Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 gru 2011, o 15:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Czego to nie robi wredna pogoda za oknem i brak pozbierania myśli by stworzyć coś wielkiego :(
Stąd zapewne powstają takie małe i nie przydatne do niczego pomysły jak prezentowany poniżej.

Jako że za oknem zimno, wieje i mokro - wiec idealna pogoda by coś tam porobić przy elektronice.
No to drogą uczciwego losowania (wkładamy łapę do szuflady i na chybił trafił wyciągamy coś) padło na
serwo modelarskie :)

Nic w nim szczególnego jak obsługiwać każdy wie i wszyscy potrafią więc zrobimy coś innego.
Mianowicie serwo sterowane z komputera przez USART , współpracujące z prosta aplikacja napisaną w VC#
f-my Microszkop :P

Podłączamy nasze serwo do naszej Arduino-podobnej płytki nastepująco:

Czerwony = +5V
Czarny = GND
Inny = Digital8

Można to ładnie zobrazować na Fritzingu dzięki czemu schemat wygląda tak ładnie:

Obrazek

Jest na tyle wymowny ze nie wymaga tłumaczenia :)

No to bierzemy się za pisanie programu na nasze xxxDuino, który umożliwi nam wydawanie rozkazów via USART
naszemu SERVU:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Dzięki bibliotece Servo.h program jest tak banalny że nawet nie trzeba go komentować bo zasadniczo jedyne co robi to tylko odbiera dane przez serial :)
Biblioteka jest do pobrania na arduino.cc

No soft mamy gotowy , ale wpisywanie w terminal parametrów jest uciążliwe i irytujące ... no to do roboty
odpalamy VisualC# i piszemy prosta aplikacje która zwolni nas z obowiązku pisania w terminalu
i będziemy mogli się pobawić servem myszka lub klawiszami kursora :)

Obrazek

Takie paskudne coś mi wyszło :)

Teraz nie pozostaje nic innego jak wybrać port COM na którym mamy nasze xxxDuino
wybrać prędkość transmisji na zgodna z programem w xxxDuino i bawić się do woli kręcąc servem
w lewo i prawo :)

Obrazek

oczywiście można to robić myszka klikając przyciski (w lewo) i (w prawo) albo klawiszami kursora :)
można tez łatwo dodać sterowanie 2ma i więcej servami i zrobić sobie sterowane ramie :)

Programik paskudny w załączniku:
Miłej zabawy w znęcanie się nad servem :)

Jakby były problemy z biblioteka to też w załączniku :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2012, o 20:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2012
Posty: 20
Pomógł: 0

No nie jest to takie nieprzydatne jak kolega napisal;) Wręcz przeciwnie, jest to to czego potrzebowałem - sterowanie serwem przez usart + zdalny pulpit = ogromne możliwości kontroli czegokolwiek gdziekolwiek :lol:

Posiadam płytkę startową ATB rev.1.3 oraz dwa serva: http://abc-rc.pl/sg-90 http://abc-rc.pl/p/115/1852/serwo-towerpro-sg-5010-39g-5-5kg-cm-serwa-analogowe-serwa.html . Ze sterowaniem oraz obsługą USART jakoś sobie poradzę. Obawiam się jednak czy prąd, jaki pobiera servo nie spowoduje uszkodzenia układu zasilania płytki ATB. Różne bajki krążą na temat prądów pobieranych przez serwa, w sklepie powiedziano mi, że to mniejsze sg-90 pobiera max 0,7 A, to większe nie wiem, ale podejrzewam, że max około 2 A. Pewności nie mam dlatego pytam bardziej doświadczonych kolegów, czy można to zasilić z płytki ATB?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2012, o 20:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przede wszystkim na pewno nie możesz zasilać serwa z +5V gdy zestaw zasilany jest z USB :(

Po drugie - jak już to MUSISZ podłączyć zewnętrzny zasilacz i prąd będziesz pobierał z przetwornicy +5V. Pamiętaj, że ma ona wydajność hmm no na MAX'a to powiedzmy do 1,5A

nie wiem ile to serwo niestety pobiera - najlepiej sprawdź - podłącz może na początek zasilanie do niego z jakiegoś zewnętrznego zasilacza np komputerowego +5V i sprawdź amperomierzem ile prądu będzie pobierać

jeśli do 1A to możesz użyć przetwornicy w zestawie, jeśli więcej to niestety jakiś zewnętrzny zasilacz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2012, o 19:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

W jakimś programie machnąć ramię wykroić na CNC i można testować wariacje albo, zrobić owada :)

Jak zwykle mała inspirująca rzecz... tzn wielka :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 07:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2012
Posty: 20
Pomógł: 0

A jeśli podłączę załóżmy zewnętrzny zasilacz do serwa, połącze masy zasilacza i płytki ATV zasilanej z usb to będzie bezpieczne rozwiązanie ?

Czy jednak koniecznym będzie zaprogramowanie mikrokontrolera następnie zmontowanie układu na płytce stykowej i wtedy zasilenie serwa i mikrokontrolera z jednego zasilania doprowadzonego do płytki stykowej? obawiam się o zakłócenia jakie może powodować serwo, czy kondensatory filtrujące mikroprocka wystarcza aby zapewnić jego stabilną pracę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 09:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak możesz najspokojniej w świecie zrobić, czyli:

zasilić zestaw ATB (ale proponowałbym wtedy z zasilacza zewnętrznego zamiast z USB), oraz serwa też z zewnętrznego zasilacza. Tyle że oczywiście (dobrze, że o tym pamiętasz - koniecznie połączyć masy zestawu ATB z masą zasilacza zasilającego serwa. Nie musisz się obawiać o zakłócenia w takim przypadku, serwa będą miały własne odrębne zasilanie i to całkiem zdrowa sytuacja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 23:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2012
Posty: 20
Pomógł: 0

Dzięki wielkie za pomoc :D Z tym że nie wiem czy dobrze zrozumiałem osobny zasilacz stabilizowany dla płytki ATB i osobny do serwa czyli razem dwa osobne zasilacze potrzebuje?

Czasami lubię drążyć temat więc mam takie pytanie czy projektując ten układ na płytce np stykowej mogę wykorzystać ten sam zasilacz stabilizowany do zasilenia mikrokontrolera oraz serwa, oczywiście dodając filtrację zasilania mikrokontrolera i stosując zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej ? W którym punkcie najlepiej wpiąć serwo, zaraz na wyściu zasilacza?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 23:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak oddzielny zasilacz do ATB na 12V i z tego pezecież nie zasilisz serwa ktore może być zasilane np max 6V. Więc drugi zasilacz na 5V dajesz TTYLKO DO ZASILANIA SERW. Możesz tu ładnie użyć zasilacza z jakiegoś starego kompa. Masz tam przecież i 12V oraz 5V

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 10:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2012
Posty: 296
Lokalizacja: Chebzie Dolne
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 6

Tak jak obiecałem Sunowi zapodaje drobne relacje z obsługi serv modelarskich SG90. Na ich temat możecie poczytać na tej stronie heh:
http://sunduino.elektroda.eu/wordpress/sunduino/servo-mechanizmy-modelarskie/#more-1408
Do obsługi serv napisałem drobny programik w C# (pierwszą wersje gdzieś mi zjadło, ale za to z drugą w ciągu 20 min sobie poradziłem:) ).

Obrazek

Najpierw trzeba ustawić dostępny port i prędkość w bodach, następnie przyciskiem "connect" :) - prawda że proste :roll:
a dalej to już zabawa jak będzie widać (na "horrorze") :o .


https://www.youtube.com/watch?v=JHUKaVoRISg

kodzik w c#
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język csharp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


main.c dla atmegi32
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Inspekcja TV kanalizacji
Programowanie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 10:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No no kolega zaszalał i bardzo dobrze to teraz zostawiam koledze do rozkminienia zabawkę na szybko:



Idealnie nadającą się do nauki chodzenia dla robocików kroczących i nie tylko :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 10:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2012
Posty: 296
Lokalizacja: Chebzie Dolne
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 6

Hehe to fajne - no zobaczymy co z tego wyjdzie:)

_________________
Inspekcja TV kanalizacji
Programowanie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2013, o 23:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Jak kompilować kodzik w c#

Win7 64bit nie mam csc.exe, Visual C# expres 2010 nie idzie kompilacji (Windows Forms App.)

Error 1 'servo.Form1' does not contain a definition for 'Form1_Load' and no extension method 'Form1_Load' accepting a first argument of type 'servo.Form1' ....


Slawek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2013, o 10:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

w przypadku 1 posta niema tam nic do kompilowania , natomiast jeśli chodzi o kodzik kolegi developera to najpierw musisz
stworzyć projekt umieścić kontrolki i podłączyć prezentowany kod , zmieniają ew nazwy na swoje dla labeli czy butonów
lub wklejając fragmenty kodu w odpowiednie miejsca. Możesz tez napisać do Kol developera aby zamieścił skompilowany kod

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO