Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 21 wrz 2024, o 02:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 sie 2012, o 12:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 219
Pomógł: 1

Witam. Mam do was pare pytań. Otóż zdefiniowałem sobie tablice, włąsciwie zrobił to Pixel factory. Zastanawiam się jak można ją wyświetlić nie zapisując poszczególnych elementów w pamięci CGRAM. Tzn chcę wyświetlać poszczególne znaki wskazując na odpowiedni element tablicy. Tak się zacząłem bawić, bo dąże do tego, aby utworzyć własne big fonty, ale to może później.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 12:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tylko jest jeden mały problem, HD44780 to tylko CGRAM jeśli chodzi o własne zdefiniowane znaki. Jest to bardzo ograniczone, gdyż może być ich TYLKO 8. A z tzw "BIG Fontami" na HD44780, tablice generowane przez Pixel Factory nie mają nic wspólnego :(

Czy masz może pierwszą książkę "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania" ??? Bo tam masz opisany dokładnie HD44780 oraz jak się generuje i korzysta z własnych fontów.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 13:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 219
Pomógł: 1

Ale big fontów jeszcze nie tworzyłem. Pisałem, że zamierzam się dopiero zabrać za to, a na początek utowrzyłem własne znaki 5x8 w pixel factory. Liczyłem, że można utworzyć własne znaki, wpakować do tablicy i w jakiś sposób to wyświetlać (mowa cały czas o znakach 5x8). Czyli nie ma takiej możliwości, że utworze sobie sam znaki właśnie o takim formacie i będę dowolnie wyświetlać nie wpisując do CGRAM? O tym, że maksymalnie do CGRAM można wpisać 8 znaków to wiem, mam książke.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 13:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nie nie, Pixel Factory nie tworzy fontów w takiej postaci jaka jest potrzebna dla alfanumerycznych LCD ze sterownikiem HD44780 :( to jest do wyświetlaczy graficznych, tylko jeszcze muszę dorobić obsługę dla graficznych ze sterownikiem KS108.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Dla alfanumerycznych znajdziesz pełno edytorów fontów, choćby w darmowej wersji Bascoma

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 13:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 219
Pomógł: 1

Sorki to mi umkło. Pixel factor tworzył mi znak, a ja odczytując sam pisałem tablice. To właśnie zauważyłem, że nie nadaje się do 44780. Dobra podsumowując, własnych znaków może być tylko 8 zapisanych w CGRAM tworzone w czasie kompilacji (i jak wiadomo nie można ich zmieniać podczas działania programu) i nie ma innej możliwości wyświetlać swój dany znak utworzony wcześniej w tablicy powiedzmy w pamięci flash?

Dobra, ale teraz np. jak to jest z big fontami? Mam wyświetlacz 4x20. Jak to zrobić żeby utworzyć własne wielkie znaki. Przecież też muszę wpakować to do tablicy i jak to później wyświetlać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 13:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Klucha napisał(a):
Dobra podsumowując, własnych znaków może być tylko 8 zapisanych w CGRAM tworzone w czasie kompilacji (i jak wiadomo nie można ich zmieniać podczas działania programu) i nie ma innej możliwości wyświetlać swój dany znak utworzony wcześniej w tablicy powiedzmy w pamięci flash?


No nie rozumiem do końca o co ci chodzi? zwykle znaki zapisujemy we flash po to by były tam na stałe, a jak chcesz programowo je tworzyć czy zmieniać to co za problem załadować do RAM i tam go przerobić i ponownie do LCD wrzucić ? ;)

Klucha napisał(a):
Dobra, ale teraz np. jak to jest z big fontami? Mam wyświetlacz 4x20. Jak to zrobić żeby utworzyć własne wielkie znaki. Przecież też muszę wpakować to do tablicy i jak to później wyświetlać?


Tak ale to już wszystko czysto programowo się robi tzn obsługę takich znaków ;) trzeba wyświetlać odpowiednie sekwencje. Gdzieś u nas na forum był o tym temat - spróbuj poszukać bo ja teraz nie pamiętam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 14:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 219
Pomógł: 1

Dobra, ale np. utworze własne znaki w pamięci RAM to żeby je wyświetlić muszę najpierw zapisać do CGRAM o poj. maks 8 znaków? A czy podczas programu tą pamieć CGRAM można zmieniać innymi elementami tablicy zapisanymi w pamięci RAM? Bo chcę np. otworzyć własną czcionkę różnych liter.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 14:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Klucha napisał(a):
Dobra, ale np. utworze własne znaki w pamięci RAM to żeby je wyświetlić muszę najpierw zapisać do CGRAM o poj. maks 8 znaków? A czy podczas programu tą pamieć CGRAM można zmieniać innymi elementami tablicy zapisanymi w pamięci RAM? Bo chcę np. otworzyć własną czcionkę różnych liter.


No ale hmm a dlaczego w ogóle uważasz że nie można zmieniać ? to jak byś ją programował ? ;) no przecież robisz to w trakcie działania programu na starcie ;)

A czy zrobisz to później czy wcześniej czy z flash, czy z eeprom czy z ram - to co to za różnica ? ;) przecież jak masz tą moją książkę to masz tam nawet funkcję do pobierania z EEPROM'a znaków do CGRAM

można je ładować do CGRAM w którym sobie tylko momencie zażyczysz -no po to jest ten CGRAM

przecież tak się robi nawet np animację znaków ;) czasem jak załadujesz do CGRAM swój jakiś własny znak i go wyświetlisz to on cały czas wisi na LCD ;) ... i teraz jak będziesz podmieniał jego kształt w CGRAM nawet bez ponownego wyświetlania tego znaku (bo po co?) to od razu zmieni się on na LCD

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 14:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 219
Pomógł: 1

A dobra dzięki za pomoc już prawie wszystko wiem. A jak np. utworze własną czcionkę liter oraz cyfr to jak wyświetle jakiś napis, który ma więcej niż 8 znaków? Będzie dużo kombinowania z tym...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 17:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No jak pisałem wyżej kłopot w tym że nie wyświetlisz na LCD zdania które będzie zawierało więcej niż 8 własnych znaków ;) bo jak podmienić kolejne to poprzednie automatycznie się zmienią. Ale podpowiem ci coś - zamiast pisać o tym popróbuj w praktyce to szybciej ci się wyjaśni.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO