Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 mar 2021, o 19:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

Witam,
po raz kolejny mam ten sam problem z tym ProMini z Atmega328P (no już innym, ale ProMini) - po wgraniu programu układ jakby martwy.
Po głębszej analizie okazuje się, że bez przerwy się resetuje.
Co mogłem stwierdzić wrzucając taki program:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2021, o 12:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

Chciałem usunąć ten wątek, ale jakoś nie widzę takiej opcji, więc pozwolę sobie rozwinąć temat, bo poprzednio nie wyraziłem się jasno.

Mam coś takiego:
Obrazek

Kilka lat temu zrobione, działało, ale ponieważ "wypalił" się OLED więc chciałem układ trochę zmodyfikować.
Po wgraniu "starego" wsadu (albo leżącego obok "starego") ciągły reset.
Udało mi się "ubić" watchdoga poprzez:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

w main od razu wstawiam wdt_enable(WDTO_8S),
a w pętli while:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Jest taki LED do PB5 na płytce Arduino ProMini. Jak mi się procek resetował, to ta dioda lekko żarzyła.
Czyli problem jest taki, jak najlepiej wyłączyć wdt, bo więcej z tym problemów?

Ale to nie jedyny problem, drugiego nie mogę pojąć:
urządzenie sobie pracuje powiedzmy cały dzień, a rano, jak chcę sprawdzić temperaturę, to urządzenie zawieszone- jedynie co działa, to ten LED, ale miga on inaczej niż przy poprzednim resecie, a mianowicie miga pięknie co powiedzmy 1 sek.
Sprawdzam w programie- nigdzie tego LEDa nie wykorzystuję. (służy mi jedynie do debagowania).

Generalnie, kiedyś się z tym już spotkałem, trochę pamiętam jak przez mgłę. Zawsze z tymi płytkami było to związane.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2021, o 14:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Witaj, w zasadzie próbowałem zrozumieć Twój problem i nurtują mnie pytania.
Czy kontaktowałeś się ze sprzedawcą Twojego układu. Kupiłeś przecież u niego więc napisz do niego opisz problem, poproś o wsparcie. Może trzeba wymienić układ bo jest uszkodzony - przecież masz gwarancję.
Zawiedziony jesteś bo zawsze z tymi płytkami jak piszesz masz problemy, to znów napisz do sprzedawcy opisz w czym sprawa on przecież zna swoje produkty, ma dokumentację, schematy itp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2021, o 16:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

Panie kolego raczyk, przypuśćmy, że to ty nabyłeś Atmegę 328P zamontowaną już na ładnej płytce z wyprowadzeniami na zewnętrzne piny. Zaprogramowałeś i tobie się resetuje i zawiesza.

Już widzę jak piszesz do Atmegi list. Pewnie taki:
"Hello, my name is raczek and I bought your atmega 328A.
It keeps resetting itself.
You sold me a bubel because my program keeps crashing."

P.S. Moje problemy, jak widzę w internecie, są znane wśród Arduinowców, aczkolwiek ciężko mi te ich rozwiązania przenieść na język C. Muszę nad tym posiedzieć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2021, o 16:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Przecież pisałeś o Arduino ProMini więc nie rób ze mnie durnia.
Gdzie kupiłeś swoją płytkę? Gdzie kupiłeś OLED?

Twoja płytka oprócz Atmegi328P ma tam wiele elementów, które są na niej i wpływają na stabilność pracy zestawu. Po drugie sam mam takie płytki firmy SparkFun i nigdy nie było z nimi problemów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2021, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 100
Lokalizacja: Malbork
Pomógł: 12

Mam na takim module zrobiony termometr na 1Wire do akwarium z bt i wyświetlaczem. Wszystko ładnie działa od kilku lat. Dobre zasilanie, dobre połączenia i dobry program.
Czasem te płytki też potrafią być z wadami. Zdarzyło mi się na nich wymieniać oscylator czy poprawiać luty. Zależy gdzie je kupujemy i jakiej jakości.
Może problem leży w tym, że trzeba wstawić jakieś fotki układu, trochę więcej kodu... i łatwiej będzie się rozeznać w problemie. Teraz to trochę wróżenie z fusów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2021, o 17:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

Aby nie zostawiać tematu niezakończonego, powiem tak.
Coś jest na rzeczy, takie odnoszę mniemanie, z tymi płytkami ProMini, tylko nie wiem co to za cholerstwo?

Przeglądając inne programy z Atmega328P (np. Matrix z YellowBook), nigdzie się one nie resetują - wystarczy wyłączyć watchdoga w sekcji init3 i po sprawie.

W moim przypadku, stosując wyłączenie wdt w init3, potem w main wdt_off(), wdt_enable(WDT_8S) i co 0.5 sek wdt_reset() ubijam to dziadostwo.
Może można prościej, ale u mnie skutkuje, bo pozbyłem się problema.

------------------------ [ Dodano po: 23 minutach ]

P.S. Układ poszedł już do "klienta", tak że nie mam pacjenta na stole. Pozdrowienia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO