Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 00:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 gru 2020, o 22:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

Witam Was,

Pytanie nowicjusza w branży: jakie jest maksymalne taktowanie ADC w/w procesora w trybie 8 i 10-cio bitowym?

Tłumaczę skąd mam problem z ustaleniem faktu. Otóż uczę się posługiwania dokumentacją i czytam zapisy stąd:

ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/doc2503.pdf

Na stronie 293 (tabela 121) piszą iż max Clock Frequency dla ADC wynosi 1MHz dla Single Ended channel - cokolwiek to znaczy. Nie patrzę na parametry wzmacniacza różnicowego, który też tkwi w tym module, bo to inna para kaloszy. Z kolei na stronie 204, w opisie ADC napisano:

By default, the successive approximation circuitry requires an input clock frequency between
50kHz and 200kHz to get maximum resolution. If a lower resolution than 10 bits is needed, the
input clock frequency to the ADC can be higher than 200kHz to get a higher sample rate.


Czyli dla 10-bitów max to 200kHz, a dla 8 bitów, częstotliwość może być większa. A o ile większa, to wyczytałem z wyżej cytowanej charakterystyki elektrycznej.

Tymczasem czytam blue booka Atnel, gdzie Pan Mirek bardzo wyraźnie napisał na stronie 251, że dla pracy 8-bitowej częstotliwość może być zaledwie nieco większa niż 200kHz. Wnioskuję, że to "nieco" z pewnością nie jest 1MHz podanym w noicie. Próbowałem ustalić z autorem czy to błąd w druku, czy w nocie, czy czegoś nie rozumiem i źle interpretuję zapisy. Jedyne co usłyszałem, to że błędu nie ma i ma być to wspomniane 200kHz z niewielką górką. Niech mi ktoś wytłumaczy - jak zatem czytać dokumentację? Gdybym nie miał blue booka, to skąd miałbym wiedzieć jaki maksymalny dozwolony zegar mogę użyć? Gdzie tego szukać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2020, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Hej
MarekSz napisał(a):
Pytanie nowicjusza w branży: jakie jest maksymalne taktowanie ADC w/w procesora w trybie 8 i 10-cio bitowym?

Strona 201 noty katalogowej tekst wytłuszczony w nagłówku:
Cytuj:
13 μs - 260 μs Conversion Time
Up to 15 kSPS at Maximum Resolution

Pierwszy wiersz i masz czas konwersji A/C który musi zostać zachowany
1/(13* 10^-6) = 76.923kHz - 3.846 kHz
Drugi wiersz 15 kSPS (kilo Samples Per Second)

MarekSz napisał(a):
pewnością nie jest 1MHz podanym w noicie

1MHz to maksymalna częstotliwość jaka może być podana na prescaler żeby dało się ją obniżyć do takiej przy której SAR ADC będzie w stanie naładować kondensator podtrzymujący do właściwego poziomu i rozładować go przy pomiarze albo częstotliwość przy której struktura modułu preskalera ADC będzie wstanie zareagować (w przewidywalny sposób) na sygnał zegarowy. Preskaler dzieli sygnał zegarowy na 2/4/8/16/32/64/128, normalna konwersja zajmuje 13 cykli zegara.

Nie pracuje na ATMEGA'ch ale to wywnioskowałem z noty do której link podałeś, jednym słowem producent podaje że ADC działa na 200kHz ale jeśli chcesz niższą rozdzielczość możesz podnieść taktowanie - nie znalazłem wzoru opisujące zależność częstotliwości taktowania ADC od rozdzielczości - przypuszczalnie dlatego, że jest to zaniedbywalnie mało powyżej 200kHz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2020, o 12:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

MarekSz napisał(a):
Pytanie nowicjusza w branży: jakie jest maksymalne taktowanie ADC w/w procesora w trybie 8 i 10-cio bitowym?

http://www.openmusiclabs.com/learning/d ... index.html

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO