Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 10:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 cze 2019, o 07:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 gru 2017
Posty: 10
Lokalizacja: Wąchock
Pomógł: 0

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć w jako nowicjusz, czy jest możliwość użycia zestawy do zaprogramowania zewnętrznego układu na 3.3V (np: esp8266)?
Zapewne koledzy potwierdzą mi to, lecz proszę o dokładne wytyczne podłączeń, by nie uszkodzić zestawu.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 07:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nie wiem jak się programuje twój esp ale zaglądałeś tak w ogóle do instrukcji PDF zestawu ATB ? bo coś mi się wydaje że nie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 08:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 gru 2017
Posty: 10
Lokalizacja: Wąchock
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
nie wiem jak się programuje twój esp ale zaglądałeś tak w ogóle do instrukcji PDF zestawu ATB ? bo coś mi się wydaje że nie


Drogi Mirku, twórcy instrukcji jest najłatwiej powiedzieć zajrzyj do pdf`a !!!.
A początkującemu jest łatwo popełnić jakiś błąd, ja pisząc ten post nie chciałbym uszkodzić zestawu ATB.

Instrukcję znam.
Wedle mnie to ja muszę: rozłączyć JP6 i JP7, połączyć zworką w JP16 2 i 3, pobrać sygnał TX i RX z J9, a teraz pytanie czy w zestawie ATB zasilanie 3.3V jest tylko żeńskie na porcie MICROPORT, czy jest jakiś pin męski z napięciem 3.3V?

Proszę o skorygowanie mojej wiedzy na temat ATB 1.05a.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 09:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

No, nie do końca.
Przełączasz zworkę VCCIO na 3V3. Możesz się podłączyć Tx i Rx do złączek JP6 i JP7 (po zdjęciu zworek) lub ze złączki J9 (podpisana a płytce jako UART) - na pinach 1 i 2 są sygnały Rx i Tx.
3V3 możesz sobie pobrać ze złączki VCCIO, natomiast zworka na tej złączce musi być!
Jesteś w stanie tylko na Rx i Tx zaprogramować ESP?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 10:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rafmysz napisał(a):
A początkującemu jest łatwo popełnić jakiś błąd, ja pisząc ten post nie chciałbym uszkodzić zestawu ATB.

Dlatego przede wszystkim warto najpierw dokładnie opisać co chcesz zrobić - a nie że zaprogramować ESP ? bo skąd ja mam wiedzieć co ty rozumiesz przez zaprogramowanie ESP ?

Jeśli tobie chodzi o komunikację RS232 - a z tego co dopiero teraz widać po tym poście - to też dopiero teraz można to przypuszczać - że chodzi o zwykłą komunikację UART

Jeśli zada się porządnie pytanie, nie szczędząc słów to ZAWSZE można szybciej i precyzyjniej odpowiedzieć.

Nie wspomnę już o podaniu w poście o którą wersję zestawu ATB chodzi - co też zrobiłeś dopiero w kolejnym poście.

Kolega wyżej w zasadzie napisał w czym rzecz ale ja uzupełnię albo podsumuję:

Po pierwsze w instrukcji PDF jest:

Obrazek

Jasno z tego widać, że przy załączonych zworkach JP6 i JP7 nie można korzystać ANI z pinów procka PD0 i PD1 ani też z pinów RX i TX przejściówki USB-RS232 w zestawie - bo jak ? Skoro jest do niej podłączony procek.

Aby więc wykorzystać przejściówkę, jasnym chyba jest, że trzeba te dwie zworki zdjąć. Wtedy można korzystać z pinów PD0 i PD1 procka ale też niezależnie zupełnie można korzystać z pinów UART przejściówki USB-RS232 na której wyprowadzone są wszystkie sygnały RS232 (domyślnie w standardzie TTL)

Za zmianę standardu TTL na 3V3 odpowiada oczywiście zworka VCCIO i to też jest jasno opisane w instrukcji:

Obrazek

co oznacza, że jeśli chcesz nawiązać komunikację z innym układem przez RS232(UART) - w standardzie napięciowym 3V3 no to chyba trzeba przestawić tę zworkę zgodnie z opisem w PDF

Obrazek

I tu gdzie masz zielone strzałki (oczywiście plus GND) - łączysz się ze swoim zewnętrznym układem - to zawsze działa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 08:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2016
Posty: 6
Pomógł: 0

rafmysz napisał(a):
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć w jako nowicjusz, czy jest możliwość użycia zestawy do zaprogramowania zewnętrznego układu na 3.3V (np: esp8266)?


Jest możliwość i bardzo pięknie to działa. Ja to sobie nawet specjalną płytkę przygotowałem ze złączem ATNEL-AIR.

Obrazek

I teraz po prostu wtykam płytkę albo w płytkę ATB albo w ATB-USB-RS232. Gdyby ktoś chciał skorzystać, to tu są schemat i płytka: https://easyeda.com/djg_ww/djg-air_small


Pozdrawiam,
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 11:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Bardzo fajny pomysł!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 11:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 gru 2017
Posty: 10
Lokalizacja: Wąchock
Pomógł: 0

djg napisał(a):
rafmysz napisał(a):
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć w jako nowicjusz, czy jest możliwość użycia zestawy do zaprogramowania zewnętrznego układu na 3.3V (np: esp8266)?


Jest możliwość i bardzo pięknie to działa. Ja to sobie nawet specjalną płytkę przygotowałem ze złączem ATNEL-AIR.

Obrazek

I teraz po prostu wtykam płytkę albo w płytkę ATB albo w ATB-USB-RS232. Gdyby ktoś chciał skorzystać, to tu są schemat i płytka: https://easyeda.com/djg_ww/djg-air_small


Pozdrawiam,
Jarek


Witam Ciebie,
Bardzo ładny projekt - GRATULACJE.
Ja pisząc ten post, oczekiwałem znalezienia pinów męskich w zestawie ATB 1.05a, lecz doszukałem się ich na MICROPORCIE i jak Tobie udało się zrobić przejściówkę z ATNEL-AIR na ESP8266 to ja pomyślałem o podobnym rozwiązaniu na owym porcie. Chciałbym aby owa przejściówka mogła pracować na UART (gdzie pracuje tx i rx) oraz na KANDA !
Chciałbym się Ciebie zapytać - jakiego programu używasz do wgrywania?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO