Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 mar 2012, o 22:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 mar 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam wszystkich Forumowiczów!

Odpaliłem przykład z odbiorem kodów RC5 z Pana książki, z obsługą standardowego pilota nie ma problemu. Kody się wczytują na LCD, po drobnych przeróbkach można sterować silnikami.

Wymarzyłem sobie własny pilot RC5, przerysowałem schemat i zaprojektowałem PCB. Do wykonanego układu wrzuciłem hex'a z przykładu dotyczącego pilota. Sęk w tym że nie ma żadnej reakcji na wciskanie klawiszy.

Ze schematu usunąłem klawisz nr1, obecnie mam 4 przyciski, po włączeniu zasilania dioda (czerwona) świeci się non stop. W czym może być problem? Z góry dzięki za pomoc!

pozdrawiam,
newbie



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 mar 2012, o 22:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

Dla uściślenia podaj jaki mikrokontroler i częstotliwość taktowania bo to się przyda w rozwiązaniu twojego problemu.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 mar 2012, o 22:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No jeśli dioda LED się wciąż świeci to pewnie i dioda podczerwieni tak samo - można spojrzeć sobie na nią przez obiektyw aparatu w komórce...

Generalnie po włączeniu zasilania diody powinny tylko sobie mignąć a procesor od razu pójść spać w głęboki sen

Trudno tak podpowiedzieć w czym może być problem, proponuję zrobić i pokazać tu jakieś fotki jak to wykonałeś. Na początek w ogóle uprość układ na MAX'a i daj sobie

Tylko jeden klawisz

Tylko jedną diodę LED

Poza tym czy ustawione są fuski na 8MHz ?

czy na pewno układ pilota jest wykonany poprawnie ?

Jak mówię skoro dioda wciąż świeci, to jest jakiś ewidentny okropny błąd bo oznacza to że na pinie idącym do bazy jest albo wciąż stan wysoki albo wciąż leci sobie nośna 36kHz


Proponuję przejrzeć też dokładnie program , zapoznać się z nim - wtedy będzie łatwiej analizować działanie całego pilocika ;)

czekam więc na info

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 mar 2012, o 10:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 mar 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Dziękuje za zainteresowanie, już odpowiadam:

MichalXY:
Jest to Attiny2313 z taktowaniem na 8MHz.

Mirekk36:
Sprawdzałem i dioda IR świeci, innej możliwości nie ma gdy się świeci dioda LED, także baza w tranzystora NPN jest w stanie wysokim, nie mam pojęcia dlaczego.
Kod programu pilota jest wgrany prosto z Pana przykładu, wydaje mi się że PCB jest wykonane przyzwoicie.

Schemat, wzór PCB, zdjęcie wykonanego układu i screen z ustawień uC zamieszczam tutaj:
http://www.2shared.com/file/iMDzskDK/pilotRC5.html



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 mar 2012, o 10:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tak PCB wygląda OK - ale hmm czy nie mógłbyś ustawić Fusów za pomocą programu MkAvrCalculator ??? i pokazać tu screena z ustawień w zakładce "Fusy Uproszczone" ? Przecież ten program z tym prockiem działa w pełni i za FREE

bo coś mi się wydaje że masz problem właśnie z fusami a szczególnie że nieprawdą jest to, że procek taktowany jest 8MHz

(chociaż to też nie powinno w zasadzie powodować ciągłego świecenia diody)

zresztą jeszcze raz proszę zajrzyj sobie do kodu programu to powinno ci pomóc uruchamiać tego pilota - a masz tam wyraźnie coś takiego

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


a potem w main:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


zatem widzisz, że niezależnie od całego kodu na początku dioda LED powinna zapalić się na 255ms i zgasnąć

mógłbyś sobie dla testu po tym LED_OFF; dać while(1) żeby zatrzymać dalszy program i zobaczyć czy dioda gaśnie .... no musisz to jakoś próbować sprawdzać. Kod na pewno jest poprawny ale niestety to nie komputer PC i wiele zależy od schematu, PCB, Fusów, połączeń itp itd ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, o 20:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 mar 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam,

Pana kod dotyczący pilota RC zredukowałem do
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Proszę umieszczać źródła w znacznikach syntax --- !!! SunRiver

Dioda nie reaguje na polecenia LED_ON / LED_OFF włącza się po wykonaniu linii LED_PORT, wykomentowanie LED_PORT wyłącza diode, co jest oczywiste. Usunięcie linii LED_ON badz LED_OFF lub obu jednoczesnie (przy nie wykomentowanym LED_PORT) nie powoduje zgasniecia diody, dioda non stop jest zapalona.

W fuses bitach mam aktywne SPIEN oraz CKDIV8

Podczas uruchamiania mkavrcalculator mam probelm ze sprawdzeniem podłączonego AVR'a, jako programator wybieram avrispmkii (ktory posiadam) i pojawia sie "Blad AVRDUDE". Przy tym samym podlaczeniu, programtor programuje Attiny za pomoca AVRStudio.
Uruchamiajac avrdude z konsoli polecen i wpisujac w wierszu polecen "avedude -c avrispmkii -p t3213 pokazuje sie blad "ser_open(): can't open device".

Schemat urządzenia jest identyczny jak w Pana ksiązce. Sprawdziłem - nie ma żadnych zwarc na PCB. Na pinie PB2 jest lekko ponad 4V natomiast na pinach ze switch'ami około 2V.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, o 20:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wiesz co zastanów się mocno co ty robisz tą linią:

Kod:
#define LED 4 //(1<<LED_PIN_NR)


bo robisz lekką masakrę - przecież to ewidentny błąd - musisz więc doczytać jeszcze raz i o przesunięciach bitowych i ustawianiu bitów itp....

Po to podpowiedziałem ci żebyś sprawdzał program etapami - bo na na tak wstępnym i prostym etapie to już musisz sam dojść co źle robisz OK ? ;) ...... pomyśl więc ... bo to proste (no chyba że nie dasz na prawdę rady nic wymyślić to pomogę dalej dobrze?)

Druga sprawa - masz w książce rozdział o fusebitach przy okazji omawiania MkAvrCalculator - i chyba go wcale nie przeczytałeś co ? :( ..... skąd to wiem ? - no bo piszesz, że masz ustawiony fusebit CKDIV8 ..... to może doczytaj do czego on służy hmmmm? bo bez doczytania z książki tak podstawowych wiadomości ciężko będzie ci cokolwiek wykonać.

Jeśli nie poradzisz sobie ze zrozumieniem działania tego CKDIV8 to też napisz - pomogę

Za to nie pomogę odnośnie problemów z programatorem i avrdude, to jest akurat programator który jak się kupi jakiegoś klona to potem różnie dziwnie się zachowuje .... więc z tego powodu z tym na razie nie będziemy tu walczyć.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, o 22:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 mar 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam,

przeczytałem ten rozdział, ale przed wyłączeniem tego fusebitu powstrzymała mnie negatywna opinia na forum jak widać nie słusznie bo bit ten wyłączyłem ale efekt pracy pilota praktycznie nie uległ zmianie.

Dioda nadal non stop świeci, po wykomentowaniu wiersza LED_ON, dioda na chwile gaśnie. Po wrzuceniu do pętli while linii LED_ON/OFF nie było żadnej reakcji - dioda nie świeciła.

Kiedy wrzuciłem kod do pilota i wyłączyłem CKDIV8, dioda nadal świeciła ale po wciśnięciu przycisku lekko mrugała.

Podczas programowania, AVRStudio wyrzuca mi linię: " ... -DF_CPU=8000000L -0s ... " SUT_CKSEL mam ustawiony na Int. RC Osc. 8 MHz +65ms. Naprawdę nie wiem, w którym miejscu robię błąd.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, o 23:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sprawa fusebitu CKDIV8 jest mniejszej wagi, więc na razie daj sobie z tym spokój jak go przestawiłeś

odpowiedz mi za to na pytanie dlaczego zmieniłeś tę linię tak jak pisałem wyżej:

Kod:
#define LED 4 //(1<<LED_PIN_NR)



bo wcale mi na to nie odpowiedziałeś

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2012, o 10:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 mar 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam,

Wydawało mi się to mało prawdopodobne (czytaj: niemożliwe) żeby makro miało wpływ na prace pilota. Dlatego zmieniłem:
Kod:
#define LED_PIN_NR 2
#define LED (1<<LED_PIN_NR)

na
Kod:
#define LED 4

ale ostatecznie działałem/am na 1. wersji.

Skoro procesor jest taktowany z częstotliwością 8MHz, kod programu jest OK, PCB też powinna być w porządku, więc co może być przyczyną takiego działania pilota?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2012, o 11:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

newbie napisał(a):
Witam,

Wydawało mi się to mało prawdopodobne (czytaj: niemożliwe) żeby makro miało wpływ na prace pilota. Dlatego zmieniłem:


Czyli Twoim zdaniem Ktoś napisał to makro ot tak sobie, żeby było?
A gdybyś zaczął od poczytania książki... to byś wiedział po co ten cały ambaras :(

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2012, o 12:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak jak pisze kolega wyżej - a ja jednak jestem trochę osłupiały z wrażenia. Bo pisze kolega, że uruchamia dokładnie wszystko jak z książki to znaczy kod z DVD i na schemacie z książki a jednocześnie nie jest to prawdą bo wprowadza kolega jakąś własną modyfikację do kodu z DVD i pisze takie rzeczy, że:

"wydało mi się niemożliwe żeby jakieś tam makro zmieniło działanie pilota, skoro PCB jest OK i taktowanie 8MHz też jest OK"

Ja bardzo przepraszam, naprawdę przepraszam - i mam nadzieję, że kolega się nie pogniewa za tą poradę ale tylko taka porada będzie pomocna:

Proszę zacząć czytać książkę od nowa, i co ważniejsze wykonywać po kolei ćwiczenia począwszy od pierwszego do migania diodą świecącą LED. Ponieważ kolega ma niestety fundamentalne braki wiedzy a szczególnie właśnie jeśli chodzi o makra tworzone z wykorzystaniem preprocesora #define

toż jak można mówić, że ich zmiana nie może wpływać na działanie programu - toż to by oznaczało, że owe makra w kodzie nie pełnią żadnej roli poza tym może że są hmmm (no nie wiem) szlaczkami ozdobnymi na laurce ?

Poświęciłem w książce sporo miejsca aby to opisać i podać przykłady zastosowania oraz pisałem jak ważne są makra i jak bardzo użyteczne. One stanowią KOD PROGRAMU także !!!

Przykro mi ale wychodzi to co zwykle - czytelnik bierze w rękę książkę i czuje że ta cała teoria opisana w pierwszej połowie to jest mu wcale nie potrzebna bo już ją zna. Co więcej, czytelnik nie będzie robił jakichś tam durnych ćwiczeń na miganie diodą LED ponieważ ma to już dawno za sobą - więc po co ???? Przecież w takiej książce nic odkrywczego nikt nie napisze na temat migania diodą - i tu właśnie czytelnik robi często ZONK'a ! ..... bo na tych najprostszych przykładach pokazuję wiele fajnych technik programowania a szczególnie na multipleksowaniu wyświetlaczy LED..... No tak, ale po co tam czytać o takich bzdurach ? jak napisał mi kiedyś w mailu jeden z czytelników, skoro on nigdy w życiu takich prymitywnych wyświetlaczy nie użyje - a jak już to tylko duże i graficzne a na dodatek kolorowe.

Panowie, panowie .... poproszę uprzejmie o wzajemny szacunek, szanujmy swój czas nawzajem. Można się za te słowa obrażać ale nie wiem po co ? - lepiej wziąć książkę w rękę i naprawdę zacząć czytać od początku nie pomijając żadnego rozdziału. I nie rzucać się na zbyt głęboką wodę od razu (np na budowę pilota nie mając podstaw opanowanych). Zrozumiałbym to, gdybym napisał książkę a w niej zacząłbym od opisu tego pilota - a czytelnik nie miałby skąd dowiedzieć się podstaw języka C, który został użyty. Ale sam nie cierpię takich książek, dlatego pisałem, ją jak dla siebie - to oznacza, że przed opisanymi różnymi ciekawymi projektami - włożyłem sporo wysiłku żeby podać te podstawy, tą całą teorię...... Dlatego proszę - proszę - poczytać ją najpierw OK ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2012, o 23:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 mar 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam,

Przeczytałem Pana książkę i bardzo ją cenię za treść merytoryczną. Jest teoria i są przykład, które w większości przeanalizowałem (nie biorąc pod uwagę 2-3 ostatnich).
Naprawdę, od czasu przeczytania tej książki staram się jak najwięcej używać makr. Zmiana którą wprowadziłem jest jednoznaczna z zaproponowanym przez Pana makrem, miała na celu wyłącznie sprawdzenie działania kodu.
Wydawało mi się, że wykonanie pilota nie będzie problemem skoro posiadałem gotowy kod programu i schemat elektryczny. Im dłużej zastanawiałem się nad tym, dlaczego nie działa pilot, tym częściej dokonywałem zmian w kodzie - jak widać bardzo nie praktycznych, ale pełniących tą samą funkcję. Zmiana makra dotyczyła tylko tej skróconej wersji kodu.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2012, o 07:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dobrze ja wszystko rozumiem, tyle że widząc taką zmianę nie jestem w stanie ocenić całości, skąd wiem, że nie ma kolejnych zmian, a być może jeszcze takich, które całkowicie zmienią działanie programu? Proszę mnie zrozumieć...

Ale teraz najważniejsze - program musi działać, ale nawet! zakładając że jest w nim coś nie tak to proszę mi powiedzieć skąd się bierze taki efekt, że u kolegi nie działa tak podstawowa rzecz jak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


No przecież tu ciężko nawet o czymś dyskutować bo jeśli nie działa na tym etapie i diody wciąż się świecą i nie można ich w prosty sposób zgasić i zapalić - to o co chodzi ? Moim zdaniem o jedno

Kolega robi gdzieś totalny błąd ..... toż to jest jak ćwiczenie albo nie jak ćwiczenie - tylko po prostu ćwiczenie z jedną migającą diodą LED z jednym połączeniem pinu mikrokontrolera do diody LED.

I skoro to na tak podstawowym poziomie nie działa - to jak może działać dalsza część programu ?

Może spróbuj podłączyć jedną zwykłą diodę świecącą do tego pinu OC0 przez rezystor do VCC albo do GND i spróbuj ją wysterować bez udziału tranzystora.....

Niemożliwe żeby w tak prostym układzie z jedną diodą LED nie można było znaleźć przyczyny tego że to nie chce prawidłowo działać. A przecież w takim układzie to nawet częstotliwość taktowania nie ma jeszcze żadnego znaczenia.

Myślę, że jak odkryjesz błąd to tak jak już nie raz tutaj wielu ludzi sam będziesz mocno zdziwiony i zaskoczony jak prosty to był błąd i dlaczego wcześniej na niego nie wpadłeś. Ja tylko czuję tak coś przez skórę, że to coś na zewnątrz procesora.

Daj znać jak wygląda to miganie diodą na pojedynczym pinie

Kod:
while(1) {
  LED_TOG;
  _delay_ms(500);
}

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2012, o 20:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012
Posty: 131
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Witam,
w tym przypadku tak mi się wydaje że autor zastosował tranzystor npn gdzie należy podać na bazę tranzystora stan wysoki żeby przewodził a w kodzie z płytki DVD jest na odwrót na bazę należy podać stan niski. Dlatego też dioda sygnalizacyjna świeciła cały czas.

Mam pytanie odnośnie też takiego pilota ponieważ też takiego sobie wykonałem jednak mam bardzo słaby zasięg dosłownie 30cm z zestawem ATB. Kody klawiszy odczytuje na wyświetlaczu poprawnie tylko ten zasięg jest zdecydowanie za słaby.
Układ zasilam 6V z bateryjki, dioda podczerwieni 5mm.
Co może być powodem takiego działania?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2012, o 21:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

6V podajesz bezpośrednio na procesor ??? odważny jesteś i szybko go uśmiercisz ;) ....

a poza tym pokaż dokładny schemat swojego pilota - jaki rezystor dałeś do diody IR ??? pewnie za duży

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2012, o 22:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012
Posty: 131
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Witam,
Proszę zamieszczam schemat

http://img4.imageshack.us/img4/7813/pilotir.jpg

Wszystko jest na schemacie wartość R4 diody IR to 68R to troszkę więcej niż podane na schemacie 47R ale czy to może być powodem? Jest także dioda 1N4001 na której mam spadek ok. 6mV więc procesor jest bezpieczny.
Kondesator C1 jest 2,2 uF pomyłkowo jest wpisany 100uF.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2012, o 22:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A no to jak jest dioda prostownicza to OK ;) ... w takim razie skoro już pilot działa i poprawnie to znaczy że skończył się czas testów i można już spokojnie dać dużo mniejszy rezystor - tak na czuja daj na początek ok 22R a jak jeszcze będzie zasięg mały to 10R ... i wtedy sprawdź zasięg (zamiast tego 68R) - mowa oczywiście TYLKO o rezystorze do diody podczerwieni - bo dioda LED niech ma jak największy żeby tylko coś tam sobie świeciła ledwo widocznie - ona nie musi marnować prądziku.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2012, o 23:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

tomwisnia napisał(a):
w tym przypadku tak mi się wydaje że autor zastosował tranzystor npn gdzie należy podać na bazę tranzystora stan wysoki żeby przewodził a w kodzie z płytki DVD jest na odwrót na bazę należy podać stan niski.

Też się jakiś czas temu na to natknąłem i nie mogłem dojść co jest nie tak... :P
Mirek wówczas prawdopodobnie do pilota użył PNP, a na schemacie w książce jest NPN. Więc dla PNP potencjałem niskim otwieramy tranzystor.
A tak w ogóle do attinego nie trzeba dawać do filtracji zasilania dodatkowo elektrolita? wystarcza sam ceramiczny?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2012, o 06:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wrangler napisał(a):
A tak w ogóle do attinego nie trzeba dawać do filtracji zasilania dodatkowo elektrolita? wystarcza sam ceramiczny?


Pewnie, że musi być - ZAWSZE musi być - ja mam nadzieję że to tylko schemat taki poglądowy kolega przedstawił, w razie czego trzeba poczytać to:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

a tym bardziej bez elektrolita taki układ przy sporym poborze prądu przez diodę IR może się zachowywać różnie dziwnie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2012, o 07:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012
Posty: 131
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Kondensator C1 to jeden elektrolit 2,2uF nie dałem ceramicznego tylko ten jeden. Czy powinno wystarczyć ?
Jeśli chodzi o rezystor przy diodzie IR to posprawdzam różne wartości.
Dzięki za uwagi.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2012, o 07:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tomwisnia napisał(a):
Kondensator C1 to jeden elektrolit 2,2uF nie dałem ceramicznego tylko ten jeden. Czy powinno wystarczyć ?


Panie kolego - jeszcze raz powiem, warto to uważnie ale uważnie przeczytać - zamiast po raz kolejny się pytać czy konieczny jest kondensator 100nF

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

idąc taką oszczędnością to w ogóle nie daj żadnego kondensatora - też będzie działać ;) .... tylko potem nie dziw się że czasem coś szwankuje i nie dziw się, że ludzie ci zwracają wciąż uwagę że nie dbasz o prawidłowe filtrowanie zasilania. No miałem nadzieję, że po takim artykule już każdego nawet początkującego przekonam i pokarzę namacalne dowody o co chodzi z tym filtrowaniem i dlaczego konieczne są pary kondensatorów i z czego to wynika. Ale widzę, że opornie to idzie :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2012, o 11:34 

Pomógł: 0

newbie napisał(a):
(...)
Uruchamiajac avrdude z konsoli polecen i wpisujac w wierszu polecen "avedude -c avrispmkii -p t3213 pokazuje sie blad "ser_open(): can't open device".(...)

W avrdude wpisz:
avrdude -cavrisp2 -PUSB ......



Góra
  
 
PostNapisane: 13 cze 2012, o 19:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012
Posty: 131
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Witam,
zgodnie z uwagami dodałem kondensator 100nF już do istniejącego kondensatora 2,2uF elektrolitycznego jak najbliżej pinu VCC procesora.
Wykonałem próby dla R4 20R a potem na 10R ograniczający przepływ prądu diody IR. Niestety efekt jest minimalnie zauważalny, zasięg pilota jest jakieś 0,5m i to jeszcze pilota należy celować na diodę odbiorczą żeby cokolwiek zadziałało.
Próbowałem zmieniać także tranzystor na inny (npn i pnp np. BC327 ) a także zmieniałem diodę IR a także zmieniałem kondensator elektrolityczny 2,2uF na 47uF i na 100uF bez szczególnych rezultatów (0,5 m to max z celowaniem do 20 cm działa idealnie).
Pilot jak na razie testowałem z wbudowaną diodą odbiorczą w zestaw ATB i z wgranym programem RC5.
Nie mam pomysłu co może być powodem takiego małego zasięgu. Jedynie co mi do głowy przychodzi to źle zaprojektowany układ i źle rozmieszczone elementy dlatego poniżej zamieszczam schemat i wzór płytki.

schemat
http://img209.imageshack.us/img209/5391/pilotirsch.png
płytka
http://img833.imageshack.us/img833/4121/pilotirbrd.png



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2012, o 19:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to zdecydowanie jest coś nie tak. Weź do testów zasil pilota nie z bakterii a z normalnego zasilacza żeby było +5V

Żeby nie odchodzić na kilometry wystarczy że skierujesz pilota w sufit i powinno ruszyć

rozumiem że dioda prawidłowo reaguje ? jakie taktowanie procka masz ustawione 8MHz ?

Program dostosowałeś do tranzystora NPN ????? na pewno ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2012, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012
Posty: 131
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Dioda sygnalizacyjna świeci na 255ms i potem gaśnie przy podaniu zasilania a także mruga po wciśnięciu przycisku. To wszystko działa bo na zestawie na wyświetlaczu wyskakuje KEY1 KEY2 itd.. Ustawione mam taktowanie 8Mhz wgrywam wsad przez Eclipse prosto z programatora wbudowanego w ATB.
Żeby nie mieszać wlutowałem tranzystor PNP i jest to samo.
A swoją drogą przy tranzystorze NPN zmieniłem w kodzie tylko LED_ON stan wysoki LED_OFF stan niski i tyle czy trzeba jeszcze coś;p?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2012, o 23:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tomwisnia napisał(a):
A swoją drogą przy tranzystorze NPN zmieniłem w kodzie tylko LED_ON stan wysoki LED_OFF stan niski i tyle czy trzeba jeszcze coś;p?


Bardzo dobrze zrobiłeś - ale jeśli sobie z tym radzisz to rzeczywiście nawet nie trzeba było tranzystora zmieniać.

hmmm a zasiliłeś pilota z zasilacza zamiast baterii jak pisałem ?

czy kod jest dokładnie identiko ten z książki ? chyba nie - bo masz inny schemat - a więc czy przypadkiem nie odpaliłeś jakiejś kociej nośnej zamiast 36kHz ???? bo jeśli jest duży odchył to to też może drastycznie wpłynąć na zmianę zasięgu - ale jak mówię jeśli jest duży odchył np o 5kHz i więcej

może pokaż swój kod?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2012, o 23:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012
Posty: 131
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Jak zwykle gafa przez DUŻE G ;D
Problem rozwiązany tak banalny że się głupio przyznać...
Taktowanie ATMEGA32 w zestawie ATB miałem ustawione na 11Mhz po prostu i nie chciało gadać.
Teraz mogę się cieszyć prawdziwym pilotem IR z porządnym zasięgiem (6m to na pewno pokój za krótki na więcej) i tworzyć drugą cześć odbiorczą.
Dzięki i pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2012, o 23:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2017, o 14:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Witajcie, wiem że to dosyć stary temat, ale może ktoś podpowie, albo domyśla się o co chodzi. Zbudowałem pilota, tak jak Pan Mirek podaje w bluebooku, kod jest też taki sam, żywcem wsadzony na procesor. Nic nie zmieniałem, czyli Attiny 2313 i taktowanie 8 mhz, jedyne co zrobiłem inaczej w pilocie , to nie podłączyłem na wyjściu tranzystora , tylko wyjście daje bezpośrednio przez rezystory na diody ir i led. Kiedy wrzuciłem program na procesor i miałem podpięte wszystkie sygnały od programatora , mosi, miso itp , to pilot działa , czyli wciskając guzik migała mi dioda led i ir, kiedy zaś odłącze programator i podam swoje zasilanie 5 v z ładowarki lub 3 v z bateri CMOS układ nie działa. Potem z powrotem podłączyłem wszystkie sygnały od programatora, ale już nie zrzucając nawet ponownie programu i pilot znowu działa, z zewnętrznym zasilaniem również. Potem stopniowo odłączałem sygnały od programatora i sprawdzałem czy pilot działa, doszedłem do wniosku, że linia Miso na pinie 18 musi być podłączona ( żadna inna tylko ta ) , bo inaczej pilot nie działa. Nie wiem aż sam jestem w szoku, może macie jakieś sugestie. Kod programu jest taki sam jak w książce, ale mogę umieścić jak coś, konstrukcja pilota tak samo,po za tym, że zostawiłem podłączony tylko jeden guzik , noi bez tranzystora. Z góry dzieki za wszelką pomoc . Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO