Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 13:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sie 2014, o 20:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

mopsiok napisał(a):
..... Hmm... całość zaczyna się robić coraz mniej opłacalna.....


3 takie tranzystory to całe 15gr jeśli wybierzesz w obudowie SOT23, a koło 30gr jak weźmiesz TO92. Dławik, który masz powinien wystarczyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

mopsiok napisał(a):
Co jeśli nagle będę chciał wyłączyć wszystkie anody? Albo dodać do sekwencji multipleksowania kilka pustych okresów, w których żadna z anod nie będzie załączona (w ten sposób chciałbym regulować jasność)? Czy mogę oczekiwać na wyjściu zadanego napięcia, czy może ono nagle skoczyć o np. 30V?


Rozumiem że po zastosowaniu MC34063 napięcie ustalałbyś potencjometrem/dzielnikiem?

Jeśli tak to proponuję abyś nie rezygnował z przetwornicy na uC. Multipleksowaniem osiągniesz bardzo mizerny efekt przygaszania lamp, pojawi się problem "duszków". Jedynie regulacja napięciowa. Robiłem przetwornice na NE555 i problem był taki, że jak układ po dłuższej pracy w zamkniętej obudowie nagrzewał się, to napięcie pomału sukcesywnie leciało w dół.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 21:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

@Ryba84, to nie jest kwestia pieniędzy, bo mam pełno takich tranzystorów - ale po prostu wielkości płytki, ilości elementów, kombinowania, testowania, szukania błędów itp... z założenia miało to być rozwiązanie jak najprostsze, a kończy się na tym że próbujemy dobierać driver do mosfeta który - jak się okazuje - z całej przetwornicy radzi sobie najlepiej :).

@Savian86
Trochę mnie zasmuciłeś :(. Czemu ściemnienie multipleksowaniem nie zadziała dobrze? Z tego co kojarzę to duszki powstają gdy zmieniam anodę zanim wszystkie katody nie zostaną odłączone. Jeśli o to zadbam, to czy są jakieś inne przeciwwskazania do tej metody?
Planuję zrobić w obudowie otwór z kratką, a przetwornicę dać jak najbliżej żeby mogła oddychać. Jeśli jednak to nie pomoże, to co byś sugerował w kwestii stabilnego napięcia? Czy te zmiany były spowodowane zmianą rezystancji w dzielniku, czy może była to wina NE555? Bo nawet jeśli będę kontrolował napięcie przy pomocy ADC, a wina stoi po stronie dzielnika, to i tak będę otrzymywał złe wyniki. Poza tym nie wiem jak miałbym skalibrować MC34063 z poziomu AVR...

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 21:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Nie wiemy czy działa najlepiej (brak przebiegów z bramki). Mosfet mało się grzeje bo taki prąd dla niego to nic. Taka pojemność nie da się w tak krótkim czasie przeładować prądem 20mA. Więcej nie pociągniesz z pinu bo napięcie na nim zaczyna spadać. Gdzieś na końcu datasheet masz ładny wykresik jak to wygląda napięcie na pinie w funkcji pobieranego z niego prądu.

PS.
MC34063 możesz sterować podobnie jak tutaj tutaj.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 22:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Aby zrealizować ściemnianie przy stałym napięciu to trzeba wykonać programowy pwm. To ciągnie za sobą zwiększenie częstotliwości multipleksowania, a lampa potrzebuje czasu aby całkowicie zgasła. Juz przerabiałem to. Teraz wykorzystuje dedykowany driver do mosfeta, nie pamiętam symbolu, ale jest malutki i tani. Jesli adc ci skacze, to może uśredniaj wyniki. Sięgnij po poradnik Mirka. Ja stworzyłem prosty histerezowy regulator, sprawności nie sprawdzałem. Rezultaty pracy przetwornicy są dla mnie wystarczające.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2014, o 14:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

savian86 napisał(a):
Aby zrealizować ściemnianie przy stałym napięciu to trzeba wykonać programowy pwm.

Hm... nie do końca widzę na czym tu polega różnica. Rozumiem że sterujesz tak jak na lewym obrazku?
ObrazekObrazek
Ja myślałem o czymś takim jak po prawej. "Wypełnienie" obu przebiegów to 50%, a przecież oba są o wiele szybsze niż czas reakcji ludzkiego oka. Doedukowałem się nieco w temacie duszków i z tego co się orientuję, to wystarczy wyłączać wszystkie katody zanim włączy się kolejną anodę, a ponadto nie zaszkodzi zrobić niewielkich odstępów między zapalaniem kolejnych anod. A jeśli i to nie pomoże, to znalazłem również jakiś schemat z diodami ściągającymi katody do masy - nie wiem jak to działa, ale podobno wszystkim pomaga :).

Tylko właśnie nie wiem co z tą stabilnością napięcia. Czy to była kwestia 555, czy dzielnika? No i niezbyt wiem na co patrzeć na tym schemacie z linku od ryba84 ;).

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2014, o 17:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Spójrz na ten rysunek. Możesz obniżać napięcie na wyjściu przetwornicy zwiększając napięcie w punkcie oznaczonym literką A. W opisie są ładne wzory dotyczące LM2576, ale nie ma problemu z przystosowaniem ich pod MC34063.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2014, o 02:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Hej!
Wymieniłem diodę na coś takiego: http://www.tme.eu/pl/details/bas21-dio/ ... or/bas21/# (trr <50ns). Na chwilę obecną prąd wejściowy przy 30kHz spadł do 24mA, a sprawność przetwornicy to 50% (przypomnę że na początku było 22% i to przy o wiele niższej częstotliwości).
Aktualnie testuję układ na 1mA. Kolega Nefarious19 pisał że cewka jest sporo za mała jak na taki prąd wyjściowy, co może sugerować że przy docelowym prądzie około 2mA sprawność będzie jeszcze wyższa :). Tak czy siak, robię kolejne zakupy więc przy okazji nabędę też cewkę o większej indukcyjności.
Póki co skupię się na własnej przetwornicy, bo może się okazać że nie będę potrzebować MC34063. W tym momencie wygląda to już o wiele lepiej, a jeszcze dojdzie większa cewka + może nawet driver mosfeta na 2 bipolarach. Prosta podmianka diody a jakie efekty! Przetwornica działa od kilku godzin i jest praktycznie chłodna.

A jeszcze tak odnośnie drivera do przetwornicy... Niezłe rozwiązanie na tym rysunku jest. Z ciekawości pomyślałem chwilę i wykoncypowałem coś takiego jak poniżej. Może komuś się przyda...
Obrazek
Gdy wyjście atmegi jest w stanie niskim, to 1.25V uzyskamy przy Uwy = 170.4V. Natomiast gdy na pinie jest 5V, to na wyjściu będzie musiało być 155.2V. Takie wzorki mi wyszły z obliczeń (R1 - rezystor "górny"; R2 - rezystor "dolny"; R3 - rezystor do atmegi):
Kod:
Ulow = 1.25 * (R2 * (R3+R1) / (R3*R1) + 1)
Uhigh = 1.25 * (R2 * (R3 - 3*R1) / (R3*R1) + 1)

We wzorze na napięcie wyjściowe przy stanie wysokim (Uhigh) założyłem że napięcie stanu wysokiego to 5V - dla 3.3V wyrażenie z minusem będzie nieco inne, bodajże (R3 - 1.64*R1), ale nie chce mi się teraz tego sprawdzać :).
Jest to co prawda zmiana dwustanowa, ale przy użyciu kolejnych pinów z rezystorami można dodać sobie więcej stopni kontroli.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO