Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 cze 2026, o 12:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 09:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Witam,
jakiś czas temu rozważyłem zakup modułów RFM73 i zacząłem zabawy z pierwszymi programami na ATmedze8. Niestety już na początku (przeczytawszy wcześniej wszystko co dotyczy komunikacji radiowej opartej na tych modułach w GB) napotkałem problem. Korzystam z bibliotek dołączonych do GB. Poniżej przedstawię fragmenty programu, które są wykorzystywane oraz zmiany w bibliotekach p. Mirka. Może ktoś podrzuci mi pomysł co mogło pójść nie tak. Po kilku dniach walki z inicjalizacją nadal po wywołaniu funkcji RFM7x_Init() diodka miga pięciokrotnie wskazując że rfm73 is not connected.

main.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


zmiany w RFM7x.h
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Zmiany w RFM7x.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 23:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2015
Posty: 99
Pomógł: 6

a) błędne podłączenie / niestykające kabelki (był już taki jeden ze skrętką)
b) Zbyt wcześnie sprawdzasz gotowość i tylko 1 raz.

Po za tym POR może trwać nawet do ~16ms, więc inicjalizację należy wykonać dopiero jak już się ten moduł "obudzi".
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
AVR-UART-lib
AVR-FAST-ENCODER
RFM7x-lib



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 13:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Połączenie sprawdzałem już miliardy razy, zwarć nie ma, przejścia są. Dodatkowo poprawność połączenia dok poszczególnych pinów też jest zachowana. Próbowałem wykorzystać zarówno piny należące do SPI ATmegi jak i piny na porcie C. Za każdym razem obsługując software'owe SPI i nic. Sprawdzanie gotowości odbywa się identycznie jak w programie z GB, z resztą całość jest również stamtąd wzięta tylko przeportowana na procek ATmega8 z taktowaniem 8 MHz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 09:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Witam,

po długim czasie powracam do tematu, gdyż wtedy również nie mogłem go rozwiązać :) teraz potrzebuję wykorzystać tę komunikację.

Więc mam układ na płytce PCB z wykorzsytaniem ATmegi328P oraz RFM73D, poniżej zamieszczam schemat, bo może coś jest nie tak przyłączone:
Obrazek

Poniżej wklejam również zmienione pod atmegę 328p fragmenty kodu z GB:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Problem jest taki, że RFM'a nie wykrywa zupełnie. Można powiedzieć, że kod został przekopiowany z GB i tylko zmieniłem konfigurację pod piny ATmegi 328p. Jeśli ktoś mógłby się temu przyjrzeć to byłbym wdzięczny za pomoc i uwagi co robię źle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Jeny ... ale jełop ze mnie ....

Do dodania mam tylko tyle, że problem się rozwiązał. Pinów CS i CE od RFM73 nie miałem podpiętych do tego samego portu co SPI, trzeba było dodać parę linijek odnośnie deklarowania portu do pinów CS i CE i pozmieniać SPI_DIR i SPI_PORT na SC_CE_DIR i CS_CE_PORT.

Komunikacja już działa :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO