Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 mar 2024, o 08:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 maja 2013, o 08:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Obrazek

...Luke, I am your father... :lol:

Przedstawię Wam alternatywną metodę generacji obrazu PCB w 3D. Projekt nie jest nowy, ma już kilka lat, ale w porównaniu do już znanej metody pochodzącej ze strony http://www.matwei.de ma niebagatelne zalety, szybkości tworzenia i możliwość obracania w czasie rzeczywistym modelu 3D i jedną w zasadzie wadę, a mianowicie małą liczbę modeli elementów, choć przy projektowaniu PCB nie jest to tak istotne, a wszystko w oparciu o darmowe oprogramowanie.
To tyle, słowem wstępu…

Aby zacząć będziemy potrzebować...
Google Sketchup 8http://www.sketchup.com/intl/en/download/gsu.html
ImageMagick (zalecany ImageMagick-6.8.5-4-Q8-x86-dll.exe, ale możecie poeksperymentować ;) ) – http://www.imagemagick.org/script/binary-releases.php#windows , na stronie projektu jest też opis jak przeprowadzić test poprawności instalacji
EagleUP 4.4http://eagleup.wordpress.com/installation-and-setup/ - uwaga działa tylko od wersji Eagle 5.9.x
Wszyscy którzy używają starszych wersji muszą ściągnąć wersję opisana jako legacy version.

Instalujemy Sketchup i ImageMagick w dowolnym miejscu na dysku, a zawartość pliku eagleUp4.4.zip wypakowujemy w dowolne miejsce i pliki kopiujemy odpowiednio:
1. z katalogu …\ULP\eagleUp_export.ulp kopiujemy do katalogu …\Eagle-x.x.x\ulp\ – gdzie x.x.x to nr wersji naszego Eagle’a
2. z katalogu …\Sketchup Plugin\eagleUp_import.rb kopiujemy do katalogu …\SketchUp\Plugins\
3. cały katalogu …\models\ kopiujemy do katalogu …\Eagle-x.x.x\models\ – gdzie x.x.x to nr wersji naszego Eagle’a

Poza tym, zciągamy jeszcze wszystkie dostępne modele elementów z http://eagleup.wordpress.com/warehouse/ , lub z mojego Dropsa z katalogu …Eagle 3D\models\ - https://www.dropbox.com/sh/907f3jr9ife2vdt/CJfpMUxYNF
I rozpakowujemy (kopiujemy) do wcześniej utworzonego katalogu models - patrz pkt.3.

Po zainstalowaniu wszystkiego odpalamy Eagle i dowolny projekt, ja dla przykładu wykorzystam projekt Arduino_Mega2560 znajdujący się w ...\Projects\exampels\arduino\

Następnie przechodzimy do edytora PCB, jeśli mamy w projekcie poligony to musimy je wyrysować – poleceniem Ratsnest i uruchamiamy program eagleUp_export.ulp - dla przypomnienia ikonką ULP lub z linii komend poleceniem run. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się nam taki oto obrazek, ja mam go już wypełnionego, ale Wy będziecie mieć pola puste...

Obrazek

I tak, od góry, w pierwszym polu podajemy ścieżkę do modeli, w kolejnych dwóch podajemy ścieżki do programów, odpowiednio: convert.exe i composite.exe pakietu ImageMagic, a w ostatnim polu podajemy ścieżkę do katalogu w którym będą umieszczane pliki wynikowe z działania programu.
Jak wpiszemy eagleUP/ to za każdym razem pliki będą generowane w katalogu naszego projektu w podkatalogu eagleUP – chyba najlepsze rozwiązanie :) , oraz zaznaczmy „ptaka” żeby nie mieć problemów – znakomita większość programów do renderingu lepiej sobie radzi z formatem jpg niż z png.

Uwaga !!!
Pamiętajcie aby ścieżka do modeli i plików wynikowych była zakończona forward slash (/), a slash (/) był pochylony w prawo bo nie będzie działać.

Jak mamy już skonfigurowane ścieżki to klikamy OK i ukazuje nam się kolejne okienko konfiguracyjne ;) ...

Obrazek

W części:
Image export - ustawiamy jakość generowanych plików graficznych – wiadomo o co chodzi ;) ,
Outline layer - wybieramy która warstwa ma być obrysem naszego PCB w generowanym modelu 3D,
Slik layers – wybieramy które warstwy opisowe mają być widoczne w generowanym modelu 3D, do wyboru mamy Place+Names (obrysy elementów + ich oznaczenia), Place only (same obrysy elementów), None (bez opisów) oraz Custom – jeśli wybierzemy tę opcję to pojawi się nam poniższe okienko gdzie z „palca” będzie można wpisać warstwy które maja się pojawić na warstwie Top i Bottom,

Obrazek

Misc – wybieramy kilka dodatkowych ustawień przyspieszających rendering, Board only (no parts) – generowany jest tylko model płytki bez elementów, no image (quicker) – generowany jest model bez ścieżek bez opisów tylko otwory i same elementy, skip vias (quicker) – generowany jest model bez otworów pod przelotki, pola pod przelotki są widoczne

W polu:
Enter the board thickness – wpisujemy grubość PCB w mm, mils lub inch jak nam wygodniej ;)
Choose solder mask color – wybieramy z listy kolor solder maski, do wyboru mamy odpowiednio: zielony, czerwony, niebieski, czarny, biały i żółty. Jeśli żaden nam nie odpowiada to wybieramy custom, po naciśnięciu OK program poprosi nas o podanie nowego (swojego) koloru ,niestety w notacji hex np. 0xFF6600 – kto zgadnie jaki to kolor ;) ….

Obrazek

Choose plating – wybieramy kolor pól lutowniczych, tu nie mamy za dużego wyboru, tylko kolor srebrny i złoty,
Choose slik color - wybieramy kolor wszystkich warstw opisowych, do wyboru mamy ivory – kość słoniowa, biały lub czarny.

Po skonfigurowaniu wszystkich opcji jeśli chcemy aby program wygenerował nam potrzebne dane do modelu 3D klikamy OK lub Cancel gdy z jakichś względów zrezygnujemy z tego. Po krótkiej chwili zostaniemy poinformowani że wszystko przebiegło pomyślnie...

Obrazek

Mamy wszystkie potrzebne dane wygenerowane. Uruchamiamy SketchUP, w okienku powitalnym klikamy na Choose Template i wybieramy Engineering – Meters, a następnie klikamy na Start using SketchUP. Otwiera na się główne okno aplikacji z „człowieczkiem” na środku, kliknięciem nań zaznaczany osobnika, następnie ponownym kliknięciem prawym klawiszem myszy wybieramy Erase aby go usunąć. Jak mamy wolne pole, to z górnej belki Menu wybieramy Plugins -> Import EagleUP v4.4, a następnie odnajdujemy na dysku folder eagleUP z wcześniej wygenerowanymi danymi, zgodnie z naszymi założeniami powinien on być w katalogu naszego projektu, następnie wybieramy plik Arduino_MEGA2560_ref.eup, po pewnej chwili i obejrzeniu kilkunastu wyskakujących okienek ImageMagick oraz informacji o kilku lub kilkunastu brakujących modelach elementów mamy gotowy model 3D.

Obrazek

Który można obracać, przybliżać, powiększać, korygować i skalować położenie elementów, a przy odrobinie wprawy dorysowywać pozostałe elementy urządzenia np. obudowę. A w wersji SketchUpPRO można nawet stworzyć sobie animację video.

W katalogu EagleUP, oprócz pliku *.eup i pliku *.log o którym piszę niżej, znajduje się też kilka plików *.png zawierających poszczególne warstwy naszej płytki,

Obrazek

które też mogą się przydać np. do prezentacji lub umieszczenia na stronie www – nie sprawdzałem w jakiej są skali, więc nie mam pewności czy można je użyć bezpośrednio do termo-transferu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA !!!
Czasami może się okazać że mimo tego że wszystkie pliki wygenerowane są prawidłowo, to model 3D w SketchUp jest nie taki jaki powinien być, np. jak poniższy

Obrazek

Powodem takiego stanu rzeczy jest w większości przypadków niedomknięty obrysy PCB na warstwie 20 Dimension (nawet w kilku miejscach), na to szczególnie zwracam Wszą uwagę – obrys najlepiej rysować za jednym razem (jednym pociągnięciem myszki), bez przerywania funkcji Wire, a w przypadku skomplikowanych kształtów proponuję naszkicować go używając linii pomocniczych, a potem obrysować.
W przypadku innych problemów polecam stronę F.A.Q. projektu - http://eagleup.wordpress.com/f-a-q/
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Modele 3D elementów...
Jak pisałem na początku metoda ta ma też wadę, a jest nią brak modeli 3D. Jeśli chodzi o same projektowanie PCB w sensie podglądu prowadzenia ścieżek, ustawienia opisów szczególnie na warstwie bottom, itd. nie ma to większego znaczenia, ale w przypadku przygotowania prezentacji prototypu już tak...

Po szczegółowym przyjrzeniu się problemowi i przeglądnięciu katalogu .../models/ nie jest tak źle ;)
Większość podstawowych modeli obudów elementów pasywnych w technologii przewlekanej i SMT, takich jak R, L i C oraz tranzystory, diody i IC jest, większość złącz jest. Więc w czym problem, otóż problemem są nazwy tych modeli, w różnych bibliotekach są różne nazwy tych samych obudów – różniące się jedną literką, cyferką, przedrostkiem itd.
Jak sobie z tym radzić, otóż po załadowaniu danych do SketchUp otrzymujemy informację w okienku o brakujących elementach, informacja ta zapisywana jest w katalogu eagleUP naszego projektu w postaci pliku o rozszerzeniu *.log, wystarczy podejrzeć sobie ten plik i odnaleźć w naszym katalogu .../models/ interesujące nas modele 3D – bo przecież wiemy co projektujemy ;) i zmienić im nazwy tak aby odpowiadały tym z pliku *.log.

Wiadomo..., wszystkiego może nie być i co wtedy...
W pierwszej kolejności polecam przeszukanie witryny 3D Warehause - http://sketchup.google.com/3dwarehouse/ znajdują się tam modele w formacie SketchUp (*.skp) gotowe od razu do użytku...

Co jeśli tam nie ma szukanego elementu?
Polecam poszukać na witrynie http://www.3dcontentcentral.com/ po wcześniejszym zarejestrowaniu się (rejestracja jest prosta jak na forum), przy czym tu sprawa się lekko komplikuje, otóż na tej stronie nie znajdziemy modeli w formacie SketchUp, natomiast będą nas interesowały modele w formacie *.STL które sobie przekonwertujemy do formatu akceptowalnego przez SketchUp.
Potrzebny nam będzie darmowy program MeshLab - http://meshlab.sourceforge.net , po zainstalowaniu go importujemy wcześniej ściągnięty plik *.STL, a następnie otwarty model w MeshLab exportujemy do formatu *.DAE który to format już bez najmniejszych problemów możemy zaimportować do SketchUp, przy czym do SketchUp importowany jest model „golas” bez żadnych tekstur i kolorów – taki mały zong - być może, że trzeba coś jeszcze ustawić w MeshLab, ja niestety nie wyczaiłem co? – trochę za mało czasu miałem, Jaglasty tylko pogania i pogania, w takich warunkach to normalnie pracować się nie da... ;) – to zadanie dla WAS... ambitnych... ;), oprócz plików *.STL, dobre będą też pliki w formatach *.STEP i *.IGES, ale tutaj jest trochę więcej roboty, bo należy dokonać konwersji dodatkowo przy pomocy FreeCAD tzn. file.step -> FreeCAD -> file.stl -> MeshLab -> file.dae -> Sketchup -> file.skp – jeszcze nie testowałem tego..., zostawiam to dla WAS...

Co w przypadku gdy wujek Google nie pomoże i nic nie znajdzie?
Pozostaje zrobić potrzebny model samemu lub ubrać „golasa” wyżej opisanego ;) ...,
Jak to zrobić? opis i video znajdziecie na stronie projektu - http://eagleup.wordpress.com/how-to-model , a także na blogu Mirka - jeden z pierwszych video poradników - http://www.mirekk36.blogspot.com/2011/08/program-3d-dla-kazdego-google-sketchup.html

Więcej realizmu...
Jeśli ktoś chciałby uzyskać bardziej realistyczne obrazy swoich PCB, to wtedy należy skorzystać z zewnętrznych silników renderujących instalowanych jako plugin do SketchUP.
Aby uzyskać efekt taki jak na poniższym obrazku, należy zainstalować silnik Maxwell – opis instalacji i konfiguracji znajdziecie tutaj - http://dangerousprototypes.com/docs/Make_realistic_3D_renderings_of_PCB_designs_with_SketchUp_and_Maxwell

Obrazek

Aby uzyskać efekt taki jak na poniższym obrazku, należy zainstalować silnik Kerkythea - opis instalacji i konfiguracji znajdziecie tutaj - http://dangerousprototypes.com/docs/Rendering_your_3D_models_part2

Obrazek

_________________
pozdrawiam
phill2k



Ostatnio edytowano 8 maja 2013, o 07:18 przez phill2k, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 09:22 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ooooo żesz kurczątko ;) DZIĘKI WIELKIE Mistrzu ;) .... ale będzie zabawy z próbowaniem tego wszystkiego .... przyznam że sam już próbowałem i coś tam zaczęło wychodzić ale jakoś kulawo - teraz widzę jak błądziłem i ile jeszcze baboli robiłem po drodze - a tu wszystko ślicznie opisane krok po kroku ..... BIG THX ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 11:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2011
Posty: 186
Lokalizacja: Dublin
Pomógł: 8

Jakość zwala z nóg. Ale sporo klikania i zabawy żeby to podejrzeć.
Jako typowy wzrokowiec podgląd 3D bardzo pomaga i przyspiesza prace z PCB. Ale ilość klikania i podawania dodatkowych informacji jest spora.
W kicadzie działa to to o wiele szybciej. ( ale w duużo gorszej jakości)
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 12:15 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Jakość zwala z nóg. Ale sporo klikania i zabawy żeby to podejrzeć.
Jako typowy wzrokowiec podgląd 3D bardzo pomaga i przyspiesza prace z PCB. Ale ilość klikania i podawania dodatkowych informacji jest spora.


ale tylko podczas instalacji ;) później samo używanie to kilka klików i po zawodach ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 14:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Jakość zaje........ a jak jest z dostępnością elementów? Kiedyś wygenerowałem płytkę w 3D przy użyciu POV-Ray i jeszcze tam czegoś nie pamiętam już, to brakowało mi gniazda z standardowo załączanej biblioteki do Eagle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 14:35 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale kolega wyżej w poradniku napisał dokładnie jak to jest z dostępnością elementów ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 15:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Wszystko pięknie opisane ale brakuje tutaj znaczącej informacji

Zdarzy się że po imporcie nie będziemy mieli kolorów a niektóre modele STEP ich nie zawierają (w zależności od wersji STEP-a) więc w google SketchUp należy je pokolorować i aby móc kolorować poszczególne ściany modelu należy po imporcie kliknąć prawym na element i dać rozbij lub explode w zależności od wersji językowej

Umożliwi to pokolorowanie np w gniazdach IDC pinów na żółto a obudowy na czarno w przeciwnym razie wybierając kolor pokoloruje nam się cała bryła

Co do wizualizacji 3D to np Design Spark posiada widok 3D a nawet ostatnio dodali moduł DRC który działa on-line co jest ewenementem w darmowych programach EDA dodatkowo jeśli chodzi o wizualizację w 3D standardowe elementy są bardzo dobre ale niestety jeszcze program nie doczekał się wizzarda 3D body dla własnych komponentów więc bywa biedne

Jeśli by ktoś potrzebował jakiś nietypowy model 3D polecam się bo już robiłem z dokumentacji 2D dawało mi to dużo frajdy

http://www.3dcontentcentral.com/Contrib ... ?id=837948

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 17:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

Oooo kurde, jaka dobra jakość, W PovRayu również jest dobra, ale przekombinowana. Tutaj jest takie... realistyczne ;) No i bardzo intuicyjne Google SketchUp jak dla mnie ;)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 17:15 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

PawelGaj napisał(a):
No i bardzo intuicyjne Google SketchUp jak dla mnie


O to chodzi ;) no coś pięknego - fakt, że tak jak pisze Phil2k trzeba pilnować się tego prawidłowego obrysu (Dimensions) ... bo ja wcześniej na tym poległem - nic mi nie chciało wyjść bo próbowałem na kilku PCB gdzie przekombinowałem właśnie obrysy. A teraz wszystko rusza. Fakt są pewne ograniczenia ale ciort z tym ;) .... sama możliwość obracania i oglądania że tak powiem na "żywo" płyteczki ... to nieoceniona MOŻLIWOŚĆ .... tzn może to uchronić nas przed wieloma błędami ...

w starszej wersji na przykład tragicznie były renderowane napisy (opisy) gdy nie używało się fontów wektorowych - a tu? tu jest miodzio ;) przynajmniej na pierwszy rzut oka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 17:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Rewelacja !! 20 min klikania na czuja i efekty odrazu widoczne :)

Świetny poradnik czekam na więcej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 18:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

mirekk36 napisał(a):
PawelGaj napisał(a):
No i bardzo intuicyjne Google SketchUp jak dla mnie


O to chodzi ;) no coś pięknego - fakt, że tak jak pisze Phil2k trzeba pilnować się tego prawidłowego obrysu (Dimensions) ... bo ja wcześniej na tym poległem - nic mi nie chciało wyjść bo próbowałem na kilku PCB gdzie przekombinowałem właśnie obrysy. A teraz wszystko rusza. Fakt są pewne ograniczenia ale ciort z tym ;) .... sama możliwość obracania i oglądania że tak powiem na "żywo" płyteczki ... to nieoceniona MOŻLIWOŚĆ .... tzn może to uchronić nas przed wieloma błędami ...

w starszej wersji na przykład tragicznie były renderowane napisy (opisy) gdy nie używało się fontów wektorowych - a tu? tu jest miodzio ;) przynajmniej na pierwszy rzut oka


Hmm, ja sam już wymyśliłem że wymodeluje dystanse i zrobię do nich libsy ;) Będzie to fajnie widoczne na modelu. Oczywiście wstawię je tutaj jak już to ogarnę :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2013, o 20:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 256
Lokalizacja: Rumia
Pomógł: 22

Wielkie dzięki phill2k :) W końcu mogę na Maku pooglądać swoje płytki :)

_________________
http://www.marcingibas.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 maja 2013, o 16:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

Bawiąc się tym napotkałem pewien problem, mianowicie w Google SketchUp otwierają mi się tylko pliki wygenerowane z przykładowych płytek. Moje płytki nie chcą się w ogóle otwierać w SketchUp`ie. Pozamieniałem dla pewności nawet nazwy tak żeby nie było spacji i nie pomogło :?:

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 maja 2013, o 16:29 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

PawelGaj napisał(a):
Bawiąc się tym napotkałem pewien problem, mianowicie w Google SketchUp otwierają mi się tylko pliki wygenerowane z przykładowych płytek. Moje płytki nie chcą się w ogóle otwierać w SketchUp`ie. Pozamieniałem dla pewności nawet nazwy tak żeby nie było spacji i nie pomogło :?:


No to widać że nie uważanie przeczytałeś poradnik :( ... bo phill2k pisze co może być powodem ... twój obrys PCB na warstwie Dimensions

jak nie wierzysz - to skasuj stary i obrysuj na nowo dużo większym prostokętem - całą PCB tak żeby NIC a NIC nie wystawało poza obrys - i okaże się że także twoje PCB ukaże się w Keczupie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 maja 2013, o 17:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

mirekk36 napisał(a):
PawelGaj napisał(a):
Bawiąc się tym napotkałem pewien problem, mianowicie w Google SketchUp otwierają mi się tylko pliki wygenerowane z przykładowych płytek. Moje płytki nie chcą się w ogóle otwierać w SketchUp`ie. Pozamieniałem dla pewności nawet nazwy tak żeby nie było spacji i nie pomogło :?:


No to widać że nie uważanie przeczytałeś poradnik :( ... bo phill2k pisze co może być powodem ... twój obrys PCB na warstwie Dimensions

jak nie wierzysz - to skasuj stary i obrysuj na nowo dużo większym prostokętem - całą PCB tak żeby NIC a NIC nie wystawało poza obrys - i okaże się że także twoje PCB ukaże się w Keczupie ;)

Nic to niestety nie dało :(

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 maja 2013, o 19:31 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

PawelGaj napisał(a):
Nic to niestety nie dało


W moim przypadku dało i udowodniłbym że i w twoim przypadku dałoby radę ;) ..... źle robisz obrys i koniec :(

ale żeby nie było że ględzę tylko to:

1. stwórz nową płytkę (zostaw domyślny obrys/kształt płytki) - całkiem od nowa ze dwa elementy i 3 ścieżki na krzyż ;) i obrys zrób tak żeby się stykały linie - zobaczysz że zadziała ;)

2. złap mnie na skype to się podłączę do twojego pulpitu i też ci pokażę że da radę na twoich płytkach z takim dodatkowym sztucznym dużym obrysem

wiem co mówię bo sam mam wiele płytek, które też się nie pokazują ... tzn nie pokazywały i szybko w ten sposób doszedłem że przekombinowałem z obrysami ;) albo wystawały mi jakieś części elementów poza obrys - na warstwach które miałem wyłączone dla oka itp ....

włącz sobie widok wszystkich warstw to wtedy zobaczysz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 10:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2013
Posty: 157
Pomógł: 6

A gdy już mam wygenerowaną płytkę to czy jest możliwość przesuwania poszczególnych elementów? Bo wiadomo, że nie wszystkie pobrane dodatkowo elementy nie zawsze idealnie pasują.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 10:58 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

lukas_ napisał(a):
A gdy już mam wygenerowaną płytkę to czy jest możliwość przesuwania poszczególnych elementów? Bo wiadomo, że nie wszystkie pobrane dodatkowo elementy nie zawsze idealnie pasują.


No ale w czym widzisz problem, przesuń elementy i wygeneruj ponownie - czy ktoś tego broni ? ;) a płyteczka się od nowa wyrenderuje - wczytasz do Keczupa i masz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 11:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2013
Posty: 157
Pomógł: 6

Mirku masz na myśli, żeby w samym eaglu przesunąć elementy? No jest to jakieś rozwiązanie ale co w przypadku gdym mam wyświetlacz LCD i stoi on prostopadle względem PCB po wygenerowaniu w Keczupie?
OK. Już sam sobie odpowiedziałem. Jest tak możliwośc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 11:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

lukas_ nie ma najmniejszego problemu, po wygenerowaniu modelu 3D w Sketchup, możesz dowolny element przesuwać, obracać, skalować. Zaznaczasz interesujący Cię model i w menu Tools masz dostępne - Move, Rotate, Scale... to z podstawowych. Pewno wiele innych jeszcze rzeczy można robić ja niestety jeśli chodzi o 3D to "cienki jestem" :( - może ktoś pokusi się i napisze poradnik jak w Sketchup robić modele elementów - chętnie poczytam.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 11:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2013
Posty: 157
Pomógł: 6

Właśnie przed chwilą doszedłem do tego. Mam teraz jeszcze jeden problem. Chciałem dodać sobie potencjometr. Pobrałem z netu odpowiedni model zmieniłem nazwę zgodnie z tą z loga i po wygenerowaniu nie widać go. W logu ta nazwa już nie widnieje a na płytce potencjometru niestety nie ma. Co może być przyczyną?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 13:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 256
Lokalizacja: Rumia
Pomógł: 22

Zobacz czy czasem gdzieś nie leży na płasko na płytce po wyrenderowaniu, tak jakby tylko narysowany a nie model 3D. Miałem tak z jednym z modeli kondensatora ceramicznego.

_________________
http://www.marcingibas.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 13:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Miałem tak samo wziąłem inny model podmieniłem nazwę i ruszyło. Ale tylko raz tak miałem dokładnie z obudową TO-92.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2013, o 16:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2013
Posty: 157
Pomógł: 6

Faktycznie inny model zadziałał. A jest jakiś sposób, żeby generowane były podstawki od razu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2013, o 11:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lip 2012
Posty: 78
Lokalizacja: Grójec
Pomógł: 2

Witam :) Mi wywala jakiś błąd
Obrazek

Oto moje ustawienia
Obrazek

Od czego może być ten błąd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2013, o 12:42 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

panie kochany tak to jest jak sie tworzy potworkowato dlugasne sciezki folderow i to jeszcze ze spacjami w srodku ;)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

poza tym byla porada zeby export folder pozostawic domyslnie a ty ciach ;) po swojemu .... na prawde to co ci nie dziala jest opisane w poradniku ;)

zostaw domyslny ten folder a potem szukaj tego co sie zrenderowalo w odpowiednim folerze projektu gdzie powstanie ci ladnie /eagleup/

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2013, o 14:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lip 2012
Posty: 78
Lokalizacja: Grójec
Pomógł: 2

Dziękuję za pomoc, zrobiłem zgodnie z zaleceniami i teraz działa :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2013, o 23:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 kwi 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Bardzo przydatne
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 16:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2013
Posty: 26
Pomógł: 0

Cześć wszystkim.Na wstępie powiem ze ten programik do 3D obił mi się jakiś dłuższy czas temu i to dawno w tamtym roku.Nawet nie wpadłem na pomysł umieszczenia go tutaj bo nie bylem jeszcze w tedy członkiem tego forum.

Powiem tak, co do walorów i możliwości programu są dość skromne i mają dość ubogą bazę danych chyba, że to jest jakoś dalej rozwijane i rozbudowywane.Ale z tego co się orientuje nie jest,a szkoda.Nie wiem nie mam pojęcia.Miałem testowałem śmigało bawiłem się nim odinstalowałem wyrzuciłem i nie potrzebuje widoku 3D płytki mam jeszcze na tyle sprawną wyobraźnię.Wole 3D zrobionego i działającego urządzenia w moich rękach, najlepsza satysfakcja.

Ale polecam jako fajna zabawka obrazująca widok przyszłego urządzenia.
Pozdrawiam F



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2013, o 21:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 17
Pomógł: 1

Witam,

Mam pytanie: Czy ktoś zna jakąś metodę na generowanie modelu 3D płytki ale w taki sposób, żeby dało się taki model wciągnąć do oprogramowania typu AutoCAD, IronCAD, Inventor itp?
Jak jakiś czas temu z tym walczyłem to konkretnych efektów nie było.
To co udało mi się zaimportować było w formie takie konstrukcji "siatkowej" a nie typu solid. Nic się z tego nie dało zrobić.

Może ktoś z was ma na to jakiś sposób?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO