Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 17:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2021, o 23:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

Witam Was,

Zrobiłem pierwsze funkcjonalne urządzenie oparte o Atmegę i wyświetlacz graficzny. No i doświadczyłem pewnego kłopotu z zasilaniem, który chciałbym uwzględnić w kolejnych urządzeniach. Wszystko działa świetnie, lecz do celów prezentacyjnych podpiąłem układ pod baterię 9V. I tu pojawił się kłopot. Wystąpił mechaniczny problem z zatrzaśnięciem złącza na styki baterii. Trochę się z tym szamotałem. Ale nie to jest istotne lecz skutek jaki powstał. Zasilanie pojawiało się i znikało. W pewnym momencie uwiesił się wyświetlacz graficzny w połowie animacji. Zapewne procek w tym czasie też szalał.

Na wejściu jest zasilacz stabilizowany zrobiony pod transformator - więc są m.in. elektrolity. Napięcie na nich pewnie dalekie jest od zero - jedynkowego. Czy jest możliwe zapanowanie nad prawidłowym startem układu? Pewnie jakiś układ resetu, ale wyświetlacza nie zresetuję, bo nie ma takiego wejścia (I2C). Jak takie rzeczy się ogarnia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2021, o 09:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Poczytaj np. Brown Out



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2021, o 14:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

micky napisał(a):
Poczytaj np. Brown Out


Dzięki! Sprytnie jest to rozwiązane w MCU. Już wiem, że mamy flagę MCUSR (przynajmniej w Atmedze 328) informującą o takim zdarzeniu. No to idźmy tym tropem. MCU się obroni, będzie świadomy takiego zdarzenia, więc będzie mógł "jakoś" wpłynąć na peryferia po tymże zdarzeniu. Wiem też, że wyświetlacz SSD1306 potrafi nie wstać po spadku napięcia. Pewnie gdybym miał inne komponenty, to niektóre z nich mogłyby zareagować podobnie. No i teraz powstają kolejne pytania.

Jaka jest praktyka? Nie mogę tego wygooglać. Intuicyjnie zrobiłbym tak, ze gdy MCU wstanie po BOR, to zapoda sygnał do zasilacza, by ten wyłączył się na chwilę resetując całość układu. Czy w ten sposób realizujemy temat?

Widywałem stabilizatory napięcia z pinem EN. Normalnie służy to do usypiania peryferiów. Więc może przeprojektować układ tak, aby peryferia miały odrębne zasilanie, które da się odciąć na chwilę po BOR i powtórnie je zainicjalizować?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2021, o 14:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Będziesz sobie dywanik spod nóg wyciągał? Albo wysyłasz inita do lcd albo jeśli to rzeczywiście jest niezbędne to robisz odcięcie zasilania np. zewnętrznym mosfecikiem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2021, o 15:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

micky napisał(a):
Będziesz sobie dywanik spod nóg wyciągał?


Celnie sformułowanie :D Niezupełnie. Chodzi o to, że MCU (jak wyczytałem w dokumentacji) odróżnia stan power on od BOR i to miałem w zamyśle wykorzystać. Pomyślałem, że jeśli nastąpi BOR, zrestartuję całość i odpalę w związku z tym wszelkie inicjalizacje na MCU, które i tak na starcie zawsze musi on wykonać, to nie będę musiał bawić się w elektryczne odcinanie zasilania od peryferiów. Procek po restarcie będzie "wiedział", że to był shut down a nie BOR, więc nie wpadnie w nieskończoną pętlę resetów.

Z drugiej strony pachnie to nadużyciem funkcjonalności...

micky napisał(a):
Albo wysyłasz inita do lcd...


Pytanie: czy mogę mieć gwarancję, że wyświetlacz "uwieszony" po spadku napięcia (=nie odcięciu), będzie chciał nadal rozmawiać z MCU? Zebrałeś w tym kierunku doświadczenia?

micky napisał(a):
...albo jeśli to rzeczywiście jest niezbędne to robisz odcięcie zasilania np. zewnętrznym mosfecikiem.


No więc właśnie nie mam pojęcia, czy to jest niezbędne. Wariant sprzętowy zawsze zadziała, ale komplikuje budowę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO