Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2021, o 17:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Witajcie
Obserwuję troszkę z trwogą to co się dzieje na rynku i widzę że
znikają układy 8 bitowe typu ATmega i inne
Czy to oznacza że kończy się czas tych układów i nie będzie już można
się nimi pobawić ?
Czy to forum również będzie powoli zanikało ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 17:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Znikają bo jest problem z dostawami od naszych braci z Chin. Wszystko drożeje i znika z powodu problemów z dostawami. Był to już mówione, nawet przez mirka w jednym z jego filmów. Dlatego też Mirek wziął się za to co jest dostępne na rynku. Jak ESP zniknie z powodu dostaw to pewnie zmieni priorytety we firmie (tak jak to było w przypadku uC z CAN, z powodu braku układów na rynku przeszedł na ESP).

Tak w ogóle to trzymam za niego kciuki bo to jest gość, jakich mało!!

A wszystko powoli sprowadza się do ...węgla ;(

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 17:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Zastanawiam się czy będzie coś w zamian, dla szerszego grona
z ESP
Jak te układy programować ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 18:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Powstała akademia atnel, gdzie jest przygotowywany kurs dla esp gdzie poruszane są kwestie dot. programowania.
Nie widziałeś na głównej stronie?

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 20:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Tak widziałem
Tylko ten kurs jest płatny
A mi chodzi o informację na ten temat dla zwykłego amatora
który nie wykorzysta tej wiedzy komercyjnie, tylko dla budowy
własnych projektów na swój użytek

Takie podstawy jak środowisko programistyczne dla ESP
skąd wziąć ?

Jak zacząć w C
ITD.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

Środowisko programistyczne dla amatora to zdecydowanie Arduino. Na tym zrobisz niemal wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. Społeczność jest duża więc o pomoc nietrudno. Jeśli masz wstręt do Arduino to: https://docs.espressif.com/projects/esp ... index.html Ale ostrzegam: dokumentacja jest taka sobie, społeczność znacznie mniejsza więc jesteś zdany w większości na siebie.

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 20:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

miki53 napisał(a):
A mi chodzi o informację na ten temat dla zwykłego amatora


Też jestem zwykłym amatorem, ale z chęcią korzystam z takich kursów ze względu na to, że wiedza którą zdobędę podczas tego kursu przyda mi się pewnie nie tylko w ESP i przy uC.

Cytuj:
Takie podstawy jak środowisko programistyczne dla ESP
skąd wziąć ?

Jak zacząć w C


I tego dowiesz się z kursu. ... a teraz wpadamy w nieskończoną pętlę.

fofex napisał(a):


Tutaj jest wszystko opisane. A na chwilę obecną oprócz Arduino i Mirka nie widziałem, innych odnośników, żeby było coś w konkretny sposób opisane/omówione.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 20:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

miki53 napisał(a):
Jak te układy programować ?

Po to właśnie powstał hmmmm jeszcze powstaje ogromny Kurs ESP i RTOS

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

danielos napisał(a):
A wszystko powoli sprowadza się do ...węgla

Nie do żadnego węgla panie kolego ;) co to ma wspólnego ?

Jak większość państw wyprowadziła całą produkcję do Chin bo jak to mówili "kapitał nie ma narodowości" - to teraz się właśnie przejechali na Amen. Najgorszą głupotę w tym zrobiły Stany Zjednoczone i to od lat - dziwnej polityki walenia w pył swojego przemysłu. Teraz jak chcą na Chińczyków cła nałożyć - to Chińczycy pokazują im "wała" i mówią że mogą się cmoknąć. Sami mają technologię i mogą sprzedawać podróbki, ale że robią się potęgą ekonomiczną ale też z bazą wiedzy to sami tworzą już nowe układy - na przykład ESP. Nie spodziewamy się kiedy opanują świat takim podejściem - dopiero wtedy się obudzą co niektóre narody ;) ale już z ręką w nocniku,

A bajki o niezdrwym węglu, jakie serwuje wszystkim unia i ala zieloni są dla niegrzecznych dzieci jak greta tundberg - nomen omen - nie wiem czy wiesz że obecnie właśnie Chiny są NAJWIĘKSZYM NA ŚWIECIE ODBIORCĄ węgla kamiennego i wali ich zabawkowa polityka klimatyczna unii .... która przez to swoje OZE i zieloną energię wkrótce pierdyknie. Tym bardziej, że same Niemcy otwierają nowe kopalnie węgla tyle że brunatnego bo nie mają tyle węgla kamiennego - ale kto o tym wie? kto?

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

danielos napisał(a):
nie widziałem, innych odnośników, żeby było coś w konkretny sposób opisane/omówione.

Są trzy książki elektroniczne Pana Neila Kolbana - ale czy można się z nich coś nauczyć? czy są konkretne - niech każdy przekona się sam bo jak chodzi o materiały anglojęzyczne to jedyne źródło na świecie, które próbuje coś wyjaśniać ... ale ... no mi nie wypada oceniać, poczytajcie sobie komentarze w necie albo kupcie te książki - nie są drogie i sami poczytajcie. Będzie w nich mix - trochę coś tam o esp, trochę o C sporo więcej o andruino a wszystko gotowane na linuxie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Cytuj:
Nie do żadnego węgla panie kolego ;) co to ma wspólnego ?


Małe sprostowanie, bo faktycznie dałem duuuży skrót myślowy. Chodziło mi o to, że dodatkowo będzie opóźnienie z produkcją i dostawami z powodu węgla, bo Chiny mają braki i z tego powodu ograniczają zużycie energii, poprzez wstrzymanie produkcji w firmach, oraz w obsłudze kontenerowców (były o tym też artykuły, które nie mówiły o tym tak bardzo wprost). Czyli wracamy do tego że węgiel jest nam jednak potrzebny.

mirekk36 napisał(a):
nie wiem czy wiesz że obecnie właśnie Chiny są NAJWIĘKSZYM NA ŚWIECIE ODBIORCĄ węgla kamiennego i wali ich zabawkowa polityka klimatyczna unii .... która przez to swoje OZE i zieloną energię wkrótce pierdykni

Niestety wiem, bo jestem w pewien sposób związany z energetyką i górnictwem. Wg mnie taki stan potrwa 10-15 lat i będziemy wracać do naszego czarnego złota.

Z mojej strony koniec tego mojego wątku, bo zmierza on w nieodpowiednią stronę - w stronę nie tego forum ;).

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2021, o 21:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

danielos napisał(a):
Chodziło mi o to, że dodatkowo będzie opóźnienie z produkcją i dostawami z powodu węgla

a tak to się zgadzam

danielos napisał(a):
Z mojej strony koniec tego mojego wątku, bo zmierza on w nieodpowiednią stronę - w stronę nie tego forum

100% racji ;) już nie piszę na te tematy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2021, o 15:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

Spokojnie, AVRy będą się starały odzyskać utraconą na rzecz ESP pozycję - więc będą tańsze ;) A przez ten czas świat hobbystów rozbuduje wiedzę i umiejętności z Espressifem. Same zalety.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2021, o 16:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wbrew wszystkim wieszczom którzy są na świecie od powstania 8-bitowców ;) one nie wymrą szybko bo nadają się znakomicie do ogromnej ilości projektów. No tylko firmy muszą wznowić produkcje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2021, o 19:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

To jest jakaś pokrzepiająca wiadomość i nadzieja na przyszłość że
to forum nie odejdzie w niepamięć

Szkoda tylko że nie można kupić modułów ESP i testować poza kursem
Może udało by się coś wymyślić dla zwykłego Kowalskiego którego nie stać
na opłacenie kursu a jednak chciałby "lizną troszkę z tego tortu''

Choćby uruchomić kamerkę do samochodu zabawki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2021, o 19:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

miki53 napisał(a):
To jest jakaś pokrzepiająca wiadomość i nadzieja na przyszłość że
to forum nie odejdzie w niepamięć

to forum moim zdaniem świetnie spełnia wciąż swoją rolę pomocy technicznej, ja tam nie zamierzam uciekać od rozpowszechniania wiedzy na temat AVR i będą wciąż poradniki na YT bezpłatne w tym zakresie więc nie ma co mieć takich dołujących myśli o odchodzeniu w niepamięć ;)

miki53 napisał(a):
Szkoda tylko że nie można kupić modułów ESP

Dlaczego nie można? ależ można ;)

https://sklep.atnel.pl/pl/c/Kurs-ESP-i- ... /19/1/full

i można sobie testować poza kursem - ale ja niestety w tym zakresie jeszcze długo będę zajęty właśnie w kursie i trzeba to też zrozumieć.

miki53 napisał(a):
Może udało by się coś wymyślić dla zwykłego Kowalskiego którego nie stać
na opłacenie kursu a jednak chciałby "lizną troszkę z tego tortu''

Pewnie kiedyś przyjdzie i na to czas - na razie przecież cały świat śmiga na esp z andruino

miki53 napisał(a):
Choćby uruchomić kamerkę do samochodu zabawki

żeby to robić sobie swobodnie w C to naprawdę przydaje się kurs - to nie jest tak jak w andruino - że ładujesz skecz i ci coś działa. Ale jeśli właśnie potrzebujesz ot prostej kamerki do samochodziku zabawki i nie interesuje cię co dokładnie dzieje się w środku to przecież na 100% masz w andruino taki gotowy skecz do pobrania - pełno tego w necie więc nie będziesz miał problemu z tym akurat - naprawdę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2021, o 22:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

miki53 napisał(a):
Może udało by się coś wymyślić dla zwykłego Kowalskiego którego nie stać
na opłacenie kursu a jednak chciałby "lizną troszkę z tego tortu''

Choćby uruchomić kamerkę do samochodu zabawki


Jak myślisz czy kilkaset osób, którzy wykupili kurs, oburzyli by się gdyby materiały okazały się darmowe?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2021, o 23:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom92 napisał(a):
Jak myślisz czy kilkaset osób, którzy wykupili kurs, oburzyli by się gdyby materiały okazały się darmowe?

Ja powiem inaczej, czy kolega miki53 zdaje sobie sprawę z ogromu pracy nad takim kursem, co najmniej 8 - 10 miesięcy ciągłej pracy i to nie jednej osoby? Kolega miki53 pisze, żeby chociażby sama instalacja środowiska, sam start - tymczasem to był jeden z bodajże najtrudniejszych momentów do przejścia i zeżarł mnóstwo czasu a trzeba było jeszcze wpaść na pomysł jak to przedstawić, żeby każdy początkujący zrozumiał a nie jacyś tylko wyjadacze chleba.

Wydaje mi się, właśnie że kolega miki53 tak pisze bo nie zdaje sobie z tego sprawy, ale sam musi spojrzeć prawdzie w oczy i samemu na własnej skórze spróbować przekonać się czy gdzieś można łatwo zdobyć informacje w tym zakresie? Ba! nawet niechby były one po angielsku. Myślę że jak sam tego kolega poszuka to sobie powoli zacznie uświadamiać o co tu chodzi i że to nie jest żaden kurs dla profesjonalistów - tylko właśnie dla początkujących, amatorów i hobbystów - tak aby w końcu KAŻDY mógł zacząć.

I dlatego też nie tylko ja ale wcześniej inni koledzy (wyżej w tym wątku) pisali koledze miki53 że jedyną alternatywą jest właśnie andruino i trzeba może zwrócić się w jego stronę w tym zakresie.


miki53 napisał(a):
Tylko ten kurs jest płatny
A mi chodzi o informację na ten temat dla zwykłego amatora
który nie wykorzysta tej wiedzy komercyjnie, tylko dla budowy
własnych projektów na swój użytek

Takie podstawy jak środowisko programistyczne dla ESP
skąd wziąć ?

Jak zacząć w C

A kolega chciałby tak przez 10 miesięcy pracować bezpłatnie ? gdyby mógł przygotować taki kurs a wymagałoby to tyle pracy ? I to kurs wcale nie do żadnych zastosowań komercyjnych.

Andruino jest tu darmowe zupełnie więc jak wspominałem alternatywa jest.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

po prostu czasem trzeba się zrozumieć nawzajem i umieć spojrzeć z dwóch stron a nie tylko ze swojej perspektywy i swoich potrzeb. Bo powiem szczerze, że ja bym wolał żeby taki kurs już był wcześniej zrobiony przez kogoś - gdy ja chciałem się nauczyć programowania w C tych modułów. Nie miałbym teraz tyle roboty z tym kursem a swoje potrzeby bym ogarnął już ze 2 miesiące temu. Teraz mógłbym tylko robić sobie nowe projekty.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO