Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 20:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 mar 2012, o 10:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Szanowni Państwo ;)

Ponieważ jakiś czas temu trafił mi się w/w wyświetlacz graficzny, a nigdzie nie znalazłem działającej ( no z dwoma wyjątkami ) biblioteki to niego,
więc postanowiłem sklecić coś samemu. A poniweważ wyszło to całkiem fajnie ( wg. mojej subiektywnej opini ) postanowiłem udostepnić pliczki dla szerszego grona, z jednym Malutkim zastrzeżeniem. Jeżeli ktoś ma zamiar publikować ten kod na innych forach to proszę o umieszczenie linku do tego forum.


Plik nagłówkowy
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Plik c

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


A nasze Szanowne grono "Pedagogiczne" proszę o wyrozumiałość ;)
Jenocześnie oznajmiam że lekcja nr 4_LCD została zakończona ;)



Ostatnio edytowano 22 kwi 2013, o 20:36 przez Malutki_27, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 10:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No ładne cacko - fiu fiu fiu ....

Moje gratulacje , działa wyśmienicie , no musiałem co nieco zmienić bo jak wiesz mam trochę większy LCD na tym sterowniku
Ja teraz dla odmiany męczę LCD 3,2" z dotykiem HY32D na sterowniku SSD1289

Obrazek
Obrazek

O ile z LPC i STM32 niema problemu to z AVR ma swoje zdanie na temat działania i ni huhu :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 10:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Nawet nam się łapka Suna załapała na zdjęcie ;)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 10:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ale coś mam nie tak z aparatem buntuje się ostrość czasem nie łapie :(

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

SunRiver napisał(a):
Ja teraz dla odmiany męczę LCD 3,2" z dotykiem HY32D na sterowniku SSD1289


Łojej jak dla mnie to on za duzo pinow ma ;)
Pozatym trzeba by zacząć lekcję nr 5, co prawda dziwnym trafem książkę mam otwartą na na lekcji 19, ale ja zawsze jakoś innaczej czytałem i czytam książki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 11:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Wygląda na to, że kod jest zależny od taktowania procka.
Bo nop-y będą miały różną długość w zależności od zegara. Może to trzebaby napisać gdzieś w opisie biblioteki? Inaczej może się okazać, że ktoś zacznie marudzić "no zrobiłem a to mi nie działa :( co to za badziewny kod jest" ;)

To tylko taka mała uwaga

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 11:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Malutki_27 napisał(a):
Pozatym trzeba by zacząć lekcję nr 5, co prawda dziwnym trafem książkę mam otwartą na na lekcji 19, ale ja zawsze jakoś innaczej czytałem i czytam książki :)


Lepiej uważaj bo dostaniesz uwagę do dzienniczka :lol:
Pan Mirek tu już nieraz ostrzegał, że kolejność lekcji nie jest przypadkowa ;)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Ostatnio edytowano 27 mar 2012, o 19:38 przez MirkoT, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 11:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Tak to prawda jest , że zależy od taktowania i tu może być kłopot
fizycznie można dodać funkcje która to załatwi :)

Malutki_27:

A tam za dużo pinów pracuje w trybie 16 bit świetnie ale na tryb 8bit się już skubaniutki nie bardzo chce przełączyć
ale zmęczę to jakem SunRiver :) bo mam sporo tych LCDkow

No uwaga jak nic się należy :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 11:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Dodałem taką informację wedle sugestii, a jak złapię chwilkę to sprawdzę przy jakiej częstotliwości się wykłada o ile się wykłada.
MirkoT:
Tego się obawiam, ale cichaczem liczę że może jakoś zostanie to nie zauważone. ;)

SunRiver:
O ile nie popełniłem błędów w czytaniu jego noty do zdaje się że potrafi też pracować w SPI.
No 8bit to już nie jest tak źle :) i z tego co widzę nie jest też wcale drogi.
Swoją drogą nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale 15705 i 15710 potrafi też pracować z mniejszą ilością pinów i przyznam się że zaciekawiło mnie to.

Tylko znając życie będzie problem z inicjalizacją bo pewnie tak jak u ciebie w HY tak i w tych wyświetlaczach cholernika interfejs inicjalizuje się na samym początku stanami pinów. W związku z tym zabiorę się za to po następnej lekcji bo od LCD, GLCD na razie trzeba odpocząć. :)

Edit:
Przy 1 Mhz też bez problemu się wyrabia z tymi pętali nop



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 12:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

oczywiście że może pracować z mniejszą ilością pinów właśnie w trybie 8bit :)
co d SPI to niestety zależy od konkretnego pcb , ja mam w sumie wersje ultra uboga jaką jest HY32:(

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 12:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wpadłem tu i widzę fajny projekt ;) jest mi bardzo miło jeśli chociaż w minimalny sposób moja książka pomogła w powstaniu tej biblioteki (nawet pomimo czytania odwrotnie książki ;) ) ..... Niech będzie, że udaję że nie zobaczyłem tego ;)

A tak nawiasem mówiąc - to czy w ogóle konieczne są te NOP'y ? tak mi się coś wydaje że bez nich wszystko będzie działać poprawnie, przecież wszystkie te operacje:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


wystarczą zamiast tych NOP'ów i to z dużym zapasem - skoro przyjęta została taka a nie inna taktyka odnośnie obsługi transmisji i pinów procesora. Tzn mogę się tu mylić bo z tym konkretnym wyświetlaczem nie miałem do czynienia, ale zwykle przy takiej transmisji powinno to się spokojnie wyrabiać i to do 20MHz taktowania procka.

Chyba że sprawdziłeś namacalnie, empirycznie - doświadczalnie, że likwidując te NOPy zaczyna coś źle działać. Ale jak mówię to dziwne bo od opadającego do narastającego zbocza CS1 te wszystkie IF'y powinny zająć sporo czasu.

Generalnie fajnie wygląda taka biblioteczka.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 13:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Dziękuję za uznanie :)
Przyznam się że spodziewałem się bardziej "radykalnej" konstruktywnej krytyki :)

Niestety te nop-y są potrzebne gdyż wyświetlacz nie nadąża z ustabilizowaniem stanów na portach i odczytują się jakieś kwiatki.
Zwróć uwagę że są w stawione w funkcjach służących do odczytu danych z wyświetlacza, bo to uC musi poczekać na wyświetlacz, natomiast w drugą stronę nie ma takiego problemu.

Mirku to własnie twoja książka przyczyniła się do popełnienia takiego występku z mojej strony ;)
Zresztą jak przeglądałeś kod to napewno znalazłeś kilka swoich rozwiązań, i co tu ukrywac makra upraszczające dostęp do portów są jak na razie moim konikiem :)


SunRiver
A nie lepiej sie wzorowac na bibliotece od Arudino, tam jest zaimplementowana obsługa 8bit



Ostatnio edytowano 27 mar 2012, o 13:26 przez Malutki_27, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 13:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No dlatego mówiłem że może się mylę - bo nie mam tego pod ręką - a z drugiej strony rzeczywiście to jest odczyt a nie zapis DO wyświetlacza.

Ja tam nie patrzę na taki kod jak na jakieś fragmenty gdzie miałbym wyszukiwać rozwiązań z książki - to jest twoje rozwiązanie i już ;) ... i jeszcze raz powiem, że miło słyszeć że mogłem być jakoś pomocny.

Nie jestem w stanie natomiast, jak sobie zdajesz sprawę super dokładnie przeanalizować programu bo to się znacznie lepiej robi jak człowiek ma sprzęt w łapkach. No ale trudno nie wierzyć że ci to nie działa. Chociaż aż przydałby się może jakiś filmik na youtube z przykładów wykorzystania takiej biblioteki na żywo ;) .... może ci się uda - to byłoby ukoronowaniem tego projektu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 13:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Muszę pomyśleć nad jakimś filmikem ale to troszkę później, bo jak na razie to odpuściłem sobie funcję graficzne typu elipsy, koła i takie tam, bo przyznam i mam nadzieję że będzie to fajnie opisane w drugiej części wiemy czego ;), A po drugie "waga" biblioteki math.h mnie przeraziła i postanowiłem że przysiąde do tego za jakiś czas i postaram się zrobić to "na okrągło" czyli znowu będę wyłamywał otwarte drzwi :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 13:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No będzie opisane w drugiej części wiemy czego ;) i będziesz mógł od razu zaadoptować to do swoich potrzeb.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

No to dobrze,bo tą informacją uśnieżyłeś mój głęboko skrywany niepokój ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 14:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Malutki_27 napisał(a):


SunRiver
A nie lepiej sie wzorowac na bibliotece od Arudino, tam jest zaimplementowana obsługa 8bit



Wiem bo sam próbowałem czy będzie się chciał odzywać , ale .... tak jest pewne ale
backboardy pod ten LCD dla duino się różnią miedzy innymi tym że można sprzętowo przełączyć zworka 8/16bit
i jest gitara dajemy 8bit i wszystko śmiga ...

ale nie z moja wersją PCB dla LCD tu muszę napisać programowe przełączenie na tryb 8bit:(
tylko po to by nie kombinować sprzętowo :)


edit:

a jednak bez grzebania w sprzęcie się nie obejdzie :)
no nic zrobię zatem pcb z zatrzaskiem (np74LV573) pod HY32 i w ten sposób będę miał możliwość uruchomienia LCD-ka w trybie 8Bit

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2013, o 13:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

SunRiver: Mam okazję tanio kupić wyświetlacz na SSD1289. Poradziłeś sobie z nim na AVR ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2013, o 14:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

powiedzmy że nic z tego nie chce działac w trybie 8bit zaraza na razie mam ciekawsze zajęcia i odpuściłem

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2013, o 20:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Anty o czym ty do mnie mówisz ? ;) . A na poważnie ..... bardziej mnie interesował tryb tekstowy dla tego wyświetlacza , dlatego powiedziałbym że zostało użyte z premedytacją :) , ale wtedy bym się lekko minął z prawdą. Po prostu tarfił gdziesz mi się kawałek kodu z gotowymi funkcjami i został przystosowany do mich potrzeb ;)

Hehheee, a tam ...... takie sobie tam pocżątki ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO