Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 23:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ADC Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2019, o 17:37 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 0

Hejka,
Dwa tygodnie temu wróciłem do nauki AVR, jest to moje drugie podejście, ostatnie zakończyło się miganiem diody :( No ale od dwóch tygodni coś tam dziubie i stanąłem na ADC, chodzi o to, że postanowiłem zrobić do auta woltomierz z alarmem spadku napięcia, oczywiście testuję na płytce prototypowej przy zasilaniu 5V z napięciem odniesienia Vcc i wtedy w zakresie 0-5V wyświetla wszystko ładnie, jak zrobię przez dzielnik i daję na wejściu 12V na wyjściu 5V to wyświetlacz działa tylko w zakresie 0-5V natomiast jak zmienię napięcie odniesienia na wewnętrzne 2,56V i dam na wejściu 12 lub 5V i na wyjściu 2,56 to wyświetlacz pokazuje mi wiadomo 0-2,56V
Chciałem dodać film, ale jestem za nowy na forum :P

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Przy okazji zapytam czy pisanie kodu w rządku (tylko komentarze są równiej bo tu się coś rozjechało) jest ok, czy koniecznie trzeba tak wcinać kody?
Chciałbym, żebyście dali mi wędkę a nie rybę :D
Pozdrawiam Kamil



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2019, o 18:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Przede wszystkim, MCU - ADC mierzy napięcie do wartości REF(5V, 2,56V lub 1,1V). Dlatego, by mierzyć napięcia wyższe od REF, trzeba dać posobniki do Rwej pinu ADC. Możesz zastosować oporowy dzielnik napięcia. Masz BB zajrzyj do książki - wtedy zmienisz komendy do LCD i zrozumiesz działanie ADC w AVR.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2019, o 18:21 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 0

Ok rozumiem, myślałem, że da się o jakoś programowo ogarnąć. A co w tym przykładzie jest nie tak z komendami do LCD?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2019, o 18:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Wiem, nie przerobiłeś LCD Mirka - ale, jak posługujesz się inną biblioteką LCD - to OK.
Ty potrzebujesz rozwiązania jak dokładnie mierzyć zakres napięcia pomiędzy 12V i 13,8V - zastanowię się nad tym, chyba że koledzy mnie uprzedzą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2019, o 18:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 0

Wirnick dzięki, ale przynajmniej wiem, że to nie kwestia programowa, a biblioteka rzeczywiście nie jest Mirka, ale wszystko w niej działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 27 sty 2019, o 20:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Z tej serii poradników poniżej dowiesz się wszystkiego co potrzeba:
http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/przetwornik-adc-w-avr-dla-poczatkujacych.html
http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/przetwornik-adc-w-avr-czesc-02.html
http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/przetwornik-adc-w-avr-czesc-03.html
http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/przetwornik-adc-w-avr-czesc-04.html
Miłego oglądania. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 28 sty 2019, o 07:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

alus napisał(a):
przy zasilaniu 5V z napięciem odniesienia Vcc i wtedy w zakresie 0-5V wyświetla wszystko ładnie, jak zrobię przez dzielnik i daję na wejściu 12V na wyjściu 5V to wyświetlacz działa tylko w zakresie 0-5V

Załóżmy, że dzielnik to R1 do plusa, a później R2 do masy. Jak mierzysz przez taki dzielnik, to musisz zmodyfikować obliczanie napięcia do wyświetlenia (linia 64 Twojego kodu):
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

i powinno być OK.

alus napisał(a):
daję na wejściu 12V na wyjściu 5V

Według mojej wiedzy, kiedy akumulator jest ładowany w czasie jazdy, napięcie na nim może przekroczyć nawet 14V. Moim zdaniem dzielnik powinien być raczej dobrany z pewnym zapasem, czyli powiedzmy w taki sposób, aby na wyjściu było 5V przy napięciu akumulatora np. 15V.

Nie zaszkodziłoby też zastosować jakieś uśrednianie pomiaru. Zapewne w którymś z zaproponowanych wyżej poradników coś o tym będzie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 28 sty 2019, o 09:29 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 0

Andrews właśnie tak myślałem, że chodzi tu o kod, bo właśnie wcześniej oglądałem poradniki Mirka i dowiedziałem się dużo jak zabezpieczyć wejście jeżeli mierzymy napięcie wolno zmienne itd. Testy robiłem przy 12V bo akurat takie rezystory miałem w domu, docelowo chce zrobić do 16V (moje auto ładuje 14,3V) ale chce mieć zapas w razie awarii alternatora gdyby zaczął przeładowywać. Co do poradników Mirka oglądam je wszystkie [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: ADC Pomocy
PostNapisane: 28 sty 2019, o 19:22 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 0

Po powrocie z pracy zmontowałem wszystko, zmieniłem kod tak jak to podał andrews, wszystko działa zgodnie z założeniami [WINKING FACE]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO