Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 11:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 wrz 2013, o 20:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 33
Lokalizacja: Lubartów
Pomógł: 0

Witam,

Mam za zadanie robić elektroniczny regulator temperatury

Wymagania:
- Musi to być z jak najmniejszą histerezą (temperatura praktycznie musi być stała)
- nie może to być przekaźnik włącz/wyłącz tylko domniemam jakiś tyrystor i płynna regulacja mocy grzałki
- regulacji zadanej temperatury +/- 20*C

Sprzęt: Grzałka 230V 2000W

Zakupiłem słynną niebieską książkę :) i tam jest ciekawy artykuł o płynnej regulacji mocy - ściemniacz, i pomyślałem żeby to jakoś wykorzystać. Jako że jest tam kilka sposobów rozwiązań, a jako że ja jestem mocno początkujący, fajnie by było jakby ktoś może doradził jak taki problem najlepiej rozwiązać. Czy zwykłe włącz/wyłącz tyrystora czy może zmiana wypełnienia połówki sinusoidy. Jak zrobić aby zmusić mikrokontroler do utrzymywania temperatury możliwie jak najbliżej zadanej (wahania 1*C)??

Byłbym wdzięczny za pomoc

_________________
Pozdrawiam
t0mek
gg: 2275292



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2013, o 20:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2011
Posty: 302
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Wydaje mnie się, że najlepszy byłby PID, ale mogę się mylić ;).

_________________
Zapraszam:
filiporlo.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2013, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2011
Posty: 302
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Ooo. Poradnik o PID pierwsze słyszę. ;)

_________________
Zapraszam:
filiporlo.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2013, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

Zakres temperatury?

i tyrystor to przy stałym, przy zmiennym triak lub przekaźnik.

Wahania 1st to tylko pid, a i tak ciężko to uzyskać.

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2013, o 21:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2011
Posty: 302
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

To jest świetne tłumaczenie. :)

_________________
Zapraszam:
filiporlo.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2013, o 21:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 33
Lokalizacja: Lubartów
Pomógł: 0

hmm, pewnie PID to dobre rozwiązanie, ale to jak na razie chyba za wysokie progi. Trzeba chyba się sprowadzić do komparatora i jak temperatura spadnie włączać triaka :)

_________________
Pozdrawiam
t0mek
gg: 2275292



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2013, o 12:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

t0mek napisał(a):
- Musi to być z jak najmniejszą histerezą (temperatura praktycznie musi być stała)

To nie histereza, tylko oscylacje, błąd w stanie ustalonym. ;)

t0mek napisał(a):
- nie może to być przekaźnik włącz/wyłącz tylko domniemam jakiś tyrystor i płynna regulacja mocy grzałki

A może na początek daj regulator dwustanowy (dwustawny), czyli właśnie włącz/wyłącz?
t0mek napisał(a):
Czy zwykłe włącz/wyłącz tyrystora czy może zmiana wypełnienia połówki sinusoidy. Jak zrobić aby zmusić mikrokontroler do utrzymywania temperatury możliwie jak najbliżej zadanej (wahania 1*C)??

Hmmm z grzałkami nie miałem do czynienia, ale z Peltierami bardzo dobrze spisywał się PID. A czujniki to standardowe Pt100.
Wahania +/- 1*C to da się uzyskać, ale przy dobrej izolacji termicznej od otoczenia, z PID-em i dobrą sterowalnością - nie wiem, jak tam inercja grzałki, ale zapewne dużo większa niż Peltiera - od razu jej nie schłodzisz jak jest rozgrzana. No i grzałka tylko grzeje, nie może chłodzić. Czyli masz grzanie z kilku źródeł: grzałka, elektronika wokół, otoczenie (jeżeli temp. zadana jest mniejsza od otoczenia), a chłodzenie tylko od otoczenia i ew. radiatora i wentylatora. Ja bym Ci radził użycie ogniwa Peltiera bo można nim grzać i chłodzić i steruje się nim w miarę prosty sposób. Czujniki Pt100 + kondycjonery z sygnałem wyjściowym 0-5V. Wahania 1*C faktycznie ciężko uzyskać, musi być bardzo dobra responsywność układu, tzn. czujniki praktycznie na elemencie roboczym (Peltier, grzałka), aby całość reagowała jak najszybciej. Ważna jest również dokładność pomiaru. Dlatego zalecam użycie zewnętrznego przetwornika A/C o jak największej rozdzielczości. Najlepiej 16 bitów albo więcej. Temperatura zmienia się bardzo powoli, a PID reaguje na zmianę uchybu. A co Ci po zmienia uchybu raz na 5 minut? Bo dokładność mała i wykryje dopiero jak przeskoczy o 1 stopień Celsjusza i przegrzeje ponad zadaną? Jak masz dobry przetwornik, to możesz mieć dokładność na poziomie setnych części stopnia Celsjusza i PID będzie działał lepiej, bo szybciej będzie regulował. :) Np. zadana 20*C, zmierzona 19*C, przy słabym przetworniku powiedzmy dokładność 1*C, dopiero jak się zrównają te temp. to uchyb zmaleje, a przy lepszym będzie się zmniejszał w miarę dochodzenia pomiaru z 19*C do 20*C (19.1, 19.2 itp.), wobec czego będzie coraz mniej grzał i regulacja będzie lepsza.

Antystatyczny napisał(a):
Ledes ostatnio inżynierkę robił z PIDem w kodzie.

Magisterkę. ;)
t0mek, możesz rzucić okiem: topic4099.html

t0mek napisał(a):
hmm, pewnie PID to dobre rozwiązanie, ale to jak na razie chyba za wysokie progi. Trzeba chyba się sprowadzić do komparatora i jak temperatura spadnie włączać triaka :)

No dwustawny możesz szybko zrobić. Mierzysz, niższa od zadanej -> włączasz grzanie, mierzysz, wyższa od zadanej ->: wyłączasz grzanie.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO