Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 wrz 2024, o 17:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sty 2013, o 01:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

Witam

Skończyły mi się pomysły więc postanowiłem że zapytam. Usiłuję zrobić zegarek ale bez użycia żadnego PCF'a. W założeniu sekunda ma być genrowana poprzez podzielenie częstotliwości z Timera2 taktowanego zewnętrznym kwarcem 32,768 kHz. Wtedy ładnie wychodzi 32 i to ładuję do OCR a licznik ustawiam w tryb CTC. Wszystko ładnie pięknie ale ten mój zegareczek na 1 minucie ma około 1-2 sek spóźniania. Tak jakby zamiast 1 sekundy było 1 i 1/60 sekundy albo coś koło tego. I teraz pytanie, czy ja coś namieszałem w kodzie, czy trafił mi się jakiś feralny kwarc, czy po prostu nie da się uzsykać w ten sposób dokładniejszego czasu ?

Dołączam kod:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Z góry Bóg zapłać za wszelkie dobre rady :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 18:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

A mnie zaciekawiła taka jedna rzecz czy to tylko literówka czy naprawdę kolega użył takiego kwarcu 32,768 kHz
Bo w kodzie też tak jest napisane. ?? Taka mała częstotliwość ??
Cytuj:
// zewnetrzny kwarc 32,768 kHz na Timer2 //

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 19:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Janadamis napisał(a):
A mnie zaciekawiła taka jedna rzecz czy to tylko literówka czy naprawdę kolega użył takiego kwarcu 32,768 kHz
Bo w kodzie też tak jest napisane. ?? Taka mała częstotliwość ??
Cytuj:
// zewnetrzny kwarc 32,768 kHz na Timer2 //


Dokładnie takie kwarce się stosuje do takich celów ;) nie ma w tym nic dziwnego ;) a dodatkowo jaka oszczędność prądu gdy układ zasilany jest bateryjnie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

Tak, dokładnie taki kwarc zastosowałem 32,768 kHz, nie ma tam żadnej literówki. Taka mała częstotliwość ponieważ ten kwarc służy mi tylko do taktowania Timera2. Dziele sobie tą częstotliwość przez 1024 i dostaje równe 32 które wpisuje do rejestru OCR. Niestety ta sekunda trwa trochę za długo. Byłem świadomy tego że taki zegarek może ( i raczej będzie) bardziej niedokładny niż PCF ale że aż tak.

Wiem również że rezonatory kwarcowe są dużo dokładniejsze od tradycyjnych układów RC, ale mimo tego idealne nie są. Ale też mnie zdziwiła tak duża niedokładność.

Zgodnie z datasheet'em podłączyłem kwarc bezpośrednio do nóżek PC6 i PC7 (ATmega32), nawet przelutowałem go póżniej najbliżej jak mogłem bo pierwotnie był podłączony przez złączke zaciskową (KF141). Ale to nic nie zmieniło.

Jak tylko skończe stawiać nowy system spróbuję trybu overflow aczkolwiek podejżewam że nie będzie różnicy

Jedyne co mi do głowy przychodzi to spróbować z innym kwarcem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 22:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

GwynBleidD napisał(a):
A pokaż mi tu panocku schemat układu,

A proszę bardzo :)
https://dl.dropbox.com/u/63816028/schematy%20upload/schemat%20na%20forum.png

Cytuj:
jakie kondensatorki zastosowałeś do masy (mam nadzieję, że zastosowałeś!)

Sugerując się dokumentacją techniczną ATmegi32 kwarc podłączyłęm bezpośrednio do nóżek TOSC1, TOSC2

Cytuj:
For AVR microcontrollers with Timer/Counter Oscillator pins (TOSC1 and TOSC2), the crystal is
connected directly between the pins. No external capacitors are needed


Cytuj:
i zdjęcie płytki, żeby określić w jakiej odległości jest co od czego

Widok strony TOP, które w sumie u mnie funkcjonuje jako BOTTOM ( i odwrotnie, ale to nie ważne :) )
https://dl.dropbox.com/u/63816028/schematy%20upload/TOP.JPG

BOTTOM
https://dl.dropbox.com/u/63816028/schematy%20upload/BOTTOM.JPG

Pierwotnie kwarc był wpięty do jednej z tych złączek zielonych, ale chcąc sprawdzić czy przyczyną niedokładności nie jest czasem odległość przelutowałem go prawie przy samych nóżkach. Efekt: Ten sam (znaczy bez efektu :) )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 22:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

Mam zamiar to zrobić tylko po reinstalacji systemu Eclipse mi coś odwala tak jak w tym temacie: post5969.html?hilit=Cannot%20run%20program%20make#p5969 i nie mogę skompilować żadnego projektu więc narazie walczę z tym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO