Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 08:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lis 2014, o 04:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lut 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam

Mam pewien problem: zaczynam swoją przygodę z magistralą RS485, chcę uruchomić dwa slave'y na magistrali (są to twa zestawy uruchomieniowe) oraz przejściówka USB-RS485 http://electropark.pl/moduly-komunikacj ... rs485.html

Wszystko działa pięknie z jednym slave'm jednak gdy podłącze drugi to odpowiada na zapytania tylko jeden, ten później podłączony. Można to zmienić wciskając reset na płytce - wtedy działać będzie tylko ten na którym później został wciśnięty reset.
Oczywiście adresy slave'ów są różne.

Walczę z tym już kilka godzin i nic - kod jest dość prosty. Po stronie przejściówki RS485-USB testuję pod linuxem na własnym programie oraz pod windowsem przez RealTerm - efekt ten sam, działa tylko jeden slave. Przy konwerterze USB-RS485 linie A i B są podciągnięte odpowiednio do zasilania i masy przez rezystory 2.2k, nigdzie indziej w projekcie nie były podciągane linie A i B. Wyczytałem gdzieś, ze linie A i B powinny być podciągnięte do +5V i GND przez rezystor 450-680 ale czy we wszystkich slave'ach ? Jednak przy krótkich kablach (wszystko leży na biurku) nie powinno być problemu...

Może ktoś z kolegów by pomógł?

Poniżej kod slave'a:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2014, o 09:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

RS485 jest oparty o magistrale, czyli przewód 2 żyłowy (skrętka) zakończony rezystorami dopasowującymi o wartości impedancji magistrali (np 120ohm). To powoduje że od strony elektrycznej magistrala wydaje się nieskończona i nie powstają odbicia sygnałów.
Obrazek
Rezystory podciągające do vcc i gnd to tryb awaryjny (FAILSAFE), do normalnej pracy nie stosuje się ich.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2014, o 15:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Ja używam takiego "stwora" do sterowania przekaźnikami:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Wysyłam komendy:
S0111-włącz przekaźnik nr1
S0110-wyłącz przekaźnik nr1
S0110-stan przekaźnika nr1 (zwraca on/off)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2014, o 20:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lut 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam

Problem rozwiązany. Między innymi chodziło o instrukcję Config Print0 ale głównym powodem błędów była stara wersja bascoma która miała błędy w funkcji Printbin przy RS485

Dziękuję wszystkim za pomoc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO