uzywam else to i klamry w ruch by kod byl czytelniejszy.

Wysłane z telefonu

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2014, o 01:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2013
Posty: 288
Ostrzeżenia: -2
Pomógł: 23

majster napisał(a):
Tak przy 1 dla if a gdy jest else?


Tak można stosować bez klamry.
Jednak trzeba mieć na uwadze to że przy wielu if-ach można się pogubić :)

Do tego jeszcze odpowiednie formatowanie kodu czyli wcięcia w kodzie pomagają w czytaniu takiego kodu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO