Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 17 wrz 2024, o 18:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 wrz 2022, o 19:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 154
Pomógł: 2

Witam,
zwróciła się do mnie znajoma z takim problemem: chciałaby, abym sklonował jej pastylkę otwierającą domofon i śmietnik. Spółdzielnia chce za każdy klon 50 zł, a jej nie stać.
Ponieważ na dzień dzisiejszy to jest dla mnie magia, zwracam się do szanownego forum o radę, jak zacząć?
Dodam, że jeszcze nie oglądałem jaki to typ domofonu. Co jednak w najbliższym czasie sprawdzę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2022, o 19:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

W necie masz klonowanie za 15zl. Wpisz fraze w google kopiowanie rfid i będziesz wiedział wszystko



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2022, o 08:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

W ten sposób spółdzielnia broni się przed dodatkowymi lokatorami, którzy nie płacą za śmieci, części wspólne itd...Przez to zwiększa się czynsz dla lokali z prawdziwą liczbę osób.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2022, o 20:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

Na Allegro są programatory kopiarki RFID do breloków,kart,naklejek już za ok. 50zł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2022, o 22:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1029
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Nef.ID napisał(a):
Spółdzielnia chce za każdy klon 50 zł
Tu się mylisz, spółdzielnie zazwyczaj nie używają klonów bo: są problematyczne (o tym niżej), są droższe, i najważniejsze, takie breloki klonowane wykluczają sens stosowania kontroli dostępu. Widzisz zwykłe breloki RF 125kHz mają swój "teoretycznie" unikalny numer ID (niestety w praktyce już nie bo długość numeru jaki przechowują pozwala na skończoną ich liczbę, a ta już dawno została osiągnięta więc producenci zaczęli produkować breloki z numerem "od zera" więc na chwilę obecną choć to nadal mało prawdopodobne można spotkać brelok o zdublowanym numerze, choć breloki też się "zużywają" więc stopniowo stare wypadają z obiegu). I teraz gdy ktoś zamawia brelok to pracownik obsługujący kontrolę dostępu (w skrócie KD) bierze nowy brelok z paczki i wprowadza go do pamięci KD. W momencie gdy ktoś zgubi brelok i to zgłosi oczywiście i pod warunkiem że KD jest prowadzona mądrze, taki brelok jest kasowany z pamięci i nawet jak trafi w niepowołane ręce to znalazca się nie dostanie.
I teraz zobacz co się dzieje jak klonujesz brelok. Wyobraź sobie że ktoś zgubi jeden z tych klonowanych, bądź oryginał z którego powstały klony. Usunięcie tego zagubionego breloka (nie ważne czy był to oryginał z którego powstały klony, czy klon) poskutkuje tym że przestaną działać wszystkie o tym numerze, ponieważ wszystkie przedstawiały się systemowi KD jednym i tym samym numerem. Oczywiście można machnąć ręką na taki zgubiony/ukradziony brelok. Ale bardzo dużo systemów KD (generalnie po to powstały) posiada pamięć zdarzeń, i w momencie wystąpienia jakiegoś zajścia (kradzież, rozbój itd) można z takiej kontroli odczytać i prześledzić kto i kiedy wchodził, i wtedy naglę do drzwi Ci pukają smutni panowie twierdząc że fakty wskazują na Ciebie, bo sprawca użył klona Twojego breloka który zgubiłeś... ups.
A dodatkowo, w bardziej rozbudowanych systemach może być załączony system AntiPassback, który działa tak że jeśli brelok o danym numerze otworzy wejście do budynku, to kolejne odczytanie breloka o takim numerze czytnik odrzuci bo system uznaje że użytkownik jest już w budynku więc nie może wejść ponownie. Dopiero gdy brelok zostanie użyty przy wychodzeniu będzie mógł ponownie zadziałać na wejściu. Ale ta funkcja jest stosunkowo rzadko spotykana bo wymaga czytnika po obu stronach przejścia.

A co do kwoty 50zł za kawałek plastiku. Otóż widzisz, w kwestii tego że to nie klony, tylko unikatowe breloki to nie do końca wygórowana cena, wszystko zależy od wielkości KD. Bo teraz operator takiego systemu musi zakupić breloki (i tu jest najmniejszy udział ceny końcowej dla klienta), ale ten człowiek musi wsiąść w samochód (paliwo ostatnio mocno poszło w górę), pojechać na adres, często z laptopem i fizycznie wpiąć się do systemu, i tu w zależności konkretnego rozwiązania z jednego miejsca do wszystkich czytników, bądź do każdego czytnika musi podejść z osobna, by ten brelok wprowadzić, następnie sprawdzić czy działa (niestety nawet te nieprogramowalne mają czasem słabą antenę wewnątrz i na jednym czytniku potrafi działać, a na drugim już nie pomimo że jest zapisany w jego pamięci, więc zazwyczaj trzeba obejść osiedle i sprawdzić czy wszędzie wymagane czytniki akceptują brelok), a następnie bardzo często trzeba pojechać do siedziby spółdzielni i go dostarczyć... takie 5minut roboty, łatwa kasa. Tylko jest jeszcze jedno ale, przy dużych systemach i dużej ilości mieszkańców podczas próby dodania nawet jednego breloka system potrafi się "wysypać" bo przecież podczas dodawania breloka, mieszkańcy jednocześnie korzystają z KD więc czasem coś pójdzie nie do końca z założeniem producenta KD i wtedy zaczyna się jazda bez trzymanki bo takie stawianie systemu na nogi potrafi trwać parę godzin, a za to już nikt nie zapłaci, bo przecież lokator tylko zamówił nowy brelok...
Oczywiście małe systemy często mające opcję dodawania nowych breloków tzw kartą master to faktycznie robota stosunkowo prosta i szybka, choć i tu zdarzają się wyjątki...

Ok, ale załóżmy że lokator ma w nosie bezpieczeństwo i to czy jacyś panowie smutni czy nie zapukają do drzwi, liczy się cena. Tak więc po pierwsze musisz wiedzieć że na świecie występują co najmniej 2 popularne standardy breloków/kart: UNIQUE 125kHz, oraz MIFARE 13,56MHz. Te pierwsze to najstarszy system, od którego się powoli odchodzi właśnie ze względu na łatwo dostępne metody kopiowania, oraz ze względu na fakt iż ich unikatowe numery już nie są unikatowe bo numeracja się wyczerpała i producenci już dublują wcześniej wyprodukowane. Breloki łatwo skopiować, ale niestety klony zauważalnie gorzej działają. Trzeba bliżej brelok zbliżyć, dodatkowo ze względu na to że to brelok programowalny, a programuje się go również zbliżeniowo, ma on procedurę która go wprowadza w tryb programowania, a która musi współistnieć z procedurą odczytu. A czytniki zostały zaprojektowane do czytania breloków nieprogramowalnych więc często przyłożony brelok programowalny podczas odczytu, raz że odpowiada ze zwłoką bo musi doszukiwać się od strony czytnika rozkazu programowania, a dwa że często błędnie interpretuje zamiary czytnika i zamiast przedstawić się swoim id oczekuje dalszych rozkazów programujących. W rezultacie użytkownik przykłada brelok a on raz działa, raz nie, oczywiście dużo zależy od czytnika, a i są producenci którzy się chwalą że ich czytniki są odporne na klony czyli czytnik potrafi rozpoznać czy dany brelok jest programowalny i może już tylko na tej podstawie brelok odrzucić, wogule nie interpretując jego numeru.

Natomiast MIFARE jest systemem nowszym i o wiele bardziej złożonym, i oczywiście czasem również łatwym do sklonowania ale to zależy od implementacji. Ponieważ te breloki oprócz unikatowego numeru seryjnego którym się przedstawiają (dłuższego niż UNIQUE więc bardziej niepowtarzalnego), to mają programowalną, chronioną pamięć na której można (choć nie trzeba i nie wszyscy to robią) dodatkowo zapisać zaszyfrowane dane uwierzytelniające i czytnik odczytuje zarówno ID jak i porównuje zapisane dane, i takiego breloka nie da się już łatwo sklonować. Zresztą karty kredytowe, ebilety itd itp to właśnie karty w standardzie MIFARE więc system musi być bezpieczny.
No i są jeszcze breloki niszowe, działające w zamkniętym standardzie, działające tylko z dedykowanymi czytnikami i żadnymi innymi.
Dodam, że z wyglądu wszystkie te breloki, karty nalepki, opaski itd, itp wyglądają podobnie więc po wyglądzie nie da się stwierdzić w jakim standardzie dany coś pracuje.

No i masz, miało być krótko, a wyszedł elaborat... :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 19:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 154
Pomógł: 2

Minęło trochę czasu, jak rozpocząłem wątek, a to dlatego, że:
1. musiałem w końcu jakoś podjechać do "pozwanego" domofonu i rozeznać się z jakim RFID mam do czynienia.
2. w końcu siłą rzeczy zainteresowałem się Arduino, bo ewentualnie ichnie biblioteki bym przerabiał na C.

Mam do czynienia z RFID 125 kHz, myślałem, że coś znajdą z modułów Arduino w temacie odczyt/zapis. Niestety mamy tylko płytki do odczytu.

W temacie RFID 13,64 MHz jest znacznie lepiej.

Następna kwestia, internet najeżony jest przykładami programów odczytujących ID. Na razie studiowałem te programy bez sprawdzania (bo nie mam na razie na czym).
Ale np. ciekawa sprawa, jeden program sczytuje 13-bajtów: bajt startu 0x02, .ID., 13-ty bajt stopu 0x03, a inny sczytuje 64 bitów, w których zaszyte są bity parzystości powiedzmy we wierszach (4-bitowych) i na koniec bity parzystości wyliczane z kolumn. Czeski film.

Podsumowując:
Chodzi mi w końcu o sklonowanie jakiegoś breloka, ale po swojemu tj. jakimś urządzeniem, ale z własnym programem, i aby to wszystko zrozumieć.
A nie chińskim za 20 zł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 19:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 551
Pomógł: 0

A jaki to domofon napisz? Niektóre domofony umożliwiają zaprogramowanie breloka poprzez wejście w nastawy indywidualne jeśli serwisant nie zablokuje tej możliwości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 20:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1029
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Nef.ID napisał(a):
Ale np. ciekawa sprawa, jeden program sczytuje 13-bajtów: bajt startu 0x02, .ID., 13-ty bajt stopu 0x03, a inny sczytuje 64 bitów
Generalnie UNIQUE 125kHz mają swoje ID w postaci 64bitowego numeru. Rzecz w tym że producenci różnych rozwiązań różnie do tego podchodzą. oczywiście najbezpieczniej jest weryfikować pełny kod breloka, ale...
No właśnie zawsze jest jakieś ale. 64 bity to sporo pamięci przy założeniu przechowywania kilkuset takich rekordów, bo przecież domofony bardzo często zainstalowane są w budynkach wielorodzinnych, a biorąc pod uwagę zamiłowanie Polaków do grodzenia się i zamykania w duże osiedla to niestety ale taki domofon szczególnie na wejściach głównych musi pomieścić takich breloków parę tysięcy.
A wielkość pamięci to jeden problem, drugim jest prędkość jej przeszukiwania, wbrew pozorom trochę to czasochłonne przeszukać bazę np 1000 rekordów 8 bajtowych, gdzie najczęściej procek jaki siedzi w domofonie to bardzo stary 8-bitowiec (tak baaardzo stary bo najczęściej to atmel at89XX) który natywnie operuje na 1 bajcie. Dla tego bardzo często takie rozwiązania bazują na okrojonych numerach tych breloków. Kwestia jak bardzo okrojona to już indywidualna kwestia danego rozwiązania/producenta. Dla tego jak juz chcesz kopiować, to najbezpieczniej pełny 64bitowy kod, wtedy jest największe prawdopodobieństwo że taki klon wogule zadziała, pod warunkiem, że czytnik nie sprawdza czy to klon.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 20:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

U mnie w bloku jest domofon aco i ma on możliwość zapisu nowych breloków-serwisant schodził na dół do domofonu i programował mi odpłatnie nowe breloki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 paź 2022, o 13:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 154
Pomógł: 2

Mam Cyfral, prawdopodobnie model PC-2000R.

Zamówiłem sobie Kopiarkę 125kHz za ok 28 zł (a co tam bogatemu zabroni jak to mówią), aczkolwiek chętniej to bym się zabrał za napisanie samodzielnie. Ale jakbym znalazł gdzieś moduł umożliwiający zapis.

Jak też widać, oprócz częstotliwości są różne procesory i trzy różne sposoby kodowania (tak patrząc na to wszystko w sposób pobieżny).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 paź 2022, o 20:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 551
Pomógł: 0

Daj znać jak Ci wyjdzie chętnie poznam informacje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2022, o 18:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 154
Pomógł: 2

Czekam sobie na zamówione urządzenie,
ewentualnie później je rozbiorę i popatrzę gdzie można będzie się z Salae podłączyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2022, o 09:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Spróbuj się rozeznać, czy Twój domofon nie ma też dostępnego menu dla użytkownika. U nas na klatce w bloku jest Laskomex CD-2502 i samemu sobie można dodać pastylki 125kHz, potrzebne są tylko dwie osoby, ja na dole i żona przy słuchawce :) W ten sposób sam sobie to ogarnąłem, miałem jakieś pastylki w szufladzie i zatrybiły. Bez kopiowania działającej - dodałem po prostu nowe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2022, o 23:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 551
Pomógł: 0

Tak to jest to możliwe chyba że instalator zablokuję tę funkcje



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO