Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Witam

Na wstepie zaznaczam, że nigdy nie miałem kontaktu z oscyloskopem :)
Zamierzam kupić oscyloskop cyfrowy, jednak z braku miejsca wybór padł na "małe czarne skrzneczki":
1. XZL_AX-Studio USBee AX http://propix.com.pl/pl/p/XZL_AX-Studio-USBee-AX-pro-analizator-generato-oscyloskop/212
2. XZL_Studio-DX USBee DX http://propix.com.pl/pl/p/XZL_Studio-DX-USBee-DX-analizator-generator-oscyloskop/24

Które z nich wybrać ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:10 

Pomógł: 0

Jeżeli potrzebujesz oscyloskop to w/w zestawy nimi nie są. Jeżeli tylko robisz w samochodówce lub audio, no to od biedy jako pokazywaczki to można to powiedzmy potraktować jako "oscyloskop" o bardzo małym paśmie.
Jeżeli chodzi o analizatory logiczne, to wszystko zgodne z saleae jest godne polecenia, USBee jako analizatory i2c/SPI/RS232 też są w miarę.
Ale oscyloskopem to to nie jest ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Analizator logiczny mam, kupiłem jakiś czas temu na allegro za jakieś 30 zł.
Zajmuję się hobbystycznie elektroniką i czasami zdało by sie podejrzeć przebieg sygnału.
Mówisz, że:
•Liczba kanałów analizatora - 16
•Liczba kanałów oscyloskopu - 2
•Sample Rate max 24 Msps
•Max pasmo oscyloskopu 3Mhz
•Digital input Range 0 - 5.3V
•Analog Input Range -10 V ~ +10 V, przy dzielniku x1

to mało, to w takim razie jakiś nezbyt duży oscyloskop dla amatora ile by kosztował ?



Ostatnio edytowano 9 gru 2013, o 11:29 przez Badman, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:22 

Pomógł: 0

No to w takim razie dlaczego chcesz kupić tą zabawkę? bo oscyloskop to to nie jest ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 79
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 2

Urządzenie które pokazałeś nie jest oryginalne. Jest to podróbka USBee. Tutaj masz link do strony producenta:
http://www.usbee.com/cwavproducts.aspx



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:32 

Pomógł: 0

Po pierwsze jaki masz budżet, po drugie 90% oscyloskopów na usb poniżej 1000zł to są zabawki, a nie przyrządy godne uwagi.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Maksymalnie 500 zł :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 11:37 

Pomógł: 0

Hmm, no to bardziej bym ci polecał analoga używanego. No chyba że j.w musisz mieć cyfrę bo robisz dużo w audio. Na tych USB to i tak za wiele szybkich przebiegów nie zobaczysz.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 12:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Za wiele może nie, ale 20MHz wyciągniesz z oscyloskopu Hantek 6022 - sam mam taki i sobie chwalę. Na moje potrzeby wystarcza.
Koszt niecałe 350zł. Częstotliwość wyświetla dokładnie. Ma 2 kanały - jak Ci wystarczy 20MHz to nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli mało to są na 60MHz, ale cena już rośnie i w swoim limicie się nie zmieścisz.
Jednak żeby nie było tak dobrze to podobno w tym modelu są zamontowane liche kondensatory. Gdzieś na Elektrodzie wyczytałem, że jeśli będzie się dziwnie zachowywał (po kilku latach) tzn że trzeba wymienić kondensatory i wróci do normy - ale ja mam dopiero ponad rok i u mnie działa prawidłowo więc czy to prawda czy nie to jeszcze nie wiem.
Ale to jest oscyloskop i nie generuje żadnych sygnałów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 12:10 

Pomógł: 0

Tutaj obszerny temat http://www.eevblog.com/forum/testgear/h ... z-usb-dso/

Wszystko zależy do czego. Ogólnie po tych tanich nie spodziewaj się zbyt wygórowanych parametrów. To że ma pasmo 20Mhz nie znaczy, że możesz coś oglądać z takim pasmem.
W cyfrakach najważniejsza jest częstotliwość przetwarzania przetworników szerokość bufora, pasmo to tylko parametry samego tłumika.
To nie analog, tu na pasmo się już nie zwraca tak uwagi.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 12:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2012
Posty: 112
Pomógł: 10

Badman napisał(a):
Na wstepie zaznaczam, że nigdy nie miałem kontaktu z oscyloskopem
Dla początkującego, lepszym rozwiązaniem jest oscyloskop analogowy. Prostsza jest choćby interpretacja wyświetlanego wyniku. Nie piszę, że analog jest prostszy w użyciu (choć tak myślę) bo "cyfraki" mają magiczny przycisk AUTO po którego naciśnięciu oscyloskop "wybiera" optymalne parametry.
Piszesz jednak, że
Badman napisał(a):
jednak z braku miejsca
a niestety analogi to dosyć "duże mebelki". Pozostają więc cyfrowe cuda ale unikaj takiego czegoś jak "małe czarne skrzneczki"
Badman napisał(a):
•Sample Rate max 24 Msps
Wydaje się, że szybkość próbkowania 24M próbek na sekundę to bardzo dużo ..... rozczaruję Cię to bardzo mało.
Badman napisał(a):
•Max pasmo oscyloskopu 3Mhz
Tak jak pisze Rezasurmar
rezasurmar napisał(a):
jako pokazywaczki to można to powiedzmy potraktować jako "oscyloskop" o bardzo małym paśmie.
Co więc masz zrobić ? Poczytaj (chocby na Naszym forum) dyskusji o oscyloskopach Jest tego tak dużo, że starczy na długie zimowe wieczory :mrgreen: albo poczytaj trochę o istotnych parametrach oscyloskopów np. ksiązki Rydzewskiego. Będziesz wtedy wiedział na co zwracać uwagę i jakie są chwyty reklamowe sprzedających. Mając taką wiedzę, spokojnie popatrz (na znanym portalu) na oferty używanych oscyloskopów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 12:24 

Pomógł: 0

Te wszystkie pseudo oscyloskopy na USB, są fajne do samochodówki jak wiesz czego się spodziewać, tj. jak ma wyglądać prawidłowy sygnła. Bo niestety błędy przetwarzania tych zabawek nie pozwalają zbyt wiele zobaczyć powyżej tych 500khz ;), no dla serwisu samych przetwornic to ok. Powiedzmy że się nada. Ale jak oscyloskop nie ma nawet możliwości przełączania wejścia DC/AC to nie jest wart twojej uwagi.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 13:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

rezasurmar: pewnie masz rację, jednak naprawdę nie mam miejsca. Gdybym kupił oscylokop analogowy i większość czasu stałby nie używany żiona by mnie mnie wyrzuciła z domu :)

iwi: fajny ten Hantek 6022, jednak biorę pod uwagę HANTEK 6052.

Swoją drogą większość mówi 51'ka to przeżytek, a w/w mieniomnych siedzi poczciwa 51'tka :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 14:09 

Pomógł: 0

No twój wybór, ale osobiście bym wolał dozbierać do takiego http://www.gotronik.pl/oscyloskopy/unit_ut2025c.html, albo są nawet attenty w okolicach 800zł



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 15:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Wszystko zależy do czego potrzebujesz. 20Mhz to dużo. Koledzy wyżej twierdzą, że ten Hantek nie pokazuje nic powyżej 1MHz - i tutaj się mylą. Część pewnie w ogóle nie miała tylko z opinii forów wyciąga wnioski.
Na tą chwilę sprawdzałem co się dzieje na wyjściu PWM LanKontrolera (taki układzik na jakimś PIC zrobiony) i pokazuje przebiegi bezbłędnie. Może ktoś się doczepić, że linie które pokazuje nie są symetryczne ale dla mnie to nie ma znaczenia. Zwiększyłem częstotliwość do 5MHz i dalej pokazuje przebieg bezbłędnie. Wyżej nie sprawdzałem, bo nie miałem potrzeby, ale z ciekawości jak podłączę układ z LK to sprawdzę. Sprawdzałem też filtrowanie i zakłócenia dla Atmegi i też ładnie to wychodzi na tym Hantku - dokładasz kondensator i szumy maleją - tak jak na filmie u Mirka. Teraz czy wersja 20MHz czy 50Mhz to już w zależności co potrzebujesz.
Nie ukrywam, że myślałem o zmianie tego Hantka na coś z wyświetlaczem, ale nie dlatego, że jest zły, tylko że czasami potrzebuję coś przy samochodzie sprawdzić, przy solarach itp i denerwują mnie ta dodatkowa puszka i ciągnące się kable.
Ten UT2025c jest fajny, ale cena 2-3x większa od 6022. Jeśli chcesz kupić tego 6052BE to raczej skorzystaj z rady rezasurmar i kup tego UT no chyba, że 6052 kupisz do 500zł jak pisałeś wcześniej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 15:39 

Pomógł: 0

Nie no ja nie twierdzę, że ten hantek się do niczego nie nadaje. Ot po prostu wiem jakie są ograniczenia oscyloskopów na USB, sam używałem kiedyś skopa co miał 200MS/s na USB, niestety szczyt wygody i "wiarygodności" powyżej tych kilku MHz to nie był, ale fakt był stosunkowo nie duży. Można go było bez problemu podpiąć pod laptopa.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2013, o 16:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Szukajac na ebay'u HANTEK 6052 w rozsadnej cenie natrafilem moim zdaniem na cos posredniego miedz 6022, a 6052 mianowicie http://www.sainsmart.com/oscilloscope/sainsmart-dds-140-40m-200m-s-virtual-oscilloscope-black.html

Ktos mial do stycznosc z DDS140 ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2013, o 18:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

iwi napisał(a):
Za wiele może nie, ale 20MHz wyciągniesz z oscyloskopu Hantek 6022 - sam mam taki i sobie chwalę. Na moje potrzeby wystarcza.
Koszt niecałe 350zł. Częstotliwość wyświetla dokładnie. Ma 2 kanały - jak Ci wystarczy 20MHz to nie ma się nad czym zastanawiać. (...)


Ja również bym ci polecił Hantek 6022 bo go używam od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o parametry to akurat to moich potrzeb w zupełności są one wystarczające. Nawet miałem okazję porównywać go z cyfrowym Tektronixem TDS2022 który kosztuje kilka tysięcy złotych i wyniki były podobne.

A analizator zawsze możesz kupić osobno, polecam Saleae.

Co do takich urządzeń 2in1 to mam słabe doświadczenia. Używałem PoScope Basic 2. Analizator i Oscyloskop w jednym. O ile analizator jeszcze jakoś działał, choć czasami program się wieszał. To niestety oscyloskop ( powiedzmy oscyloskop :D) był do bani.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2018, o 09:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lut 2015
Posty: 6
Pomógł: 0

Witam, sam swego czasu byłem w podobnej sytuacji, rozglądałem się za DDS140, ale w cenie do 100$ znalazłem również produkty firmy Instrustar http://english.instrustar.com/ (model 210A 40 MHZ, 16V dla X1), nieco tańszy Ovon VDS1022 (25MHz, 5V dla X1), ostatecznie zdecydowałem się na Dscope (50 MHz, 5V dla X1) z AliExpress. Pozdrawiam. Dawid Bittner.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2018, o 10:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Dawid_Bittner napisał(a):
Witam, sam swego czasu byłem w podobnej sytuacji,
Wykop na platynowa łopatę - prawie pięcioletni ...

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO