Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 08:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 mar 2019, o 15:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom92 napisał(a):
Na szczęście są też tacy wykładowcy/promotorzy, którzy z góry mówią, że nie interesują ich prace na arduino. Tak jak to u mnie na studiach było :)

No to SUPER sprawa ! Oby takich więcej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2019, o 16:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Ja próbowałem uczyć się programowania na arduino... szybko zmieniłem na atmegę i język C. Arduino nie jest dla mnie, wolę wiedzieć, jak coś działa. I dlaczego w ten sposób.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2019, o 17:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Tu wszyscy narzekają jak stare baby! Gdzie ja trafiłem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2019, o 17:14 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Może z tego narzekania coś się wykluje. 8-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2019, o 18:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Mirek to jest nasze dobro narodowe powinien być pod szczególną ochroną ;)

Ja pamiętam czasy zx spektrum który był w tych czasach cudem techniki

a osoba w stylu Mirka która by potrafiła tak fajnie tłumaczyć tajniki programowania
byłaby na wagę złota

no ale wtedy jeszcze nie było AVRów, tylko Z80



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2019, o 19:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

siwypiotr napisał(a):
Gdzie ja trafiłem?

Na Marsa ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 07:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Obawiam się że chcąc zarobić trzeba ambicje schować w kieszeń, albo przynajmniej działać dwutorowo. Ambitne projekty osobny kanał, i osobny kanal gdzie wlasnie polaczysz dwa kabelki, wgrasz gotowca i juz mozna blysnac w szkole co to sie nie zrobilo... YT to glownie swiat mlodych, a im sie nic raczej nie chce... a juz na pewno nie siedziec z ksiazkami po nocach nad kodem zeby wyslac SMSa z plytki za 500pln...
Może i brutalne ale realne spojrzenie...

Co nie znaczy ze nie ma tu grona ludzi ktorzy beda tez ambitnymi tematami zainteresowani... ale to juz myślę że wiesz...

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 11:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Tematyka musiała by być szersza. Coś co pozwoliłoby szerszemu gronu, bez większego trudu/wiedzy/umiejetnosci zrobić coś przydatnego. (Dlatego arduino jest popularne) Aktualnie z okazji budowy domu i chęci minimalnej automatyzacji zagłębiam temat "SUPLA".
Wydaje mi się że mozna by się nad tym pochylić. Wiem że są biblioteki pod Arduino. Więc baza jest. Zróbmy coś fajnego z AVR/ESP/SUPLA. Projekt supla jest open source. Zamel ma kilka modułów. Ale może daloby się Mirku zarobić na czymś alternatywnym (elektronice) która z SUPLA gada? Masz wiedzę i umiejętności. Pole do popisu przed Tobą...

Z tego co jednak da się zauważyć filozofia Mirka nie pozwala iść z głównym trendem tzn. Są tanie moduliki ESP - on ma swoje wifi, fakt ze duzo lepsze ale i duzo drozsze i bardziej skomplikowane. Nie kazdy chce/potrafi na tym robic cuda, a do klikania przekaznikiem cuda nie sa potrzebne...
Są tanie moduliki rozne/ niektore gnioty/ niektore przydatne, dlaczego to hejtowac i wypierac jak mozna by pokazac cos fajnego z nimi?

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 12:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 cze 2015
Posty: 15
Pomógł: 0

W dzisiejszym świecie młodzi ludzie stawiają na prostotę , którą daje arduino

ich nie interesuje jakie rejestry ustawić żeby odczytać wartość z przetwornika
dla niego prościej wpisać jedną komendę i się nie interesować co tam się dzieje w środku

Może dorobić taki mały zestaw ATB
np.
-rs232
-stabilizator(lub przetwornica)
-procek , np atmege328
- goldpiny z wyjściami
- goldpiny z zasilaniem
- możliwość wgrywania wsadu przez usb
takie małe arduino

Bo jak dla mnie to na początku musiałem dużo się zastanawiać żeby kupić zestaw ATB i książki
dopiero zmiana pracy dała mi impuls i środki na zakup

a takie małe arduino kosztuje nieraz mniej niż 30 zł z prockiem atmega328 np arduino nano czy mini
sam czasem wykorzystuje te płytki jak na szybko to tworze w arduino a jak mam czas to w c lub bascom
i też wszystko chodzi.

plusem jest to że usb daje zasilanie i to nieraz wystarcza do załączenia przekaźnika lub nawet zapalania diody
To moim skromnym zdaniem Zakup zestawu ATB żeby sprawdzić program to przesada

skoro kupując arduino ma już wszytko czego potrzeba : programator , komunikacje, stabilizator , przykłady online (kopiuj wklej)
tylko resztę albo dokupuje albo sam tworzy i podpina kabelkami.
Już nie wspomnę o mnogości płytek dedykowanych dla arduino (co pewnie wszyscy wiedza nie tylko do ARDUINO)


Wiem że w dzisiejszym świecie element jest droższy niż ten sam detal z dedykowaną płytką pcb
cena samego stabilizatora np lm2596 w TM.. to 17.96 za sztukę
a w Bot... z płytka dostaniesz za 5,5zł a gdzie reszta detali cewka diody itp.itd

Młodzi ludzie dążą do prostoty dokąd to dojdzie ?????

POZDRAWIAM



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 12:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ty wypowiedziałeś się brutalnie i rzekomo realnie - nie rozumiejąc kompletnie, że na 100 ludzi będzie co najmniej 40 skrajnie różnych opinii a KAŻDY będzie mówił, że ta jego opinia jest jedynie realna ... :lol: a wiesz dlaczego tak się dzieje ? Bo ludzie patrzą TYLKO przez czubek własnego nosa niestety, czyli tego co dla nic w tej chwili, tu i teraz jest potrzebne, przydatne i nic innego ich nie obchodzi.
eMCe2 napisał(a):
Może i brutalne ale realne spojrzenie...


to i ja wypowiem się brutalnie więc bez urazy;) na to zdanie:

eMCe2 napisał(a):
Tematyka musiała by być szersza. Coś co pozwoliłoby szerszemu gronu, bez większego trudu/wiedzy/umiejetnosci zrobić coś przydatnego.


Kompletnie ale kompletnie czochra mnie i od samego początku mnie czochrało przekazywanie wiedzy osobom, które chcą "bez większego trudu" ... Tylko uważaj proszę, wyekstrahowałem słowo "turd" z twojego karkołomnego trój-paku.

"bez trudu" jest andruino ... a efekty widać wszędzie ;) ...

eMCe2 napisał(a):
YT to glownie swiat mlodych, a im sie nic raczej nie chce.

To już w ogóle zgroza ;) ... ale też dobrze zdaję sobie sprawę - że to nie jest dla tych którym jak słusznie zauważyłeś "nie chce się", którzy uważają, że jeśli filmik trwa dłużej niż 5 minut a książka liczy sobie mniej niż 20 stron z czego 50-80% to obrazki ;)

eMCe2 napisał(a):
a juz na pewno nie siedziec z ksiazkami po nocach nad kodem zeby wyslac SMSa z plytki za 500pln...

Tutaj (bez urazy to już walnąłeś jak .... przysłowiowy - wiesz kto i o co) ... a co ma wspólnego fakt, że ja pokazuję jak można wysłać SMS'a z płytki za 500zł z tym - że przekazuję wiedzę od podstaw jak to zrobić, jak zrozumieć modem GSM, komendy AT, wyjaśniam różne tajniki, omawiam szczegóły

wiesz po co to robię - po to żeby ktoś mógł to zrobić nawet na stkówce jak chce - NO WŁAŚNIE - tylko musi się chcieć .... ale rozumiem, że to BOLI ... jeśli tej wiedzy przekazanej jest o kilka mili litrów za dużo - to zaczynają się argumenty, że to na zestawie za 500zł ... . czyli argumenty typu "A u was Murzynów biją!" bo brednie jakich mało ...

I mówię to śmiało z podniesionym czołem bo ty sobie nawet sprawy nie zdajesz ilu już ludzi nauczyło się np na Yellowbooku i ile osób mi dziękowało osobiście czy to przez maila, czy na PW tutaj ale też w spotkaniach osobistych - że tak dogłębnie poruszyłem temat .... A często te osoby nawet na oczy zestawu ATB za 500zł nie widziały ... niektórzy swoje moduliki na arduino uruchomili dzięki temu !!! i to się liczy a nie jakieś tam brednie o wysyłaniu SMSów z zestawu za 500zł

eMCe2 napisał(a):
Aktualnie z okazji budowy domu i chęci minimalnej automatyzacji zagłębiam temat "SUPLA".

O Jezu! toż te moduły kosztują powyżej 100zł czyli co to już realna i dobra cena wg ciebie? Dla tych co twierdzą, że automatykę domową robią na andruino mini - to twoja spula jest jakimś hyper drogim rozwiązaniem - i co? Mit o realiach pada w gruzach ;)

eMCe2 napisał(a):
Z tego co jednak da się zauważyć filozofia Mirka nie pozwala iść z głównym trendem

hahaha główny trend .... na prawdę no coraz większe bzury piszesz i to okrutne ... aż szkoda nawet gadać dalej - bo twoja filozofia przytłacza ;)

eMCe2 napisał(a):
Są tanie moduliki ESP - on ma swoje wifi, fakt ze duzo lepsze ale i duzo drozsze i bardziej skomplikowane. Nie kazdy chce/potrafi na tym robic cuda, a do klikania przekaznikiem cuda nie sa potrzebne...

A kto zabrania komu robić coś na ESP ??? Ja ? ... toż teraz to już przechodzisz samego siebie jeśli chodzi o poziom bzdetnych wypowiedzi ... Obrażasz mnie - a za chwilę - powiesz, że to ja ciebie obrażam.

eMCe2 napisał(a):
Nie kazdy chce/potrafi na tym robic cuda, a do klikania przekaznikiem cuda nie sa potrzebne...

I dlatego jest wolność wyboru KAŻDY robi na tym co uważa - co komu do tego ? Masz jakieś problemy ze sobą, że piszesz takie rzeczy ? czy znowu sugerujesz że ja zabraniam komuś robić coś na ESP ?

Chyba że jak niektórzy malkontenci nie możesz zrozumieć, że to forum to jest forum ATNEL i tylko dlatego nie toleruję tutaj modułów ESP bo wspieramy nasze. Jak ktoś chce to zawsze zapraszam np na forum SunRivera - gdzie się o nich dyskutuje i to sporo ale też w wielu innych miejscach w internecie - więc proszę cię nie piernicz takich rzeczy, że ja komuś zakazuję ESP bo to już jakiś amok.

eMCe2 napisał(a):
Są tanie moduliki rozne/ niektore gnioty/ niektore przydatne, dlaczego to hejtowac i wypierac jak mozna by pokazac cos fajnego z nimi?

A kto je hejtuje ? Znowu pijesz do mnie ? Czy po prostu piszesz sobie co ci ślina na język przyniesie bez jakiegokolwiek związku z dyskusją

Jeśli uważasz to forum za hejciarskie, że tu wszyscy muszą podążać za jakimś trendem Mirka i zmuszani są do wysyłania SMSów z modułów za 500zł to chłopie - co ty tu jeszcze robisz - ja osobiście jakbym zobaczył TAK STRASZNE forum to bym spierniczał gdzie pieprz rośnie - przecie w internecie forów jest bez liku i tu KAŻDY też może być na tym na którym chce i je lubi ....

No chyba że masz coś z masochisty - to wtedy rozumiem ;) .... Zapraszam cię uprzejmie do zmiany forum - po co się masz denerwować ?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

paul_K napisał(a):
ich nie interesuje jakie rejestry ustawić żeby odczytać wartość z przetwornika
dla niego prościej wpisać jedną komendę i się nie interesować co tam się dzieje w środku


Ale widzisz - mnie nie interesuje kompletnie przekazywanie wiedzy takim ludziom których to nie interesuje - oni znajdą swoje andruino i z Bogiem - ja do nich nic nie mam.


paul_K napisał(a):
Może dorobić taki mały zestaw ATB
np.
-rs232
-stabilizator(lub przetwornica)
-procek , np atmege328
- goldpiny z wyjściami
- goldpiny z zasilaniem
- możliwość wgrywania wsadu przez usb
takie małe arduino

Nigdy w życiu - nigdy w życiu nie będę ścigał się z andruino i niejednokrotnie wyjaśniałem dlaczego i tu już nie mam siły się powtarzać. ;)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

paul_K napisał(a):
a takie małe arduino kosztuje nieraz mniej niż 30 zł z prockiem atmega328 np arduino nano czy mini
sam czasem wykorzystuje te płytki jak na szybko to tworze w arduino a jak mam czas to w c lub bascom
i też wszystko chodzi.

I KUPA PROBLEMÓW jak tylko trzeba prototypować większy projekt, uczyć się itp ... tylko proszę, zaklinam cię - nie mów mi przypadkiem, że dzięki takiemu andruino to można od razu gotowe urządzenie zrobić ;) bo zwykle wygląda ono tak: SCHEMAT + Obudowa z urządzeniem ;)

ObrazekObrazek

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

paul_K napisał(a):
To moim skromnym zdaniem Zakup zestawu ATB żeby sprawdzić program to przesada

Ale to mnie akurat w ogóle nie obchodzi bo to nie są jak widać zestawy dla ciebie - ja tam nie narzekam na sprzedaż ;) tak samo jak nie narzekają osoby które już mają ATB a często nawet kupują drugi zestaw ... więc znowu - tak jak wyżej komuś mówiłem - to że patrzysz przez czubek własnego nosa wcale nie jest argumentem

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Cytuj:
skoro kupując arduino ma już wszytko czego potrzeba : programator , komunikacje, stabilizator , przykłady online (kopiuj wklej)
tylko resztę albo dokupuje albo sam tworzy i podpina kabelkami.
Już nie wspomnę o mnogości płytek dedykowanych dla arduino (co pewnie wszyscy wiedza nie tylko do ARDUINO)

hahahaha szczególnie podoba mi się to twoje KOPIUJ WKLEJ ! ;) i hajda ;) lecimyyyy ! ;) jazda bez trzymanki :lol: - wiatr we włosach - wolność ! - no coś pięknego - używaj ile wlezie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 12:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Mirku... dlugo zastanawialem sie czy wziac udzial w tej dyskusji, bo ona zawsze konczy sie tak samo. Ale może wytłumaczę...
Wyraziłem swoje zdanie na temat malego zainteresowania tematem - po prostu duzą konkurencją jest arduino/ESP/gotowe moduły i wsady które wystarczają większości początkującym do większości o czym oni myślą... teraz (moim zdaniem) cały szkopuł w tym żeby im pokazać że to dopiero początek i można dużo więcej. Bez wiedzy oczywiście nie wiadomo że można dużo więcej! Tylko jak ktoś nie ma wiedzy to widzi płytkę z prockiem... gdzie twoja kosztuje 500 a arduino 3usd z przesylką z chin... bez wiedzy on mysli o miganiu diodą czy przekaźnikiem... i każda z tych plytek mu to daje... w miare zdobywania wiedzy rosna potrzeby i wtedy twoje zestawy/moduły oczywiście są lepsze... tylko jaki % z tych początkujących załapie bakcyla i trafi do Ciebie to sam wiesz pewnie najlepiej...

Byłem twoim patronem, byłem na twoich warsztatach w Poznaniu, mam wszystkie Twoje książki, twój zestaw ATB też mam i lubię to forum, Twoją osobę oraz wiedzę tu zgromadzoną... może i jestem masochistą, a może po prostu coś tam już wiem i potrafię to co tu jest docenić... niestety każda wypowiedź na tym forum podobna do mojej kończy się takim twoim kwitowaniem tematu, więc już milknę i powiem podsumowując tyle, że nadal cenie twoje poradniki i wiedzę, nadal bedę z nich czerpał, ale nadal uważam że jak chcesz osiągnąć lepszy wynik finansowy to musisz wyjść poza swoje myślenie...

Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę! A jak kiedyś zrobisz jeszcze warsztaty w Poznaniu to pewnie też masochistycznie na nie wpadnę i postawię Ci piwo żebyś miał okazję się przekonać na żywo że jednak nie jestem tu po to żeby Ciebie atakować...

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 12:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

paul_K napisał(a):
Młodzi ludzie dążą do prostoty dokąd to dojdzie ?????

Nie generalizuj - bo nie wszyscy młodzi ludzie ;) a ci którzy dążą do takiej prostoty o której mówisz - zwykle kończą na smartfonie i grach komputerowych - bo po krótkim czasie mało ich interesuje elektronika i programowanie - zastanawiająco szybko dochodzą do wniosku że to nie dla nich ... szczególnie gdy okazuje się, że jak zrobią automatykę domową na anadruino to im się wciąż światło samo w nocy zapala albo inne tego typu bzdety - a tymczasem nikt nie spróbował sięgnąć głębiej - jak to działa w środku, co to jest elektronika, co to są zakłócenia, jak tworzyć płytki PCB itd itp

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 12:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2014
Posty: 113
Pomógł: 1

Rzadko włączam się w takie dyskusje, bo rzadko prowadzą do konsensusu. Ale tym razem chciałbym coś od siebie napisać. Jak czytam: Mirku zrób to... zrób tamto... to robią na Andruino więc zrób w czystym C.... No to może ja mam propozycję: my zróbmy coś fajnego, porządnego, promujmy to "coś" i mówmy, że powstało dzięki książkom, poradnikom, forum Mirka. Nas jest wielu i wiele wymagamy od jednego człowieka (no czasami wspomaga go Paweł). Przecież każdy się tu coś nauczył. Jest SUPLA, no to może zbierze się grupa osób zainteresowanych i zacznie działać w tym kierunku. Sam kiedyś złapałem się na jakimś wyłączniku światła (kupnym) co to mi w środku nocy fundował dyskotekę. Więc zrobiłem po swojemu korzystając z Mirka pracy. I teraz nie mam z układem najmniejszych problemów. Jakieś inne tematy? No to kolejna grupa zainteresowanych i do dzieła. Wtedy zobaczycie jak ciężko jest poprowadzić i utrzymać taki projekt, nawet w gronie początkowo nim zainteresowanych osób.
Nie odbierzecie tego proszę jako krytykę, tylko jako nakreślenie tego jak wygląda rzeczywistość która dotyczy zabawy, nauki, no i biznesu.

Pozdrawiam i życzę sukcesów z własnej ciężkiej pracy.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 13:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Misiek_86 napisał(a):
wymagamy od kogoś wiele, a sami nie dajemy nic.


Widzisz - czasem by się po prostu przydało żeby chociaż takie osoby jak eMCe2 itp ... żeby przynajmniej nie przeszkadzały, bo ileż można słuchać na forum atnel o zabranianiu ESP, o tragedii cen zestawów, o tym że andruino za 2$ z Chin, że wszystkie skecze COPY & PAST darmowe i nawet myśleć nie trzeba ;) ... więc mówię, żeby chociaż nie przeszkadzali

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

tec-dive - dziękuję za zdrowe podejście

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 14:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 cze 2015
Posty: 15
Pomógł: 0

Nie chciałem nikogo urazić
Mnie osobiście filmy Pana Mirka bardzo dużo dają i pomagają spojrzeć na programowanie w C z innej strony
Pewnie jak bym wiedział wcześniej że istnieje taki Pasjonata programowania w C i który umie przekazać wiedze,
jak Pan Mirek to pewnie NIE szukał bym alternatyw tylko tworzył wszystko w C.

Pewnie teraz każdy pomyśli sobie, że próbuje się zrehabilitować ..
Miałem dużo przedmiotów z programowania java, c++, delphi, asambler, pascal, php i moja edukacja kończyła się najczęściej na zaliczeniu przedmiotu
A tu proszę czasem z chęciom siadam i oglądam kolejny odcinek z delphi czy c

Czasem sama umiejętność zainteresowania to ogromny plus i tu OGROMNY PLUS dla Pana Mirka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 14:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tu nie chodzi o rehabilitowanie się - tylko tak jak mówię, przynajmniej nie przeszkadzanie w działaności gospodarczej i wychwalanie Chin pod niebiosy - bo niedługo jak tak dalej pójdzie, że młodzi ludzie:

1. Nie będą chcieli się uczyć projektowania płytek PCB - bo "po co?" skoro jest chińskie andruino za 2$
2. Nie będą chcieli się uczyć programować bo "po co?" skoro SKECZE andruino za darmo

to ci młodzi ludzie konkretnie będą służyć gospodarce chińskiej za prostych wyrobników słabo opłacanych i za odbiorców wszystkich towarów z Chin, gdy Chiny będą już potęgą gospodarczą, gdy już nie będą musiały kraść technologii i pomysłów z zachodu bo sami się uczą błyskawicznie i już zaczynają produkować swoje własne coraz bardziej zaawansowane produkty nie tylko elektroniczne ... i dopiero po latach CI młodzi ludzie albo ich dzieci obudzą się z ręką w nocniku, i myślą że może jednak warto zacząć się uczyć a nie tyrać za marny grosz.

Jak ktoś nie chce wspierać atnela to niech zakupi zestawy tańsze ale w Polsce i polskich firm, są przecież firmy Gotronik, AndTech i wiele innych - proszę bardzo ja tu reklamuję swoją konkurencję !

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 14:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 cze 2014
Posty: 113
Pomógł: 1

No to może ja coś zaproponuję. Zbliża się okres kiedy znowu zacznę wypuszczać do stratosfery balony. Potrzebuję porządnej telemetrii. W tym celu (to już wiem na pewno) kupię https://sklep.atnel.pl/pl/p/0553-MK-MUL ... eka-C-/233 bo będą mi potrzebne dwa UART-y dobrze oprogramowane, a wszyscy wiemy, że ta biblioteka jest bardzo dobrze "zrobiona" i przetestowana. Do tego nie raz wspominane tu na forum moduły radiowe LORA, bo okazuje się, że na ziemi mają zasięg około 10km, ale są tacy co potrafią spokojnie osiągnąć kilkadziesiąt kilometrów właśnie w komunikacji z balonem. Można APRS wykorzystać ale po co (potrzebna licencja itd) skoro można zrobić świetną dedykowaną elektronikę właśnie w oparciu o Mirka biblioteki i poruszaną tu na forum pokrewną tematykę. Może zainteresuję kogoś tym tematem (samemu mi ciężko wszystko ogarnąć), może nikogo. Ale tak czy tak, wyślę Mirkowe biblioteki w kosmos :)
Piszę "biblioteki", bo jak Mirka w kosmos wyślemy, to nie wiem, kto wtedy nam pomoże ;)
I jeśli Mirku pozwolisz, to wszędzie gdzie będę publikował relację z tych lotów, wplotę info, że to "leciały" Twoje produkty :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 16:40 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Były takie konkursy. Zainteresowanie mniej niż mizerne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2019, o 13:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Zastanówmy się jak Mirkowi pomóc w tym co robi
a nie starać się zmieniać tego co robi, na proste płytki typu arduino
i tam jeszcze coś innego

Mirek robi bardzo fajne rzeczy i nie starajmy się zniżać jego poziomu aby dostosować
go do rynku lecz zastanówmy się jak Go wypromować

Ja miałem pomysł z ulotką reklamową którą można by było pobrać z Mirka strony i wstawić
na nasze prywatne strony aby o Mirku i tym co robi dowiedziało się jak najwięcej ludzi
Jest nas sporo na tym forum może zbyt dużo nie możemy zrobić ale na pewno każdy z nas
może wkleić na swojej stronie reklamę tego co Mirek robi

Można zrobić projekty reklamówek i przesłać Mirkowi do zatwierdzenia w ramach konkursu czy zabawy
a Mirek jak będzie chciał może wymyślić jakąś nagrodę za najlepszą reklamę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2019, o 07:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Ale dziwnie się temat urwał
nawet odpowiedzi co myślicie o pomyśle w poście wyżej

Czyżby cła chęć pomocy gdzieś wyparowała?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2019, o 08:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

miki53 - jak widać każdy musi sam to przetrawić na spokojnie - ciężko coś na siłę robić. Każdy ma swoje tempo ... i ja to doskonale rozumiem, przynajmniej tak mi się wydaje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2019, o 10:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

Mirek, a nie myślałeś kiedyś aby robić kursy poświęcone programowaniu i elektronice na Udemy? Osoba zainteresowana kursem płaci, Ty jako twórca danego kursu na jego koniec wystawiasz certyfikat (tam chyba nie trzeba mieć uprawnień na wystawianie certyfikatów) - mówię to oczywiście z pozycji kursanta (nie wiem jak Udemy rozlicza się z twórcą).
Druga sprawa to to że na rynku brakuje (wg. mnie) porządnych kursów na temat programowania mikrokontrolerów STM32 a Ty mógłbyś tą lukę dobrze wypełnić - wiadomo jeśli miałbyś ochotę i czas :) .

Pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2019, o 14:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Wczoraj przeglądałem Twoje poradniki tak na zaliczenie aby zaznaczyć łapkę w górę
tam gdzie jeszcze nie miałem
myślę że troszkę łapek doszło i dzisiaj łapkowania ciąg dalszy nastąpi
skoro to ma Ci pomóc a mnie to i tak wiele nie kosztuje tylko troszkę czasu

Ale w porównaniu z tym czasem który Ty poświęcasz na poradniki z których my
możemy czerpać wiedzę pełnymi garściami to kropla w morzu

Fajnie by było aby koledzy też dali od siebie chociaż tą namiastkę czasu na łapki o ile nie mają zaznaczone

Ktoś może powiedzieć że Mirek robi to dla siebie dla zarobku
a nie dla mnie to czemu mam poświęcać swój czas

A czy ktoś się zastanowił ile czasu poświęca Mirek nam, nie tylko na forum podpowiadając
co i jak zrobić aby zaczął nam działać jakiś nasz projekt tak jak ma
Za przekazywaną wiedzę w swoich poradnikach z której czerpiemy pełnymi garściami też
nie każe nam płacić

Więc czy to jest tak wiele że poświęcimy troszkę swojego czasu na zaznaczenie łapki
czy przyklejenie ulotki na słupie ogłoszeniowym w swoim mieście

Mirku pomyśl nad szatą graficzną swojej reklamy, bo ja tak sobie myślę że mam mało
osób którym mógłbym dać do wklejenia reklamówki na ich prywatne strony
więc przyszło mi do głowy że wychodząc do sklepów po zakupy to mógłbym
twoją reklamę przykleić na słupach ogłoszeniowych
Tylko muszę mieć co przykleić



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 09:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Wydaje mi się ,że kluczem do sukcesu arduino jest zwykła ludzka chęć do szybkiego osiągnięcia efektu końcowego bez zawracania sobie głowy zbyt zaawansowanym myśleniem.
Pamiętam jak lata temu zapytany przez syna o jakieś zjawisko próbowałem mu wytłumaczyć jak to działa.Bardzo szybko mi przerywał mówiąc – tato ja nie chcę wiedzieć jak to działa, powiedz mi co zrobić aby było dobrze.
Wiele od tego czasu się nie zmieniło. Dziś gdy udzielam korepetycji z matematyki wnuczce, jej nie interesują zależności a jedynie receptura na rozwiązanie zadania.
Poradniki Mirka są wspaniałe, zawierają mnóstwo wiedzy i pomagają w tworzeniu własnych konstrukcji , ale by je docenić i się w nich rozsmakować trzeba wcześniej rozwinąć w sobie tę chęć analitycznego podejścia do świata. A żeby w pełni docenić błyskotliwośc i elegancję wielu konstrukcji przedstawianych w tych poradnikach trzeba do tego jeszcze trochę samemu próbować coś klecić i szukać dróg do celu.
Nie wiem, może się mylę ale myślę że pewnym remedium na niskie zainteresowanie produktami ATB byłoby wprowadzenie nowej linii produktów opartych na bazie obecnych i oferowanych równolegle z nimi.
Myślę o podziale zestawu ATB na mniejsze bloczki czyli np. blok CPU składający się z procesora , kwarcu, zasilacza i prostych peryferii , blok wizualizacji składający się z wyświetlacvza LCD, paru diod LED i np. paru klawiszy, blok audio zwierający wzmacniacz m.cz, buzzerek, może głośniczek, itd.
Bloki te powinny mieć wyprowadzenia do łączenia kabelkami podobnie jak w arduino. No i do tego w sklepie Atnel powinny być do kupienia nie tylko biblioteki, a całe gotowe aplikacje które można by wgrać do bloku CPU i po dołączeniu właściwych bloczków -peryferii uzyskać gotowy układ. Oczywiście kod powinien być tak jak i teraz dostępny do modyfikacji.
Wtedy taki nowicjusz mógłby sobie kupić układ niejako”na wymiar” , uruchomić co obiecano prostym sposobem i ewentualnie po pewnym czasie zacząć samemu coś modyfikować. Poza tym nowe konstrukcje wymagałyby jedynie dokupienia dodatkowych bloczków.
Odpada przy tym myślenie –„ a po co mi taki duży zestaw którego i tak pewnie nie wykorzystam.” Pamiętajmy ,że apetyt rośnie w miarę jedzenia i na początku mało kto ma ambitne plany.
Sorry, są to tylko moje przemyślenia, którymi być może Was zanudzam ale bardzo bym chciał aby poradniki Mirka przetrwały.
Pozdrawiam
W



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 11:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MisterWhite napisał(a):
Myślę o podziale zestawu ATB na mniejsze bloczki czyli np. blok CPU składający się z procesora , kwarcu, zasilacza i prostych peryferii

Kolega widzę nie czytał tego co pisałem wyżej więc przypomnę, nigdy w życiu nie będzie podziału ATB na bloczki bo to jest kompletnie bez sensu ... i nie chodzi tylko o to że tworzyłbym znowu andruino ale o bzdurę takiego podejścia - czyli pełno kabli, antenek i znowu nic nie działa ;) - nie ma mowy o uwstecznieniu ATB chociażby nie wiem co ;) jak ktoś chce się bawić i mieć problemy to będzie dłubał w andruinie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 12:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

W 100% popieram. Podzielenie na bloki to jakaś tragedia. Później pół biurka zawalona gratami. Ja to bym jeszcze dołożył co nie co :). Choc niestety mam inna płytkę na ,której jest jeszcze mniej peryferii.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 12:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zubik napisał(a):
Dokładnie, lepiej mieć wszystko na jednej płycie niż kilometry kabelków że potem niema pewności czy wszystko dobrze kontaktuje.

A tego właśnie początkujące osoby nie rozumieją - i wkopują się w rzekome andruina za 2$ i setki modułów - po czym - po jakimś czasie przychodzi zastanowienie, że kupę kasy poszło w piach i czas albo zrobić sobie samemu jakiś zestaw ... albo kupić żeby nie tracić czasu na szukanie awarii ... no - tylko później rzadko kto się do tego przyznaje ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 12:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zubik napisał(a):
otóż myślę że od kilku lat kiedy nastała dostępność wszelkich modułów i gotowców młodzież mając wszystko jak na dłoni, utraciła swego rodzaju radość z tworzenia, kreatywność poszła w las bo po co wymyślać skoro są gotówce.

No to jest kurczę najlepsza puenta ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 12:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
Kolega widzę nie czytał tego co pisałem wyżej więc przypomnę, nigdy w życiu nie będzie podziału ATB na bloczki bo to jest kompletnie bez sensu ... i nie chodzi tylko o to że tworzyłbym znowu andruino ale o bzdurę takiego podejścia - czyli pełno kabli, antenek i znowu nic nie działa ;) - nie ma mowy o uwstecznieniu ATB chociażby nie wiem co ;) jak ktoś chce się bawić i mieć problemy to będzie dłubał w andruinie.


czytałem owszem i rozumiem takie podejście , co więcej osobiście je podzielam, ale... bardzo bym chciał aby zarówno poradniki jak i cała firma Atnel przetrwała i to w niezłej kondycji. A według mnie z prawami rynku nie da się dyskutować - co najwyżej można próbować małego kompromisu.
Absolutnie nie miałem na myśli stworzenia Arduino-bis :) ,lecz myślałem o wersji ATB rozdzielonej na parę sekcji które z jednej strony byłyby tańsze a z drugiej strony byłyby bardziej "do ogarnięcia" przez początkującego.
Ja wiem ,że jest to swojego rodzaju profanacja ale sugeruję ,że mogłaby się przydać może nie teraz, ale w wypadku gdyby wszystkie mądrzejsze i lepsze pomysły się nie sprawdziły - choć mam nadzieję ,że taka sytuacja nigdy nie nastąpi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2019, o 13:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MisterWhite napisał(a):
A według mnie z prawami rynku nie da się dyskutować - co najwyżej można próbować małego kompromisu.

Ale posłuchaj - są prawa rynku dla tych co będą brnąć w andruino i już - kto z tym walczy ? To samo zawsze wygasa u ludzi jak widzą kaszanę w końcu ;) ... i to nie są żadne jakieś ogólne prawa rynku ... jest rynek amatorów co lubią się męczyć i to tyle.

MisterWhite napisał(a):
,lecz myślałem o wersji ATB rozdzielonej na parę sekcji które z jednej strony byłyby tańsze a z drugiej strony byłyby bardziej "do ogarnięcia" przez początkującego.
Ja wiem ,że jest to swojego rodzaju profanacja

Ale żadna profanacja - tu nie chodzi o profanację bo widzę, że kolega nadal jakby może nie rozumie ;) Tu chodzi o jakość działania - poczytaj co wyżej napisał też zubik i inni którzy mają doświadczenie w elektronice - podział na kawałki to robienie zabawek które - no muszą źle działać i prowadzić do frustracji ... to o to chodzi a nie o jakieś profanacje atb ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO