Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 01:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lis 2020, o 21:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014
Posty: 43
Pomógł: 0

Witam,
mam problem którego nie mogę rozwiązać. Mam układ oparty na atmedze 8 współpracujący z HC05. Problem polega na tym, że w przypadku atmegi 8A PU dane, które otrzymuje po BT są ok, jest to co chce. Gdy wgram ten sam kod na Atmege 8A U otrzymuje "śmieci". Co ciekawe gdy podłączam atmege do kompa poprzez konwerter i sprawdzam co wysyła USART to dane wysyłane są takie same na obydwu mikrokontrolerach. Wygląda więc na to jakby HC05 nie dogaduje się z atmega 8A U, nie mam pojęcia dlaczego. Czy może moje inne poziomy napięć ?
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2020, o 22:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Coś kręcisz - bo po pierwsze nie ma żadnych różnic pomiędzy ATmega8 jak chodzi o programowanie - niezależnie od tego w jakiej jest obudowie ... Po drugie nie ma takiej wersji procka ATmega8A U, jak już to ATmega8A AU albo ATmega8 AU.

Zapamiętaj zatem, że zarówno ATmega8A PU jak i ATmega8A AU to dokładnie te same procki jeśli chodzi i kod programu i działanie, różnica polega jedynie na tym, że wersja SMD ma dwa dodatkowe piny ADC6,7 ale tylko ADC a nie I/O. Zaś wersja DIP nie ma tych pinów.

Końcówki oznaczają TYLKO rodzaj obudowy - i nie doszukuj się w tym problemu panie, bo zapewne źle ustawiłeś fusebity po prostu albo jedziesz na wewn. oscylatorze i wtedy niestety to normalne że może się trafić że procek będzie się rozjeżdżał w pracy w UART dokąd nie skalibrujesz go za pomocą OSCCAL.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2020, o 22:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Też obstawiam fusebity, skoro wsad do procka ten sam, a i z tego co napisałeś de facto procek ten sam. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2020, o 23:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014
Posty: 43
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Coś kręcisz - bo po pierwsze nie ma żadnych różnic pomiędzy ATmega8 jak chodzi o programowanie - niezależnie od tego w jakiej jest obudowie ... Po drugie nie ma takiej wersji procka ATmega8A U, jak już to ATmega8A AU albo ATmega8 AU.

Zapamiętaj zatem, że zarówno ATmega8A PU jak i ATmega8A AU to dokładnie te same procki jeśli chodzi i kod programu i działanie, różnica polega jedynie na tym, że wersja SMD ma dwa dodatkowe piny ADC6,7 ale tylko ADC a nie I/O. Zaś wersja DIP nie ma tych pinów.

Końcówki oznaczają TYLKO rodzaj obudowy - i nie doszukuj się w tym problemu panie, bo zapewne źle ustawiłeś fusebity po prostu albo jedziesz na wewn. oscylatorze i wtedy niestety to normalne że może się trafić że procek będzie się rozjeżdżał w pracy w UART dokąd nie skalibrujesz go za pomocą OSCCAL.

Obrazek


Panie Mirku, dziękuje za odpowiedź. Nic nie kręcę, przedstawiam dowód. Fusebity są identyczne, ale to prawda używam wewnętrznego ocscylatora 8MHZ. Więc zakładam, że OSCCAL, na temat, którego nie wiem nic. Przystępuję więc do nauki, dziękuje ;)

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

mirekk36 napisał(a):
Coś kręcisz - bo po pierwsze nie ma żadnych różnic pomiędzy ATmega8 jak chodzi o programowanie - niezależnie od tego w jakiej jest obudowie ... Po drugie nie ma takiej wersji procka ATmega8A U, jak już to ATmega8A AU albo ATmega8 AU.

Zapamiętaj zatem, że zarówno ATmega8A PU jak i ATmega8A AU to dokładnie te same procki jeśli chodzi i kod programu i działanie, różnica polega jedynie na tym, że wersja SMD ma dwa dodatkowe piny ADC6,7 ale tylko ADC a nie I/O. Zaś wersja DIP nie ma tych pinów.

Końcówki oznaczają TYLKO rodzaj obudowy - i nie doszukuj się w tym problemu panie, bo zapewne źle ustawiłeś fusebity po prostu albo jedziesz na wewn. oscylatorze i wtedy niestety to normalne że może się trafić że procek będzie się rozjeżdżał w pracy w UART dokąd nie skalibrujesz go za pomocą OSCCAL.


Tylko dlaczego jak podpinam procka do kompa i patrze na realtermie to na obudwu mikrokontrolerach dostaje te same dane, tylko po BT dane się nie zgadzają. Dodatkowo sprawa nie dotyczy jednego mikrokontrolera amtega 8A U, mam ich 10. Na wszystkich to samo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2020, o 00:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ostr napisał(a):
przedstawiam dowód

No jeśli fotka ma być dowodem - to fakt udowodniłeś że to jest niestety PASKUDNA chińska podróba procka m8 .... śiadczy właśnie ta sama pojedyncza literka 'U' na końcu ;) nawet się Chińczykom nie chciało zadbać o tak prostą rzecz jak podrobienie prawidłowych tekstów. Więc częściowo już masz odpowiedź na swoje problemy. Na drugi raz kupuj procki z pewnych źródeł np z www.tme.pl i nie ważne że są troszkę droższe niż chińszczyzna

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2020, o 00:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2014
Posty: 43
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
ostr napisał(a):
przedstawiam dowód

No jeśli fotka ma być dowodem - to fakt udowodniłeś że to jest niestety PASKUDNA chińska podróba procka m8 .... śiadczy właśnie ta sama pojedyncza literka 'U' na końcu ;) nawet się Chińczykom nie chciało zadbać o tak prostą rzecz jak podrobienie prawidłowych tekstów. Więc częściowo już masz odpowiedź na swoje problemy. Na drugi raz kupuj procki z pewnych źródeł np z http://www.tme.pl i nie ważne że są troszkę droższe niż chińszczyzna

Tak podejrzewałem, jak kupiłem ostanio na allegro, dlatego tym razem kupiłem 10 z AVT. To już nie firma krzak. No nic jutro tam pojade i wyjaśnie sprawę

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

mirekk36 napisał(a):
ostr napisał(a):
przedstawiam dowód

No jeśli fotka ma być dowodem - to fakt udowodniłeś że to jest niestety PASKUDNA chińska podróba procka m8 .... śiadczy właśnie ta sama pojedyncza literka 'U' na końcu ;) nawet się Chińczykom nie chciało zadbać o tak prostą rzecz jak podrobienie prawidłowych tekstów. Więc częściowo już masz odpowiedź na swoje problemy. Na drugi raz kupuj procki z pewnych źródeł np z http://www.tme.pl i nie ważne że są troszkę droższe niż chińszczyzna


W kazdym razie udało mi się wyregulować częstotliwość OSCCAL, komunikacja działa :) Dziękuje serdecznie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO