Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 16:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2020, o 21:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lis 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam
Podczas wykonywania ćwiczenia z silnikami DC napotkałem na problem. Sterowanie silnikiem mi nie działa. W Bluebook-u jest narysowany schemat z zewnętrznym zasilaniem na 12 V którego nie podłączyłem. Czytając datasheet ATB 1.5 jest zaznaczone zasilanie VCC -> 5 V ( pin 16 ) czy ono nie wystarczy do wysterowania układu ( silnika ) Chciałem skorzystać właśnie z tego zasilania 5 V. Czy to jest powód dla którego nie działa mi sterowanie silnikiem ? musi być zewnętrzne zasilanie ?

Silnik podłączyłem na wyjścia MOT1 natomiast piny mikrokontrolera podłączyłem do MI_2A - > PD0 , MI_1A -> PD1 .Kod programu przepisałem z bluebook-a.Zworki do PWM nie ruszałem są zwarte.

Obrazek

Korzystam z silnika do adruno.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2020, o 23:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Proszę podać kod wgrany do MCU i szczegółowy schemat wraz z podłączeniami. Generalnie układ sterownika silnikiem wymaga od źródła zasilania prądu o minimalnej wartości 0,25A. Czy źródło zasilania jest w stanie dostarczyć prądu o takim natężeniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2020, o 00:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

marek687 napisał(a):
Czytając datasheet ATB 1.5 jest zaznaczone zasilanie VCC -> 5 V ( pin 16 ) czy ono nie wystarczy do wysterowania układu ( silnika )

Panie kochany - to jest zasilanie części logicznej scalaka - czyli VCC1 na scalaku - i to MUSI być +5V

Natomiast VCC2 to zasilanie driverów silnika w scalaku i to powinno być osobne napięcie podane na złącze o nazwie "V_DC" w zestawie. Możesz tam spróbować dać nawet i 5V ale trzeba je podłączyć do V_DC

Powinieneś sobie przede wszystkim zajrzeć do noty PDF scalka L293D żeby zrozumieć jak on działa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2020, o 17:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lis 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
marek687 napisał(a):
Czytając datasheet ATB 1.5 jest zaznaczone zasilanie VCC -> 5 V ( pin 16 ) czy ono nie wystarczy do wysterowania układu ( silnika )

Panie kochany - to jest zasilanie części logicznej scalaka - czyli VCC1 na scalaku - i to MUSI być +5V

Natomiast VCC2 to zasilanie driverów silnika w scalaku i to powinno być osobne napięcie podane na złącze o nazwie "V_DC" w zestawie. Możesz tam spróbować dać nawet i 5V ale trzeba je podłączyć do V_DC

Powinieneś sobie przede wszystkim zajrzeć do noty PDF scalka L293D żeby zrozumieć jak on działa

Podłączyłem zewnętrzne napięcie i wszystko mi działa. Dzięki za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO