Wiesz co, to zależy od tego o jakich diodach mówimy. Jeśli chodzi Ci o małe diody, takie które pobierają prąd powiedzmy do 100mA to ja bym się specjalnie tymi zagadnieniami nie przejmował. Takie diody nie będą w stanie, w normalnych warunkach oczywiście, nagrzać się to wysokich temperatur choć mogą być ciepłe, czasem nawet wyraźnie ciepłe. Przykładem mogą być taśmy, ze słynnymi magicznymi ledami, które robią furorę na forum (i nie tylko). Diody takie, przy pełnym wysterowaniu pracują z prądami około 80mA na diodę. W handlu występują taśmy 30, 60 a nawet 144 takie diody na metr. Jakoś diody nie ulegają uszkodzeniu, choć przy ciągłej pracy z maksymalnym prądem oraz przy bardzo gęstej taśmie dobrze by było rozważyć takie kwestie.
Zupełnie inaczej ma się rzecz jeśli operujemy diodami pracującymi z prądami rzędu 500mA, 1500mA i więcej. Są takie diody. Często są to całe matryce o sumarycznej mocy do kilkuset watów! Taka dioda, nawet kilku watowa, musi być zaopatrzona w radiator np. aluminiowy, który zapewni oddanie sporego ciepła które ona wytwarza. Ale nawet wtedy jej złącze nagrzewa się do temp. kilkudziesięciu stopni i jest to całkowicie normalne. Diody takie montowane albo bezpośrednio do radiatorów, albo na specjalnym miedzianym lub aluminiowym laminacie, który jest tak na prawdę grubą blachą z odizolowanymi ścieżkami.
Nie bardzo wiem o co chodzi Ci z grubością laminatu w funkcji prądu. Jeśli mówimy o prądzie i PCB to raczej chodzi zwykle o szerokość ścieżki. Są na to wzory i pewne zasady. Generalnie im większy prąd tym szersza ścieżka. Czasem aby zwiększyć rozpraszanie ciepła na PCB (np. obecność grzejących się kluczy, elementy mocy, stabilizatory, itd.), stosuje się przelotki termiczne. Czyli metalizowane przejścia z jednej strony płytki na drugą. Ich obecność znacząco poprawia transport ciepła na drugą stronę (która np. prawie cała jest poligonem masy), przy odpowiednim projekcie takie sposób daje dużą przewodność cieplną a nawet pozwala na umieszczenie całego PCB na radiatorze.
Moc cieplna przy diodach led, jeśli ją oceniasz, nie jest mocą wynikającą z pomnożenia prądu i napięcia. Dioda w końcu świeci i pewną część dostarczonej mocy zamienia w światło (większość niestety w ciepło).
|