Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 lip 2024, o 05:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 paź 2023, o 19:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Witam, ATNEL ESP WIFI podłączony do HD44780 LCD I2C brak inicjalizacji wyświetlacza.
W terminalu widać, że moduł ekranu (arduino) jest wykryty.

+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C
+LCD I2C connected:i2c addr=0x4E
+OLED 72x40 connected:i2c addr=0x78
+DS18x20 not connected:



Ekran testowany na Atmedze 32 przy poniższych ustawieniach działa.
#define I2C_KHZ 350
#define PCF8574_LCD_ADDR 0x4E

#define LCD_RS 0
#define LCD_RW 1
#define LCD_E 2

#define LCD_LED 3 // PODŚWIETLENIE LCD

#define LCD_D4 4
#define LCD_D5 5
#define LCD_D6 6
#define LCD_D7 7

Czy ma ktoś pomysł czemu moduł podłączony do ESP brak inicjalizacji ( na ekranie w pierwszym wierszu są tylko czarne prostokąty ) ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2023, o 10:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A jaki masz wgrany Atnel Firmware? Która wersja ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2023, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Wgrany mam Firmware 1.16



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2023, o 11:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adriang200 napisał(a):
Wgrany mam Firmware 1.16

No to proste pytanie, dlaczego nie wgrywasz najnowszej wersji ?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

wgraj i sprawdź i daj znać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2023, o 12:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

aaaaha i jeszcze jedno - a mówiłem o tym w poradniku MEGA WYRAŹNIE - dałeś rezystory podciągające SDA i SCL do VCC ? Bo jak nie to wykryć może wykryć ale z działaniem może być mega lipa bez rezystorów

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2023, o 18:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Rezystory są fabrycznie na płytce 4,7 k na SDA i SCL do VCC ( sprawdzone miernikiem )
Po aktualizacji do 1.17 lub 1.18 i 1.19 ATNEL ESP WIFI przy podłączonym wyświetlaczu pod I2C ciągle się restartuje i nie wykrywa modułu HD44780 ,a w starszej wersji firmware 1.16 wykrywa moduł moduł LCD. Dołożyłem jeszcze rezystory podciągającego do VCC 10k ale nadal nie wykrywa modułu i trwa ciągły restart WIFI.

+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C

i tu następuje restart


po odłączeniu modułu od I2C ATNEL ESP WIFI nie restartuje się

+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C
+LCD I2C not connected: missing i2c addr 0x4E
+OLED 72x40 connected:i2c addr=0x78
+DS18x20 not connected:

Dziwne to jest. Jak pisałem wcześniej na atmedze wyświetlacz działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2023, o 01:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Rezystory są fabrycznie na płytce 4,7 k na SDA i SCL do VCC ( sprawdzone miernikiem )

Na płytkach andruinowych nie ma zwykle tych rezystorów więc może mierzysz całkiem inne a nie podciągające - pokaż jakieś fotki

Adriang200 napisał(a):
Po aktualizacji do 1.17 lub 1.18 i 1.19 ATNEL ESP WIFI

Słuchaj na przyszłość nie pisz w ogóle jak masz problem o starszych fimrmłerach ... ZAWSZE używaj najnowszego. Obecnie najnowszy to 1.19 i tego się trzymaj - z nim powinien normalnie działać - chyba że masz właśnie inny adres ustawiony to wtedy może być różnie niestety. Sprawdź sobie jakimś skanerem i2c jaki ma adres twój wyświetlacz, bo to że działa na atmedze nie ma tu znaczenia - tam może masz właśnie obsługiwany inny adres. Musisz zadbać o to aby podać więcej takich właśnie szczegółów a nie pisać ogólnie bo nie da rady pomóc

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Adriang200 napisał(a):
po odłączeniu modułu od I2C ATNEL ESP WIFI nie restartuje się

jeszcze raz mówię - podejrzewam, że masz inny adres niż ten który jest oczekiwany czyli 0x4E

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2023, o 13:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Dodałem rezystory 4,7k podciągające SDA i SCL do VCC ,a skaner I2C potwierdza adres 0x4E
Wcześniej podałem ustawienia dla AVR myśląc, że sprawdzi Pan czy czasem u mnie piny wyjściowe z modułu do ekranu nie różnią się od ustawień w Firmware ESP (możliwe, że mój stary ekspander I2C ma inną kolejność pinów wyjściowych na płytce od Pana modułu arduino )

Skaner pokazuje wszystko co mam połączone pod I2C oraz kolejny skan tylko z podłączonym wyświetlaczem z adresem 0x4E.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 17 minutach ]

Adriang200 napisał(a):
Rezystory są fabrycznie na płytce 4,7 k na SDA i SCL do VCC ( sprawdzone miernikiem )
Po aktualizacji do 1.17 lub 1.18 i 1.19 ATNEL ESP WIFI przy podłączonym wyświetlaczu pod I2C ciągle się restartuje i nie wykrywa modułu HD44780 ,a w starszej wersji firmware 1.16 wykrywa moduł LCD. Dołożyłem jeszcze rezystory podciągającego do VCC 10k ale nadal nie wykrywa modułu i trwa ciągły restart WIFI.

+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C

i tu następuje restart


po odłączeniu modułu od I2C ATNEL ESP WIFI nie restartuje się

+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C
+LCD I2C not connected: missing i2c addr 0x4E
+OLED 72x40 connected:i2c addr=0x78
+DS18x20 not connected:

Dziwne to jest. Jak pisałem wcześniej na atmedze wyświetlacz działa.


------------------------ [ Dodano po: 18 minutach ]

Adriang200 napisał(a):
Rezystory są fabrycznie na płytce 4,7 k na SDA i SCL do VCC ( sprawdzone miernikiem )
Po aktualizacji do 1.17 lub 1.18 i 1.19 ATNEL ESP WIFI przy podłączonym wyświetlaczu pod I2C ciągle się restartuje i nie wykrywa modułu HD44780 ,a w starszej wersji firmware 1.16 wykrywa moduł LCD. Dołożyłem jeszcze rezystory podciągającego do VCC 10k ale nadal nie wykrywa modułu i trwa ciągły restart WIFI.

+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C

i tu następuje restart


po odłączeniu modułu od I2C ATNEL ESP WIFI nie restartuje się

+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BME280 not connected:
+BH1750 not connected:
+PAJ7620 not connected: missing i2c addr 0xE6
+COG not connected: missing i2c addr 0x7C
+LCD I2C not connected: missing i2c addr 0x4E
+OLED 72x40 connected:i2c addr=0x78
+DS18x20 not connected:

Dziwne to jest. Jak pisałem wcześniej na atmedze wyświetlacz działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2023, o 14:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 250
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Może to głupie pytanie, ale czy zasilanie swojego zestawu masz prawidłowe? Wydajność prądową mam na myśli...

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2023, o 19:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Wszystko podłączone do zestawu ATB i mam podłączonego jeszcze OLEDA 128X64 który jest wykrywany i wyświtla na nim to samo co na tym małym OLED w ESP WIFI ale nie może być podłączony ekspander PCF8574 bo OLED się nie uruchomi.
Zasilacz 12V 2A jest podłączony do zestawu, a w zestawie jest ATB-PWR3 ustawionym na 5V.
W zestawie ATB-MICROPOTR zasilanie jest 3,3v ze stabilizatora liniowego , który jest w zestawie ATB 1.05 ( ustawiona zworka JP16 na 3,3V )
Multimetr nie wykazuje spadków napięć na liniach 5V w zestawie ATB oraz na ESP - ATB na lini 3,3V
Podłączyłem jeszcze ekspander własnej roboty który ma podciągnięcia SDA i SCL do VCC przez 4,7k rezystory oraz ustawiony adres 0x4E i tak samo w terminalu kończy się na wyświetlaniu +COG not connected: missing i2c addr 0x7C i ciągle od nowa jest wyświetlana lista ustawień ESP. Po odłączeniu ekspandera od I2C ESP WIFI już w terminalu wyświetlana jest dalsza część ustawień.
Zmiana adresu ekspandera na każdy inny niż wymagany 0x4E również nie blokuje ESP WIFI , więc zwarć nie ma ( przecież na ATMEDZE 32 wyświetlacz HD44780 połączony przez przez ekspander z ustawieniem na adres 0x4E działa prawidłowo).
Wygląda na to, że wykrycie na I2C przez ESP WIFI adresu 0x4E zawiesza jego dalszą pracę.
Firmware wgrane jest 1.19.
Na firmware 1.16 wyświetlało rozpoznany adres 0x4E i ESP uruchamiał się prawidłowo lecz nie inicjalizował i nie wyświetlał nic na LCD HD44780 .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2023, o 11:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adriang200 napisał(a):
Wygląda na to, że wykrycie na I2C przez ESP WIFI adresu 0x4E zawiesza jego dalszą pracę.

Gdyby tak było to miałbym setki zgłoszeń i tak samo działoby się u mnie, więc to nie jest jakiś problem generalny a tylko coś specyficznego u ciebie się dzieje. Tym bardziej, że kilka poradników wideo kręcę właśnie na tym wyświetlaczu i pokazuję to przed kamerą.

pokaż mi zdjęcie tej swojej płytki żeby było wyraźnie widać co to za płytka. Bo sam jestem ciekaw w czym leży problem u ciebie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2023, o 16:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

To dziwne, że na atmedze nie mam z tym wyświetlaczem problemów.
Ciekawe to jest, a ja już nie mam pomysłu w czym jest problem.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2023, o 23:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adriang200 napisał(a):
To dziwne, że na atmedze nie mam z tym wyświetlaczem problemów.

czy ja gdzieś negowałem, że masz na atmedze problemy z tym wyświetlaczem? No nie - więc proszę już nie powtarzaj tego po raz tysięczny dalej ok? Bo ja nie twierdzę też że masz zły wyświetlacz czy coś - szukamy problemu .... i temat atmegi odpuść już - wiemy że ci działa.

Adriang200 napisał(a):
Ciekawe to jest, a ja już nie mam pomysłu w czym jest problem.

Pod tym potencjometrem niebieskim widać dużo topnika ale i zdjęcie jest niewyraźne - rozumiem, że nie masz tam wlutowanego żadnego rezystora - powinno być bez rezystorów i ok chyba tak jest - więc to ok. Płytki sterownika i scalak PCF widzę że mamy identyczne

ale teraz pokaż mi gdzie masz rezystory podciągające SDA i SCL do VCC i jakiej wartości masz te rezystory ? Pokaż fotki całego swojego układu koniecznie ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2023, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Nie mam wlutowanego żadnego rezystora w trzech miejscach ustalania adresu .
Rezystory podciągające miałem wcześniej wlutowane do goldpinów w ekspanderze o wartościach jak wcześniej pisałem 4,7k pomiędzy SDA-VCC, SCL-VCC lecz rezystancja była o połowę niższa ze względu, że na płytce z ekspanderem są oryginalnie wlutowane rezystory podciągające 4,7 k które łączą się z jednej strony z SDA zaznaczone na zdjęciu kolorem żółty oraz kolorem niebieskim SCL oraz połączenia do VCC zaznaczone na czerwono. Już nie stosuję dodatkowych rezystorów, bo i tak był brak inicjalizacji. Wygląda to tak jakby ESP po detekcji tylko tego adresu 0x4E zawieszał swą pracę i restartował się od nowa. Wszelkie inne urządzenia podpięte do I2C z innymi adresami nie wywołują tego problemu.

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2023, o 05:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ach ty działasz na module ATNEL AIR ESP od nas - no to wtedy wiadomo że rezystorów do SDA i SCL nie trzeba bo one są już na naszej płytce. No to teraz to powiem ci szczerze że mi też się kończą pomysły ...

a pokaż mi jeszcze pełen zrzut tego co widać w terminalu po starcie modułu ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2023, o 20:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2015
Posty: 48
Pomógł: 0

Wszystko już wcześniej opisałem. Poniżej screeny z terminala kończące się na wierszu "+COG not connected: missing i2c addr 0x7C"
bo później sądzę, że ESP komunikuje się z ekspanderem LCD ( adres 0x4E już nie zostaje wyświetlony, jak miało to miejsce do wersji Firmware 1.16 pomimo, że i tak nie występowała inicjalizacja LCD) i zawiesza się dalszy proces działania ESP.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2023, o 09:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hmmm tu też wygląda wszystko w porządku w takim razie no nie pozostaje nic innego jak podesłać do nas ew swój moduł ale najlepiej razem z tym twoim wyświetlaczem do sprawdzenia. Bo jak się okaże - a nie wątpię w to że u nas z moim wyświetlaczem zadzaiała to przynajmniej dojdę co się dzieje że z twoim nie śmiga

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 14:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 234
Lokalizacja: Stróża-Łódż
Pomógł: 7

Witam .Kolego Adriang200 pozwolisz ,że przedstawię mój problem w Twoim wątku. Otóż mam w module ESP-8266 wgrany firmware 1.19 podłączony wyświetlacz LCD 2x16, RTC i wyświetlacz oled.
Obrazek
Obrazek
Wyświetlacz LCD inicjalizuje się i wyświetla napis " LCD I2C init OK!" , wyświetlacz oled cały czas wyświetla wersję firmware.
Obrazek

Po wysłaniu komendy " AT+COGLCDEN=1,0 " wyświetlacz nic nie wskazuje.

Obrazek
Próby wysłania jakichkolwiek komend kończą się niepowodzeniem.
Obrazek
Rezystory podciągające linie SDA i SCL o wartości 4,7k są na wyświetlaczu LCD i na module RTC.
Co robię nie tak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 14:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Józef 63 napisał(a):
Wyświetlacz LCD inicjalizuje się i wyświetla napis " LCD I2C init OK!"

No to bardzo dobrze - czyli widać, że w twoim wyświetlaczu LCD I2C jest dobry adres I2C, co więcej są rezystory - skoro idzie inicjalizacja.

Później trzeba dać AT+COGLCDEN=1,0

i po restarcie modułu powinien SAM wyświetlać informację o firmware i parametrach AP

a to że później się nic nie wyświetla jeśli konfigurujesz slot komendą:

AT+CSLOTCFG=0,5,"02",3

i widać że dobrze masz podaną tą komendę - ale czy po wgraniu FW 1.19 zrobiłeś polecenie AT+Z ??????

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Józef 63

proponuję zrób tak:

1.) AT+Z (nastąpi restart modułu)
2.) AT+COGLEDEN=1,0

ŻADNYCH innych komend AT nie podawaj,
i puść ręcznie restart modułu - i już na LCD powinno się coś pojawiać - daj mi znać tutaj ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 15:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 234
Lokalizacja: Stróża-Łódż
Pomógł: 7

Ok. Mirku zrobiłem polecenie AT+Z obowiązkowo ,ale czy to polecenie jest właściwe " AT+COGLEDEN=1,0 " ? bo po nim nic się nie dzieje jest ERROR.
Obrazek

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 19 minutach ]

To polecenie jet przyjęte.
Obrazek
ale czyści wyświetlacz LCD, oled nie zmienia swojego wyświetlania , ręczny restart modułu nic nie wnosi LCD jest pusty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 16:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Józef 63 napisał(a):
AT+COGLEDEN=1,0 " ? bo po nim nic się nie dzieje jest ERROR.

Sam zobacz na screenshocie co wpisałeś - źle AT+COGLCDEN a ty dałeś inaczej AT+COGLEDEN

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

aaaaaaaaaaaa dobra bo ja sam na górze literówkę zrobiłem - PRZEPRASZAM

wpisz

AT+COGLCDEN

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 17:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 234
Lokalizacja: Stróża-Łódż
Pomógł: 7

mirekk36 napisał(a):
wpisz

AT+COGLCDEN

Tak zrobiłem , ale jak pisałem wyżej to polecenie czyści LCD i żadne polecenie nie działa dopiero AT+Z znowu przywraca inicjalizacje LCD .
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 18:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Józef 63 napisał(a):
Tak zrobiłem , ale jak pisałem wyżej to polecenie czyści LCD i żadne polecenie nie działa dopiero

ale chyba nie to że "żadne polecenie nie działa" tylko NIC CI SIĘ NIE WYŚWIETLA na tym wyświetlaczu :( ... hmmm to na razie nie mogę dojść o co chodzi. Może gdybyś ty albo autor wątku mógł do mnie przesłać taki wyświetlacz - to doszedłbym co jest powodem. Bo ja wciąż używam takiego wyświetlacza i normalnie mi działa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2023, o 18:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 234
Lokalizacja: Stróża-Łódż
Pomógł: 7

mirekk36 napisał(a):
NIC CI SIĘ NIE WYŚWIETLA na tym wyświetlaczu

Właśnie tak żle to sformułowałem .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2023, o 00:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Józef 63 napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
NIC CI SIĘ NIE WYŚWIETLA na tym wyświetlaczu

Właśnie tak żle to sformułowałem .

No to na tą chwilę nie umiem wyjaśnić - bo u mnie na biurku cały czas teraz pracuje właśnie ten wyświetlacz, tak jak zresztą w ostatnich poradnikach wideo - to na nim właśnie robię poradniki. I w celu sprawdzenia sam pobieram programem tak jak ty - FW 1.19 i wszystko od razu śmiga

Jak wspominałem - musiałbym mieć u siebie taki wyświetlacz żeby dojść co może być nie tak - skoro normalnie się inicjalizuje.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2023, o 20:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2015
Posty: 8
Pomógł: 1

Witam, mam ten sam problem co kolega Adriang200. Podłączyłem analizator stanów logicznych, aby podglądnąć co się dzieje na magistrali I2C.
Przeglądając przebieg zauważyłem, że podczas startu modułu i przy odczycie PCF-a prędkość SCL jest 200kHz a potem 800kHz.W nocie wyczytałem, że prędkość I2C to 100kHz, może tu jest problem?.
Chyba, że coś nie doczytałem albo pomieszałem. Dorzucam kilka fotek
ObrazekObrazekObrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2023, o 23:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Michał82 napisał(a):
Przeglądając przebieg zauważyłem, że podczas startu modułu i przy odczycie PCF-a prędkość SCL jest 200kHz a potem 800kHz.

Dokładnie tak jest ... Śliczna analiza z analizatorem stanów logicznych w łapkach - TAAAKIE podejście to mi się podoba :)

Michał82 napisał(a):
W nocie wyczytałem, że prędkość I2C to 100kHz,

Gwarantuję ci, że na 400kHz też śmiga - ale rzeczywiście z esp leci prawie 800kHz i większość scalaków się wyrabia - a może ten właśnie nie ... tylko dziwne, że pojawia się napis o inicjalizacji ... a też jest on już wysyłany na 800kHz

Ale ok poproszę sprawdzić na razie na najnowszym FW 1.20 który właśnie się pojawił do pobrania i dać mi znać czy coś się poprawiło

a jeśli się nie poprawi to hmmm będę musiał próbować jakoś spowalniać SCK dla I2C na potrzeby LCD I2C, tyle że to już się robi prawie bez sensu bo nie dość że on jest drastycznie wolniejszy niż COG i jeszcze będzie miał działać na wolniejszym SCK - to będzie mocno blokował pracę modułu ... ale ok spróbujemy jak coś. Dodam gdzieś jakiś parametr przy inicjalizacji COG / LCD czy ma być i2c full speed czy low speed i wtedy potestujemy.

Mój scalak PCF8574 ładnie śmiga na obecnej prędkości i dlatego pewnie nie spotkałem tego problemu co wy - a sprawdzałem kilka takich płytek andruinowych wyświetlaczy i no KAŻDY mi śmiga na tym 800kHz dlatego założyłem z góry że każdy u was też będzie tak działał - ale może to błąd - dobra to będzie próbowali później spowalniać

a teraz czekam na sygnał od Was czy może jednak coś się poprawiło w FW 1.20 ???

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 paź 2023, o 11:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2015
Posty: 8
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
Gwarantuję ci, że na 400kHz też śmiga - ale rzeczywiście z esp leci prawie 800kHz i większość scalaków się wyrabia - a może ten właśnie nie ... tylko dziwne, że pojawia się napis o inicjalizacji ... a też jest on już wysyłany na 800kHz


Po testach przeprowadzonych na zestawie ATB i programie opartym z kursu języka C okazało się, że mój PCF daje rady tylko do 500kHz na taktowaniu SCK, a po wyżej już nie nadąża i nic nie wyświetla.
Nowy firmware 1.20 wgrany do ESP i dalej to samo restartowanie się modułu i brak inicjalizacji wyświetlacza.
Mam po prostu kiepski „China klon” PCF-a :(, trzeba zakupić nowy . Po niżej zdjęcie z analizatora na 500kHz, zdjęcia na 600kHZ nie dodaję bo i tak nic nie wyświetla. Myślę, że problem rozwiązany?
Obrazek

mirekk36 napisał(a):
Ale ok poproszę sprawdzić na razie na najnowszym FW 1.20 który właśnie się pojawił do pobrania i dać mi znać czy coś się poprawiło

a jeśli się nie poprawi to hmmm będę musiał próbować jakoś spowalniać SCK dla I2C na potrzeby LCD I2C, tyle że to już się robi prawie bez sensu bo nie dość że on jest drastycznie wolniejszy niż COG i jeszcze będzie miał działać na wolniejszym SCK - to będzie mocno blokował pracę modułu ... ale ok spróbujemy jak coś. Dodam gdzieś jakiś parametr przy inicjalizacji COG / LCD czy ma być i2c full speed czy low speed i wtedy potestujemy.


Myślę tak samo panie Mirku, że spowalnianie SCK dla kilku wadliwych scalaków nie ma sensu, firmware ma się rozwijać a nie cofać. Chyba, że inni użytkownicy będą nalegać.
P.S(A COG-i będą jeszcze dostępne kiedyś w sklepie, czy to już Święty Graal?. Bo jak mam kupić kolejnego trefnego PCF-a to wolę zainwestować w coś lepszego i sprawdzonego)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 paź 2023, o 14:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2015
Posty: 8
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
Dlatego jak dodam tą funkcję to tu napiszę i dobrze by było gdybyś wtedy dał mi znać czy już u ciebie ruszyło ;) skoro masz też takiego scalaka ok?


Tak, dam znać czy działa, jak tylko ta funkcja będzie dostępna, sam jestem ciekawy. Myślę, że w jakimś stopniu pomogłem i dziękuję za zainteresowanie się tematem do takiego stopnia, że w firmware będzie możliwość stosowania downsizingu na sck ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2023, o 11:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No Panowie!!! dobra NOWINA !

Chyba udało mi się rozwiązać wasze problemy z tymi wyświetlaczami LCD I2C, dodałem opcję FAST_I2C i slow. Domyślnie odpala się na slow więc mam nadzieję, że u was ruszą te wyświetlacza - sprawdźcie proszę i dajcie znać. TYLKO MUSICIE pobrać i wgrać najnowszy Firmware 1.20. Nawet jeśli już go pobieraliście to pobierzcie jeszcze raz - bo go polepszyłem w tym zakresie właśnie.


Przy okazji zmieniła się stara komenda AT do włączania / wyłączania wyświetlaczy - teraz ma taką składnię (3 argumenty)

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


czyli teraz domyślnie po uruchomieniu esp zachowuje się tak jak po komendzie

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Trzeci parametr ZERO mówi że FAST_I2C jest disabled

ale jak chcecie to możecie spróbować to zmienić na

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

a gdyby nie działało to wrócić poprzednią komendą

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO