Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 13:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ATMega8u2-MU
PostNapisane: 25 mar 2022, o 10:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 mar 2022
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam, po kilku latach wróciłem do AVR, mój level programowania jest dość niski więc proszę o wyrozumiałość;)

W moim projekcie użyłem ATMega8U2-MU. Procek jak procek ale od samego początku mam z nim problemy. Na początku okazało się że producent popełnił błąd w bibliotece przy okazji rejestrów od komparatora. Później chciałem spróbować skomunikować programator z prockiem i okazało się, że przez niski poziom napięcia na AVCC procek się zjarał. Przelutowałem go znalazłem błąd w podłączeniu programatora, poprawiłem go, ale nadal za Chiny nie mogę nawet odczytać sygnatury proca. Specjalnie z tej okazji kupiłem MKAVRCalculator (fajny soft) bo to jedyna nakładka na AVRDUDE która obsługuje -8U2. Przelutowałem już dwa razy proca, zmieniłem programatory (USBASP w wersji starszej nie wiem jakiej dokładnie, i drugi USBASP V2.0) teoretycznie powinny współpracować z -8U2 i mam taki oto błąd :
Obrazek
ustawienia fusów:
Obrazek
kawałek schematu z procem (AVR_REF jest zwarte do zasilania U3 jest wymontowane, $ - elementy niemontowane, +BAT - 5.1V)
Obrazek

Dziwne są dwie rzeczy, AVRDUDE zwraca "device signature = 0x00" co wskazuje na całkowity brak komunikacji. Jestem na 95% przekonany że lutowanie jest ok, na tyle na ile mogłem sprawdziłem multimetrem ale to QFN więc te 5% niepewności pozostaje;) Z innej strony to nie jedyny QFN na tej płytce i reszta działa bez problemu. Druga dziwna rzecz to AVRDUDE zwraca: "expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07". Na pewno nie powinno być tu wyrażenia ATMEGA8, błąd AVRDUDE?

Proszę o pomoc bo mi się pomysły skończyły;/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2022, o 15:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Niestety masz chiński koci programator ze skopanym wsadem co widać po screenshocie który pokazałeś z konsoli

druga linijka:

warning: cannot set sck period ...

po tym widać że koci chiński programator

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2022, o 15:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 mar 2022
Posty: 8
Pomógł: 0

Obrazek

jak pisałem mam dwa programatory, ten starszy jest polski, ma to wprost napisane na PCB;) tutaj już udaje się wysterować SCK ale Mega nie odpowiada. W międzyczasie dołożyłem jeszcze kondensator do pinu UCAP 1u i zrobiłem test z rezonatorem 8MHz dolutowanym na kynarach z filtracją potrzebną do wzbudzenia, efekt taki sam. Ręce opadają. Czy jest możliwość że ten polski programator nei obsługuje 8U2? Czy jednak wszystkie USBASP obsługują standardowo i od zawsze tego procka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2022, o 15:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no to ten drugi ci działa poprawnie ale masz złe połączenia procka z programatorem

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

klikałeś żółty klawisz w MkAvrCalculator żeby wykryć procka ? czy co ty tam klikasz w programie ? PODSTAWA to żółty klawisz

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

kuba_adam napisał(a):
Czy jest możliwość że ten polski programator nei obsługuje 8U2?

Panie a co ma programator do jakiegoś tam procka - jeśli masz USBasp to nie ważne jaki procek

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

kuba_adam napisał(a):
Druga dziwna rzecz to AVRDUDE zwraca: "expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07". Na pewno nie powinno być tu wyrażenia ATMEGA8, błąd AVRDUDE?

Na prawdę nie wymyślaj niestworzonych rzeczy - tak jak jest ma być - tak działa MkAvrCalcxulator - napisałem ci wyżej - że masz złe połączenia i to jest na 100% winą

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2022, o 09:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 mar 2022
Posty: 8
Pomógł: 0

Jak na razie używam tylko żółtego przycisku. Polutowałem drugą płytkę z tym prockiem i jest to samo. Sprawdzam pod lupą połączenia, multimetrem z igłami i montaż jest poprawny. Podłączenie z programatorem jest poprawne. Czy może ktoś rzucić okiem na schemat? Może tam o czymś zapomniałem a nie widzę tego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2022, o 11:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 mar 2022
Posty: 8
Pomógł: 0

Pozaglądałem lepiej do noty katalogowej i jednak on potrzebuje kwarcu do startu, poprawiłem lutowanie kynarów od kwarcu i ruszyło. Dzięki i pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2022, o 12:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Bądź ostrożny podczas dobierania pojemnoćci kondensatora C14, może Cię spotkać niemiła niespodzianka oscylacji napięcia zamiast super stabilizacji.... Szczegóły str 18: https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl431 ... e.com%252F



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2022, o 16:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kuba_adam napisał(a):
Pozaglądałem lepiej do noty katalogowej i jednak on potrzebuje kwarcu do startu, poprawiłem lutowanie kynarów od kwarcu i ruszyło. Dzięki i pozdrawiam!


No i fajnie - ale jak widzisz - były złe połączenia bo do tego się to sprowadza. Ważne jednak że teraz możesz już sobie śmigać - powodzenia ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2022, o 09:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 mar 2022
Posty: 8
Pomógł: 0

Dzięki! pozdrawiam;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO