Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 12:39


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Atnel - ARM
PostNapisane: 27 lut 2012, o 11:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2012
Posty: 19
Lokalizacja: Czarnowo, wpj. Kijawsko Pomorskie
Pomógł: 1

Witam

chciałbym zapytać się czy planujecie może kurs oraz konstrukcję jakiegoś zestawu do nauki programowania mikrokontrolerów z rodziny ARM (np. STM32)
zestawów jest dużo na rynku ale ceny są przerażające jak na możliwości - rozbudowane zestawy kosztują ok 800-1000PLN. (ktoś powie że są tańsze zestawy np DISCOVERY ale niestety mają bardzo mało peryferii).



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atnel - ARM
PostNapisane: 27 lut 2012, o 14:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przede wszystkim chciałbym zauważyć i zwrócić uwagę na pewną bardzo istotną rzecz.

Kursy które organizujemy czy też książki, które się u nas pojawiają nie mają na celu prezentowania jakiejś konkretnej architektury obojętnie czy to AVR czy PIC czy ARM/STM itp

Naszym głównym celem jest próba nauczania programowania w języku C i to jest NAJWAŻNIEJSZE. Nie ma to związku z żadną platformą sprzętową.

Jedyne co się może rzucać w oczy to fakt, iż z uwagi na kilka istotnych aspektów dla całkowicie początkujących wybór padł na rodzinę mikrokontroleów 8-bitowych AVR. Główny powód - prawie wszystkie narzędzia darmowe, prostota realizacji pierwszych projektów dla ludzi nie mających dużego obeznania z elektroniką i wreszcie chęć popularyzacji tych zagadnień wśród szerokiej rzeszy ludzi.

dlatego na pytanie czy planujemy wypuszczenie zestawów uruchomieniowych z innymi procesorami mogę odpowiedzieć tylko tak: Być może w przyszłości. Tym bardziej, że rzeczywiście zestawów na rynku jest bez liku, a tymczasem nasze zestawy ATB nie powstały z myślą o ich samodzielnej sprzedaży poza książkami jakie oferujemy. Są tylko dodatkiem do książek - choć jak się okazuje nie tylko. Z tego co donoszą czytelnicy, książka i wiedza w niej przekazywana jest na tyle uniwersalna, że można ją z powodzeniem stosować na wielu różnych platformach. A samo przejście np z AVR na PIC czy ARM to tylko albo aż dla niektórych poznanie nowego sprzętu.

Dlatego niejednokrotnie pewne osoby na różnych forach z jednej strony zarzucają nam a niesłusznie, narzucanie nauki rodziny AVR dla nowicjuszy - co jest wręcz bzdurą, z drugiej zaś strony oczekują od autorów książek iż pojawi się ktoś taki, kto napisze książkę właśnie nie na temat języka C ale bardziej na temat ARM/STM.

Niestety jak na razie daleko do takich pomysłów także nam.

A o wiele bliżej do rozwiązań opartych o mikrokontrolery 8-bitowe bo z jednej strony pewne skomplikowane projekty jest nawet na nich trudniej zrealizować ale za to trzeba wykazać się sporą pomysłowością jak to zrobić w oparciu o taką architekturę. Doświadczenie zdobyte w taki sposób pozwala w dalszych etapach własnej nauki i rozwoju już płynnie przejść na inne i większe platformy bez żadnych zahamowań.

Takie są nasze cele, bo niezależnie czy początkujący weźmie do oprogramowania wyświetlacz LCD czy czujnik temperatury to czym będzie się różniło napisanie jego obsługi na ARM od AVR ???? może tylko tym, że użyjemy innych portów/pinów a także innych typów zmiennych. Przy czym realizacja na AVR będzie być może bardziej złożona i skomplikowana - za to po jej opanowaniu - w takich warunkach będzie już łatwo oprogramować na dowolnej innej architekturze.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atnel - ARM
PostNapisane: 27 lut 2012, o 19:41 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2012
Posty: 19
Lokalizacja: Czarnowo, wpj. Kijawsko Pomorskie
Pomógł: 1

Panie Mirku


Zwróciłem się z tym pytaniem do Pana ponieważ sposób w jaki wprowadza Pan czytelnika w arkana sztuki programowania mikrokontrolerów jest bardzo przystępny i zrozumiały dla każdego (kursów w sieci, jak i książek poświęconych mikrokontrolerom jest wiele ale ze ze zrozumieniem i jakością materiałów tam zawartych jest już niestety gorzej). Mam wielką nadzieję, że kiedyś w niedalekiej przyszłości uda się Panu popełnić kolejne dzieło tyczące się programowania w C dla innych bardziej rozbudowanych rodzin mikrokontrolerów, które w obecnych czasach dają nam elektronikom nowe możliwości w tworzeniu własnych nie komercyjnych jak i komercyjnych rozwiązań.

Wspomniałem o STM tylko przypadkiem(rozglądam się dopiero). Jak Pan wspomniał na AVR (PIC, STM, 8051) da się wiele skomplikowanych rzeczy zrobić. Niemniej jednak moje pytanie padło z czysto praktycznej potrzeby jaką jest praca.
Korzystałem i korzystam z Pańskiej książki nawet dzięki niej popełniłem kilka projekcików i pewnie jeszcze popełnię - lecz w ciągu najbliższego roku/2 lat zamierzam wykonać dość rozbudowany projekt z kilkoma osobami z pracy (właśnie min. w użyte mają zostać ARM oraz FPGA - którymi zajmuje się kolega).
Niestety jak pisałem wcześniej - informacji jest dużo ale niewiele pomocnych podczas startu w zupełnie nowym środowisku dla tego szukałem w miejscu mi znanym.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atnel - ARM
PostNapisane: 27 lut 2012, o 20:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wiem wiem - ja to dobrze rozumiem, i powiem nawet że sam nie raz myślałem o tym żeby się szybciej za to zabrać np z opisem czegoś na ARM'y - chociaż pewnie sam bym się musiał w tym jeszcze lepiej rozejrzeć....

Problem w tym jak mówiłem - że o ile tu darmowe narzędzia też są - to okazuje się, że te osoby, które liczą na opis architektury ARM w aspekcie programowania w C/C++ - liczą tak naprawdę często na opis środowisk płatnych. I to co potencjalny chętny to pomysł na inne środowisko. Nie mówię tu o koledze - ale też dostaję po prostu takie maile. Tymczasem te środowiska trzeba po prostu hmmm no nie mieć - a kupić żeby coś o nich napisać....

Być może kiedyś, jeśli uda mi się napisać jeszcze kilka książek i małymi kroczkami dojdę do tego że wydawnictwo może się rozrośnie to będzie mnie stać na takie coś - i zakup tylko po to żeby opisać czy przygotować materiał szkoleniowy ....

chyba tak to u mnie wygląda - więc też przepraszam, za to że nie jestem w stanie spełnić wszystkich oczekiwań.

Podobnie myślałem ostatnio napisać o programowaniu w Delphi na PC coś pod kątem elektronika właśnie ;) .... ale hmmm już nie ze względu na to, że sam powoli uznaję Delphi za przeżytek - to jednak jak tu opisywać coś dla większej rzeszy ludzi, skoro zakup pakietu Deplhi to kosmiczne wyzwanie cenowe .... dlatego na razie próbuję iść sukcesywnie drogą C od podstaw .... jak się uda to później będzie dalej - może i o C++ a może i o innych architekturach - tylko czasu .... czasu mi potrzeba ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO