Ledes napisał(a):
1) "kondensator do Aref zbędny jak się nie używa ADC", "Jak nie używasz ADC to Vref może "wisieć w powietrzu" -> prawda to?
To jest uchybienie ? hahahaha
gdyby nie było gdzieś kondensatora, zabrakło go to można byłoby to nazwać uchybieniem, ale jeden dodatkowy ??? fakt można go pominąć .... ale pozostawienie go to ŻADNE uchybienie - bez przesadyzmu. Najważniejsze to jest zdroworozsądkowe podejście.
Ledes napisał(a):
2) brak kondensatora elektrolitycznego przed przetwornicą ATB-PWR-3 -> błąd? Zasilał będę z zasilacza sieciowego laboratoryjnego lub wtyczkowego.
Przetwornica posiada swoje kondensatory na we i wy, więc nie są one aż tak konieczne, aczkolwiek na wyjściu warto dodać elektrolit. Na wejściu można pominąć.
Ledes napisał(a):
3) "rezystor podciągajęcy RST do VCC niepotrzebny" (ponoć Atmega ma wbudowany taki rezystor) -> jak to w końcu jest?
To jest totalny bezsens niestety, pewnie, że jest wbudowany ale niech ktoś sprawdzi sobie jakiej wartości. Silniejsze podciągnięcie do VCC jest ZDECYDOWANIE zalecane, a gdyby układ miał pracować w jakichś silnie zakłócających warunkach to jeszcze można byłoby dać nawet 100nF do GND od linii reset. Nie mniej jednak w takim przypadku nie potrzeba (patrz też na zestaw ATB) nie ma tego kondensatora. A zewnętrzny rezystor 10K to minimum jakie warto hmmm trzeba zapewnić.
Ledes napisał(a):
4) "kondensatory 100nF umieszczone blisko procesora między nózkami VCC (AVCC) i GND. Czyli brakuje ci jeszcze jednego kondensatora 100nF" -> chyba koledze chodzi o 100nF ceramiczny między AVCC i GND?
Tu fajnie ktoś podpowiada - z jednej strony czepia się że uchybieniem jest kondensator pomiędzy AREF a GND a z drugiej za mało mu kondków przy liniach zasilania. Przede wszystkim - jeszcze raz podkreślam ZDROWY ROZSĄDEK. Gdybym używał ADC to na pewno by się tam pojawił, w przeciwnym wypadku BEZ SENSU
Ledes napisał(a):
Jeszcze cytat z jednego forum (EP):
Po pierwsze. Wejścia wyświetlacza od D0-D3 należy zewrzeć do GND
Sorry ale ten temat już setki tysięcy razy wałkowałem, aż do znudzenia, aż w końcu na moim blogu specjalny artykuł napisałem żeby pokazać jaki to bezsens zwieranie nie używanych pinów do GND. Szkoda, że w wolnych chwilach nie czytasz artykułów z bloga, mogłyby ci się przydać
http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/lc ... aczac.htmlLedes napisał(a):
Po drugie. Reset jest niedopracowany. Brak układu resetującego, podczas podawania zasilania np. DS1813
No comments, wyżej masz jednego co ci doradza żeby nawet rezystora podciągającego nie było (jedna skrajność) a tu drugi kolejny radzi ci aż dodatkowy scalak stosować - chyba za dużo robił na innych prockach z rdzeniem 8051 (kolejna skrajność)
Ledes napisał(a):
Po trzecie wyświetlacz podpinasz do portów analogowych od 35-40, chodź masz do dyspozycji porty cyfrowe np. od 3-8
Tu się chyba doradca ćwiczył w życiu tylko na Arduino i proces poznawczy zakończył się tylko na nazwach: Porty analogowe i porty cyfrowe. I nie próbował się nigdy dalej zagłębić w procesory
szkoda. Tzn nic absolutnie jak wiesz nie mam przeciwko Arduino, wręcz przeciwnie ale sądzę - że za mocno w głowę mu się wbiły te nazwy "porty analogowe" i "porty cyfrowe"
PORTA jest przede wszystkim portem cyfrowym, a alternatywnymi funkcjami jego pinów są wejścia ADC. Więc co to ma wspólnego ?
Ledes napisał(a):
Po czwarte w generatorze procka mogłeś dać pojemności 33pF (22pF to już jest prawie na "styk")
Ledes to daj 33pF albo pójdź dalej i może daj 330pF albo nawet 100nF nie mówiąc o 10uF ...
Ledes napisał(a):
Po piąte. Skoro nie chcesz używać przetworników analogowych, to czemu wejście AREF podpinasz do masy przez kondensator?
już mówiłem można go ew pominąć - ale jeszcze raz podkreślam pozostawienie go NIGDY W ŻYCIU w niczym nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie
Ledes napisał(a):
Po szóste na obwodzie doświetlania zastosuj rezystor 1K (pewne wysterowanie tranzystora przy emiterze podpiętym do GND)
Tu rezystor powinno się wręcz wyliczyć w zależności od parametrów, szczególnie wzmocnienia użytego tranzystora. Chodzi o prąd bazy. Obecnie prawie wszystkie tranzystory mają duże wzmocnienie - C. Co powoduje że można tranzystor w pełni otworzyć przy niewielkim prądzie bazy, dlatego ja na ślepo daję zwykle 2,2K zwykle starcza bez żadnych obliczeń szczegółowych z dzisiejszym byle jakim tranzystorem, a po co puszczać większy prąd przy 1K jeśli wystarczy np mniejszy prąd przy 2,2K. A nawet gdyby był za mały to co za kłopot wlutować mniejszy, ale kolejny dałbym wtedy 1,5K. Nie mniej jednak zakładam się że przy 2,2K będzie ok.
Ledes - jedyna słuszna uwaga dotyczyła rysowania masy, którą gdzieś tam dałeś do góry nogami. To nie kwestia gustu, rzeczywiście warto rysować dobrze schematy - czyli masę jeśli się tylko da to w dół.
Ale już zarzut że kółeczko symbolizujące VCC jest brzydkie to hmmm .... dobra nie będę komentował
Proponuję ci skończyć ten konkurs - bo za chwilę trafisz jeszcze na jeden durny blog na którym zobaczysz, że np do układu RESETU gdybyś miał dać klawisz to jeszcze kazaliby ci dodać szeregowo do słicza rezystor bo bez niego styki ulegną spaleniu ogniem piekielnym - jak to lubią straszyć początkujących na tym kocim blogu. Zapewniam cię - że dalej już nie będę komentował żadnych takich dziwny teorii.
Sam sobie musisz wybrać kto podpowiada ci dobrze a kto głupoty czasem. Internet jest pełen sprzecznych doniesień szczególnie w kwestiach elektroniki i oprogramowania. Tak samo równie dobrze moje porady możesz uznać za głupoty - i wcale się nie zdziwię i nie obrażę - bo danych masz pełno i sprzecznych teraz.
Sam wybierz drogę - i rozwiązania prezentowane przez jakąś ze stron i naucz się na własnym doświadczeniu - wtedy będzie najlepiej. Ale jak mówię - nie rób tu już takich konkursów pomiędzy forami, blogami itp ok ? tym bardziej, że przy tak prostym układzie to aż szkoda tyle gadać.
------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]hahahaha - teraz zobaczyłem że Sun mnie uprzedził - ale najbardziej mnie rozbawiło że praktycznie mamy identyczne podejście