Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 13:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sie 2012, o 07:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Witam,
Mam pytanie.
W jaki sposób uzyskać światło białe w diodzie RGB.

Popatrzmy np. na taką diodę mocy RGB 1W

Kod:
Dioda LED wysokiej mocy 1W Gwiazda

    RGB (625/525/465nm);
    jasność 35/77/18 lm;
    kąt świecenia 120°;
    IF=350mA; VF=2.0/3.0/3.0V;


http://robotechnik.pl/pdf/ergbf71em8-7_1w_rgb.pdf

I teraz aby uzyskać w miarę kolor biały to:
1)Należy ustawić we wszystkich diodach taki sam prąd
czy:
2)Należy ustawić we wszystkich diodach taką samą jasność
Czyli dobrać rezystory tak, aby wszystkie diody świeciły z jasnością 18lm ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 07:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

1. przenosze bo to nie nadaje sie na DIY - proszę czytać opis działu

2. No a w jaki sposób uzyskujesz kolor bialy ??
pamietaj że on nie będzie idealny

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 08:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

SunRiver napisał(a):
2. No a w jaki sposób uzyskujesz kolor bialy ??

No właśnie nie wiem w jaki sposób go uzyskać.

Na pewno nie włączenie na maxa wszystkich diod.

Czytałem post Mirka, http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 41#4835241

I jeśli go dobrze zrozumiałem, to należy ustawić we wszystkich diodach taką samą jasność?

Ale z drugiej strony jest i taki temat:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=3206
Gdzie jest napisane, że nie chodzi o jasność a o moc?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 08:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze jak pisze Sun, nigdy nie uzyskasz idealnie białego światła i to z wielu powodów. Po drugie warto dobierać takie diody LED RGB, które mają podobną jasność maksymalną dla każdej składowej no ale o to też nie łatwo.

Oczywiście, że chodzi o procentowe dobranie stopnia jasności każdej z nich, można powiedzieć, że należy się dopasować do najsłabszego maksymalnego stopnia jasności jednej z diod. Chyba najczęściej najsłabiej świeci czerwona i to do niej trzeba równać.

Można to robić na dwa sposoby:

1. rezystorami aby dobrać prąd dla każdej z nich i wyrównać tym jasność ale to przy statycznym sterowaniu, które chyba rzadko ma sens w przypadku RGB

2. za pomocą panie kochany PWM'a ;) to jest najprostsze rozwiązanie a przy okazji nie koliduje ze zmianami kolorów jeśli trzeba je realizować.

Zmiany jasności pozostanie ci regulować na własne oko chyba że zechce ci się zabawić w kreślenie krzywej dla każdej z diod np w Excelu, potem stablicowanie tego i wrzucenie do procka każdej z nich - bo przecież charakterystyki te nie są liniowe. Tylko że zabawy będziesz miał co nie miara a na oko robiąc wyjdzie to samo mniej więcej.

Reasumując - ustawiasz np X% PWM dla RED, Y% PWM dla GREEN oraz Z% PWM dla BLUE

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Czyli jeśli mamy np. taką diodę:

Jasność:
R: 30lm
G: 60lm
B: 10lm

I np. w programie 3 zmienne odpowiadające za wypełnienie:
PWMR, PWMG, PWMB

To wystarczy zrobić taki myk, że:
PWMR=wartoscR*0.3
PWMG=wartoscG*0.16
PWMB=wartoscB

I teraz jeśli wartości ustawimy na 255, to powinniśmy uzyskać w miarę biały kolor.
Dobrze to myślę?


A co z tym postem tutaj:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p ... b5c9#35760
Tam była dioda:
R 30.6lm
G 67.2lm
B 8.2lm

i odpowiedź:
Aby uzyskać barwę ~białą należy ustawić nast. prądy:
R ~600mA
G ~700mA
B ~200mA (i to może być zaskoczeniem. W przypadku ustawienia prądu na 700mA barwa jest znacznie niebiesko-fioletowawa i daleko jej do białej


Więc jest całkowicie odwrotnie niż w Twoim założeniu Mirku, ty zakładasz, że prąd diody niebieskiej ma być najwyższy (gdyż ma najniższa jasność świecenia) a w tym temacie na swiatelkach, jest napisane, że ma być najniższy ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sie 2012
Posty: 245
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 6

A czemu nie mógłbyś użyć diody RGBW i zastosować sam kanał W?

_________________
1, 1, 2, 5, 14, 42, 132, 429, 1430, 4862, 16796



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Oczywiście, że mógłbym.
Ale po co jeśli podobny efekt można uzyskać przy diodzie RGB :))
Chcę w przyszłości zrobić lamkę RGB :)) i zastanawiam się jak w miarę poprawnie wygenerować ten biały kolor :)

Ale chyba skończy się na tym, że kupię tę diodę i w rzeczywistości sprawdzę jak to zrobić:)

Bo widzę, że im więcej czytam tym mniej wiem :)
Przeczytałem, że kolor biały to nie składowy 3 kolorów (R,G,B) w tych samych proporcjach,
Tylko, że to składowa 3 kolorów R,G,B ale w różnych proporcjach, i że właśnie diody RGB są ułożone w np. taki sposób jasności:
R: 30lm
G: 60lm
B: 10lm

Aby przy zasileniu każdego koloru równym prądem otrzymać kolor biały.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Obrazek

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Czyli jednak każdy kolor nie powinien świecić z taką samą jasnością?

I tak jak pisałem wyżej dioda np:
R: 30lm
G: 60lm
B: 10lm

(minimalnie odbiega od wzoru)

Jest specjalnie tak 'ułożona' aby przy zasileniu wszystkich kanałów tym samym prądem dała światło zbliżone do białego?

P.S właśnie tego się obawiałem, co osoba to inna teoria :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 10:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

W takich proporcjach jak dałem wyżej składany jest sygnał chrominancji dla odbiorników TV(a w zasadzie różnicowy) i wg mni epowinno być ok. Nie wiem w sumie jak to ma się do ledów, ale przecież to też luminofor ;)

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

Tyle, że w przypadku liczenia prądów trzeba pamiętać uwzględnić różne spadki napięcia na każdym z kolorów.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 11:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Na prawdę nie wiem po co to liczenie całe w przypadku takiej pojedynczej diody LED ;) Tzn tfuu no warto poznać podstawy jak to się oblicza i o co tu chodzi .... zdecydowanie

ale jak się zabierzesz za to praktycznie ;) to szybko się okaże że zrobienie białego koloru to po prostu banał jak jedzenie bułki z masłem i serem ;)

robisz sobie 3x PWM i jakieś płynne sterowanie ;) no toż co za problem sobie jeszcze wyświetlać na jakimś LCD procentowe wartości każdego PWM'a i regulujesz ... jak dasz wszystkie na max, to w zależności od diody będziesz miał czasem nadwyżkę jakiegoś koloru albo dwóch - to normalne. Zmniejszasz wtedy o kilka procent i patrzysz ....

Najlepsze bywają pewne diody w obudowach PLCC, które używają w taśmach RGB, mają przepięknie zestawione poziomy jasności każdego koloru na tyle że prosty dobór rezystorów i po wysterowaniu na maxa nawet bez PWM'a masz piękny biały kolor

ale ty tu zaczynasz widzę rozważać teorię rodem z kosmosu zamiast sobie to włączyć i zobaczyć ;) na samym początku SunRiver napisał ci że uzyskanie idealnie białego koloru jest praktycznie niemożliwe ;) ... Tyle że z tą dokładnością do której się próbujesz przymierzać to jest tak jak w przypadku gdy każda początkująca osoba z prockami chce usilnie zrobić równe odmierzanie jednej sekundy ;)

Po pierwsze musisz mieć coś (jakieś tworzywo), które będzie np dobrze rozpraszać światło ponieważ w przeciwnym wypadku po bokach diody jeśli będzie w pobliżu np jakiejś ściany itp będziesz miał widoczne poświaty składowych kolorów R i G i B ;)

Poza tym sam wiesz że są różne barwy cieplne białego koloru ;) bo zaraz zaczniesz w to wnikać ;) ... po co ? Tym bardziej, że jeszcze każde oko jest inne ;) ...

jeszcze raz mówię, włącz sobie nawet na próbę wszystkie diody na max ;) przy maksymalnym dopuszczalnym ich prądzie czy tam przy 80% tego prądu (czyli dajesz po równo) a już będziesz zaskoczony jak to ładnie biało wygląda

bo czuję że na razie tylko teoretyzujesz bez spróbowania tego na byle jakiej diodzie RGB w praktyce. A podłączenie takiej byle jakiej diody małej mocy (bo łatwiej podłączyć za pomocą zwykłych małych rezystorków) dużo by ci powiedziało na ten temat.

Bo teorii to jeszcze 500 różnych usłyszysz - i pewnie każdy ma po części rację - tylko że nie ma co podchodzić do tematu jak do jeża

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 12:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Zapewne właśnie dlatego ktoś zaczął produkować diody białe i rgbw żeby biel była przynajmniej w części
90% powtarzalna. Nie pytaj więc kolego jak , tylko do roboty , to co dla ciebie będzie białe , ktoś inny będzie widział jako fioletowe , lub z inna składową :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 13:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

no tak zrobię i sam przetestuje tą diodę , tylko na razie czasu nie mam;/

Tak czy siak, dziwi mnie fakt, że Mirek mówi, że jasność ma być taka sama, a kol. miszczo, (tak jak ja) że nie.

No ale cóż, jak będę miał czas to zobaczymy, kto miał racje ;))



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 13:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Tu niema znaczenia bo zależy to od konkretnej diody :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 15:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xamrex napisał(a):
no tak zrobię i sam przetestuje tą diodę , tylko na razie czasu nie mam;/

ahahhahaha no to jest SUPER ;) .... i w 99% takich przypadków dzięki temu najdziwniejsze pytania

xamrex napisał(a):
Tak czy siak, dziwi mnie fakt, że Mirek mówi, że jasność ma być taka sama, a kol. miszczo, (tak jak ja) że nie.


No teraz to kolega zaszalał ;) ... absolutnie nie mówię czegoś w przeciwieństwie do osób które podają wzory i sposoby obliczeń - zainteresuj się tym poznaj zasady to pozwoli ci lepiej zrozumieć to zjawisko

xamrex napisał(a):
No ale cóż, jak będę miał czas to zobaczymy, kto miał racje ;))


To zdanie wynika z totalnie złego zrozumienia .... spójrz na to co napisał Sun ;) panie kolego i lepiej przeczytaj - bo ja pisałem ci WYRAŹNIE weź praktycznie sprawdź i ustaw wszystko na MAX i zobaczysz fajny efekt a potem podałem ci jak to skorygować gdy będą wybijać niektóre kolory - więc jak to się ma w opozycji co mówił miszczo ?????? oj oj panie kolego ;)

jeszcze raz powtarzam zrób w końcu testy - SAM - i dopiero potem napisz dalej coś w tym wątku OK ? ;) to zobaczysz że KAŻDY kto ci tu doradzał miał rację ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2012, o 20:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Zasadniczo wiele prawd zależy od punktu widzenia , tam gdzie ktoś widzi światło, ktoą inny będzie widział ciemność , a coś co się wydaje pozornie złe już dawno takie nie jest :)

Dlatego nie będziemy tu roztrząsać teoretyzmów , bo nigdy tematu nie zgłębimy :), a praktyka pokarze,
że mamy tyle wersji białego światła ilu chińczyków :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO