Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 cze 2013, o 09:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Witam!

Mam problem z rozpoczęciem pracy z wbudowanym programatorem na atb. Wgrałem najnowsze avrdude z mkAVR Calculatora do folderu C:\WinAVR-20100110\bin - ATB pojawiło się w Eclipse bez problemu. W kalkulatorze i atbmanager wykrywa płytkę bez problemów, natomiast gdy kliknę "sprawdź podłączony avr" wyskakuje taki oto komunikat:

Obrazek

Na przemian z komunikatem "Błąd AVRDUDE - nie odpowiada podczas próby dostępu do portu: ft0", testowałem ze "odptaszkowanym" slowsck i bez. Gdy podłączę zewnętrzny stk500v2 wykrywa atmege - ustawiona na zewnętrzny oscylator > 8MHz. W czym może być problem? Posiadam Windows 7 32bitowy.

Pozdrawiam:)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 09:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Mam połączony, może sprawdzę jeszcze raz czy kabelek dobrze łączy... Bo w takim razie ft232 wykrywa, tylko megi nie widzi.

@edit
Wszystko zdaję się być poprawne, przeleciałem miernikiem i są połączenia a kabelek zrobiłem dokładnie tak jak ten ze sklepu... http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/Kabel-programatora/29

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 10:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

jak masz jakiś inny FTDI podłaczony do kompa to odłącz go bo nie będzie działać programowanie

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 10:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mesho --> sprawdź rzeczywiście przede wszystkim to co podpowiada kolega Anty ale też czy zestaw widzi ładnie program "ATB manager"

poza tym na tym screenshocie który pokazałeś widzisz taką ramkę z żółtym tłem prawda ? a w niej po lewej obrazek scalaczka - kliknij sobie mychą w tego scalaczka i spróbuj tak jak na obrazku który się pokaże zrobić 4 połączenia zwykłymi przewodami połączeniowymi ok ?

Poza tym powiedz mi czy tak się dzieje od nowości w tym zestawie ? czy wcześniej działało i przestało ?

pytam - bo jeśli od nowości - to być może któraś noga scalaka FT232 nie przylutowała się do padu SMD :( ..... już raz taki przypadek miałem - ale wtedy nie ma problemu - kontaktuj się ze mną na maila, tel czy skype i umówimy się jak mogę ci jak najszybciej w tym pomóc dobrze ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 11:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

FT232 normalnie widzi w menadżerze urządzeń, widzi też ATB manager oraz mkAVR Calculator:

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem dokładnie takie połączenie jak na tym obrazku, z kabelkiem kanda <-> 5 goldpin takie jakie sprzedajecie oraz na zwykłych kabelkach - nie działa. Sprawdziłem połączenia miernikiem między tymi stykami i kabelek jest git. Wygląda na to że między PC a FT232 jest połączenie, nie ma dalej.

ATB jest nówka, samo co praktycznie je dostałem.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 11:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mesho napisał(a):
ATB jest nówka, samo co praktycznie je dostałem.


No to pisałem ci wyżej co zrobić dalej ..... w takiej sytuacji.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 11:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Okej napisałem do Ciebie na maila na mirekk36@o2.pl, czekam na odpowiedź.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 14:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Obrazek

Obrazek

Miałem już odsyłać z powrotem ATB do Mirka, ale już sam do końca tego nie rozumiem, na starszej wersji mkAVR Calculatora udało się odnaleźć atmege, więc usterkę na płytce mogę wykluczyć. Mimo że korzystają z tych samych wersji avrdude (tej najnowszej) to tylko starsza wersja działa. W eclipse też coś drgnęło, wsad wgrywa i staje na weryfikacji...
Jakieś pomysły?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 15:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja pisałem już tobie na maila - że wersja MkAvrCalculatora nie ma tu nic do rzeczy .... u mnie ale też u pozostałych klientów to sprawnie działa. Pisałem także w mailu co może być powodem - co można sprawdzić jeszcze itp

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, o 17:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Problem załatwiony - sterowniki się pogryzły, wgrałem ze strony którą podał mi Mirek:
http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm
I działa! Nie pogryzło się nawet z ft232 który mam razem z stk500v2, tak więc działa wszystko.
Dla poszukujących polecam pobrać wersję samorozpakowującą, w komentarzu widoczna jako Available as setup executable sama zamieni na właściwe sterowniki.

No to mogę zacząć działać, hura, zwycięstwo! :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2013, o 21:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2013
Posty: 119
Lokalizacja: Cinisi
Pomógł: 12

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum chciałem się z Wami serdecznie przywitać.
Miałem do niedawnej chwili podobny problem jak opisany wyżej, w zestawie ATB. Czytając forum i patrząc przez kilka godzin na błąd "rc=-1" coraz bardziej upewniałem się, że problem tkwi gdzieś w połączeniu Atmegi z programatorem, a że jest to gotowy zestaw więc sprawdzania wiele nie było. Wcześniej wszystko działo bez problemu dopiero po kilku przeprogramowaniach zaczęły się dziać cuda i już potem czy wkładałem atmege32 czy atmege644, również podłączyłem do stykówki Atmege8 nic nie odczytywało w mkAVRCalculatorze. Pomogły zworki ale nie te które zmieniają rodzaj taktowania kontrolera lecz te przy przejściówce USB/RS232, które odłączają linie sygnałowe TX i RX (zworki J5 oraz J8). Głównie chodzi o linie sygnałową RX, po wypięciu tych zworek wszystko działa jak należy. Obydwie Atmegi odczytuje pięknie (puki co). Sprawdzałem jednak kilka razy i zawsze jak zworka od RX była włożona to wyskakiwały błędy. Piszę bo widzę, że na forum bardzo dużo tematów o tym problemie więc może i to rozwiązanie problemu komuś kiedyś pomoże. Pozdrawiam Kamil

_________________
sig off :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2013, o 22:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nondzu napisał(a):
Głównie chodzi o linie sygnałową RX, po wypięciu tych zworek wszystko działa jak należy


tylko że to jest DOKŁADNIE opisane w instrukcji zestawu - proszę zobaczyć:

http://atnel.pl/atb-przejsciowka-usb-rs232.html

więc to nie problem z zestawem ;) trzeba po prostu instrukcję czytać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2013, o 23:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2013
Posty: 119
Lokalizacja: Cinisi
Pomógł: 12

racja jednak czytałem instrukcję od zestawu tylko tą z DVD, jest tam wzmianka o zworkach jednak nie taka jak w linku od Pana. I znów pójdę spać z opuszczoną głową że nie zwróciłem uwagi na taką marną rzecz ;)

_________________
sig off :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 06:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nondzu napisał(a):
I znów pójdę spać z opuszczoną głową że nie zwróciłem uwagi na taką marną rzecz


eee tam ... ;) a myślisz, że ja zawsze czytam najpierw instrukcję ? ;) zwykle gdy rozpakuję jakiś nowy produkt to instrukcja leci w kąt ... a dopiero gdy coś nie idzie i się męczę któryś dzień :lol: to wtedy przypominam sobie dopiero że było cosik takiego jak instrukcja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 07:27 

Pomógł: 0

Mogę tu tylko dodać, że czasem przełączając ftdi w tryb com i np podłączając terminal użyjemy mkavr albo eclipse do zaprogramowania to od razu wyrzuci mam błąd.
Nawet czasem jak wypniemy ftdi a terminal nadal jest podłączony czasem dll się powiesi.
No i trzeci przypadek, przełączanie między com a ftdi powinno się robić "wolno" ;)

A nawiązując do czytania instrukcji to ja często najpierw czytam a potem dopiero kupuje urządzenie :lol:

Wysłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2



Góra
  
 
PostNapisane: 12 lut 2018, o 13:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 31 sty 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

Cześć

wiem, że odkopuje dość stary post aczkolwiek mam podobny problem i nie chciałem zakładać nowego wątku na forum.

Mianowicie, instalowałem i odinstalowywałem już x razy sterowniki do ATB 1.04v do układu FT232. Za każdym razem układ jest wykrywany przez system ale nie w sposób umożliwiający pracę z płytką testową. Pracuję na windows 10. A poniżej wrzucam screen jak to wygląda. Będę wdzięczny za sugestię w rozwiązaniu problemu. Piny CTS, DSR, RST i DCD już podłączałem przewodami. Już nie mam pomysłu o co może chodzić. Często dzieje się też tak, że system automatycznie instaluje mi jakieś sterowniki potem ja instaluje te ze strony ftdchip i nie działa.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2018, o 14:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

harciar93 napisał(a):
i nie chciałem zakładać nowego wątku na forum.

to zrozum proszę że forum nie jest po to aby wciąż się doklejać do starych wątków - toż to nonsens ... Chciałbyś wchodzić na forum w którym BYŁBY JEDEN WIELKI GIGA WĄTEK bo każdy tak jak ty dopisywałby się na końcu bo "nie chce zakładać nowego wątku" ? znalazł byś coś na takim forum w jednym giga wątku ?

dlatego wątek blokuję a kolega niech założy nowy wątek i na przyszłość robi zawsze tak samo ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO