Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 09:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2018, o 21:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Dawno temu wpadła mi w ręce owa gra i wtedy nie mogłem się od niej oderwać :D , ech dobre stare czasy.
Gra nie oszałamia efektami specjalnymi i zaawansowanym silnikiem. Grafika w porównaniu z dzisiejszymi realiami mizerna.
Ale jak to kiedyś bywało, jako że możliwości graficzne ograniczone, gry musiały w inny sposób przyciągnąć graczy.
Ta gra przez zabawę uczy programowania. Gracz w kolejnych misjach ma do wykonania zadania na obcych planetach gdzie do dyspozycji ma roboty, którym trzeba napisać program by wykonały odpowiednie czynności :)
A piszę o tym bo okazało się że pewnej grupie sentymentalnych zapaleńców udało się uzyskać kod źródłowy gry na licencji GPL wraz z przyzwoleniem używania oryginalnej nazwy "COLOBOT" dzięki czemu gra została "odświeżona" i dostosowana do współczesnych maszyn ;)
Strona projektu https://colobot.info/pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2018, o 20:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2014
Posty: 37
Pomógł: 2

;)) się posiada...
"Parę" godzin spędziłem nad tą grą - naprawdę super.
Pojawiło się też coś takiego jak Cebot (ukierunkowana na naukę C), ale to już nie to - być może projekt nie był rozwijany.
Zabawa robotami i ich programowanie, a potem obserwacja co robią, rekompensuje braki grafiki - to się chyba nazywa "grywalność" ;))
Próbowałem to "młodziankom" pokazać, nawet jednemu takiemu, co mu się programowanie marzyło, ale jak zobaczył grafikę to stwierdził, że "kaszana" i nawet nie próbował. Wniosek z tego, że w tej chwili, jak nie ma rozdzielczości 1920x1080 pikseli to się nie nadaje do gry/nauki itp..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2018, o 21:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Ściągnąłem wczoraj... na pierwszy rzut oka ciekawa... znowu się nie wyśpię ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2018, o 10:52 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2015
Posty: 24
Pomógł: 1

A mi nie działa. Wywala błędy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2018, o 22:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2014
Posty: 37
Pomógł: 2

Spróbuj uruchomić w trybie zgodności z wcześniejszymi systemami (Windows 98/Winows Me) - tak działa oryginalny Colobot. Colobot Gold działa bez niczego (na Windows 7).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2018, o 22:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hmmmm ani nie pamietam tej gdy, ani nie wiem na czym polega ani .... nie wiem czy mnie interesuje .....

ale....

Qurdę .... jeśli chodzi o to że można tam programować w C !!!! ... to odjazd !!! ;) - nie mam na razie jak sprawdzić - ale wierzę Wam, że gra MUSI być naprawdę ZACNA ! ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2018, o 00:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Cytuj:
Wniosek z tego, że w tej chwili, jak nie ma rozdzielczości 1920x1080 pikseli to się nie nadaje do gry/nauki itp..
Ech no i właśnie, dzisiejsza młodzież zamiast używać wyobraźni to musi oczami widzieć obraz kryształ w 100klatkach/s. Kiedyś na ekranie biegały 2 piksele i trzeba było sobie resztę "dopowiedzieć" ;)
Niestety niewiele jest gier które przez zabawę próbują przemycić garść fajnej wiedzy tak jak Colobot (Cebot-a też ogrywałem ale tam jak dobrze pamiętam to brakowało fabuły - poprostu zadania do wykonania) a szkoda...
mirekk36 napisał(a):
jeśli chodzi o to że można tam programować w C !!!! ... to odjazd !!!
może nie ma tam struktur, wskaźników i zaawansowanych technik, ale najważniejsze - są podstawy: zmienne, funkcje, pętle. Moim zdaniem super wstęp do dalszej nauki :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2018, o 06:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

A żeby Cię tak trafiło ;)
Piąta rano, a ja siedzę nad gierką, hehehe

Wbrew pozorom z tej gry można się wiele nauczyć, wystarczy do nauki logiki, algorytmów...

Dzisiejsza młodzież rzeczywiście musi mieć wszystko full wypas i nigdy nie zrozumie jak mogliśmy zarywać nocki nad jakąś gierką z czasów Dosa i Atarynek.
Najbardziej mnie śmieszy jak wymieniają karty graficzne żeby mieć dwie klatki więcej, skalpują procki dla zysku kilku stopni, zamiast zmienić chłodzenie itd.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2018, o 13:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

No takie czasy nastały.
Harry napisał(a):
Piąta rano, a ja siedzę nad gierką, hehehe
Tak, pamiętam ten motyw: to jeszcze jedna krótka misja i do spania.. hehe a po kilku godzinach: o kurcze to już 5 :shock: :lol: algorytmy "C" wciągają obojętnie czy to w grze czy w prockach avr :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO