Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 05:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 11:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Mam prośbę o sprawdzenie prawidłowości "jumperologii".
Na początek dwa zdania tytułem wprowadzenia.
Zestaw: ATB1.03, ATBPWR3, ATMEGA644PA, zasilacz zewnętrzny 12V. Przy pomocy tego zestawu chciałbym się skomunikowć z PC-tem i innym urządzeniem, które komunikuje się przez UART 3V3. W docelowym układzie komunikacja z PC-tem będzie na UART1, a z urządzeniem zewnętrznym przez UART0. Czy poniższe ustawienie "jumperków" jest prawidłowe?
A) zasilanie 3V3
-zworka na przetwornicy zwarta (czyli 3V3)
-EXT w pozycji PWR (czyli zasilanie z zewnętrznego zasilacza)
B) przejściówka na 3V3
-VCCIO na 3V3
C) UART1 na przejściówkę
-RX rozłączone
-TX rozłączone
-podłączyć PD2(RXD1) do pinu RX złącza RS232
-podłączyć PD3(TXD1) do pinu TX złącza RS232
-masa PC i masa ATB zostaną połączone przez USB
D) UART0 3V3 do urządzenia
-podłączyć PD0(RXD0) do pinu TX urządzenia
-podłączyć PD1(TXD0) do pinu RX urządzenia
-podłączyć masę ATB do masy urządzenia

Tematy: " Pierwsze uruchomienie zestawu ATB - sposoby zasilania" i " ATB rev:1.03 - fabryczne ustawienia jumperów" oczywiście przeczytane, i niby wszystko tak jak trzeba, ale, no wiecie... :D ale bardzo mi zależy, by nie "puścić dymu" z żadnego z urządzeń :D .Dlatego będę bardzo wdzięczny za weryfikację powyższej "koncepcji".

Z góry dziękuję i pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 11:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A) - OK

B) - OK

C) - OK

D) - OK

;)

gdybyś użył odwrotnie UART0 i UART1 to byłoby mniej kabelków - bo UART0 domyślnie zworkami podpiąć można do przejściówki USB/RS232


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 12:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Dziękuję bardzo.
Co do zamiany UART-ów, to oczywiście racja, dziękuję.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 13:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Połączyłem zgodnie z podpunktami powyżej po włączeniu zasilania zaczyna migotać niebieska dioda PRG, a procesor "nie pracuje". Po podłączeniu przez USB do PC dioda PRG przestaje migać, a procesor rozpoczyna prace (na początku programu jest "migotanie diodami LED jako debug") i komunikacja z PC działa. Czy to prawidłowe zachowanie, czy gdzieś jest "gafa"?

Z góry dziękuję i pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 15:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

JanuszT napisał(a):
po włączeniu zasilania zaczyna migotać niebieska dioda PRG


Jeśli masz zasilanie z przetwornicy - a nie podłączysz wtyczki USB to ta dioda będzie tak migać ale to nic nie znaczy i nie powoduje żadnych dziwnych konsekwencji

JanuszT napisał(a):
, a procesor "nie pracuje"


A po czym kolega to poznaje ? tzn jest w stanie RESET'u ? czy jak ? sprawdzałeś stan na tej linii ? sprawdzałeś jakiś prosty program czy np miga diodą LED? czy może po prostu czegoś tam nie robi cały projekt z uwagi może gdzieś jeszcze na jakiś BUG i wydaje ci się że procek nie pracuje ...

Można to sprawdzić tak jak pisałem wyżej

ale też skoro masz zamiar używać komunikacji z PC to podłącz kabel USB do zestawu - wtedy niebieska dioda nie będzie migać sobie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 16:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Podłączenie USB rzeczywiście powoduje , że dioda PRG przestaje migać i całość zachowuje się poprawnie. Wtedy też program zaczyna działać (co sekundę miga diodami i wysyła komunikat przez UART). Na linii RESET jest stan wysoki, więc to nie to. Na chwilę obecną nie jest to dla mnie problem. Ważne, że działają dwa UART-y na 3V3 :D :D .

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 16:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No kolega właśnie korzysta z jednej z najbardziej zakręconych konfiguracji w ATB ... nie mniej jednak pod takie rzeczy przygotowywałem projekty ATB ;) ... sam też czasem - choć rzadko - tego typu kombinacje robię ;)

cieszę się, że wszystko ruszyło

ale skoro RESET jest OK - to być może na UART z niepodłączonego scalaka FT232 nadlatywały jakieś śmieci i być może dlatego twój program się jakby zawieszał ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 18:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Całkiem możliwe, że to co nadlatywało "z eteru" to było zbyt dużo dla programu :D :D . Myślę, że w chwili nadmiaru wolnego czasu spróbuję wytropić temat.
Na chwilę obecną wszystko działa, więc walka z programem głównym trwa :D . Jeszcze raz dziękuję za pomoc i nie wykluczam dalszych pytań ... :D

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO