Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 03:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 mar 2013, o 12:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Hej

Miałbym prośbę o sprawdzenie schematu, używam LM1117T układ ten wg noty ma VCC na radiatorze tak więc polygon zrobiłem częściowo na VCC i GND. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie i gdzie powinien on sięgać, póki co trochę oddaliłem go od 230V.

Jeśli chodzi o trafo to jest 2x7.5V 2x40mA, a ponieważ potrzebuje 80mA zrobiłem mostek na wyprowadzeniach. Jeśli coś zrobiłem nie tak to proszę mnie zbesztać i poprawić :)

na schemacie są też piny na dodatkowe wyprowadzenie zasilania, dałem je do testów.

https://dl.dropbox.com/u/5385608/plytka ... lanie2.jpg

https://dl.dropbox.com/u/5385608/plytka ... ilanie.jpg



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 12:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

Tylko po co zrobiłeś tę wylewkę VCC? Czemu nie mogła być zwykła masy.

Ścieżka napięcia niestabilizowanego jest strasznie blisko nóżki masy stabilizatora. A masz tam przecież pełno miejsca.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 13:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lis 2012
Posty: 31
Pomógł: 0

te kondensatory filtrujące to są tak na oko dobrane?
przydatny link: http://edw.com.pl/pdf/k01/74_30.pdf
obudowa stabilizatora to jak się domyślam TO220 ? będziesz mu giął nóżki? bo to jest raczej "stojący" układ, z radiatorem do przykręcenia do obudowy


edit:
zresztą z takich teoretycznych obliczeń: (7,5V * 1,41 - 1,4V - 3,3V) * 80mA = 0,47W, czyli do takiego zastosowania (dla obudowy TO220) radiator raczej nie będzie potrzebny (chyba że chcesz go używać w jakichś ekstremalnych temperaturach)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 14:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

jak pisałem LM1117T ma wg noty katalogowej VCC na radiatorze w miejscu odprowadzania ciepła, nie mogę tego do GND podłączyć, faktycznie odległość między nóżkami powiększę dla bezpieczeństwa.

Nóżki będę zginał, układ już mam i też taką zastosowałem obudowę na schemacie, nie chce specjalnie radiatora kupować i montować na stojąco, a przy tej małej mocy jak piszesz sądzę że taki polygon starczy na odprowadzenie ciepła, mam nadzieję.

wg pdf z EDW powinienem zastosować kondensator filtrujący coś koło 800uF jak dobrze patrzę, a w pdf stabilizatora jest 10uF, ogólnie czytając forum zaleca się takie wartości jak przyjąłem, chyba że proponujesz inne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 14:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2012
Posty: 112
Pomógł: 10

wrzaskun napisał(a):
czytając forum zaleca się takie wartości jak przyjąłem
Wszystko się zgadza ;) ale mowa jest tam, o kondensatorach jakie wymagają "scalaki". U Ciebie brak kondensatora filtrującego, zaraz za mostkiem prostowniczym (jeszcze przed stabilizatorem). Kondensator filtrujący o dużej pojemności (1000uF i więcej) zmniejsza tętnienia napięcia na wyjściu prostownika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 14:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 265
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

Zastanawiam się czy w taki sposób można łączyć uzwojenia wtórne transformatora? Napięcia na jednym i drugim uzwojeniu nie będą takie same, pojawi się różnica potencjałów co może powodować jakieś prądy bym je nazwał "błądzące" ;) WYDAJE mi się, że takie połączenie nie jest OK, do końca.
Rozumiem, że masz taki transformator i nie zamierzasz kupić nowego?

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 14:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

wrzaskun napisał(a):
jak pisałem LM1117T ma wg noty katalogowej VCC na radiatorze w miejscu odprowadzania ciepła, nie mogę tego do GND podłączyć, faktycznie odległość między nóżkami powiększę dla bezpieczeństwa.

Nóżki będę zginał, układ już mam i też taką zastosowałem obudowę na schemacie, nie chce specjalnie radiatora kupować i montować na stojąco, a przy tej małej mocy jak piszesz sądzę że taki polygon starczy na odprowadzenie ciepła, mam nadzieję.

Ja doskonale rozumiem, że tam również jest VCC ;)
A teraz weź proszę płytkę i weź stabilizator. Połóż go tak jak mniej więcej będzie leżał w gotowym układzie. Powiedz mi teraz gdzie będziesz miał kontakt między radiatorem, a miedzią :)


Z tymi kondensatorami chłopacy również dobrze mówią. Na wyjściu transformatora masz sinusoidę, na wyjściu prostownika masz sinusoidę, ale odbitą względem osi czasu.


IUVOit, właśnie tak są robione transformatory mogące mieć na wejściu 110 lub 220V. Łączysz dwa równolegle po 110 mogące przenosić dwa razy większy prąd, albo połączysz szeregowo i masz transformator na nasze 220V. Ze stroną wtórną to samo można robić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 14:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 265
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

Obliczenie grubości ścieżek (standard IPC-2221) za transformatorem:

Założenia:
Prąd: 800mA
Długość ścieżki: 30mm
Grubość miedzi 35um
temperatura pracy: 25 C
Dozwolony wzrost: 20 C

Wyniki:
Szerokość ścieżki
- 144,98 um
- 5,7 mil

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

ajek napisał(a):
IUVOit, właśnie tak są robione transformatory mogące mieć na wejściu 110 lub 220V. Łączysz dwa równolegle po 110 mogące przenosić dwa razy większy prąd, albo połączysz szeregowo i masz transformator na nasze 220V. Ze stroną wtórną to samo można robić.

Jeżeli chodzi o łączenie szeregowe to jest to dla mnie zrozumiałe. Ale połączenie równoległe nie za bardzo, zacząłem się zastanawiać co by się stało gdyby nie były one idealne, czy nie zaczął by płynąć pomiędzy nimi jakiś dziwny prąd? Jak jeden jest na 30V a drugi na 20V, to chyba nie można ich połączyć równolegle?

Ale te przypadki o których mówisz mają dwa uzwojenia na to samo napięcie, to OK - dzięki za informacje :)

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 15:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Dobra:
-dałem grubsze ścieżki
-kondensator dodatkowy
-oddaliłem ścieżki od siebie
-polygony wyrzuciłem na razie bo coś nie jestem do nich przekonany może łatwiej będzie jednak przykrecic na stojąco radiator niż kombinować.
@ajek Radiatorem nazwałem ten metalowy element w scalaku lm1117 w pfd zwą go chyba "copper plane" nie wiem jak to nazwać, nie zastanawiałem się.

Jeśli chodzi o trafo to jest symetrycznie nawinięty myślę, że nie będzie jakiś dziwnych prądów bo powinny być identyczne.

https://dl.dropbox.com/u/5385608/plytka ... nie3_1.jpg
https://dl.dropbox.com/u/5385608/plytka ... nie3_2.jpg



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 15:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

IUVOit napisał(a):

Jeżeli chodzi o łączenie szeregowe to jest to dla mnie zrozumiałe. Ale połączenie równoległe nie za bardzo, zacząłem się zastanawiać co by się stało gdyby nie były one idealne, czy nie zaczął by płynąć pomiędzy nimi jakiś dziwny prąd? Jak jeden jest na 30V a drugi na 20V, to chyba nie można ich połączyć równolegle?



Ten dziwny prąd to prąd wyrównujący. W zasadzie nie jest zalecane łączenie równoległe uzwojeń transformatora- właśnie ze względu na niedoskonałość uzwojeń (nigdy uzwojenia nie będą miały w 100% tych samych parametrów), jednak w praktyce przy małych mocach oraz niewielkich prądach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Należy zadbać jedynie o to aby początki i końce uzwojeń były razem podłączone.

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 15:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 265
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

janeczqu- właśnie to miałem na myśli:)

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 15:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

Jeszcze zjadłem opcję połączenia transformatorów szeregowo, a środkowych przewodów podłączenia do masy w celu uzyskania napięć symetrycznych. Niektóre transformatory mimo np.2x24V mają tylko 3 kable na wyjściu. Wtedy są połączone szeregowo już wewnętrznie i ich równolegle już nie połączymy ;) I tu się kończy moja wiedza o transformatorach :D


wrzaskun, ładna płytka. Kondensator 1mF pewnie starczy przy tak małym prądzie.
Mi po prostu chodziło, że tę wylewkę będziesz miał po prostu po drugiej stronie płytki względem stabilizatora, więc nie wiem czemu się przejmowałeś tym ;) Jedyna możliwość, byś zwarł wylewkę do tego radiatora (sam nie znam nazwy tej tylnej płytki :D) to poprzez śrubę przykręcając stabilizator do płytki. Ale to masz kilka rozwiązań. Albo nie musisz przykręcać go, a po prostu położyć, albo możesz kupić podkładkę pod śrubkę do separacji. O taką



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 18:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lis 2012
Posty: 31
Pomógł: 0

jeśli chodzi o radiator, przekładki, zaginanie nóżek to moim zdaniem niepotrzebnie się martwisz i kombinujesz ;)
jak napisałem u góry, moc tracona na stabilizatorze to około 0,5W
z noty katalogowej, np. http://www.farnell.com/datasheets/10195.pdf masz parametry:
dopuszczalna temp. złącza: 125 stopni C
rezystancja termiczna złącze - otoczenie: 79 stopni C / W

teraz załóżmy, że chcesz żeby układ pracował poprawnie w temperaturze do 50 stopni
zatem różnicę temperatur dT masz 125 - 50 = 75 stopni C
stąd możesz policzyć dopuszczalną moc traconą przez stabilizator: P = dT/Rth i wychodzi to około 1W, czyli naprawdę spory zapas, więc ja bym z radiatora zrezygnował i po prostu wlutował "na stojąco" układ



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 19:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

fosfolipid napisał(a):
dopuszczalna temp. złącza: 125 stopni C
rezystancja termiczna złącze - otoczenie: 79 stopni C / W

teraz załóżmy, że chcesz żeby układ pracował poprawnie w temperaturze do 50 stopni
zatem różnicę temperatur dT masz 125 - 50 = 75 stopni C
stąd możesz policzyć dopuszczalną moc traconą przez stabilizator: P = dT/Rth i wychodzi to około 1W, czyli naprawdę spory zapas, więc ja bym z radiatora zrezygnował i po prostu wlutował "na stojąco" układ

Jeśli temperatura maksymalnie ma mieć 50°C to 1/3W, a nie 1W ;)
dT to nie różnica temperatur między planowaną, a temperaturą otoczenia? Czyli dT=50-25 (załóżmy bardzo ciepły pokój). Wtedy moc wychodzi około 0,3W.

Albo można polecieć na oko i zobaczyć, że na każdy Wat mocy temperatura wzrasta o 79°C. Przy mocy 1W wyjdzie nam temperatura elementu około 100°C ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lis 2012
Posty: 31
Pomógł: 0

ajek napisał(a):
fosfolipid napisał(a):
dopuszczalna temp. złącza: 125 stopni C
rezystancja termiczna złącze - otoczenie: 79 stopni C / W

teraz załóżmy, że chcesz żeby układ pracował poprawnie w temperaturze do 50 stopni
zatem różnicę temperatur dT masz 125 - 50 = 75 stopni C
stąd możesz policzyć dopuszczalną moc traconą przez stabilizator: P = dT/Rth i wychodzi to około 1W, czyli naprawdę spory zapas, więc ja bym z radiatora zrezygnował i po prostu wlutował "na stojąco" układ

Jeśli temperatura maksymalnie ma mieć 50°C to 1/3W, a nie 1W ;)
dT to nie różnica temperatur między planowaną, a temperaturą otoczenia? Czyli dT=50-25 (załóżmy bardzo ciepły pokój). Wtedy moc wychodzi około 0,3W.

Albo można polecieć na oko i zobaczyć, że na każdy Wat mocy temperatura wzrasta o 79°C. Przy mocy 1W wyjdzie nam temperatura elementu około 100°C ;)


dT to różnica temperatur między maksymalną temperaturą otoczenia, w której może działać układ a maksymalną dopuszczalną temperaturą złącza, czyli 125°C. zatem dT to 125°C-50°C=75°C



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 19:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

Aaa, nie ogarnąłem o czym mówiłeś dokładnie :D
Ty wyliczałeś ile mocy może wyprowadzić maksymalnie przy temperaturze otoczenia 50°C.
Ja to zrozumiałem, że chciałeś wyliczać ile mocy może wyprowadzić, by na stabilizatorze nie przekroczyć 50°C ;)

Żeby wyliczyć maksymalną moc dla zadanej temperatury to oczywiście tak ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2013, o 11:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

dzięki za odpowiedzi, całkiem fajnie się temat rozwinął :)
A o jakiej wartości bezpiecznik szklany proponujecie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2013, o 14:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Nie wiem, czy ktoś zasugerował, ale po co taki duży rezystor przy diodzie LED? Daj tam 180R.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2013, o 16:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Ja tam lubię, jak świeci mi po oczach :P może zostać 330R, można dać 180R, można i 560R dać...

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO